Inflace

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:60
Počet zobrazení:4 302

Nejspíš jste si všimli, že ceny nejen potravin šly nahoru. Předchozí vláda nyní obviňuje tu aktuální, že za inflaci může, ale je to opravdu tak? Podstatu inflace vám youtuber Johnny Harris vysvětlí během šesti minut. Kdyby vám náhodou přišel povědomý, tak je to proto, že dříve pracoval pro Vox. Vysvětlení inflace a rozdílů při porovnání se zahraničními hodnotami najdete také na stránce České národní banky (ČNB).
Video z Venezuely, které Johnny zmiňuje, u nás najdete s českými titulky: Proč Kolumbie přijala milion Venezuelanů.

Poznámky k překladu:

  • Federal Reserve – americká obdoba naší České národní banky. Nitky, za které tahá „mistr loutkař“ v 6. minutě videa, jsou úroková sazba, tisk peněz, požadavky na minimální rezervy, operace s cennými papíry. 
  • Food stamps – finanční pomoc na nákup jídla pro bezdomovce nebo nízkopříjmové skupiny v USA.

Přepis titulků

Ne, žádné parádní intro, žádná hudba, jen vysvětlím inflaci v šesti minutách. Vystudoval jsem ekonomii a strávil jsem roky snahou to pochopit. EKONOMIE AŽ DO SMRTI Uvidíme, jestli to dokážu probrat – co je inflace, proč roste, proč se lidé bojí a co s tím má úroková sazba. Národní banka zvyšuje úrokové sazby. Nejvyšší inflace za 40 let. Vím, že dělám dlouhá videa.

Řeším detaily, řeším pozadí. Ale tohle je jiné, krátké. Ne, opravdu, pojďme na to. Počkat, pojďme se vrátit. Dejte mi chvilku. Než spustíme odpočet, musíte vědět, že jsem chtěl v polovině vysvětlení dát reklamu, prostě komerční přestávku, ale došlo mi, že chci šest minut souvislého vysvětlování. Takže jsem vyjmul i reklamy YouTube, abych toho dosáhl. Teď bych poděkoval dnešnímu sponzorovi, takhle je moje práce placená, díky betterhelp za podporu tohoto videa a mého kanálu.

betterhelp je online terapie, která umožní setkání s terapeutem přes video, chat nebo živě, takže nemusíte nikoho vidět na kameře. Terapie je obrovský kus mého života už mnoho let a věřím v ni. Najít terapeuta je těžké a zdlouhavé a betterhelp se to snaží změnit. Vše je online, stačí vyplnit test a propojí vás s terapeutem. Mají obrovskou síť – více než 20 000 licencovaných terapeutů.

Do 48 hodin s někým můžete mluvit. A pokud vám terapeut nesedne, můžete jej zdarma změnit, což je skvělé. Připojte se ke 2 000 000 lidí, kteří mentální zdraví řeší s betterhelp. Na první měsíc získáte s mým kódem 10% slevu – betterhelp.com/johnnyharris. Pomozte sobě i mně a klikněte tam. Uvidíte, zda vám terapie změní život jako mně. Díky betterhelp za podporu. A to je konec reklamy. Pusťme znovu odpočet a uvidíme, jestli to zvládnu za šest minut.

Jdeme na to. Nejdřív nejjednodušší definice. Inflace je, když je v ekonomice víc peněz než věcí, za které lze utrácet. Ale pokud jste jako já, tak vám to prostě nestačí. Tak zkusme toto – představte si vesnici, kde mají jeden trh. Lidé tam kupují úplně všechno – jídlo i oblečení. Jednoho dne se objeví vláda, protože se bojí o tuto ekonomiku, a oznámí, že pokud si lidé půjčí, postarají se o to, že jim banky nenaúčtují vysoký úrok.

Chtějí, aby si lidé půjčovali a utráceli peníze. A taky každému dají hromadu peněz. Lidé jsou nadšení a mají pocit, že jsou bohatí. Vesničané teď chodí na trh a mnohem víc nakupují. Mnoho z nich pokukuje po skvělých elektrokolech, která si dřív neuměli odůvodnit, ale teď už na to mají peníze. Majitel obchodu je nadšený, protože se mu daří, ale dochází mu kola, vlastně mu dochází skoro všechno.

Protože všichni mají peníze navíc a kupují víc než kdy předtím, majitel obchodu ví, že poptávku neuspokojí a měl by navýšit ceny. A to je inflace. Jenže vesnice jsme my a trh je naše ekonomika. Když jsou v oběhu peníze navíc a lidé je utrácejí rychleji, než firmy vyrábějí, pak všechny firmy napříč obory zvyšují ceny.

A to je inflace. Přirozená součást ekonomiky, která je v malé míře dobrá, protože znamená růst ekonomiky. A proto lístky stály 25 centů a teď 15 dolarů, což je při postupném růstu v pohodě. A teď zpět do vesnice – jak to dopadne při stejném růstu? Majitel obchodu zdvojnásobil cenu kola. Úroky jsou fakt nízké, tak si vzal půjčku na novou továrnu na kola, je dobře, že jeho firma roste.

Ale peníze od vlády časem dojdou a jeho ceny jsou stále dvojnásobné. Teď ale nikdo jeho nová kola nekupuje. Má tak novou továrnu a víc zaměstnanců, ale žádné zákazníky. Musí továrnu zavřít, všechny propustit a pomalu začít snižovat ceny. Tomu se říká recese. Když covid uzavřel svět, vlády nám daly peníze. Peníze zdarma, takže nepanikařte a nehromaďte peníze. Místo toho utrácejte, půjčujte si a udržte ekonomiku v akci. Tady v USA nám poslali šek na 3 200 dolarů.

Nezaměstnaným dávali celé měsíce 600 dolarů měsíčně. Lidé s dětmi dostali přídavky. Zvýšili příspěvky na jídlo. Myslím tím biliony dolarů jako finanční stimul. Životně důležitá pomoc pro potřebné. Ale i lidé, kteří nepřišli o práci, dostali šek. Byly to peníze zdarma pro všechny. A my je utratili. Pořídila jsem si nové kolo. - Poptávka roste.

- Je čas do toho šlápnout. Vláda nám všem poslala tučné šeky, během pandemie jsme si koupili loď nebo rotoped… – žijeme jen jednou! - Karty pokémonů. - Netflix. - Fortnite. - Nový motor. - Rotoped. - Vířivku. - Animal Crossing. - Trochu to roztáhněte… - Ne, to ne! Ale spojte tyto další výdaje s faktem, že pandemie továrnám, lodím a prodejcům ztížila doručení toho všeho. - Lodě s dodávkami.

- Globální… - … dodavatelský řetězec. Je tu ekonomika, kde mají lidé víc peněz než dřív a chtějí utrácet, ale věci se k nim tak rychle nedostanou. A co podniky při takové poptávce udělají? Zvýší ceny, všichni ve stejnou dobu. A to je inflace. Myslím, že teď už to jasné. - Jak s tím souvisí úrokové sazby? - Zvyšování úrokové sazby. - Nebo národní banka? - Americká národní banka. Většina zemí má národní banku. Mistra loutkáře ekonomiky, banku bank dané země.

Není to běžná banka, které skladuje peníze a pak je půjčuje a vybírá úroky, aby měla zisk, to dělá soukromá banka. Centrální banka, tak říkáme ČNB v USA, je řízena vládou a její prací je stanovit pravidla a politiky, kterými se musí řídit ostatní banky. Centrální banku nemotivuje zisk, ale spíše dohlíží na ekonomiku, aby rostla, lidé měli práci a ceny se moc neměnily. Takže můžeme hezky růst. Žádná zpomalení, žádné recese. To je cíl její existence.

Centrální banka je jako mistr loutkař. A my jsme loutky – je to trošku děsivé. Tahá v ekonomice za nitky, aby nás určitým způsobem přiměla utratit peníze. Což pak ovlivňuje, jak moc podniky zvyšují, nebo snižují ceny. No a celé to pěkně funguje. Jedna z nitek, za kterou tahají, jsou úrokové sazby. Chcete půjčit na auto, dům nebo rozjezd podnikání? Pravděpodobně to uděláte, když je úroková sazba 2 %, než když bude 6 %. Nižší úrokové sazby značí, že lidé a firmy chtějí utrácet a půjčovat peníze.

Během pandemie centrální banka chtěla, abychom utráceli peníze, takže snížila úrokové sazby. Lidé utráceli a půjčovali si – zabralo to. Jsme jako loutky. Nízké úrokové míry pomáhají stimulovat ekonomiku, ale zase je tu čas, kdy je příliš mnoho peněz a nedostatek zboží, za které je utratit. Tak co firmy ve stejnou dobu udělají? Zvýší ceny, aby pokryly novou poptávku. Všichni najednou a vaše peníze mají nižší hodnotu.

A to je inflace. - Ceny domů rostou… - Nabídkové války. - Ceny rostou. - Nejméně o 24 %. A to se právě teď děje. Všechny ceny rostou téměř současně. Znamená to, že vaše stodolarovka má o 8 % nižší hodnotu než loni. Stejné peníze mají nižší hodnotu, protože vaše kupní síla se zmenšila. A představte si, že to pokračuje, ale místo 8 % je to už 50 %. Stodolarovka má teď hodnotu 50 dolarů. A v tu chvíli lidé začnou šílet. Ekonomika postavená na lidské psychologii začne pokulhávat a upadneme do recese nebo deprese, když to bude hodně špatné.

A tomu přesně má centrální banka předejít. Takže tahá za nitky a začne zvyšovat sazby. - Centrální banka zvyšuje úrokovou sazbu. - …podniká kroky ke snížení růstu inflace. Mírně zvyšují úrokové sazby, aby utlumili půjčování i utrácení peněz. Snaží se loď nasměrovat zpět na její kurz. Snad to bude fungovat. Tak co? Zvládli jsme to ve stanoveném čase? - Nemám tušení.

- Uvidíme. Ještě se chci podělit o něco, co se nevešlo do mého vysvětlení. Pár let zpátky, když jsem pracoval ve Voxu, jsem jel do Venezuely a Kolumbie, abych natočil sérii Borders. Viděl jsem inflaci z první ruky, protože ve Venezuele se to vymklo natolik, že národní banka, mistr loutkář, neodhalil, jak ji dostat pod kontrolu. Peníze tam neměly žádnou hodnotu. Ceny byly tak vysoké, že peníze byly bezcenné. Potřebovali jste hromadu peněz, abyste si koupili jen chleba.

Začali tak měnu jako takovou používat k výrobě věcí. Navštívil jsem chlápka na ulici, který vyráběl kabelky a tak a sochy z bankovek. Měly totiž větší hodnotu jako materiál než jako peníze, měna. Což je šílené. Tohle je hodně upravená verze inflace, která se udála v několika zemích. Nic takového se neděje. Ani se tomu neblížíme. Je to jen ukázka toho, jak nejisté moderní ekonomiky jsou.

Nejsou vázané na zlato. Jsou vázané na hromadu lidí, kteří věří, že peníze mají svou hodnotu. Rychle se to může změnit. Chtěl jsem se podělit o zajímavost, která je zdokumentovaná v sérii Borders. Podívat se na ni můžete na kanálu Vox. Takže víc už toho nemám, díky, že jste se mnou pobyli. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jste nevedeli, ze v usa maji ceskou narodni banky? jo jo vsechno je to totiz pod nasi kontrolou!

01

Odpovědět

Hm..tak teda inflační trapnou korunu nechci, nic vám neprodám holoto!

00

Odpovědět

tak říkáme ČNB v USA?

13

Odpovědět

Ale jistě, čínská národní banka.

20

Odpovědět

Tvrdí, že obchody zdražují, protože poptávka převyšuje jejich nabídku.
Pekař u nás ale tvrdí, že musel zdražit, protože zdražila mouka a jiné vstupní suroviny.
Tak jak to teda je?

12

Odpovědět

Já myslím, že platí obojí. Vstupní suroviny zdražují, protože je po nich velká poptávka (která převyšuje nabídku). Vymluvit se jen na vstupní suroviny je nejjednodušší řešení, protože pak je problém jinde. Předpokládám, že při zdražení vstupů si navýšil taky marži na výrobku, aby si inflaci promítl do svých příjmů.

23

Odpovědět

+setheDost obchodníků muselo naopak snížit svou marži, aby u nich vůbec někdo ještě nakoupil. Housky za 15 Kč totiž nikdo chtít nebude. Považovat podnikatele automaticky za zloděje a podvodníky je taková typická česká postkomunistická vlastnost.

32

Odpovědět

+jjkAno, bohužel totiž nemáme normální krizi... jsou totiž dva (dalo by se možná říct tři, ale zůstaňme u dvou) typy krize:

Krize poptávky: zjednodušeně řečeno, lidem "dojdou" peníze = přestanou nakupovat = podniky nemají odbyt a musí míň vyrábět = podniky začnou propouštět zaměstnance = lidi mají ještě míň peněz...
Tahle krize je ta "normální" (2008, 2013 v nedávné době). Je to ta "dobrá" krize. Jasně, lidi se mají hůř, ale inflace padne prakticky na nulu a pročistí se trh. Vláda i centrální banka může poměrně jednoduše pomoc ekonomice zpět na nohy (vláda začne víc utrácet (na dluh), nebo čnb sníží úroky (v extrémním případě vytiskne peníze) = lidi dostanou peníze a začnou taky utrácet = firmy začnou nabírat zaměstnance... (důležitý je, aby vláda pak přestala utrácet a splatila ten dluh, což ta naše bohužel neudělala)).

Krize nabídky: to je to co máme teď, je to daleko větší problém... ve videu mluví o přebytku peněz v ekonomice, ale větší problém je nedostatek surovin. Kdyby šlo jen o přebytek peněz, tak by firmy mohly navýšit výrobu a žádná krize by nebyla... ale to nemůžou, protože prostě není z čeho vyrábět. Už před covidem zdražovala ocel a ostatní materiál, nemovitosti (hlavně bydlení) zdražuje dlouhodobě, protože se kvůli přísným zákonům málo staví, teď kvůli válce zdražuje energie (protože není plyn z ruska) a bude hodně zdražovat jídlo (protože nebude obilí z ukrajiny a ruska). Prostě chybí vstupní zdroje. Největší problém je, že s tímhle nikdo nemůže moc dělat. Když firmy zvýší platy, nebo vláda/čnb "rozdá" peníze, tak to téměř nepomůže (pomůže to tomu kdo ty peníze dostane, ale je to jen krátkodobá pomoc a neřeší to krizi). Jakýkoliv příliv peněz do ekonomiky zase jen zvýší poptávku, to dál podpoří růst cen. Nevyřeší se tím nedostatek vstupních zdrojů. ČNB se snaží snížit poptávku zvýšením úroků, ale nechápu, proč zároveň nezvyšuje povinné rezervy - je to skvělý protiinflační nástroj který stáhne peníze z oběhu... ale jsou tam lepší ekonomové než já, tak snad ví co dělají.

110

Odpovědět

ČNB v USA zní trochu podivně :)

141