Pochopte syrskou revoluci ve čtyřech minutách

Thumbnail play icon
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:322
Počet zobrazení:4 850
Jak určitě víte, v Sýrii momentálně probíhá občanská válka a nezdá se, že se to v nejbližší době nějak vyřeší. Ale proč? Jaké je pozadí tohoto konfliktu? To už vám vysvětlí John Green z vlogerského dua vlogbrothers. Na video se můžete podívat i s anglickými titulky. Měli bychom povstalcům v Sýrii pomoci? A pokud ano, jak? České titulky: Anglické titulky:

Přepis titulků

Dobré ráno, Hanku. Dnes ti chci pomoci pochopit, co se děje v Sýrii, a vím, že jsi na internetu, takže jsi neustále rozptylován fotkami Ryana Goslinga a homoerotickými malbami Sherlocka, ale dej mi čtyři minuty! Takže, náš příběh začíná v roce 1946, kdy Sýrie vyhlašuje samostatnost s touto vlajkou. Sýrie byla krátce parlamentní republika, ale nikdy se to neujalo a v prvních deseti letech měla čtyři různé ústavy a asi gazilion změn ve vládě.

Vedl je tenhle chlápek a pak tenhle a tenhle a tenhle. Několik důležitých věcí. Zaprvé, v roce 1956 Sýrie podepsala pakt se Sovětským svazem slibující podporu komunismu výměnou za zbraně a tanky a podobně. V roce 1958 se Sýrie a Egypt rozhodly být stejnou zemí, Sjednocenou arabskou republikou, což samozřejmě znamenalo novou vlajku, ale poté v roce 1961 Sýrie řekla: "Odtrháváme se a vracíme se k naší původní vlajce!"

To vedlo k pořádnému svinčíku a o pár převratů později strana Baas přebírá moc v roce 1963 s novou vlajkou. Možná si pamatuješ stranu Baas z Iráku. Baas je sekulární, tedy nenáboženská, politická filosofie, která chce socialistický panarabský stát. Baas znamená "obnova", idea, že by se všichni Arabové spojili a měli takovou super utopii.

Nefungovalo to. Skočíme do roku 1970, kdy se dosavadní ministr obrany Háfiz al-Asad stal prezidentem pomocí nenásilného puče, což je můj oblíbený typ puče. Háfiz al-Asad zahájil první stabilní období v syrské historii. Schválil ústavu a zavedl státem vedené hospodářství, které vedlo k podstatnému růstu HDP na osobu. Také ale zabil spoustu disidentů, katastrofálně napadl Izrael v roce 1973 a v roce 1976 vstoupil do libanonské občanské války nejdříve na jedné straně a poté na druhé a zahájil syrskou okupaci Libanonu, která vydržela skoro 30 let.

Ta okupace nebyla moc populární. Částečně proto, že Sýrie měla ve zvyku zabíjet libanonské politiky, také dvakrát změnil vlajku, jednou v roce 1972 a poté znovu v roce 1980. Ještě jedna věc o Háfizovi al-Asadovi. Byl Alevita. Alevité jsou sekta Šíitů, kteří věří v mnoho neobvyklých věcí, například na rozdíl od většiny muslimů nevěří, že se musí modlit 5krát denně a také na rozdíl od většiny muslimů slaví Vánoce.

Al-Asad se pokusil přinést Alevismus mezi lidi, například se modlil na veřejnosti a postavil hodně mešit, ale pořád jsou Alevité pro hodně Sunnitů i Šiítů odpadlíci. V roce 2000 Háfiz al-Asad umřel a syrský parlament okamžitě schválil zákon snižující minimální věk pro prezidentství ze 40 let na 34. Nikdy byste neuhodli, komu bylo v té době 34, pokud jste tedy netipli Asadova syna Bašára.

Bašár al-Asad byl okamžitě zvolen prezidentem Sýrie 97,9 procenty hlasů, což je trochu méně působivé, když zjistíte, že na lístcích nebyl nikdo jiný a byla naděje, že Bašár al-Asad bude reformovat. Ani ne. Nikdo tím pádem nečekal, jak reagoval na prodemokratické arabské jarní protesty, které začaly na začátku roku 2011. Vojáci, kteří odmítli střílet na civilisty, byli hromadně popraveni, celá města byla vybombardována, mučení se rozšířilo a desítky tisíců bylo zatčeno.

OSN odhaduje, že za poslední rok bylo v Sýrii zabito více než deset tisíc lidí, hlavně neozbrojených civilistů. A Hanku, i když tento boj není ani trochu o náboženství, je důležité pochopit, že většina prodemokratické opozice je sunnitská a že si Asad stále užívá podpory mnoho Alevitů a křesťanů. A nyní je Sýrie v občanské válce. Rada bezpečnosti OSN se podle toho snažila konat, ale jak Rusko, tak Čína vetovaly všechny rezoluce ohledně Sýrie, možná kvůli starým studenoválečným vazbám, možná kvůli nepříliš úspěšné intervenci v Libyi, nebo proto, že jediný ruský vojenský přístav ve Středozemním moři je v Sýrii.

Takže v tento moment násilí pokračuje a není jasná cesta vpřed. Sýrie byla vyloučena z Ligy arabských států a sankce stáhnou syrskou ekonomiku ke dnu, ale donutí něco z toho al-Asada k rezignaci? A pokud ano, povede se Sýrii navrátit ke stabilitě, nebo se vrátí zpět k třem pučům za rok?

Je třeba připomenout, že vlajka prodemokratické opozice je tato, ta která přetrvala puče a nestabilitu, ale tito lidé chtějí svobodu a reprezentativní vládu, za což je syrský režim masakruje. Takže, měli bychom pomoci? A pokud, jak? Pokračujme v konverzaci v komentářích. Překlad: miki www.videacesky.cz

Komentáře (48)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jenom jako pohled za druhou stranu přidávám http://www.youtube.com/watch?v=Z5K0-7F2NO0. Nechci říkat, že tady kecaji a v tom co postuju já nekecají, ale je na tom vidět jak se pohledy na Syrskou občanskou válku liší. Když přičtu, že to odpovídá tomu co člověk vidí na yt . . Názor si samozřejmě udělejte sami.

190

Odpovědět

projev jak pro blbce :D A ať se tam klidně řežou, protože pokud se muslimové jednou spojí, tak půjdou po nás.

2115

Odpovědět

skywalk3r: dle mých informací je Aljazeera jediná arabská televize, která je překládána do angličtiny. Osobně budu více věřit zprávám z domácí televize, která se nebojí na svém webu uveřejňovat videa 18+ a poskytuje zpravodajský minutu po minutě na svém blogu, než nějaké CNN, kteří stejně mají zprávy od reporétů Reuters..
Mnoho lidí má předsudky vůči Aljazeera kvůli tomu, že vysílají nahrávky teroristů a šíří tyto nahrávky do světa - no já myslím, že jako jediná televize má rozum a nebojí se ukázat skutečnou pravdu. Některé jejich reportáže z Homsu jsou až k neuvěření, viděl jsem od nich video, kde reportér běžel s Free Syrian Army ulicí, kde probíhali boje.. potom vybouchlo pár granátů, vystřelil tank a opravdu intenzivní střelba, když se rozvířil prach kamera ležela na zemi a reportér v kaluži krve před ní.. i tento záběru uveřejnili na svém webu a také na YouTube..

222

Odpovědět

McKay: souhlasim, jen s tou aljazeerou bych si nebyl jisty..

192

Odpovědět

Musíte si všichni uvědomit, že i toto vide o součástí propagandy západních velmocí a médií. Video je už od začátku jednostranně zaměření proti prezidentu al-Asadovi.
To, co se v tom videu říká, není tak úplně pravda, nebo vlastně tam toho hodně řečeno nebylo. Například nebylo řečeno, že ze strany odpůrců režimu to nebyly žádné poklidné protesty, ozbrojení civilisté od začátku protestů stříleli například na policisty (viz. videa na YouTube), kteří jejich protesty rozháněly. Syrská armáda se potom zcela správně rozhodla toto povstání potlačit. Vážně, lidi, který ze západních států by neposlal svoji armádu na místo, kde se mu ozbrojují civilisté? Představte si, že si vezmeme do rukou zbraně a obsadíme Olomouc, vyhlásíme, že je to naše město a požadujeme kapitulaci vlády. Úplně stejná situace. Dále je potřeba si uvědomit, že syrská armáda nebojuje proti civilistům s pistolemi, nýbrž proti civilistům ozbrojeným raketomety, kulomety, ale i tanky a obrněnými transportéry. Opět doporučuji videa na YouTube (hledejte "Free syrian army", "syria street fighting", "syria intensive shelling"...) Všechna tato videa jsou pořízena vzbouřenci a ukazují, jaké zbraně mají k dispozici. Také vám doporučuji nesledovat podobná videa a ostatní západní média, doporučuji vám všem, kteří chcete znát pravdu, sledovat televizi Aljazeera (www.aljazeera.com) a procházet si videa na YouTube. Videa nelžou, na rozdíl od písemného projevu redaktora videa lhát neumí.

215

Odpovědět

Rád bych tě upozornil na to že opozice proti prezidentu al-Asadovi rozhodně není jednotná , jak píšeš. V opozici jsou jak ti kdo chtějí sekulární stát, tak i ti kdo chtějí čistě islámský stát atd. Tvé tvrzení že opozice je jednotná je postavené na vodě a neodpovídá skutečnosti.

00

Odpovědět

Odpovědět

ofitroll - infowars.com... stránka, která ve své podstatě vydělává na smrti a utrpení druhých. a nic bych za to nedal, že je to fake.

181

Odpovědět

Kdo z vás si vzpomněl na Sheldonovu show o vlajkách?

190

Odpovědět

Nejlepší část videa je, kde říká, že prodemokratickým hnutím jsou Sunnité(pravděpodobně proto řvou na všech videích alláhu akbar a chtějí zavést Šariu), to je stejné jako prožidovští nacisti:-) Další věc, která mě dostala, že z 10 000 mrtvých má být většina civilistů, to jsou určitě ti civilisté co dostali zbraně a výcvik v Turecku, asi stejní civilisté jako v Lybii... člověk s flintou bojující proti armádě prostě není civilista(proč by sním jinak mělo být nakládáno podle ženevských konvencí?) a v případě Sýrie to rozhodně nejsou bojovníci za demokracii, Syrie je totiž v ohledu občanských svobod nejedemokratičtějším státem celé ligy arabských států, podporujte si klidně rebely, ale skončí to jedině tak, že vyhladí a vyženou 4 mil. lidí a ještě jim za to bude svět tleskat a v zájmu demokracie zavedou reformy, které mají s demokracií společného tolik, jako polský salám s masem.

202

Odpovědět

Vzpamatujte se je to jen propaganda viz projekt KONY ... proč tam teda OSN nepošle své ovečky míru a bomby lásky a všechno bude v cajku ...
přece se řídí pravidlem mrtvý arab = dobrý arab a pokud má ropu pak není co řešit ;)

195

Odpovědět

Niekedy mám pocit, že mnohý z vás by aj koncentračné tábory považovali za propagandu a výmysel médií. Nerozumiem, čo je na tom neuveriteľné, že režim sa nechce vzdať moci a použije preto hrubé násilie na ľudí, ktorí im tú moc chcú odobrať.

2012

Odpovědět

nějak mi neschválili komentář - že by kvůli pravdě?

193

Odpovědět

Každý návštěvník tohoto webu je jiný, má jiné zájmy a preference. U sebe už však pozoruju trochu přesycenost vším tím "šoubyzem" (třeba talkshow mě tady už neoslovují jako dřív) a taková videa jsou proto super osvěžením.

180

Odpovědět

„Applik 13:36 - 11.4.2012

Ja myslim, ze videacesky.cz by meli pokracovat s pridavanim i takovychto videi. Nebot je zde urcite mnoho dalsich nevzdelancu jako jsem ja, kteri take nevedeli o obcanske valce ve syrii nic krome toho ze zrovna probiha a jsou radi, ze se dozvedeli neco noveho.
Diky za preklad“

Pevně doufám, že si děláš srandu. Jelikož jsi sem mohl vložit příspěvek, tak musíš mít logicky připojení k internetu a i kdyby si ho neměl tak existujou takový papírový věci, kterým se říká „noviny“. Takže místo koukání na stupidní videa, by sis mohl přečíst noviny a rozšířit si tak obzor.

187

Odpovědět

Werc, nemůžeš vyloučit fakta a zabývat se věcí jen po morální stránce.

181

Odpovědět

A takhle se dá dívat na všechno. Co když mají v Severní Korei rakety schopné mezigalaktického cestování, co když je tam každý miliardář a životní úroven je tam nejlepší na světě? Může to být všecko propaganda.

199

Další