Thumbnail play icon

Finanční krize v Řecku

91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:283
Počet zobrazení:3 268

John Green, autor bestsellerů jako Hvězdy nám nepřály či Papírová města, patří mezi zanícené YouTubery. Na svém kanále vlogbrothers řeší i závažnější témata, jakým bezesporu je i finanční krize v Řecku. V tomto příspěvku se stravitelnou formou mimo jiné dozvíte o historii řeckého dluhu, co následovalo po přijetí Eura a jeho názor na možnost tzv. grexitu (odchodu Řecka z Eurozóny). Poznámka: Cidades de papel je portugalský výraz pro Greenovu knihu Papírová města, jejíž adaptace právě míří do kin.

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pravděpodobně jediným řešením, dle mého je zavedení paralelní měny k Euru. Jistě by to znamenalo výraznou devalvaci, nicméně ve výsledku je to pro mě nejlogičtější krok s pravděpodobně nejméně výraznými dopady.

00

Odpovědět

ešte keby tak vedel povedať tri vety súvisle bez strihu

121

Odpovědět

Aha, takže za to může Euro. A já si naivně myslel, že je to tím, jak si Řekové žijou nad poměry, 13 a 14 platy, vysoké důchody a podobně.

303

Odpovědět

Od toho jste mohl upustit, jakmile se Řekové seškrtali pod poměry, a čerta starého to vyřešilo.

71

Odpovědět

+komunardJá nerozumět řeči tvého kmene

202

Odpovědět

+komunardTak trochu jinak:
Domníval jste se, že je něco problém (ona kombinace vydatných státních výdajů a nízkých daní jistým způsobem problém je, ale dělají to do určité míry všechny státy).
Příčina je odstraněna (Řekové už dávno nemají vysoké důchody, většinou můžou být rádi za vůbec nějaké).
Problémy trvají dál. Takže příčina a řešení je tedy někde jinde.

53

Odpovědět

+komunardAk mam dlh 800e a zarabam 700e nestaci znizit dlh na 750e a tvarit sa ze znizenie vydavkov nepomohlo :-)

60

Odpovědět

Presne ako spomenul. Pre Grécko je výhodne natlačiť peniaze a kryť dlhy vysokou infláciou. Na druhej strane by to bola úplna blbosť pre väčšinu ostatných krajín v EU. A tak sa naskytuje otázka. Prečo používa rovnakú menu viacero krajín? Ak jedna krajina potrebuje 2% infláciu druhá 5% a tretia 30% tak neexistuje aby používali rovnakú menu a nevznikol z toho prúser alebo zbytočné straty. Grécko malo zbankrotovať už pred 5 rokmi, opustiť eurozónu a vrátiť sa k Drachme.

131

Odpovědět

Protože by to znesnadňovalo pohyb kapitálu, vzájemné investice, zato podpořilo různé spekulanty, kteří by ty problémy zhoršili, k nelibosti těch, co by chtěli seriozně obchodovat přes hranice.

23

Odpovědět

Delam ve firme kde hodne obchodujeme s eurem a kdybys videl jak nas jen poskodilo schvalne snizeni kurzu czk vs euro.. tema debilama tam nahore.. ze to najednou poskocilo o 4kc tenkrat.. dost to zhorsilo ceny vseho. Nebejt czk ale kdybysme meli uz davno euro, vse co se dovazi by bylo daleko levnejsi. Copa to nechapes?

39

Odpovědět

+rodierSpolečná měna ve více státech je to nejhorší co může ČR potkat.

113

Odpovědět

Dá se Evropská unie vůbec ještě rozpustit? To si nemůžou státy říct, ok zkusily jsme to nevyšlo to, každý jsme jiný, dáme si 1-2 roky na postupné rozpuštění EU, necháme volnější hranice a obchod, zbytek ať se stará o sebe jak umí? Přijde mi, že to jsou prostě jen byrokrati nad vlastními byrokraty států a velice nic pozitivního :/

412

Odpovědět

Hmmm velký ekonom a nezmíní ten hlavní úraz problému. Řecké platy jsou (byly) jako platy našich politiků, jejich důchody byly jako u nás průměrné platy, měli 13 a 14 platy, měli bonusy za včasný příchod do práce atd, přesto celé odpoledne místo práce mají siestičku a nakonec ceny tam nejsou vyšší než u nás. A to je problém všech jižních zemí jako Španělsko, Portugalsko, Itálie. Všechno to jsou líní levicoví frackové co prd dělají a mají velké platy za nic. Celou EU drží jen Němci a severní státy. Vůbec celá EU a eurozóna něco jako společná síla proti USA je prostě blbost, která nikdy nemlže fungovat. Každý rozumný ekonom vám řekne, že kdyby Řecko mělo drachmu tak už je problém dávno vyřešen. Pan intelektuál nám řekne, že to sice nebyl dar, ale půjčka ale vážně si někdo myslí, že náš kontinent svých 2 biliony EURO co narval do řecka někdy uvidí?

1821

Odpovědět

Kdyby greexit byl řešením Řecké krize, tak už by Řecko dávno z eurozóny odešlo. To že tam stále zůstává má své důvody. Tím nejpádnějším asi je, že přechod na Drachnu by znamenal naprosto brutální devalvaci. Vše co má v té zemi ještě nějakou cenu, od košíku jablek po pozemky v centru Atén, by prudce ztratilo na hodnotě. Takto slabá měna, umocněná ještě raketovým posílením eura (protože Řecko je to jediné, co drží euro tak slabé, což pomáhá německým exportérům, což pomáhá našim exportérům do Německa) by poskytla fantastické podmínky pro řecké exportéry. Otázkou ale je, jestli je v Řecku vůbec co exportovat. Nicméně silné euro a slabé drachna by z Řecka učinili extrémně levnou turistickou destinaci, což by jim pravděpodobně pomohlo. Bylo by to ale vykoupeno hodně bolestivým snížením už tak špatné životní úrovně v Řecku. Proto se nedivím, že se do toho nikomu moc nechce.

101

Odpovědět

+nolikAkej, že to úrovne v Grécku ?

21

Odpovědět

+nolikPodívej se do Íránu a o dva stupně přidej =)

00

Odpovědět

02:15
shipping není loďařství ale přeprava po moři (v americké angličtině to znamená veškerou přepravu)

140

Odpovědět

Opraveno, díky.

30

Odpovědět

Chybička se vložila...Řecko získalo nezávislost znovu v roce 1832..

20

Odpovědět

a také datum odvolání nabídky byl červen, ne červenec...tedy před referendem, ne až po něm...

00

Odpovědět

+orcinusorca2014Referendum proběhlo 5. července, ale odvolání nabídky proběhlo dříve (13. června). Už je to opraveno, díky.

20

Odpovědět

+orcinusorca2014Referendum proběhlo 5. července, ale odvolání nabídky proběhlo dříve (30. června).

10

Odpovědět

Ale on tam fakt říká 5. července, právě jsme to opravovali.

00

Odpovědět

Na jednu stranu ano, všechny ty země jsou částí velkého celku. A ve chvíli, kdy by měla země problém, tak by se měl řešit tak, aby to bylo pro co nejrychlejší řešení toho problému.

Jenže jde i o lekci. Řecko 20 let lhalo o výši schodku, o dluzích, vlastně prakticky o všem a díky tomu se do té krize dostalo. Ve chvíli, kdy by se jim odklepl dar 200 miliard, tak by to prakticky znamenalo, že podvádět se může. Řecko muselo pocítit důsledky, aby ostatní země pochopily, že to tak prostě nejde a ve chvíli, kdy nebudou dodržovat pravidla, tak je to bude pronásledovat.

Řekové si žili prostě nad limit (ať už jde o těch 8 let v EU,než přišly první škrty, nebo o ty dekády s velkým dluhem), kdy se necpaly peníze do rozvíjení ekonomiky, kdy nešly peníze do investic , kdy se posiluje ekonomika dlouhodobě, ale do nafouklé státní správy, do předčasných penzí, vysokých důchodů a podobně.

Ve chvíli, kdy jde 1500 eur do platu nepotřebného úředníka, vybere se zpátky 600 eur a země je v mínusu. Dlouhodobě, každý měsíc. Když se přivede/založí nějaká firma, která dostane pobídku 100 milionů eur a firma najme 100 lidí, kteří by jinak dělali úředníky, tak stát ušetří 18 milionů ročně na platech. K tomu vybere 6,5 milionů na daních (včetně sociálního a zdravotního od zaměstnanců). A i kdyby dala pětileté daňové prázdniny firmě, tak to dělá téměř 25 milionů ročně. Což znamená, že za 4 roky se jí vlastně ta investice vrátí. A následně začne investice každoročně vydělávat (respektive sníží to schodek každoročně o 25 milionů + daň firmy).

Kdežto vlastní zaměstnanci jsou pro stát prostě bezedná díra.

Ono se říká, že řecký problém je hlavně kvůli euru. Není. Hlavní problém je v tom, že kdyby nešli do EU, tak by zbankrotovali tak jako tak, protože krize by je potopila a neměl by je kdo zachraňovat. Takhle jsou stále v krizi, ale následky bankrotu by byly mnohem větší.

00

Odpovědět

Myslím, že u toho deficitu říká "z 25 miliard euro v roce 2009 na pouhých 5,2 miliard euro v roce 2011" 4:07

20

Odpovědět

Máš pravdu, opraveno. ;-)

20

Odpovědět

+BugHer0Pořád tam je ještě ta chyba v tom 2,5... říká 5,2 :)

50

Odpovědět

+BugHer0Ještě 5:45 cca 5. července. A ještě jedna tam byla, ale nevím kde.

20

Odpovědět

Řekl bych, že docela dobře vystihl celý problém EU a Eurozóny a to je nejednota a roztříštěnost. Na jednu stranu tady máme společenství, v jehož rámci všichni rozhodují o všech, ale přitom každému státu jde nakonec jen o sebe. EU holt nejsou USA, kde se na příslušnost k jednotlivým státům moc nehraje.

454

Odpovědět

Problém je v odlišném historickém vývoji. Zatímco USA od počátku fungovaly jako jednotný stát (s drobnou přestávkou v době občanské války), tak Evropa nebyla jednotná nikdy. Naopak, věčné soupeření jejich státečků bylo pro ně hnacím motorem rozvoje, které ji přineslo světovou dominanci až do doby, než jsme si ve dvou světových válkách Evropu rozstříleli na padrť. Tisíc let soupeření se nedá jen tak přetavit v jednotu lusknutím prstu.

760

Odpovědět

+Magister_PeditumUSA zaváděly společnou měnu 6x a tento stát se postupně rozšiřoval o své "nezávislé sousedy".

90

Odpovědět

+Magister_PeditumOno je to trošičku jinak. USA nefungovaly jako jednotlivé státy, ale postupně se dokázali shodnout na federaci. V USA tedy jde o jednotlivé státy, ale tím, že mají i federální vládu nedochází k tomu, že jsou jejich zástupci ve dvojím ohni. Zástupci federace pak mají silnější hlas než zástupci jednotlivých států a tak můžou státy rozsoudit tak, aby to bylo ve prospěch federace.

Abych to uvedl na příkladu. Dejme tomu, že guvernér jednoho státu potřebuje natisknout peníze, guvernér druhého naopak nechce a každý se bije za to své. Nakonec přijde zástupce federace a ten řekne, bude to tak a tak.

V EU to ale funguje jinak. Zástupce Německa nechce, aby se tisklo, zástupce Řecka chce, aby se tisklo. Co teď, kdo je rozsoudí? Předseda Evropské rady? Ten na to ale nemá pravomoc. Logicky pak tedy rozhodují ekonomicky nejsilnější státy, tedy Německo, ale jeho zástupci nejsou odpovědni jen EU, ale hlavně Německu.

Čím to je? EU funguje na principu vzájemných smluv. Není to tedy federace v pravém slova smyslu, ale prostě jen země, které si navzájem vyhovují. Tento stav měla změnit Evropská Ústava a pokud by bývala byla schválena, asi by to vypadalo vše trochu jinak. Pro udržitelnost Eura je teda daleko důležitější, než odchod/neodchod Řecka z EU, hlubší integrace EU a její přetvoření na plnohodnotnou federaci.

A jen tak pro zajímavost, když se začalo v 80. letech mluvit o euru, byly zde dva přístupy.

1) Německý, který říkal: "Je potřeba se nejdříve politicky a ekonomicky integrovat a teprve pak zavádět společnou měnu."

2) Francouský, který říkal: "Zavedeme společnou měnu a politická a ekonomická integrace přijde v jejím důsledku."

No a vyhrál to ten druhý přístup, protože došlo k pádu železné opony. SRN se mělo spojit s NDR, což byla pro EU ekonomicky dost silná rána a tak výměnou za to se začalo pracovat na zavedení eura.

330

Odpovědět

+Magister_PeditumEhm, nechci do toho kecat ale není USA Federace a EU spíš Konfederace?

20
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK