50 mylných představ

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:830
Počet zobrazení:10 981
Pokud se rádi čas od času dozvíte něco zajímavého nebo nového, je pro vás YouTube kanál Mental Floss s Johnem Greenem jako stvořený. V tomto videu John zboří pár mýtů, o kterých si lidé myslí, že jsou skutečné. Měli byste zájem o další videa? Poznámky: puppy-sized elephant - odkaz na videa vlogbrothers a nerdfighterskou komunitu - zde. Toad - anglický název pro ropuchu a také jméno jedné z postav z Maria. Julia Child - známá americká šéfkuchařka.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem John Green. Vítejte v mém salónu. Sledujete Mental Floss. Zaprvé, Vikingové na helmách neměli rohy. Alespoň ne do předvedení Wagnerovy opery Prsten Nibelungův z roku 1876. To je první z padesáti mýtů, které pro vás dnes zbořím. Znáte železné panny? Středověké mučicí nástroje, po kterých je pojmenována čtvrtá nejlepší heavy metalová kapela? Jsou vymyšlený. Marie Antoinetta neřekla: "Ať jedí dorty!" když slyšela, že poddaní hladoví. A když jsme u Francouzek, kterým byla uťata hlava, Anna Boleynová neměla jedenáct prstů.

Shoduje se na tom většina dějepisců. Deklarace nezávislosti nebyla podepsána 4. července 1776, ale 2. srpna 1776. Nerad to říkám, ale Ústava Spojených států nebyla psaná na konopném papíru, ale na pergamenu. Napoleon netrpěl napoleonským komplexem, protože měřil 170 centimetrů, a to bylo dokonce o něco více než tehdejší průměrná výška. Albert Einstein nepropadl z matematiky. Když mu ukázali článek, který to tvrdil, odpověděl, že diferenciální a integrální počty ovládal, ještě než mu bylo patnáct.

Ale oženil se se svojí sestřenicí. K tomu se ještě vrátíme v dalších epizodách. J. F. Kennedy neřekl, že je kobliha, když prohlásil: "Ich bin ein Berliner" a v Berlíně mu ten den všichni jasně rozuměli. "Suši" neznamená "syrová ryba", ale "kyselá rýže". Ohřívání kovu v mikrovlnné troubě ji nezničí. Je to sice blbost a neměli byste to dělat, ale podívejte! Tohle jsem ohříval v alobalu a po chvíli mám pár pokroucených zbytků a sváču. Slovo "crap" nevzniklo ze jména Thomase Crappera, který zpopularizoval splachovací toaletu.

Bohužel je to z latiny, jako každé druhé slovo. 420 není kód policie LA pro držení marihuany, ale pro výtržnictví nezletilých, které marihuanu zahrnuje jen někdy. Velká čínská zeď není jediný člověkem vytvořený objekt viditelný z vesmíru. Zaprvé, z vesmíru lze vidět mnoho člověkem vytvořených objektů. Zadruhé, Velká čínská zeď mezi ně nepatří. Žádný "sloní hřbitov" nikdy neexistoval. Když chce slon zemřít, tak si jen lehne a umře jako ostatní.

I trpasličí sloni. Kniha Žraloci nemají rakovinu z roku 1992 vedla k zvýšenému používání rozemletých žraločích chrupavek při její léčbě, což nefunguje a žraloci stejně rakovinu mají. Chameleoni nemění barvu hlavně kvůli maskování, ale kvůli regulování teploty a také tím komunikují. "Hej, ty tam! Jsi vážně pěkná, ale neumím mluvit, tak radši zčervenám." Házení rýže na svatebčany nevede k tomu, že ji ptáci sní, nafouknou se a vybuchnou. Nestalo se to ani jednou v dějinách lidstva!

Ani v dějinách ptáků! Když rozpůlíte žížalu, nestanou se z ní dvě žížaly. Když má štěstí, tak přežije ta část s ústy, a zůstane vám jedna menší žížala, ale nejpravděpodobněji vám zůstane rozpůlená mrtvá žížala. Máme víc než pět smyslů, včetně vnímání času, zrychlení, polohy končetin... Pět smyslů vymyslel Aristoteles, se kterým vedu dlouhodobý veřejný spor. A jako vždy mám pravdu já a ne on a nechci slyšet o tom, že byl starej. Po holení nejsou vaše chlupy ani vousy silnější nebo drsnější. Vaše nehty po smrti neporostou dál, vypadá to tak, protože se scvrkává vaše kůže.

Spolkli jste žvýkačku? Nezůstane vám v žaludku sedm let. Projde vaším tělem jako všechno ostatní. Kromě baterií! Zapamatujte si z videa alespoň to, že nemáte jíst baterie! Lidé nepoužívají pouze 10 % mozku. Údajně to tvrdil William James, ale mluvil obrazně. Od ropuch bradavice chytit nemůžete, ale od jiných lidí ano. A proto vždycky říkám, kamaraďte jen s Toadem z Maria. Cent vyhozený z Empire State Building nemůže zabít chodce pod ní, protože mezní rychlost centu je 50 - 80 km/h, což není dost k zabití člověka.

Navíc by ten cent dopadl jen o tři patra níž, protože ta budova vypadá takhle. Nejenže Abner Doubleday nikdy nevymyslel baseball, navíc to nikdy ani netvrdil. A když jsme u lidí, kteří něco nevymysleli... Salát Caesar není pojmenován po Juliusovi Caesarovi, ale po Cesarovi Cardinim, který ho prý vymyslel v Tijuaně v Mexiku v roce 1924. Píseň Puff, the Magic Dragon není o marihuaně. Mary, která tu píseň také zpívala řekla, že kdyby chtěl její autor chtěl napsat píseň o marihuaně, tak by ji napsal.

Sherlock nikdy neřekl: "Jak prosté, drahý Watsone," a v Casablance nezaznělo "Zahraj to znovu, Same." Sarah Palin nikdy neřekla, že vidí až do Ruska, Al Gore nikdy neřekl, že vymyslel internet. A pro lásku boží, Ron Burgundy nikdy neřekl: "Well, that escalated quickly!" Řekl: "Boy, that escalated quickly." Musíme zrychlit.

Dánské koláčky jsou vlastně z Rakouska, lidé se nevyvinuli z šimpanzů, jen máme společného předka, ale vyvinuli jsme se. Komoda je "chest of drawers" a ne "chester drawers", jak jsem se v 21 letech dozvěděl. A když můžete místo "your" říct "you are", tak se to píše "you're". Italský sukničkář se vyslovuje "Don Chuan", ale v Byronově básni se to rýmuje s "ruin". Ve vesmírném vakuu byste nevybuchli. Jen byste umřeli. Během salemských procesů nebyl nikdo upálen. Byli oběšeni a jeden ukamenován, ale žádné upálení!

Čínské sušenky štěstí nejsou z Číny, ale z Kalifornie. Blonďáci ani zrzci nevymřou. Ve scéně s válečnými vozy ve filmu Ben Hur nikdo nezemřel, Mussolini nezařídil, aby vlaky jezdily na čas a skladování baterií v mrazáku nezlepší jejich výkon. A když jsem u nadbytečného chlazení... burákové máslo nemá v ledničce co dělat! Pokud to není celé organické a přírodní. Ale pak to vůbec není burákové máslo. Walt Disney není zmražený, Fidel Castro nikdy neměl být členem žádného amerického baseballového týmu a na závěr se vrátíme do galerie, kde vám řeknu, že slavná sexuoložka doktorka Ruth nikdy nebyla odstřelovačem v armádě.

Co? Byla? Vážně? Dobře, tak padesátka znova: Julia Child nebyla během 2. světové války špehem Spojených států. Byla?! To je směšný, já se vzdávám! Díky za sledování videa Udělali ho pro vás tito skvělí lidé.

Jestli máte palčivou otázku, kterou nám chcete položit, napište ji do komentářů na YouTube a my na ně budeme odpovídat na konci videí. Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (84)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hoří hovno?

44

Odpovědět

Asi nejspíš ANO, ale nemůžeš si být jist dokud to nezkusíš - zkus to!

41

Odpovědět

Sloní a velbloudi ano a dokonce se ze sloniho dělá i luxusní káva.

11

Odpovědět

má za sebou tardis, takže mu verím :D ale tiež preto že je John Green a má tumblr

96

Odpovědět

Super, určitě jsem pro další! :)

52

Odpovědět

je to moc rychly

385

Odpovědět

Prosím opravte zpět již opravené:

Po jeho smrti v roce 1821 byla zaznamenána jeho výška – 5 stop a dva palce. Šlo však o v té době používané palce francouzské, které měřily jednu desetinu stopy – tedy asi 3 cm. V přepočtu na palce britské jeho výška činila 5 stop a 6,5 palce. Napoleon byl tedy vysoký asi 168 centimetrů.

Zdroj: wikipedia.org

51

Odpovědět

Tak tento týpek mé sympatie nezískal. Ačkoliv každý jeho "fakt" má část pravdy, rozhodně není přesný. První fakt: vikingové na helmách neměly rohy... špatně. Fakt je, že helmice s rohy nikdy nepoužívali v boji. Faktem ale je, že je MĚLI takže se dochovaly jak ve formě obrazové (rytiny, iluminace) tak i v několika exemplářích (vím o dvou případech).
Tyto helmice sloužily k obřadním účelům. Ano, mýlí se každý, kdo si je představuje na válečnících v bitvě. Ale mýlí se i tento chalan když popírá jejich existenci a místo v historii.

334

Odpovědět

Měli to jako součást "společenského oděvu"

tohle video je retardovaný, snaží se vypadat strašně chytře, ale přitom je mimo stejně jako ty mýty

302

Odpovědět

Tak to by mě zajímalo kde si takovéto helmy s rohy viděl a jestli ty helmy co si viděl opravdu pochází od Vikingů nebo až z pozdější éry kde se Vigingové míchali s jinými kurturami...

45

Odpovědět

+DanielJeden pár bronzových helem s rohy je z pozdější doby bronzové (cca 1100-900 př. n. l.) a byl nalezen u Veksø v Dánsku roku 1942.
Další nález byl v řece Temži v Londýně, z období 100-50 př. n. l., tato helma je, stejné jako ostatní, také z bronzu, nicméně se liší rovnějšími rohy a především ozdobným tepáním. Dodnes si ji můžeš prohlédnout v Britském muzeu v Londýně.

21

Odpovědět

Toto video mě opravdu potěšilo. Jako vždy mě video s J. Greenem nezklamalo. Ať už má ve všech bodech pravdu, nebo ne. To, jak vás donutí přemýšlet na různými fakty, které jste možná pokládali za samozřejmost, se mu prostě musí přiznat. Pokud něčemu, co John řekl opravdu nevěříte vždycky můžete hledat fakta a důkazy. Do budoucna prosím o víc bratrů Greenů (tím myslím i Hanka Greena, druhou polovinu vlogbrothers)

104

Odpovědět

Určitě podporuji překlad dalších videí Johna Greena. Líbilo se mi třeba jeho nedávné video o historii Krymu a vůbec má dost dobrých historických videí apod. Toto video je dost zajímavé, ale nezachází do detailů na dané téma tak, jak to dělá běžně u svých videí.

81

Odpovědět

Neřekla náhodou Marie Antoinetta spíš: "Ať tedy jedí koláče" než dorty? Já sem verzi s dortama nikdy neslyšel xD

212

Odpovědět

Ona úplně původně řekla doslovně briošky (de la brioche). Akorát z důvodu nedostatečného jazykového ekvivalentu se to do angličtiny dostalo jako "Let them eat cakes." a k nám ako "Ať tedy jedí koláče."

131

Odpovědět

Vlastne ona tu vetu možno vôbec nepovedala, len to niekto povedal že to povedala aby sa ľudia vzbúrili. Nebola až taká zlá...

22

Odpovědět

Keď už chcem vidieť niekoho rozvracať mýty, tak si pustím Boričov mýtov na Discovery, kde mýty naozaj vedecky rozvrátia, než tohto žvanila, čo asi trénuje gestikuláciu na post moderátora do miestnej kabelovky.

1523

Odpovědět

To by mě zajímalo, kde vzal, že Berliner není kobliha, protože je, akorát že ne v Berlíně, ale v Západním Německu, takže smíchy lehla jen půlka Reichu (osobní vzpomínky jedné rodiny od Hannoveru)

196

Odpovědět

Ich bin ein Berliner rozhodně neznamená, že Já jsem kobliha. Nevím, kde jsi na to přišel a ano mám rodinu v Německu a nevím o někom, kdo by se v té době smál. Jo akorát v Hannoveru a okolí měly nebo ještě mají "posměšné" koblihy, co se jim říká Berlinere, ale to je tak všechno.

39

Odpovědět

FAKT by mě zajímalo, kde vzal informaci, že železná panna je výmysl. ;) Jakožto historický šermíř a člověk zajímající se o středověkou historii jsem sjezdil hodně muzeí i hradů a slyšel docela dost přednášek o právu útrpném v českých zemích i jinde a to od nadšenců i odborníků; drtivá většina z nich se o tomto nástroji zmiňovala, popisovala jeho historii, vývoj i účel. Takže co tohohle amerického "odborníka" vede najednou k tomu, že si všichni vymýšlejí??? (nehatuju, ale odpověď by mě opravdu zajímala) :)

702

Odpovědět

Pravdu díš, bratře ve zbrani. A pokud kecá v tomhle, kdo ví, jestli ty jeho ostatní kecy jsou pravda..

291

Odpovědět

"Jak tedy došlo k tomu, že je považujeme za běžnou součást středověkých mučíren? Inu, jistý pan Johann Philipp Siebenkees, německý profesor teologie, filologie a historie, sestavil první pannu v roce 1793 a prohlásil, že byla v roce 1515 použita k potrestání padělatele mincí." Zdroj 100+1 zahraniční zajímavost. O tomhle tématu nic nevím, jen dávám k dispozici to, co jsem našla =D

181

Odpovědět

+e-littHmm, tak dle rychlého průzkumu elektronických zdrojů z toho Siebenkeese PODEZŘÍVAJÍ, ale jistotu nemá nikdo. Každopádně asi není úplně košer, že tu prezentuje svůj NÁZOR jako dokázaný FAKT, vzdor zmínkám o využití tohoto nástroje například během německé reformace v 16. století (a to ani nezmiňuju historky o tom, kolik zábavy si s ní prý užila Alžběta Bathoryová...). ;) Ale díky za rozšíření obzorů, e-litt, rozhodně si k tomu ještě něco dohledám. :)

101

Odpovědět

Železná pana v podobě v jaké ji znáš dnes neexistovala ve středověku. Tento název skutečně pochází až z konce 18. století. Mimochodem Bathoryová jako osoba má kolem sebe tolik mýtů, že občas i Vlad III. se musí tam dole v pekle divit, co všechno tato žena dokázala. Jinak mučící nástroj podobný železné panně, jak ho znáš teď používala například španělská inkvizice. Ale neříkala tomu rozhodně panna. Název železná panna se vyskytuje v zápisech až od 18. století. Do té doby ani zmínka. Navíc když se podíváš na dané konstrukce "zaručených" dobových pannen, tak zjistíš, že všechny by okamžitě zabíjely. Umístění hrotů je dost hloupě zvolené a zasáhlo by životně důlěžité orgány. To ti řekne každý doktor. Podobný mučící nástroj měl za účel obět tríznit a to buď přímo, kdy bodce vjely po uzavření do těla, ale díky zkušenosti a mistrnému umění nezasáhli žádný důležitý orgán nebo pak druhý typ, který byl spíše psychologický, kdy oběť nakonec v důsledku nedostatku spánku atd spadla sama na hroty. Ale železná panna, co je ve filmech, mučírnách atd. nikdy jako mučící nástroj nemohla fungovat. Jako smrtící ano, ale mučící nikoliv. Což by ale postrádalo smysl v případě výslechu inkvizicí.

123

Odpovědět

+VeskoslavPletes se! klidne by jako mucic nastroj mohla fungovat! jen do toho nesmis nikoho zavrit ani ho nabodnout, proste ho tim stipni a kdyz to budes delat hooodne dlouho tak ho muzes i unudit.A nemusis byt doktor abys vedel ze kdyz mas do tela zabodnutych hromadu hrotu tak to masaz nebude. ani nepotrebujes trefit organy, staci vykrvacet a tomu se tezko zabranuje pri hromadnem nabodnuti

14

Odpovědět

+VeskoslavA ty se pleteš a dost hodně....Už ve starověkém Egyptě dokázali mučit pomocí zabodávání do těla tak, aby jsi nevykrvácel a nezasáhli důležité orgány.....Doporučuji si zjistit, proč člověk vykrvácí, není to tím, že by měl v těle zabodnuté desítky hrotů, klidně jich může mít 1000...Jde o to, že většinou člověk vykrvácí při zásahu důležité tělní tepny.

33

Odpovědět

Jo, ta čínská zeď mi vždy přišlá trochu podezřelá. Když má nějakých 5 metrů na šířku, to i většina domů je širších.

472

Odpovědět

Jooo překládejte dál! Johna mám ráda už jen kvůli knihám co napsal :3 a tyto videa jsou v rámci možností vtipná a i poučná :)

134

Odpovědět

V 0:25 má ten týpek chybu - nie štvrtá najlepšia heavy metalová kapela, ale prvá. Prosím, opravte to! :)

1815

Odpovědět

Celkově je trochu stupidní dávat kapelám status nejlepší či jiné umístění. Mohou být nejoblíbenější, mít nejvíce fanoušků či prodejů z alb... ale kvalita je prostě subjektivní názor :D

121
Další