Tim BurtonBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:228
Počet zobrazení:5 765

Minulý týden jsme nehlasovali, ale doufám, že mi to odpustíte. Dnešní dokument opravdu dobře mapuje kariéru jednoho z nejznámějších režisérů současnosti, Tima Burtona. Jeho jedinečný styl byl patrný již od jeho začátků u Disneyho a vydržel mu až dodnes - nejnověji jste nedávno mohli vidět film Frankenweenie: Domací mazlíček. Patříte k příznivcům Timova unikátního stylu? Máte radši jeho hrané nebo animované filmy? A který je ten nejoblíbenější?

Přepis titulků

Tim Burton je fascinujcím mužem, je téměř dokonalým protikladem toho, jaký by měl být "hollywoodský režisér". Je stydlivý, citlivý... zkrátka opravdový umělec, čímž vytváří téměř dokonalý kontrast k mnoha okázalým a uhlazeným hollywoodským pohlavárům. Fanoušky Tima Burtona asi nepřekvapí, že Tim vyrůstal přikovaný k televizi, díval se hlavně na staré kreslené filmy a miloval horory a filmy o příšerách. Vždycky jsem...

podle rodičů jsem se prý na filmy o příšerách díval dřív než jsem uměl chodit a mluvit. Vždycky mě inspirovaly. Tahle raná inspirace má určitě podíl na formování temného umělecky vytříbeného vizuálního stylu Tima Burtona. Burton vyrůstal na předměstí L.A. a sám přiznává, že jeho fascinace příšerami vychází z toho, že se s nimi v dětství ztotožňoval. Připadalo mu, že je jiný a nezapadá. Hodně dětí... si připadá samo a cítí, že nezapadají. Podle mě se jich takhle cítí vážně hodně.

A filmy o monstrech... monstrum nikdy nezapadá, ale zároveň je tou nejemociálnější postavou ve filmu. proto mě ty filmy nikdy neděsily... to hlavní postavy byly občas děsivé, ale monstra tvořila emocionální jádro filmů. Poté, co vyhrál Disneyho stipendium ke studiu animace, byl studiem najat jako jeden z mnoha řadových animátorů. Tim si ale brzy uvědomil, že jeho neobvyklé umělecké cítění se s Disneyho roztomilým světem příliš neslučuje.

Jakmile jsem začal pracovat, uvědomil jsem si, že jejich způsob animace mi vůbec nesedí. Vážně jsem nemohl... měl jsem problém hlavně se čtyřnohými hrdiny... roztomilými liškami... Strašně dlouho trvalo ty filmy vyrobit a bylo to prostě... zkrátka mi to vůbec nešlo. I ve svých začátcích Tim odmítl dělat kompromisy na úkor své umělecké vize.

A Disney nechal Burtona dál pracovat, ačkoliv neměl zájem o žádný z jeho svébytných nápadů. Místo aby mě vyhodili... což mohli lehce udělat, mě nechali, ať si kreslím co jen chci. Pokračoval jsem v tom a dělal jsem nějaké návrhy pro film Černý kotel, které nikdy nepoužili. A par dalších projektů... nic z toho se nikdy nepoužilo, ale umožnilo mi to pár let kreslit cokoliv jsem kreslit chtěl.

Což bylo vážně... takové zaměstnání v tu dobu nikdo jiný neměl. Poté, co od Disneyho odešel, Burton našel větší uměleckou svobodu i komerční úspěch a to částečně díky komikovi Paulu Reubensovi. Ten viděl Burtonův krátký film Frankenweenie a vybral si ho pro režii svého filmu Pee-Weeho velké dobrodružství. Film slavil až překvapivý úspěch a vedl k Burtonovu dalšímu projektu, "nadpřirozené" komedii Beetlejuice.

Burtonova schopnost vytvořit hity při nízkých nákladech nadchla šéfy studia a Burton se tak najednou ocitl u kormidla svého prvního vysokorozpočtového snímku, Batmana. V pouhých 30 letech měl Tim na povel skutečně hvězdné obsazení... Jack Nicholson, Michael Keaton a Kim Basinger, která si neobvyklého mladého režiséra nemohla vynachválit. Pracovala bych s ním kdykoliv... kdykoliv by zavolal, klidně bych začala natáčet zítra ráno, kdyby s tím měl on něco společného, aniž bych to četla.

Protože... k tomuhle filmu jsem se připojila poměrně pozdě, a jakmile jsme se setkali okamžitě jsme si vzájemně rozuměli... jako dva netopýři. Batman se stal jedním z největších kasovních trháků všech dob, když celosvětově vydělal přes 400 milionů dolarů, a studio proto do Timových rukou svěřilo i pokračování, Batman se vrací. Tehdy Tim bohužel zjistil, že režie velkofilmů toho zahrnuje mnohem víc než jen vizi.

Musíte chodit na schůzky s lidmi od McDonalda a podobné hovadiny. McDonald! Jejich největší starostí je, jak bude vypadat Tučňák, aby ho mohli natisknout na obaly. Reakce byla: "My musíme natočit celý film a ještě nevíme, jak bude vypadat a popravdě... stejně se vám nebude zamlouvat jak vypadá.ˇ Tučňák mezi postavičky z Happy Meal zrovna nezapadá.

Mezi oběma batmanovskými filmy Tim natočil Střihorukého Edwarda, kromě toho, že jde o první Timovu spolupráci s Johnnym Deppem, Burton v tomto filmu dokázal, že dokáže vnést lidskost a empatii obecenstva do jinak neuvěřitelného vyprávění. Následně se Tim vrátil k animaci... a k Disneymu. Studio, které nezajímaly Timovy excentrické nápady, mu tentokrát dalo naprostou svobodu a Tim napsal a produkoval Ukradené Vánoce.

Zpátky na postu režiséra si pak získal úctu kritiků stylizovaným snímkem Ed Wood. Důkazem Timovy skvělé pověsti v tu dobu je hvězdné obsazení jeho dalšího filmu Mars útočí! Jack Nicholson si nezahrál jednu, ale hned dvě role. Dále účinkovali Glenn Close, Sarah Jessica Parker, Danny DeVito, Annette Bening a mnoho dalších. Do gotické Ospalé díry Burton znovu obsadil Johnnyho Deppa, který byl už tehdy pasován na Burtonovu filmovou mužskou múzu.

Ačkoliv je pozornost upřena spíše k temnotě Timova díla, nedá se mu upřít i jistý černý humor. Což si uvědomuje jak režisér, tak jeho múza. Mám rád obě strany a snažím se nelpět jen na tom negativním. Líbí se mi... v každé temnotě se čas od času vyskytne světlo, které pak září o to jasněji...

proto mám rád obojí. Humor je pro Tima hodně důležitý a on sám je vtipný. Je jedním... Určitě je jedním z nejvtipnějších lidí, co znám. Hlavně je to tím, že má tak skvělé... skvělé pojetí světa. Myslím si, že chápe... absurditu života. Chápe absurditu světa a lidí A vidí všechny lidské chyby, které jsou pro něj zajímavé, fascinující a občas dokonce i krásné. I na zbytek obsazení filmu zapůsobilo zapálení, s jakým se Tim snaží realizovat svou jedinečnou vizi.

Tim je strašně otevřený podnětům ostatních lidí. Působí na mě dojmem někoho... jeho práce neustále nabývá... kdo má určitou vizi, kterou se snaží naplnit, ale pak si k tomu projektu přizve spoustu lidí. Dovolí jim nejen vstoupit do jeho světa, ale taky do něj vnést něco nového. Nic není striktně dané a nedělá tyranská rozhodnutí, a to je pro herce hodně důležité.

Má úžasný smysl pro humor, představivost, a dokáže brilantně propojovat určité věci. Je to skvělý filmař. Měl bych zájem podílet se na jakémkoliv jeho projektu. Tohle bylo podle Tima poprvé, kdy se mu podařilo naplno realizovat jeho dětské sny o natáčení hororů. Je to druh filmu, které jsem neustále sledoval, díky podobným filmům jsem chtěl sám začít točit.

A jistým způsobem je tohle poprvé, kdy mám příležitost něco podobného sám natočit. Proto mě baví... pracovat na něčem, co mě celý život do jisté míry inspirovalo. A jak je pro Burtona typické, jeden z jeho důvodů pro výběr tohoto konkrétního příběhu byl přinejmenším neobvyklý. Na postavě Ichaboda se mi vždycky líbilo to, že na konci toho příběhu... stojí postava, která žije v podstatě jen ve vlastní hlavě proti postavě, která hlavu nemá.

Jejich srovnání a to, že stojí proti sobě, je fascinující. Tenhle fakt pro mě byl na celém tom příběhu asi nejzajímavější. Vždycky je skvělé, když proti sobě stojí dva zajímaví nepřátelé. Chápejte, pro někoho, kdo žije uvnitř své hlavy, ve svém vlastním světě, který moc neopouští... a najednou vidí někoho bez hlavy, to je zajímavé. Všechno ale přece jen nešlo tak hladce.

Timův remake Planety opic se nedočkal zrovna vřelého přijetí a nezužitkoval ani Timův charakteristický vizuální styl. Tim se ale při natáčení alespoň zamiloval do představitelky hlavní ženské role, gotické princezny a spřízněné podivné duše, Heleny Bonham Carter. Pár spolu má dvě děti a svým osobitým vzhledem vždycky vyvolává senzaci při vstupu na červený koberec. Burton si chtěl neúspěch vynahradit filmem Velká ryba, znovu dal dohromady působivou hollywoodskou sestavu, a film věnoval svému otci, který krátce předtím zemřel.

Herci si svou zkušenost z natáčení opět nemohli vynachválit. Jedním z důvodů, proč jsem roli přijala byla právě práce s Timem. Vážně jse s ním chtěla pracovat. Strašně vítá spolupráci, což je to svým způsobem překvapivé, protože jeho filmy mají vždycky nálepku "film Tima Burtona". Vůbec to ale není maniak, co by musel mít všechno pod kontrolou, to vůbec ne. Nesnaží se všechny ubít a silou prosadit svůj vlastní názor.

Všechny podporuje, aby přicházeli s nápady a dali tomu něco ze sebe. Tim Burton je... jako režisér je prostě dokonalý. A následoval ještě fantastičtější projekt, když si Tim si znovu přizval Johnnyho Deppa pro remake filmu Karlík a továrna na čokoládu. Jak už to diváci od jeho filmů očekávají, byla Burtonova verze temnější, ale nesmírně obrazotvorná. Právem považován za skvělého umělce, vzápětí vymyslel, produkoval a podílel se na režii další stop motion animovaný film, Mrtvou nevěstu Tima Burtona Za svou práci byl nominován na Oscara a vzápětí obdržel Zlatý glóbus za film Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street.

Samotní herci i kritici byli nadšení tím, jak jsou hrůzostrašný humor a jedinečná žánrová směs příběhu pro Burtonův temný styl ideální. Pracovat s Timem je... On je, co se filmařiny týče, prostě legenda. Takže je velkou poctou...

být v přítomnosti tohohle druhu energie a takové vize. A takhle práci s ním vidí všichni. A jeho nadšení je pořád ještě nadšením člověka, který filmy nade vše miluje. Když má někdo takový talent a dar, jako má Tim, je vtipné, že vyvstávají otázky... Jak by u něj mohl existovat prostor pro růst? Co by mohl zlepšit? Jak by mohl dosáhnout... něčeho víc? Je prostě...

Je to úžasné po tolika stránkách, protože první společný film jsme natočili asi před 17 lety. V poslední době Tim svou temnou pokroucenou vizi propůjčil například Alence v říši divů a Temným stínům. Kak opět obsadil své dva oblíbence, Johnnyho Deppa a Helenu Bonham Carter. Protože je teď uznávaným hollywoodským režisérem, nečekali byste, že bude mít problémy s prosazením projektů.

Podle něj je ale opak pravdou. Jsou to pořád stejné problémy u každého filmu. Čekal jsem, že to bude pořád snazší a snazší, rozjet určitý projekt, ale pořád je to stejně těžké a bez ohledu na to, jak jste úspěšní, o každý další film musíte těžce bojovat. Přiznává ale, že si užívá výzvu, kterou to představuje. Když můžete dělat cokoliv chcete, tak trochu z toho zešílíte s snadno sejdete z cesty.

Když jste něčím omezení, může to být svým způsobem požehnání. Právě to je natáčení skvělé, divné věci, ke kterým dojde, to, že na něco nemáte peníze a hledáte způsob, jak to natočit jinak, aby to bylo jednodušší, ale kreativnější. To je podle mě mnohem... umělečtější a zábavnější. A je to větší výzva. Představivost Tima Burtona dala vzniknout mnoha úžasným světům. Jeho kariéra je význačná tím, že je schopen držet se hlavního proudu, a přitom přijít s nějakou neuvěřitelně nekonvenční vizí Proto ho milujeme.

Představujeme vaše oblíbené filmy a herce, které milujete. Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tim Burton... to je legenda. Vždycky byl, je a vždycky bude nejlepší.
Opravdu mě štvou lidé, kteří mají vůči němu nesmyslné posměšky. Například kvůli českému názvu Sleepy Hollow. Ach jo..kam to ten svět spěje ? :

10

Odpovědět

Akorát sice zmínili jeho spolupráci s Johnym a Helenou, ale uplně zapoměli na Danyho Elfmana.

220

Odpovědět

10* a velké díky za překlad (:

180

Odpovědět

Ospalá díra :)

180

Odpovědět

Jeho příští film se bude jmenovat Johny Depp a v hlavní roli bude Helena Bonham Carter...u mě skončil když udělal remake vlastního filmu....hrůůůza

1820

Odpovědět

Zajímavost:
Tim Burton se údajně inspiroval i českým animátorem Janem Švankmajerem (což mě osobně těší, protože mám Švankmajera rád).

200

Odpovědět

Super bio. Jinak poznámka pro překladatele: V 3:15 říká "low budget" a ne "high budget". I když se nad tím zamyslíte tak to dává smysl. Říká tam, že Burtonova schopnost natočit hity při NÍZKÝCH rozpočtech nadchla šéfy studií, a proto ho pak nechali natáčet vysokorozpočtové filmy...

190

Odpovědět

Tim Burton patří mezi mé nejoblíbenější režiséry a nejoblíbenější film je asi Velká ryba, kterou podle mě nevidělo moc lidí, ale ten film je tak božský a divný a krásný, přesně jako Tim Burton a většina jeho filmů :) A k nim se pak ráda a často vracím a vždy nacházím něco nového :)

210

Odpovědět

Kevin Smith by k němu měl co říct.

180

Odpovědět

můžu vědět proč prosím? díky;)

191

Odpovědět

+kolda72viz jeho zdejší vystoupení

180

Odpovědět

bude zázrak pokud nebude v jeho dalším snímku Johnny nebo Helena

187

Odpovědět

Mě by to teda upřímně ani moc nevadilo ;)

215

Odpovědět

+LadyJoker9a komu by to vadilo, že? :) Tim je borec a je dobře, že sází na ověřenou kvalitu :D

195

Odpovědět

Uhádl jsi... nebude tam ani Johny ani Helena.

00

Odpovědět

Moc Vám děkuji za Tima, hned je ten den o něco krásnější. Tim je pro mě Pan umělec, vždy u mě bude na 1.místě, bez ohledu na to, jak slabší filmy v jeho poslední době byly. Má svůj temný svět, plných příšerek.. a já tu jeho představivost miluji. Kdybych si ale měla vybrat jen jeden jediný film, byl by to Edward. Film mého života.

200

Odpovědět

jn, škoda jen, že jeho hvězda vyhasla hned po batmanech...od té doby točí samé nudné sračky....stylistycky vymakané, ale nudné jak sviň...

1846

Odpovědět

Jee, udělali jste mi ohromnou radost! :) Tim Burton je pro mě nejlepší režisér, snad všechny filmy, které jsem od něho viděla, zbožňuju (proto se mi moc nechce koukat na Temné stíny, prý to není nic moc...) a moje nejoblíbenější? Nejspíš Stříhoruký Edward a Sweeney Todd ;)

210

Odpovědět

Škoda jen, že tam ani nezmínili Timovu neodmyslitelnou spojku a tou je hudební mág Danny Elfman :( Ale jinak, vcelku povedená biografie.

200

Odpovědět

Robert Zemeckis, David Fincher nebo Sergio Leone - to by byly zajímavé kousky.

180

Další