Jak by bezletová zóna změnila válku na UkrajiněVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:49
Počet zobrazení:5 562
Poslední dobou se stále častěji debatuje o bezletové zóně nad Ukrajinou. Co vše to v praxi znamená a jaké jsou možné varianty a jejich potenciální následky, můžete zjistit v nejnovějším videu z kanálu Vox. K vojenské strategii se vyjadřuje ředitel Nadace pro obranu demokracií Bradley Bowman.

Přepis titulků

Od napadení Ukrajiny Ruskem najdete mapy s konfliktem všude. Ve většině případů vystínované oblasti jako tato červená symbolizují území obsazené ruskými silami nebo to, o které Rusko a Ukrajina bojují. Červená barva se vztahuje na pozemní jednotky jako tyto. Jak ruské pozemní jednotky postupují, větší část mapy červená. Na mapách však není vidět bitva, která se odehrává vysoko nad Ukrajinou. Malé ukrajinské letectvo bojuje se silným ruským letectvem o kontrolu nad oblohou. To, co se zde stane, může rozhodnout nejen průběh války, ale i to, zda se bude stupňovat a šířit i mimo Ukrajinu.

Proto se spojenci Ukrajiny snaží poslat jí zbraně. Někteří chtějí ještě víc. Bezletová zóna. - Humanitární bezletová zóna. - Taková zóna dává smysl. Myslím, že víte, co řeknu. Potřebujeme nad Ukrajinou bezletovou zónu. Proč jsou sázky v této letecké válce tak vysoké a co by změnila bezletová zóna?

24. ÚNOR 2022 Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února 2022. Vojenská strategie probíhala dle běžného scénáře. Ruské rakety zasáhly nejprve radarový systém, pak letecké základny a odpalovací zařízení. Vojenští experti to vnímali jako přípravu na rozhodující krok – vyslat letadla ke zničení ukrajinského letectva a dosáhnout tak převahy ve vzduchu.

Když se říká, že má armáda vzdušnou převahu, v podstatě říkáme, že armáda víceméně kontroluje oblohu. Se vzdušnou převahou může Rusko útočit na pozemní jednotky Ukrajiny a chránit ty vlastní. Mohou se rychleji přesouvat bez obav ze vzdušného útoku. Pokud by se Rusku podařilo získat prakticky celou vzdušnou převahu, byla by to pro Ukrajinu katastrofa. Neznamená to zaručené vítězství, ale je to o dost pravděpodobnější. Proto je od 2.

světové války získání vzdušné převahy prvním krokem většiny invazí. V tomto případě ale velký útok nikdy nenastal a experti se neshodnou na tom proč. Podle mého nejlepšího odhadu si Rusové mysleli, že až tam dorazí, budou vítáni. A tak když viděli muže, ženy a děti, jak blokují vjezd tanků do vesnic, překvapilo je to. Při tvorbě válečných plánů, včetně těch na vzdušnou převahu, když jsou předpoklady chybné, pak je plán v háji.

Ať už se stalo cokoli, po více než dvou týdnech invaze nezískalo Rusko úplnou vzdušnou převahu. Ukrajinské letectvo se tak mohlo bránit části ruských stíhaček a pozemním silám, což pomohlo zbrzdit ruskou invazi. To bylo na počátku války oslavováno jako pozoruhodný odpor Ukrajiny. Je to dáno jak ukrajinským úspěchem, tak i některými překvapivými nedostatky ruských vojenských schopností. Nemusí to však trvat dlouho.

Porovnat ruskou a ukrajinskou armádu je nemožný úkol. Ve všech hlavních ukazatelích síly je ruská armáda mnohem silnější, a to včetně letectva. Rusko má téměř desetkrát víc stíhacích letounů než Ukrajina. A zatím je v podstatě nevyužili. Je možné, že v následujících dnech a týdnech se Putin a jeho vojenské vedení rozhodnou více využívat ruská letadla. A myslím, že se to už děje.

Vstupují do nové fáze, kdy podle mě systematicky využívají leteckou sílu k systematickým útokům na civilisty a civilní infrastrukturu. Rusové tak stále můžou získat vzdušnou převahu, což by uspíšilo invazi a nejspíš vedlo k velkým civilním obětem. Spojenci Ukrajiny se tomu proto zoufale snaží zabránit. Mnoho zemí posílá zbraně, které pozemní jednotky použijí k sestřelení ruských letadel. A řeč je o vyslání letadel na Ukrajinu. Mluví se však také o jiném druhu pomoci: o bezletové zóně.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal NATO o vyhlášení bezletové zóny. Experti na zahraniční politiku chtějí zavést omezenou bezletovou zónu. Nedávný průzkum ukázal, že 74 % Američanů je pro zavedení bezletové zóny. A co že je ta bezletová zóna? V podstatě jde o zeměpisnou oblast, kde je zakázáno létat určitým letadlům. Smyslem vyhlášení této zóny nad Ukrajinou je zabránit Rusku získat vzdušnou převahu, a tím ochránit ukrajinskou armádu a civilisty. Bezletovou zónu však komplikuje způsob, jakým by ji NATO muselo prosadit.

Pro navržení bezletové zóny na Ukrajině, pokud to myslíte vážně, musíte zvážit, že abyste ji vynutili, aby se to stalo skutečností, musíte sestřelit ruské letadlo. To znamená, že NATO by se přímo zapojilo do konfliktu, což by vedlo k zapojení USA a většiny Evropy do války. Zřízení bezletové zóny nás dříve či později vystaví vysokému riziku přímého boje. A ani na chvíli si nemyslete, že můžete ovlivnit, jak se to vyhrotí.

Jakmile bude sestřeleno jedno letadlo, ať už naše, nebo jejich, nelze odhadnout, co se bude dít dál. Rusko je velmoc jaderných zbraní a Putin s nimi poslední dobou vyhrožuje, což značí, že pro něj můžou být jednou z možností. To platí i pro omezenou bezletovou zónu, která pokrývá jen určité oblasti, ale vynucuje se stejně. Putin prohlásil, že účast na bezletové zóně znamená zapojení do konfliktu. Prezident Biden a představitelé NATO to proto prozatím vyloučili.

Takže i když spojenci posílají zbraně, Ukrajina bude muset prozatím bojovat sama. Chci pomoct Ukrajincům, jak to jen jde. Bojují za nás všechny a pláču, když vidím některé záběry. Myslím si, že máme udělat vše možné, abychom Ukrajině pomohli, a zároveň udělat vše, abychom se vyhnuli přímému konfliktu s Ruskem. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nejde o nic jiného než o peníze, tento pošahaný kapitalistický systém ztratil smysl, jen spekulace, manipulace a umělé udržování pokroku.

339

Odpovědět

To mi stejně přijde vtipné že mnoho lidí vašeho ražení pomocí nic neříkajících frází (viz to co píšete tedy "spekulace, manipulace a umělé udržování pokroku") nadává na "tento kapitalistický systém", ale nikdy v životě by si ani na vteřinu nechtěli "užívat" výdobytků těch alternativních mocenských systémů, neboť v těchto jiných politických strukturách by si podobné nadávání na vlastní zřízení fakt nedovolili.
Jinými slovy klidně nadávej na soudobé zřízení, ale nějak konstruktivně, tedy něco si o tom přečti, drobet se vzdělávej ať právě nemusíš používat jen nic neříkající hesla. No až tvé názory začnou dávat smysl a tvé sdělení bude mít nějakou vypovídací hodnotu tak pak kromě kritiky můžeš pžicházet i s nějakou idejí jak by to tedy mělo vypadat. Díky.

332

Odpovědět

+koubelkaStačí se podívat na nástěnku-akciové trhy, Tesla, ropa apod. Tištění peněz a dotace, pěstování plodin pro bioplynové elektrárny pro napájení hydroponických skleníků, Holanďané křičící o ekologii a zemi pokrytou hydroponií, zavírání nejúčinnější a nejčistějších zdrojů energie JE. To je inflace civilizace-inteligence.

317

Odpovědět

+Komentáře (3)Nizozemsko má pouze jedinou jadernou elektrárnu, tu předchozí odstavilo v roce 1997.
A nepřekvapivě má v energetickém mixu Nizozemska největší podíl zemní plyn následován ropnými produkty - největší společností v Nizozemsku je totiž Royal Dutch Shell.

13

Odpovědět

+LDík za doplnění vizitky Tldemana nebo jak se ten hňup jmenuje.

16

Odpovědět

Zajímalo by mě, jestli ti, co vykřikují "no-fly zone", mají vůbec tušení, kam až tohle všechno teoreticky může dojít. Tisíc jaderných hlavic dokáže zrušit Evropu takovým způsobem, že současné pošťuchování na Ukrajině je proti tomu nic.

118

Odpovědět

Tisíce hlavic může zničit celé Rusko stejně tak rychle. Atomovka je vyhrožování, starší ročníky to za komunismu začili celé roky. Cvičení Civilní obrany v pláštěnskách a maskách atd. Vzájemné zničení zaručeno.

152

Odpovědět

Nemají. Jsou to takové populistické kecy pro dopaminovou injekci za lajky, když si to tyhle lidičkové dají na Instáček.

56

Odpovědět

A kam az to musi zajit? Donekonecna uhybat taky nejde nebo jake mate reseni? Kdyz liliputin rekne chci tvoje koule tak si je uriznes aby nahodou nepohrozil atomovkama a nebo to uz je moc a tam uz musi nato zasahnout?

121

Odpovědět

+UzivatelPokud jako jediné řešení vidíš nukleární válku, tak se zabij rovnou teď, ať nemusíš tak dlouho čekat.

26

Odpovědět

+jjkNo to nevim kde jsi na neco takoveho prisel, ja se jen ptam kde je ta cara? kde uz stoji za to riskovat nuklearni valku?
Ono totiz to neni tak ze liliputin posle atomovky a sme tam kde slunce nesviti - prece liliputin take prijde o vse protoze prijde odpoved...

30

Odpovědět

+Uzivatel"prece liliputin take prijde o vse"
Samozřejmě. S Evropou by se z mapy vymazalo i spousta dalších nevýznamných míst. Jako třeba Rusko. Existujou ale magoři jako Putin, kteří to jsou podle mě ochotni v zájmu "denacifikace" obětovat.

Hranice je daná jasně a už je tam dávno nakreslená. NATO by mělo vojensky bránit jen samo sebe. Členské státy NATO. To je totiž smysl toho uskupení a důvod, proč do něj státy vstupují. Není to jednotka rychlé pomoci náhodným zemím ve světě. Bohužel.

55

Odpovědět

+jjks velkou mocí přichází velká zodpovědnost

30

Odpovědět

Ono by stačilo, aby se NATO přestalo s**t do Ruska, Čína do Tibetu, Severní Korea do.. demokracie... USA do celého světa a každý se staral o sebe. Aby se neprovokovalo výstavbami vojenských struktur při hranicích konkurenční velmoci a podobně. Aby se demokracie nevynucovala silou, jako třeba v Jugoslávii, Brazílii, Krymu, Lybii, Afghánistánu a podobně... protože z toho, co se dnes nazývá demokracií už není demokratického téměř nic. Komunistická diktatura na východě a Kapitalistická totalita na západě. Na obou stranách cenzury, zákazy svobodného projevu atd.. minimálně ve stejném měřítku. Možná, že si lidstvo nezaslouží žít. Protože tuny idiotů budou stále opakovat.. USA je ZLO, Rusko je ZLO.. s páskou přes oči... absolutně se nezajímáme o vlastní zemi, vlastní problémy.. jen se všichni neustále serou do těch vedle. A přitom je to stejné. Jen jedni bombardují v rámci "demokracie", druzí v rámci "speciální akce"... a přitom civilní cíle, mimochodem, zrovna na Ukrajině jsou absolutně minimální.. ve srovnání třeba s Brazílií, Jugoslávií, blízkým východem.. kde jsme humanitárně bombardovali vakuovými pumami, fosforem, kobercovými nálety... kde se útočilo zejména na civilní infrastrukturu pro vyřazení země na desetiletí do budoucna... Absolutně nechápu tyhle Rusofily, USAprdelovce.... všichni vidíte jen jednu stranu mince a věříte propagandě jedné strany. Žádný oheň není bez jiskry a tady jich byl k***a hodně. A samozřejmě nejen zde. Ať jde Putin do p****e, nikdo na Rusko nikdy nezaútočí, nebylo nutné bránit Doněcko a Luhasko tímto způsobem. Měl na Ukrajinu udělit sankce, vypnout jim ropu, plyn... k***t se nechá takhle levně vyprovokovat a západ pro své mocenské hry obětovat Ukrajinu. Určitě.. ukamenujte mě.. pravda je samozřejmě naprosto černobílá. Nebo alespoň ta vaše verze pravdy. Za mě je to ztráta nevinných životů kvůli mocenským hrám západu s východem. Nikdo není bez viny.

30

Odpovědět

+WyrďasRusko je největší stát světa prostě proto že mu rozhodně nikdy v posledních 300 letech nechyběla ambice se rozpínat. Ruské území se nerozkládá jen a pouze tam kde dostalo takovým způsobem přes prsty že si prostě jeho vládcové řekli - ok, tak tady budou naše hranice.
Abychom pochopili smysl ruského rozpínání, tak musíme chápat že ruský způsob uvažování jak nejlépe chránit vlastní hranice u takhle obrovského území je prostě a jednoduše další území obsadit. Zajímavé na to že ačkoliv je Rusko největší zemí světa, tak přesto jejich vládnoucí elity s železnou pravidelností a s neuvěřitelnou urputností omýlají pořád dokola jeden a ten samý motiv a to sice:
"Rusko je v nebezpečí, ostatní státy ho ohrožují a Ruská říše/federace se prostě musí bránit". Rusko v současné době má přímo svůj státem schválený výklad dějin a ten zní že Rusko NIKDY v historii žádnou válku nezačalo, ale všechny války vyhrálo. Tohle je jediný v rusku schválený pohled na vlastní dějiny, takhle se o tom učí a takhle se to také smí jedině vykládat. A to za situace kdy Rusko během své rozpínací fáze která trvalal asi 250 let nedělalo nic jiného než že napadaly ty slabší a zabíraly toto území.
Rozpínání této země je něco co je už od plenek obyvatelům ruska vštěpováno jako obrovská hodnota - oni v tom vidí fakt že Rusko je významné, silné a mocné a má právo vládnout protože je tak veliké. Ve své velikosti vidí potvrzení svých nároků na určování chodu světa - prostě kdo je největší ten diktuje. Což mimochodem dost úzce koresponduje s dalším pohledem rusů na historii která říká že: "V evropě nevystřelilo jediné dělo bez svolení Ruska"... a to že tohle tvrzení není absolutně pravdivé, tak to rusům vůbec nevadí, protože oni ho za pravdivé považují a proto prostě pravdivé je [tečka].

Nicméně stejně jako před staletími tak i v dnešní době pořád platí jedno a to samé pravidlo - každý stát který chce na někoho zaútočit a naásledně obsadit jeho území, tak si k tomu musí najít nějakou záminku. No a v tomhle bodě je nutné Rusku uznat zásluhy a to sice jestli někdy nějaký stát si uměl vždycky najít záminku, tak to bylo právě Rusko. Rusko o sobě samém tvrdí že je jedním z nejmírumilovnějších národů světa, který nemiluje nic tak moc jako mír. Prostě když autoritářský režim potřebuje někoho napadnout, tak prostě musí před svými lidmi dotyčný krok přecijen nějak legimizovat. Prostě musí říct proč to dělá. No a v případě Ruska je to už tolikrát ohrané, ale pokaždé funkční: "ostatní státy nás provokují, zkouší naši svatou trpělivost a bla bla bla" - prostě se řekne něco že ostatní státy chtějí Rusku vzít část jeho území, k tomu se přidá nějaké ty vymyšlené útrapy co se údajně dějí ruskému obyvatelstvu na tamním území a hle - už je možné jít do boje.

No a ačkoliv by člověk řekl že když tuhle taktiktu Rusko používá prakticky neustále, tak že ostatní lidé to už konečně pochopí jak tuhle hru Rusko hraje, tak když čtu váš příspěvek, tak vidím že ne. Prostě pořád to samé - Rusko je vlastně vyprovokovaná velmoc která neměla navýběr a musela zaútočit, protože NATO, protože Ukrajina něco něco něco, protože USA něco něco něco.

Prostě Rusko hraje tu roli oběti tak často a tak dobře že mnozí tomu uvěřili a to i přesto že sami tady máme s Ruskem absolutně tu samou zkušenost - Ruskem podporovaný převrat během vítězného února a o něco později příjezd ruských vojsk v roce 1968. Opět když se člověk na tohle v Rusku zeptá, tak absolutně Rusové nechápou proč se tak čertíme, když by jsme jim měli být vděční za pomoc proti západu který tu chystal krvavý převrat.
Takže ta tvoje "jedna strana mince" - to je svět panáčku ve kterém pokud jsi přímo nevyrůstal, tak tvoje rodiče v tom vyrostli. Poslední části ruské armády odud odtáhla v roce 21. června 1991.
Já si naopak velice často čtu ruské servry a víš co tam píšou? Že by se měl stav věcí vrátit tak jak byl před rozpadem sovětského svazu. Že by se Rusku mělo vrátit to co mu náleží a to sice jeho sféra vlivu a tedy i jeho satelity. Tam patří i Česká republika (a Slovenská republika samozřejmě taky).
Ta tvoje druhá strana mince je ta, že Rusko už teď naplno tvrdí že nejen na Ukrajině, ale na celém západě jen bují "západní fašismus" a s tímto zlem je třeba bojovat, protože takové zlo musí být nejen poraženo, ale přímo vymíceno.
Takže než příště budeš někde psát o tom že Rusko na nikoho nezaútočí, tak si laskavě zjisti o čem Rusko doma zcela vážně hovoří jako o něčem co je nutné prostě provést a co to znamená pro lidi kteří si bláhově myslí to co ty. Když už chceš něco tvrdit o pravdě tak si alespoň zjisti jaký je oficiálně prezentovaný ruský plán - pak teprve se můžeme dál bavit.

00