32 značek aut

Thumbnail play icon
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:310
Počet zobrazení:5 381

A jejich skrytými či očividnými významy vás provede John Green, tvůrce naučného pořadu Mental Floss.

Přepis titulků

Ahoj, tady John Green, vítejte v mém salónku. Je tu další díl Mental Floss. Věděli jste, že Hyundai znamená v korejštině "současnost" nebo "modernita"? Všechny názvy aut ale firma v korejštině nemá, třeba sporťák Tiburan znamená ve španělštině "žralok". A kdo by zapomněl na Hyundai Pony, což je anglicky "poník". Tohle jsou dva z mnoha modelů, o kterých tady dnes budu mluvit. Mimochodem, budu mluvit jak o značkách aut, tak o modelech aut, abyste byli opravdoví experti. Tak jdeme na to. Překlad: Brousitch www.videacesky.cz Volkswagen je v němčině "auto lidu".

Ve 30. letech to byl sám Hitler, který pověřil Ferdinanda Porscheho, ano, toho Porscheho, aby navrhl prvního Volkswagena, kterého teď známe jako "brouka". Tehdy to byl model "Síla skrze potěšení", což charakterizovala německá zkratka KDF. KDF byl ale nacistický program a po válce se mu tedy začalo říkat přezdívkou. Brouk. Oficiálně je ale známý jako Volkswagen typ 1. Celkem chytlavý, co?

Když jsme u VW, v němčině je Passat druh tropického větru a Jetta znamená "tryskové proudění". Toyotu založil Sakichi Toyoda s D, ne T. Proč ta změna písmen? Je to trochu matoucí, protože se tu zabýváme překladem, ale zástupce společnosti tvrdí, že změna písmen souvisí s... "počtem tahů, kterými se v japonštině napíše Toyota". Což je osm. To je důležité, protože v Japonsku je osmička šťastným číslem. Když jsme u Toyoty, potom, co byla v roce 1955 představena Toyota Crown, používá Toyota pro ostatní auta podobné názvy.

Corolla je označení pro starodávnou korunu a Camry je v japonštině "korunka". Wonder Woman má nápad: Toyota Diadém. Je to logický! Prius znamená v latině "předcházet", protože šlo o jeden z prvních hybridů. Je to takový hipsterský hybrid. Zajímavost. V roce 2011 nechala Toyota hlasovat o množném čísle od "Prius" a veřejnost vybrala "Prii". Nissan je odvozen od další společnosti, Nippon Sangyo, což znamená "japonský průmysl". Dejte dohromady první slabiky obou slov a máte Nissan. A jestli jste někdy přemýšleli, proč má luxusní série Infiniti na konci měkké i místo tvrdého, budete muset přemýšlet dál, protože stránky tvrdí, že bylo jméno vybráno roku 1987, kdy byla čtyři měkká i považována za "moderní pravopis".

Chevrolet se jmenuje po svém zakladateli Louisovi Chevroletovi, takže pojďme hovořit o něčem zajímavějším. Camaru. V 60. letech zástupci firmy tvrdili, že "Camaro" znamená ve francoužštině "kamarád". To ale není pravda. Nikdy možná nebudeme vědět, co Camaro vážně znamená, víme ale, že se na tiskovce jeden reportér zeptal, co to slovo znamená a zástupce odpověděl, že je Camaro malé a zákeřné zvíře, co žere Mustangy.

Corvette už tak tajemné není, jde o jakýsi druh bitevní lodi. Mercedes-Benz je kombinace dvou věcí: Benz Patent Motorwagen a auta Mercedes. V roce 1886 navrhl Carl Benz první automobil, Benz Patent Motorwagen. Na počátku 20. století pak firma DMG také vyrobila auto, Mercedes, nazvané po dceři člena rady Emilu Jellinkovi. V roce 1926 se obě firmy spojily do Daimler-Benzu původně pojmenovaného po zakladateli DMG Gottliebu Daimlerovi, ale rychle se přeorientovaly na chytlavější Mercedes-Benz. Chudák Gottlieb.

Nikdo neví, odkud se vzal Jeep, ale většina věří, že z iniciálů G.P., což může buď znamenat "pro potřeby vlády" nebo "pro všeobecnou potřebu". Ve 40. letech se pak pojmenování "jeep" používalo pro jakékoliv vojenské vozidlo se čtyřmi koly. Samotná značka však byla zaregistrována v 50. letech. Mimochodem, Jeep vlastní Chrysler pojmenovaný po zakladateli Walteru P. Chryslerovi, který je pohřbený na hřbitově Sleepy Hollow. Ano, na tomhle hřbitově Sleepy Hollow se spoustou dalších Rockefellerů a Carnegieů. V prach se obrátíte, přátelé, a kdybyste mohli, vyberte si pro to hřbitov Sleepy Hollow, což je jedno z nejlukrativnějších míst odpočinku na světě.

Společnost Aston Martin má dva zakladatele, Lionela Martina a Roberta Bamforda. Teď už víte, odkud je Martin, co se týče Astonu, jde o městečko Aston Hill v Buckinghamshire v Anglii, kde Lionel Martin jezdíval závody. Byly to právě tyhle závody, které inspirovaly Lionela a Roberta k tomu, aby v roce 1914 začali stavět vlastní auta. Chtěli totiž ty závody vyhrávat. Slečna Piggy musí řídit Aston Martin, protože to pěkně natírá Fragglovi v tom mrkvovém autu. Další firma pojmenovaná po městu je Pontiac.

Jméno se datuje až do 19. století, kdy firma Pontiac Spring & Wagon Works slušně prosperovala ve městě Pontiac v Michiganu. Samozřejmě už nevyrábějí povozy a bohužel ani auta. Na počátku 20. století vyhodili Augusta Horche z jeho vlastní automobilky nazvané Horch. Byla to podobná situace, jaká se stala Eduardovi v Social Network nebo tomu skutečnému chlápkovi se skutečným Facebookem. Založil tedy vlastní společnost a tentokrát ji prozíravě nenazval Horch, ale Audi.

Částečně to ale po sobě pojmenoval, protože "Horch" je podobné německému "poslouchat", takže vybral jeho latinský výraz. Jinak "Volvo" znamená v latině "válím". Saab Group je švédská společnost vyrábějící letadla, ale ve 40. letech se rozhodli pro výrobu aut, a proto je teď kvůli autům známe. Zajímavé ale je, že jméno Saab pochází ze švédského výrazu pro "švédské letouny". Svenska Aeroplan AB, což je zkráceno na Saab. Takže když si kupujete Saab, kupujete si letadlo.

Opravdu nespolehlivé letadlo. Promiň, Saabe. Sponzorují tohle video? Ne? Tak potom je to v pohodě. Plejády je název hvězdokupy v souhvězdí Býka, v japonštině se řeknou Subaru. Odkazuje na to i logo se šesticí hvězd. Ještě existuje několik značek, které jsou zkratkami. O Bavarian Motor Works jsem mluvil v dílu se zkratkami. Věděli jste ale, že automobilka Alfa Romeo je zkratkou "Lombardské společnosti pro výrobu aut"? Přidejte jméno zakladatele Nicola Romea a máte Alfu Romeo. Společnost teď vlastní Fiat a ten je taktéž zkratkou, a to pro "Italská automobilka sídlící v Turíně".

Všichni víme, kdo je Henry Ford, inovátor, průmyslník a antisemita. Zakončím to ale dalšími značkami pojmenovanými po lidech. Máme tady zakladatele Sóičiró Hondu, Davida Buicka, Ferruccia Lamborghiniho a samozřejmě Enza Ferrariho. Pak jsou tady kombinace jmen. Cherles Stewart Rolls a Frederick Henry Royce založili Rolls-Royce. Jmenoval se Rolls, takže bylo nevyhnutelné, že začne fušovat do automobilového průmyslu. Také bych rád připomněl našim japonským a italským divákům, že špatná výslovnost, to je moje.

A nakonec se do svého salónku vracím, abych vám řekl, že je Cadillac pojmenován po zakladateli Detroitu a bývalém louisianském guvernérovi Antoine Laumet de La Mothe, sieur de Cadillacovi. Ano, na střední jsem měl tři roky francouzštinu. Slavné logo Cadillacu je odvozené od erbu jeho rodiny. Děkuji za sledování Mental Floss na YouTube, která vznikla za podpory těchto lidí. Každý týden se snažíme zodpovědět jednu z vašich palčivých otázek a otázka z tohoto týdne je od Richarda Lousiana.

"Jak se původně dělal a kdy vznikl popcorn?" Richarde, popcorn je tak starý, že se jeho vznik těžko datuje. Víme, že se jedl ve starověkém Peru, možná i v roce 4700 před Kristem. Tehdy ještě lidé neměli ani keramiku, takže si jen opékali kukuřici na ohni. Na druhou stranu zase nemuseli jít do kina a vypláznout za malý popcorn 17 dolarů a 50 centů. Pokud máte palčivou otázku, napište a pokusíme se ji zodpovědět. Znovu děkuji za sledování Mental Floss a jak se říká u nás doma, nezapomeňte být boží.

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Niccola Romeo nebyl zakladatel Alfy Romeo, přejmenoval ji tak až 10 let po jejím vzniku.

01

Odpovědět

Ferdinand Porsche členem NSDAP, vyznamenán válečným křížem u SS, navrhoval tanky pro Třetí Říši, například Ferdinand a Maus. Po válce zatčen jako válečný zločinec, díky Francii omilostněn.

31

Odpovědět

A pocházel z Liberce. Těžko říct, jestli na něj být hrdí (jako zakladatele slavné automobilky), nebo jím opovrhovat (pro jeho nacionalistické smyšlení).

13

Odpovědět

Já si zas vzpomněl na ten vtip:
Audi je hrdá na pohon na všechna 4 kola a dala si to do znaku.
Renault není hrdý na nic a taky si to dal do znaku. :-D

212

Odpovědět

Vsechny novy auta vypadaj jak elektricky holici strojky, :-) posledni luxusni auto v Cechach byla Tatra 87...

76

Odpovědět

3:38 - four wheel drive - náhon na všechny 4, ne auto se 4 koly. Ale samozřejmě děkuju za překlad. :)

51

Odpovědět

A čo taká ŠKODA, TATRA alebo žigulík, hadraplán a trabant? Nj obmädzený len na značky akceptované západným svetom a naše dobré socialistické autá zabudol.

1018

Odpovědět

Jak by asi vysvětlovat původ Škody Henlein?

292

Odpovědět

Pan Ford byl borec, jeden z největších. Kdyby teď viděl Americkej trh kde vládne Camry a dolejzaj Hnůjdaje asi by se obracel v hrobě. Sám modrý ovál vlastním a neměnil bych.

210

Odpovědět

"Sám modrý ovál vlastním..."
"...a uhnila mi zatím jenom půlka" :-D

154

Odpovědět

+HriibekVypadáš na znalce ... bohužel to není pravda :(

14

Odpovědět

Nechtěl bych tam utírat prach.

192

Odpovědět

Jinak víte třeba, že Hyundai se nově má vyslovovat jako "Hjondé" proto, že když se to řekne normálně tak to v Němčině znamená psí koule? :D

111

Odpovědět

bude tu nabudúce aj diel o popcorne?

61

Odpovědět

hmm, ziadna francuzska automobilka? par dalsich tam tiez chyba, ako Opel, Kia, alebo uz spomina Skoda,... mohol sa zamerat aj na nich namiesto objasnovania konkretnych modelov inych znaciek ... btw, Saab som poznal najprv ako vyrobcu lietadiel takze nema pravdu :P

123

Odpovědět

Kia si děláš p***l...takový šrot nestojí za zmínku (vím že se to vyrábí u vás na dálném východě a jste na to pomalu hrdí jak na brynzu ale je to prostě pojízdný vysavač)

735

Odpovědět

+DromedTys hodně zaspal co? Korea už dáávno nedělá levná auta co jsou prostě levná, jejich poslední modely jsou pár let evropské konkurenci naprosto v závěsu, jak kvalitou, zpracování i výbavou. To bys ale o tom musel trochu něco tušit. Já každopádně nedám dopustit na Toyot(d)u. :-) Z těch aut úplně sálá solidnost. Nejsou nejkrásnější ani nejzajímavější, nejsou nejlevnější, ale vždy a všude dovezou, což se o většině mimojaponské konkurence říct nedá. Mohu se na své auto maximálně spolehnout. A takovým autem mne baví denně vyjíždět na cestu.

1610

Odpovědět

+Dromedtak tohle je samolibej kec vola...
Jezdím s Kia Rio a nemůžu si ho vynachválit, je tichý, má příjemné jemné řízení. Nikdy mě nenechal ve štychu, žere málo a zvládá i lopoty "polních" cest

42

Odpovědět

+DromedKia Rio?..ty seš pako

39

Odpovědět

+Dromedřekl člověk, který tím autem nikdy nejel a jen hejtuje všechno kolo jak ho nauči líjeho násilnickej taťka, kterej kvůli svým dluhům přišel i o ten starej ford fiesta, a teď, po krutém vlivu svého otce a rocích, kdy šikanoval na škole a připadal si jako bůh, aby ho vylili i z hloupého učňáku skončil u otáčení hamburgerů v MC Donaldu, a plný zášti, že na vlastní auto ani nemá, tak všechna pomlouvá, spolu s tím, že nadává na předraženej neschopnej apple, protože jediné co má je levný notebook od HP a levný mobil od samsungu, žije v 1+kk a je rád, že má peníze aspoň na zaplacení internetu, aby si mohl své mindráky vybíjet například na videacesky.cz....

92

Odpovědět

+DromedA klidně si dávejte mínusy, já vím své ;-) Kdo nezná, nepochopí.

02

Odpovědět

17 dolarů ?! :-O

171

Odpovědět

Intro ma pekny, i ta silena vystavka ma neco do sebe, ale Skodu nezminil - tak to za 10 nebude ;)

286

Odpovědět

To je škoda, nebyla tam Škoda.

395

Odpovědět

Historie Škody: V meziválečném období byla automobilka Laurint-Klement začleněna do plzeňského molochu Emila Škody. Po revoluci se mladoboleslavský podnik osamostatnil, ale Škoda Plzeň stále vyrábí prostředky hromadné dopravy.

32

Odpovědět

V Americe snad Škodovku ani neznají, protože se tam oficiálně neprodává. Tu znají jen Britové.

261

Odpovědět

+LigerViděl jsem v Americe jezdit Škoda Felicii a Bill Gates jel v Superbu.

144

Odpovědět

+Ligerto ale nic nemeni na tom, ze ju tam novu nekupis :D

141

Odpovědět

+Ligerneni nad to když Bill Gates kupuje ojetého superba po českém podnikateli :D :D

351

Odpovědět

+LigerMožná proto je tak bohatý protože nekupuje předražené p******y.

241

Odpovědět

+LigerProč by v USA neznali škodovku? Copak neznáš reklamu Mr. Xzibit Pimp My Ride?

93

Odpovědět

+LigerNa často citované americké stránce o autech Jalopnik.com, jsem si přečetl již několik článků napsaných Američanem, který označil portfolio škody a celou automobilku potažmo jako nejlepší z celého koncernu a najdeš tam několik článků o tom jak moc by ji v USA chtěli :D pro mě jako Evropana trochu bizzar, ale čte se to dobře.

103

Odpovědět

+LigerNo stejně si myslím, že mezi běžným obyvatelstvem o ní moc povědomí nebude, ale třeba se pletu.

orcinusorca: A ta reklama se vysílala v USA? (Nevím, ptám se)

01

Odpovědět

+Liger@orcinusorca:
dokelu vdaka videacesky viem kto je DJ Lubel, ale kto je Mr. Xzibit netusim :)

01
Další