Putinův nový plán s Ukrajinou

Thumbnail play icon
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:61
Počet zobrazení:4 044
Být youtuberem není vůbec jednoduché a natáčet videa o válce na Ukrajině a snažit se o predikce už vůbec ne. Johnny Harris tohle video vydal 30. září jen pár hodin před tím, než Putin oficiálně oznámil anexi ukrajinských území. Nicméně i tak věřím, že jeho nejnovější video oceníte.

Přepis titulků

Tohle je Putinova válka po sedmi měsících. Na tuhle mapu se dívám každý den a sleduju na ní válku. Válku, která vedla k útěku sedmi milionů, tisícům mrtvých včetně nespočtu civilistů. Chci vám ukázat, co se děje v globálu, v časovém postupu téhle války. A taky chci projít předpovědi ze začátku války. Ruská invaze na Ukrajině. Jak jsem si myslel, že to bude vypadat a jaká je skutečnost. Díval jsem se na video vytvořené těsně před invazí, na svět, kde se tohle ještě nestalo.

Nevím, jestli zítra začne invazi, ale mohl by. Pojďme se seznámit s tím, co pro Ukrajinu znamenalo sedm měsíců války, abych vám ukázal, jaká je nová strategie Ruska a kdo vlastně vyhrává. Ruská vojska podnikají útok… Ukrajina… se brání. Mapování války na Ukrajině Dáme si krátkou pauzu – musím poděkovat sponzorovi.

Mám z toho radost, protože dnešním sponzorem je Climate Power. V naší zemi se teď stala velká věc, byl přijat nový zákon, který je největší, nejdůležitější zákon s dopadem na klima, který je nyní platný, byl uzákoněn. Jde o velkou věc. Zákon částečně prošel i proto, že na něj tlačili mladí lidé. Mladí lidé, kteří tuto Zemi zdědí, podnikají závažné kroky, aby zabránili změně klimatu.

Jde naštěstí jen o začátek. Climate Power je organizace, která vám usnadní rozhodování, jak volit. Přibylo přes 8 milionů nových mladých voličů, kteří mohou volit v blížících se volbách, a většina z nich nebude hlasovat, tedy podle výzkumů. Prosím ukažte jim, že se mýlí. Naplánujte si volební strategii. Většina států má předčasné volby. Není to složité a můžete se cítit dobře. Je fajn vědět, že ve skutečnosti bojujete za nějakou změnu.

Climate Power nic neprodává. Vznikla proto, aby bylo snadné se zaregistrovat, najít své volební místnosti, zjistit, jak hlasovat dřív, ať nemusíte do volební místnosti. Zkrátka vám usnadní, aby byl váš hlas slyšet, hlas mladého člověka, který nejspíš nebude volit. Je hodně kandidátů, kteří se nestarají o změnu klimatu, kteří si nemyslí, že jde o problém, a proto je to důležité. Je tak důležité, že Climate Power sponzoruje dnešní video, a já s tím souhlasím.

Takže díky moc Climate Power za podporu videa i kanálu. Ale vážně – schválení zákona o snižování inflace je začátek. Tempo máme, je třeba vydržet. Navštivte votefuture.org, rychle se zaregistrujte k volbám a zjistěte, co můžete udělat, abyste je ovlivnili. A podívejte se na odkazy pod videem, kde zjistíte, co můžete udělat, aby byl váš hlas slyšet. Pojďme se vrátit k jinému globálnímu problému, válce na Ukrajině.

Jen připomínám, že únorová invaze byla ve skutečnosti jen eskalace války, která tady ve východní části Ukrajiny probíhá už osm let. Ruská armáda nyní bojuje s ukrajinskou armádou. Ruské jednotky se rozprostírají po celém krymském poloostrově. V roce 2014 Putin napadl, obsadil a poté anektoval, což v podstatě znamená ukradl, poloostrov nazývaný Krym. To vyvolalo válku, která v této oblasti, v Donbasu, probíhá již osm let, kde povstali Ukrajinci, kteří sympatizovali s Ruskem, a snažili se stát součástí Ruska.

Vy chcete dekomunizaci? Dobrá, to se nám hodí. A pak, jak všichni víme, začátkem roku, však víte, co se stalo. Putin zaútočil ze všech stran, kromě západu samozřejmě. Jeho velkým cílem bylo rychle dobýt hlavní město Kyjev. Když chcete rychle vyhrát válku, musíte dobýt hlavní město. Možná si vybavíte nejděsivější obraz začátku války: 60kilometrový konvoj vozidel ruské armády, který směřoval na hlavní město.

60kilometrová kolona. Tyhle záběry byly ohromující. Upřímně jsem věřil, že Putin vyhraje a dobyde hlavní město. Ale jeho plán vcelku nevyšel. Vidíme, jak se Rusové pomalu přibližují ke Kyjevu. Ukrajinské síly nadále brání své hlavní město před Rusy. Tady se Putin poprvé přepočítal.

Přecenil schopnosti svých vojáků a výrazně podcenil reakci Ukrajinců i Západu, který do země dostal hromadu zbraní, aby jim pomohl bojovat. Nejen že ruská armáda nedobyla Kyjev, ale ukrajinská armáda zahájila efektivní protiofenzivu a vytlačila Rusy z jejich teritoria během několika týdnů. Po velké porážce Putin povolal své jednotky zpět, aby se přeskupily a zaměřily se na omezenou frontu války. Plánem v této oblasti bylo pokračovat v „osvobozování“ východních oblastí země, kde už je hromada proruských separatistů, kteří tu už osm let bojují.

A jak se blížilo léto, tak tehdy myslím spousta z nás přestala vnímat, protože válka se změnila v dlouhotrvající patovou situaci s občasnými ruskými zisky a několika protiútoky Ukrajinců. Termín, který je tady třeba zmínit, je opotřebovací válka. Tedy kdo zvládne zničit protivníka jako první pomocí ničení a vytrvalosti. Hrozný způsob vedení války. Zatímco Putinův pokus o převzetí Kyjeva selhal, převzetí dalších hlavních obydlených míst se zdařilo.

Jako tady v Chersonu, což bylo první velké město, které po invazi připadlo Rusku. Zejména bitva o Cherson se přiostřuje. Sledovat, jak zacházejí s prvním dobytým městem, je dobrým ukazatelem toho, jaký je zde skutečný cíl Ruska. Nejenže město obsadili, ale měli kupu práce s jeho přeměnou na Rusko. Sundali vlajku a nahradili ji ruskou.

Vylepili strašidelné billboardy s malými dětmi o Rusku jako o jednom lidu a Rusko je zde „navždy“. Všem je jasné, o co jim jde. Stateční obyvatelé Chersonu se shromáždili a protestovali vedle ruských tanků, ale nezabránili Rusům v tom, co celou tu dobu zjevně plánovali. 1. května Rusko oznámilo, že tito lidé začnou jako měnu používat ruský rubl. Převzali kontrolu nad vysíláním a internetem, aby lidem zabránili spojit se se světem. Tyto události jsou mimořádné, protože Putin řekl, že je chce invazí, speciální vojenskou operací, osvobodit, ne dobýt.

Putin nebyl schopen sesadit vládu a iniciovat změnu režimu, aby dosadil vládu, která bude Rusku nakloněná. Takže teď to vypadá, že se pokusí pohltit zemi z východu kousek po kousku. A klíčové slovo je zde anexe. Rusko zahájilo intenzivní pozemní kampaň na dobytí klíčového města ve východním Donbasu. Anexe je takové vlídné technické slovo, ale znamená to dobýt zemi, obsadit ji a pak jednostranně prohlásit, že je součást našeho suverénního území.

Žádné smlouvy, nic, jen jednostranné zabrání půdy. Vraťme se teď na začátek války. Na začátku to byla invaze ze všech tří stran, šlo o agresivní invazi, se zaměřením na hlavní město. Ale jakmile Rusko vyhodili z Kyjeva, začíná se válka soustředit tady. Ale Rusko dělá pokroky. Dobylo tyto obydlené oblasti zde v oblasti Donbasu a koncem dubna začínalo být jasné, co bude následovat.

V ruských médiích vyšla zpráva, že vysoký ruský vojenský činitel řekl, že další fází operace je, cituji: „Získat plnou kontrolu nad Donbasem a regiony jižní Ukrajiny.“ A pak bez obalu řekne, že to Rusku umožní zřídit pozemní most z pevninského Ruska až na Krym, poloostrov, který Rusko anektovalo v roce 2014. Ale proč nejít dál?

Ruský vojenský velitel pak usuzuje, že další částí plánu je vytvořit pozemní most ještě dál až do Podněstří, do malého kousku předstírané země, kterou nikdo neuznává a která má být součástí Moldavska, ale je plná ruských vojáků a lidí, kteří chtějí, aby je Rusko anektovalo. Zřízení této části pozemního mostu je dost obtížné, protože by to znamenalo bitvu v Oděse, což je třetí největší město Ukrajiny. Došlo by k hroznému boji, tak jen doufejme, že tuhle část plánu nevyužijí. Rusku se však podařilo vybudovat tento pozemní most mezi jejich zemí a Krymem.

Museli proto ale svést velmi krvavou bitvu v přístavním městě Mariupol. Dnes večer začínáme bitvou o Mariupol. Starosta Mariupolu vyzývá obyvatele k evakuaci. Po několika hrozných týdnech se města zmocnilo Rusko. V Mariupolu zůstávají tisíce civilistů. Takže to je fáze války, ve které se právě nacházíme. Přibývá stále více důkazů, že Rusko neplánuje jen okupaci a osvobození těchto lidí, ale jejich anexi, aby byli součástí Ruska.

Zprávy tajných služeb USA tvrdí, že Rusko dosazuje své úředníky do vedení měst a regionů. Vytvářejí rychlé cesty k ruskému občanství, aby zajistili, že všechna novorozeňata budou automaticky ruskými občany. Každým dnem uspořádají falešné volby, aby posoudili, zda lidé chtějí být Rusy. A když se podíváte na výsledky, tak uvidíte, že směšně obrovské množství lidí bude hlasovat ano.

Jejich příručka o anexi. Už to udělali, fungovalo to a zdá se, že to dělají zase. Násilná anexe by byla hrubým porušením Charty OSN a nedovolíme, aby to zůstalo bez povšimnutí či trestu. Ale Ukrajinci se brání. Nevzdali se armádě, která je mnohem mocnější než oni. Při natáčení tohoto videa probíhá tady nahoře obří protiofenziva a ukrajinská armáda si bere zpět obrovské kusy země. The New York Times vypíchl, že Ukrajina za týden dobyla větší území, než Rusko dobylo za pět měsíců.

Když vidíte videa ukrajinských vojáků osvobozujících města, je to dost emotivní. A pokud se podíváme na mapu strategicky, je to důležitá připomínka toho, co řekl mluvčí Rady národní bezpečnosti USA. Pana Putina chceme upozornit, že toto území možná časem nebude schopen udržet. A tím se dostáváme k poslednímu bodu. Myslím si, že už prohrál. Na začátku této války jsem učinil předpověď, myslel jsem, že Putin uspěje, dobyde hlavní město a svrhne vládu.

Veškerá logika naznačovala, že je toho schopen, ale zjevně ne. Spletl jsem se. Místo toho Putin ovládl několik pásů země na východě a jihu. Má svůj pozemní most na Krym a může pokračovat, ale znovu platí, že Putinova válka, motiv a cíl jsou založeny na velkých přeludech, hlavně na tom, že osvobozuje lidi připravené vrátit se k ruskému hejnu. To se neděje a máme sedm měsíců války, na kterých to lze prokázat. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Super, chtělo by to aktualizaci. Jak russáky UA vytlačuje dál na východě země, jak se stahuje smyčka kolem Chersonu na jihu a logistika je v troskách po celé frontě (Lyman atd). + Most na Krym

40

Odpovědět

... a teď ještě ten Královec... nedaří se, nedaří, tavárišč Vladimír Vladimírovič!
:D

80

Odpovědět

Už ho zmiňuje i počasí ČT, pro ty, kdo by chtěli vyrazit k Baltu 😅: https://twitter.com/MichalKubal/status/1577878779657084928.

10

Odpovědět

Čistě technicky zbývá Rusku vlastně i docela velký kousek Antarktidy ( Sovětský svaz a jeho nasledovnické státy se nepřidaly k dohodě o Antarktidě), různé vyhnanské ostrovy ( Svatá Helena, Jižní Georgie,..) navíc solidně prosperují, nebo jsou příliš blízko pro případný návrat....

01

Odpovědět

konecne nejake video taky na videachcesky, dekuji.

21