Muellerova zprávaLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:132
Počet zobrazení:10 610

V minulém týdnu byla zveřejněna Muellerova zpráva, výsledek vyšetřování možného zapletení Ruska do předvolební kampaně Donalda Trumpa. Co vše v této zprávě najdeme? Prezident Trump se tváří, že z vyšetřování vyšel naprosto čistý, ale je to skutečně pravda?

Přepis titulků

Dnes začneme největší zprávou týdne. Dramatickým zveřejněním práce jednoho člověka, která může změnit dějiny. VŠE NEJLEPŠÍ, KRÁLOVNO ALŽBĚTO Ano, královna Alžběta slaví 93. narozeniny. Tenhle chlap zabodoval. Ale objevila se i další důležitá zpráva. Zahrnovala posun v probíhající sáze, kterou nazýváme Hloupá Watergate. Je to Watergate, kdyby byl Nixon nakopnut do hlavy kozlem, který by zároveň byl náčelníkem štábu Bílého domu.

Mluvíme o tom, protože ve čtvrtek byla zveřejněna Muellerova zpráva. Měla více než 400 stran a mnohá media sledovala její zveřejnění živě. Na NBC ji Ari Melba čte vzadu v rohu u dětského stolku. New York One věnovali 30 vteřin záběru na jejich tiskárnu, která měla zprávu vytisknout. Ale když ji konečně pročetli, bylo jasné, že je nabitá informacemi. Mueller potvrdil, že Rusové opakovaně kontaktovali spolupracovníky Trumpa.

Ale nevyvodil z toho, že by se Trumpův tým s Ruskem protiprávně zapletl. Zpráva tvrdí, že několik činů prezidenta bylo vyšetřováno jako potenciální maření spravedlnosti. Muellerův tým tvrdí: "Kdybychom měli jistotu, že prezident spravedlnost nemařil, zcela jasně bychom to zde konstatovali." A tahle poslední věta je velmi znepokojivá. Pokud byste vedli pracovní pohovor a uchazeč vám řekl: "Neshledali mě vinným z ošukání schránky mého souseda, ale také jsem nebyl úplně shledán nevinným."

Asi byste ho hned nevyřadili, ale dvakrát byste si rozmysleli, než byste ho přijali. Některé detaily v této zprávě byly neuvěřitelné. Když se Trump dozvěděl, že vyšetřování povede Mueller, svalil se do svého křesla a řekl: "Proboha, to je hrozné." "Tohle je konec mého prezidentování. Jsem v pr..." V prdeli.

Řekl, že je v prdeli. A zatímco nevíme, zda Trump bude čelit nějakým následkům, rád bych si užil tu krásnou chvíli, kdy řekl: "Tohle je konec mého prezidentování. Jsem v prdeli." Trošku bych to umělecky vylepšil. Trump se dozvěděl, že vyšetřování povede Mueller, svalil se do křesla, zatímco Ivanka nutí Dona Jr. aportovat, Erikův jazyk nějak přimrzl ke stojanu na vlajku, Reince Priebus chodí po místnosti s nádobou na med na hlavě, Jared nehnutě stojí před prázdnou zdí, Steve Bannon ze stresu ujídá z mísy plné použitých stříkaček a Steven Muller zlomyslně trhá nohy pavoukovi.

Trump řekne ta krásná slova, zatímco se mu po tváři valí slzy: "Tohle je konec mého prezidentování. Jsem v prdeli." Hned poté dovnitř vletí holub a nasere mu do pusy. Je to umělecké dílo. Netvrdím, že se to takto stalo, ale nevíme, že se to tak nestalo.

Podívejte, nemůžeme tu probírat vše z této zprávy. Zaměříme se na dva faktory, které prezidenta mohou zachránit. Nekompetentnost, pokud jde o spiknutí s Ruskem, a neposlušnost, když jde o maření spravedlnosti. Začněme nekompetentností. Tedy Michaelem Cohenem. Zpráva zjistila, že udržoval kontakty s Ruskem po většinu trvání kampaně.

Většinou se týkaly Trumpovy snahy postavit v Moskvě věž. To samo o sobě je velmi nevhodné. Je kompromitující, když kandidát na prezidenta žádá obchodní výhody od nepřátelské zahraniční vlády. Už od začátku se Cohen choval značně neohrabaně. Jednou chtěl kontaktovat Putinova mluvčího Dmitrije Peskova, ale nedokázal to. Ukázalo se, že chtěl poslat email na pr_peskova@prpress.gov, ale poslal to na .gof.

A .gof vás pošle na nový pořad HBO Hra o platýse. Mocná rodina platýsů zde bojuje o nadvládu nad 7 písčinami. Začíná v červnu. Tenhle kanál je v prdeli. Dalším a šílenějším příkladem Cohenova zazdění kontaktů na Rusko zahrnuje Dmitrije Klokova, bývalého tajemníka ministra energetiky. Klokovova bývalá žena kontaktovala Ivanku a nabídla svou pomoc při kampani.

Takže někdo s vazbami na ruskou vládu nabídl pomoc se zvolením Trumpa. Ivanka tento e-mail přeposlala Cohenovi, který si vyhledal jméno Dmitrij Klokov a dospěl k názoru, že ho kontaktoval bývalý olympijský kulturista toho jména. Muž, který má na internetu takováto videa. Cohen to viděl a dospěl k názoru, že našel toho správného Dmitriho Klokova. Bývalý tajemník ruského ministerstva je hustě namakaný. Dobře ty, kámo. Utuž svaly. Dneska makáš, zítra vedeš.

Pořádně to rozjeď. Kdo necvičí, ten pak kvičí. Respekt. Zdá se tedy, že skutečný Klokov se snažil domluvit schůzku mezi Trumpem a Putinem. Cohen tenhle návrh zametl pod koberec. Není to překvapivé, protože i během výslechu u Muellera Cohen stále tvrdil, že mluvil s tím olympijským kulturistou. Samozřejmě, že je zmatený.

Neustále se snažil přijít na to, proč s ním zesnulý německý brankář Robert Mueller vůbec chce mluvit. Nešlo však jen o Cohena. Vyšetřování objevilo několik případů, kdy lidé s vazbou na ruskou vládu nabízeli pomoc s Trumpovou kampaní, a někdy byla tato pomoc přijata. Ale zdá se, že těsnější spolupráci zabránila až šílená neorganizovanost a nekompetence. V některých chvílích jeho tým ignoroval základní právní koncepty, čímž se vlastně zastínil před právní zodpovědností.

Nejlépe je to vidět na schůzce v Trump Tower, kde se setkal Don Jr., Jared, Paul Manafort a Ruska nabízející další špínu. Muellerův tým dospěl k názoru, že se nedá nezvratitelně prokázat, že by si účastníci byli vědomi toho, že jednají protiprávně. To dává smysl, že ano? Bylo by těžké dokázat, že tenhle chlap by chápal, že jedná protiprávně.

Nebo že by chápal vůbec něco. Tedy kromě pocitu, kdy tvůj táta objal vlajku víckrát, než čeho se dožiješ ty. Když dojde na zločinné spolčení, Trumpa mohlo zachránit to, že ačkoliv mu Rusové chtěli pomoct, lidé kolem něj s nimi nedokázali spolupracovat. Pokud jde o další důležitou část zprávy, maření spravedlnosti, Trumpa může zachránit to, že i přes nezvratné důkazy, že se o to pokusil, ho nikdo z jeho podřízených neposlouchal.

Zpráva nám přináší neuvěřitelný obraz, kdy je prezident posedlý vyšetřováním vazeb na Rusko. Snaží se vyšetřování zmařit skrz své podřízené v Bílém domě. Ukázalo se, že se minimálně 10 současných nebo bývalých podřízených se odmítalo řídit jeho příkazy.

Páni. Zpráva, že prezident svým podřízeným nařídí mařit spravedlnost, ale oni ho ignorují, je povzbuzující i děsivá. Jako by vám manželka řekla: "Nemusíš se toho hada bát, protože naše dítě ho zabilo." Tak moment! Jsem rád, že je had mrtvý, ale to znamená, že se sem nějaký dostal?

Také to znamená, že naše dítě dokáže zabít hada. Omlouvám se, je toho na mě moc. Jsem šťastný a cítím úlevu, ale jsem i naštvaný a zmatený. Chrlíš to na mě moc rychle. Prezidentovy příkazy jeho lidé ignorovali v mnoha případech. Trump chtěl po Corey Lewandowskim, aby svému generálnímu prokurátorovi předal zprávu. Prezident mu nařídil, aby předal tehdejšímu generálnímu prokurátorovi Sessionsovi, aby omezil rozsah vyšetřování vlivu Ruska na volby.

Lewandowski se těmito příkazy nikdy neřídil, jen se je snažil předat dalšímu podřízenému, který prezidentovy rozkazy také ignoroval. To jsou dva lidé za sebou, kteří odmítali splnit přání prezidenta. Zde to nekončí, protože pak zprávu předali asistence, ta ji z okna zakřičela na zahradníka, který ji sepsal a připevnil na automatický vysavač, který pak zamířil do řeky, protože takhle nevypadá správné vládnutí.

Ale nejvíce šokující případ, kdy byl prezident ignorován, zahrnuje bývalého poradce Dona McGahna. Trump mu nařídil, aby Muellera odstranil z pozice vyšetřovatele. McGahn odmítl, ale Trump na něj tlačil tak dlouho, dokud se nestalo toto.

Místo aby splnil Trumpův příkaz, McGahn se rozhodl skončit. "Zavolal právníkovi, odjel do Bílého domu, sbalil si věci z pracovny, připravil si rezignaci se svým poradcem, řekl Rianu Priebusovi, že po něm prezident chce "šílené něco", a oznámil Priebusovi a Bannonovi, že končí." No ty něco. Chtít odejít, protože po vás někdo chce šílené píčoviny, se k poradci v Bílém domě moc nehodí.

Čekali byste to od asistentky Nicolase Cage. Ne, Nicolasi. Nepostavím třímetrovou voodoo panenku z drahým kamenů a mrtvých vran. Mám magisterský titul. Tohle je šílená píčovina, Nicolasi. Je to šílená píčovina. Možná vás může trochu uklidnit, že se tolik lidí kolem Trumpa odmítlo řídit jeho příkazy.

Ale znepokojivé je, že mnoho těchto lidí tam už nesedí. Jejich náhradníci jsou na stejné vlně jako prezident. Podívejte se na zveřejnění zprávy. Nejenže Trumpův ministr spravedlnosti William Barr zpochybnil její obsah v dopise určeném členům Kongresu, ale také uspořádal tiskovou konferenci, na které její obsah zpochybnil, za pomoci Trumpovy oblíbené hlášky "žádné vměšování".

Vymýšlel pro prezidenta takovéto omluvy. Jak se ve zprávě píše, je jednoznačně dokázáno, že prezident byl frustrován a naštván svou upřímnou vírou, že vyšetřování podkopává jeho působení v úřadu, je připraveno jeho oponenty a podporováno nelegálními úniky informací. Zaprvé, Donald Trump nikdy nebyl motivován upřímnou vírou. Řídí se jen dvěma věcmi.

Zaprvé, ledovým větrem, který vane v prázdnotě, ve které by měla být jeho duše, zadruhé, bezmeznou důvěrou k jediné ženě, kterou miluje. Když se na jeho čas v úřadě podíváte takto, je to skutečně romantické. Budu citovat advokáta Aleca Boldwina, který dal svému klientovi radu: "Být naštvaný není to samé jako být nevinný." Tohle není to jediné, co Barr řekl. Když jsme si zprávu přečetli, jeho vyjádření se zdá být až směšně zavádějící.

Bílý dům při vyšetřování maximálně spolupracoval. Prezident se nesnažil vyšetřovateli nikterak zamezit přístup k dokumentům a svědkům, kteří byli nutní k dokončení vyšetřování. To je, přinejmenším, silně zkreslené podání toho, co se ve zprávě píše. Plná spolupráce by zahrnovala společný rozhovor, což Trump odmítl. Mueller nejenže shledal Trumpovy psané odpovědi nedostatečnými, také napsal, že vyvíjel snahu zamezit tomuto vyšetřování a snažil se zabránit zveřejnění důkazů, a to za pomoci veřejného i soukromého kontaktu s potenciálními svědky.

To je přesný opak toho, co Barr řekl. Jako by Barr shrnul Stmívání: "Dívka z Floridy se dostane na třetí metu s Wookiem." Ne! Ne! Tohle se tu nestalo. Nejsem si jistý, jestli vůbec čteme stejnou knihu.

Já četl knihu, kde se psí člověk zamiluje do děcka. Respektuj, co se tam píše. Cti psané slovo! Podívejte, tohle celé je depresivní. Spoustu toho však stále nevíme. Zpráva byla zveřejněna proškrtaná a odkazuje na 14 dalších vyšetřování, které Mueller předal dalším žalobcům, z nichž 12 zůstává tajnými.

To celé může kazit celkový dojem. Hlavně především proto, že poté, co Barr zveřejnil své shrnutí, Trumpova vláda si dává nezasloužené vítězné kolečko. Myšlenka, že kdokoliv z nás, a já, vedoucí kampaně, by podváděl, kradl, lhal, zamlčoval fakta a mluvil s Rusy, byla už od počátku urážkou. Ale opravdu? Opravdu?

Urážkou by bylo říct, že Kellyanne Conwayová zemřela už před mnoha lety a její tělo nyní ovládá 300 krys, které se naučily lhát. To je urážka. Takhle vypadá urážka. Faktem však zůstává, že Muellerova zpráva nám jasně říká, že Trump a jeho tým dělal spoustu věcí, které zmínila. Je důležité si něco zapamatovat.

Zpráva vládu očišťuje jen s ohledem na její vlastní falešné premisy. Před rokem jsme tu říkali, že Trump a jeho tým se snaží mluvit o tajné úmluvě. Ale to i přesto, že v kriminálním právu tenhle pojem neexistuje. Ale když to aplikujete na proběhlé vyšetřování, Trump si tím pojistil, že pokud Mueller nezveřejní 400 SMS mezi ním a Putinem, kde rozebírají volební podvod, tak celé to bude bráno jako ztráta času. Muellerova zpráva tajnou úmluvu neobjevila, ale ona ji ani nehledala.

Tahle slova tu nic neznamenají. Také nepotvrdila, že by se Trumpův tým zločinně spolčil s cílem ovlivnit volby. Ale našla spoustu jiných věcí. Zamyslete se nad tím, co bylo tento týden potvrzeno. Rusko se vměšovalo do našich voleb a snažilo se pomoct Trumpovi k výhře. Sice neprokázali, že jeho tým s Ruskem spolupracoval, zdá se, že by bývali pomoc přijali, což bychom neměli brát na lehkou váhu.

Trump také mohl bránit spravedlnosti, a pokud ne, jen kvůli tomu, že jeho podřízení ignorovali jeho příkazy. A navíc se generální prokurátor, nejvyšší právní zástupce, ukázal být nečestným pitomcem. Netvrdím, že cokoliv z toho je dobrou zprávou. Ale je dobře, že o tom víme. Jde tu o to, že vědomosti, které nám zpráva přináší, jsou lepší než nic.

Tyto znalosti mohou ovlivnit Kongres a hlavně volby za rok a půl. Alternativou je, že Amerika skončí jako Michael Cohen. Neustále zmatená, snadno manipulovatelná a nechápající, jak chlap pracující jako mluvčí může být tak namakanou horou svalů. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

video neni k dispozici

00

Odpovědět

Bohužel došlo ke stažení přímo z kanálu HBO :(

00

Odpovědět

drobnost k překladu - nic jako kriminální právo v češtině neexistuje, to čemu v angličtině řikaj criminal law, je v češtině trestní právo :)

90

Odpovědět

Za rok a půl už si nikdo na žádnou zprávu nevzpomene.
Už za měsíc bude pro všechna média nezajímavá a všichni se přestanou zajímat o to, co se vůbec vyšetřovalo.

20

Odpovědět

To je niečo ako keď rusi tvrdili že neboli na kryme, nepodporujú separatistov na donbase, oni nezostrelili to lietadlo a teraz neovplyvňovali voľby :D

154

Odpovědět

ovca

327

Odpovědět

+v m vargaStavím sa že si to písal so slzami v očiach že ti ničím tvoj rusofilny svet :D

113

Odpovědět

+To už tu bolonicis? haha fabulaciami

218

Odpovědět

ľuďom podomnou stále nejako uniká pointa :D zlým mužom je Oliver a nie Trump. Vlastne tie príšerné veci hovorí Oliver, takže je vinný. Trump za nič nemôže pretože Rusko je super krajina a Putin by nevyužil nikdy, taký intelekt ako má Trump k posilneniu moci. Vlastne Trumpa sa nedá zneužiť, veď to je génius :D Demencia 3000.

211

Odpovědět

To je sranda, jak se zoufale snaží něco vyvařit proti Trumpovi, ale výsledek je velký kulový :)

Co myslíte, potěšilo americké liberály, že spojení Trumpa s Ruskem se nepotvrdilo? Ne :D Liberals Beg For Russia Collusion To Be True

1124

Odpovědět

Hlavne, že 5 Trumpových spoločníkov teraz sedí v base aj kvôli špionážam a podvodom s Ruskom, a ďalší sú ťahaní po súdoch...ale to určite nič neznamená.

https://www.washingtonpost.com/politics/2019/01/25/list-alleged-admitted-crimes-undertaken-by-people-associated-with-trump-campaign/?noredirect=on&utm_term=.dac604f191ce
https://www.theguardian.com/us-news/2018/aug/22/how-many-of-trumps-close-advisers-have-been-convicted-and-who-are-they
https://www.politifact.com/truth-o-meter/article/2019/mar/25/who-has-already-been-indicted-russia-investigation/

- pokojne si môžeš nadávať na zdroje, nájsť sa to dá všade, stačí 3 sekundy googliť

147

Odpovědět

+TarrantAno, prokázalo se, že Rusko ovlivňovalo volby jakýmkoliv způsobem, včetně snahy kontaktovat Trumpův tým a poskytnout špínu na Hillary. Někteří jedinci selhali a proto jsou teď "v base", ale žádná centrální (nařízená) spolupráce s Ruskem tam nebyla a v takovém případě by tady měla platit presumpce neviny, ne?

Jenže místo toho, aby to Oliver uznal, tak se snaží najít cokoliv, co by mu v očích jeho milujících Kalifornských sluníčkářských LGBT diváků dodalo legitimu k tomu, že ty nesčetné útoky za poslední léta byly oprávněné a fér. K tomu samozřejmě využívá klasické záležitosti jako stupidní fóry, urážky, přírovnání úplně mimo mísu a překrucování.

Takže vlastně něco jako CNN, MSNBC, The Washington Post a všichni další, kteří posledních pár let nedělají nic jiného, než trapnou agitku Demokratům do dalších voleb..

78

Odpovědět

Ten Oliver by bez Trumpa fakt nenatočil jedinej díl. To kvičení ve všech mediích je tak do očí bijící, že to ve finále bude zas kontraproduktivní. A já sem rád :)

1427

Odpovědět

V predošlých šestich videách Trumpa ani len nespomenul. Chápem, že sa už nemáš na čo sťažovať, tak skúšaš, čo sa len dá. No nič, snáď ti zajtra nespadne lopata na hlavu, bolo by tu až priveľké ticho.

224

Odpovědět

+Dranaeklames

216

Odpovědět

+DranaeNo já nevím, ale když kliknu na Korporátní daně tak je Trump už v šesté vteřině a v 1:28 zase. Dál jsem nekoukal.

11

Odpovědět

+Dranae"+Dranae No já nevím, ale když kliknu na Korporátní daně tak je Trump už v šesté vteřině a v 1:28 zase. Dál jsem nekoukal."
To jsem psal já a netuším jak se dostalo tvé jméno do pole autora.

20

Odpovědět

V současné sezóně už značně ubral, ta předchozí byla opravdu význačná tím, že sral hate na Trumpa i do absolutně nesouvisejících témat v téměř každém dílu. A taky za to byl diváky oprávněně grilován, nejspíš proto ta změna přístupu.

S tímhle dílem nemám nijak zásadní problém. Z odstupu je z něj samozřejmě cítit pachuť v duchu "Muellerova zpráva nepřinesla zdaleka tolik špíny, v kolik jsme doufali a proto nyní vztekle dupeme nožičkou" a taky si kladu hypotetickou otázku, zda by Oliver v případě vítězství Clintonové aktuálně se stejnou intenzitou pitval např. její vazby a finanční toky s ukrajinskými oligarchy nebo Sorosem...nic z toho ale nijak nesráží informační hodnotu tohoto videa.

31

Odpovědět

Obsah videa ve zkratce:
Přesto, že komisi vedl Mueller (a bylo by tedy očekávatelné že najde "něco" i kdyby si to měl vymyslet), nenašla nic. Sic!
A levičáckým šmejdům se to nelíbí. Takže budou lhát, zastírat a předstírat.
Oboje jsme ale čekali, ne? :D

1617

Odpovědět

Neni pravda, ze se nic nenaslo, je tam 14 dalsich vysetrovani a z tech 400 zverejnenych stran je cca 20% zacerneno kvuli tem vysetrovanim a kvuli tomu zacernovani tam spousta veci ani nedava smysl bo to odkazuje na zacernene casti. Nez si udelas zaver precti si tu zpravu dekuji

00

Odpovědět

Je jasné, že další volby vyhraje Alexandria Ocasio-Cortez. Ptáte se proč? Jednoduché: je hezoučká a roztomilá. Levice ji bude volit proto, že je demokratka a v pravici ji budou volit neckbeardi a virginové protože budou mít waifu materiál na další 4 roky hentaie.

216

Odpovědět

No, mrkol som (Olivera som nedopozeral, ak ju tam ukazovali), ale zas taka krasavica to nie je.
https://tinyurl.com/y4qrtftf
Nie je to prosto material pre kazdeho.

80

Odpovědět

spatna je jak certov c...t, este k tomu komunistka, fuj ty c....t

213