Thumbnail play icon

AutomatizaceLast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 212
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:197
Počet zobrazení:7 723

Automatizace, tedy nahrazování pracovníků stroji a roboty, nás provází už více než sto let. Avšak s rozvojem robotiky se zdá, že její vliv na naše životy bude ještě větší. Co však budeme dělat, když nás roboti připraví o práci? Existuje nějaké univerzální řešení?

Přepis titulků

Práce – ta věc, na kterou se ptáme dětí. Čím chceš být, až vyrosteš? Já chci být... Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela. - Chci být právničkou. - Právnička. -Pilotka. -Pilot. -Pilot. A táta. Závodní pilotující táta. Chci být umělkyní, která maluje na zdi.

- Chci být lékařkou. - Lékařkou. - Lékařem. - Mořskou pannou. - Doktorkou mořských panen. Páni, doktorkou mořských panen. Jistě, každý chce být doktorkou mořských panen, ale jen dokud nemusíte udělat první kolonoskopii. O zadku mořských panen byste měli vědět dvě věci, děcka. Lepší, když se to dozvíte teď. Zaprvé, ať už si ho představujete kdekoliv, tam není.

Zadruhé, nikdo pak už není stejnou osobou jako předtím. Zemře tam část vašeho já a po zbytek života se z toho budete vzpamatovávat. Práce byla hlavním tématem prezidentské kampaně Donalda Trumpa. Samozřejmě mimo zeď, taco misku, obvinění ze sexuálního napadení a přiznání k sexuálnímu napadení. Jako kandidát i prezident se zaměřoval především na práci. Přesněji na to, kdo nám ji krade.

Ať už je to Čína, Japonsko, Mexiko, všichni nám kradou práci. Nyní nově i Vietnam. Krade nám práci. Práci nám krade Indie. Berou nám práci a přesouvají ji daleko do zámoří. Do států, o kterých jste nikdy neslyšeli. Práci nám kradou státy, o kterých jste nikdy neslyšeli. To říká muž, který měl Nepál a Bhútán nazvat jako Nepil a Buran.

Takže pokud Trump říká, že jsou to země, o kterých jste nikdy neslyšeli, může to být Bucharsko, Barbakos, Baherák, Uretra, Hondaráz, Acola, Tlustý křeček, Opuncie, Nacistsko, Bikini Faso, Rizoto, Bosna a Herceprcina, Teplá voda, Bosana, Lichtenštrbsko, Pocahontas, Pocembursko, Sexy holka s postříkanými vlasy, Má žená, Mé Taco, Granát, To, co zní jako boty, Malárie, Slim Shady, Pokosovo, Na to seru, Tlustý křeček starší, Chaos, Lesbanon, Rusko.

Makaréna, Prostitutsko, Půlsko, Pamela, Marináda, Steven Segal, Panák, Rusko. Jaredovi přátelé, Svatý Kryštof a Nevíš, Mauprsius, Kvartál, Paragán, Samosa, Tóga, No-Go, Filipenis, Rumánsko, Urugay, Zumba, Xanadu, Mangoldsko, Hotel pro psy, ale ten druhý.

Ten, co není pro psy, prostě ten hotel. Podle Trumpa o nich svět nikdy neslyšel, ale kradou nám práci.

Podívejte, některé výrobní pozice jsou pryč, protože se odsunuly do zámoří. Ale Trump naprosto ignoruje další důležitý element ztráty pracovních pozic – automatizaci. Její vliv je masivní. Z Trumpových prohlášení to nepoznáte, ale výrobní odvětví nyní produkuje dvakrát tolik, co v roce 1984, přičemž k tomu potřebuje o třetinu méně pracovníků. Jde tu o to, že mnoho zaměstnání nebylo ukradeno, prostě samy zmizely, protože je nahradily stroje.

Díky pokroku v UI a robotice se tato ztráta pracovních míst může zrychlovat. Před pár lety z toho někteří lidé měli obavy, když oxfordská studie zveřejnila znepokojivá čísla. Oxfordská studie tvrdí, že až polovinu pracovních míst v USA mohou nahradit stroje. Nová studie naznačuje, že mnoho z nás může kvůli robotům přijít o práci. Roboti nám nejspíše seberou práci.

Tvrdí to nová studie Oxfordské univerzity. Přijdeme téměř o 50 % pracovních míst, protože na ně nezbude žádná práce. Páni, 50 % pracovních míst zmizí. To je děsivé. Pro vás. Naštěstí robot nikdy nemůže být moderátorem talk show. Dělal by takové chyby, jako je věnování 90 vteřin vysílacího času hloupým jménům, kterými by Trump mohl nazvat jiné státy.

To by bylo divné. Říká se tomu udržovat tempo, dohledej si to. Nemůžeš vybalit seznam jmen ještě předtím, než oznámíš, o čem díl bude. Takže tento díl bude o tom, že lidé často berou automatizaci jako naprosto katastrofickou věc, ale pravdou je, že celé je to mnohem komplikovanější. A to včetně té studie "připraví vás o polovinu pracovních míst".

Dnes si promluvíme o automatizaci. Začněme faktem, že je často prezentována jako nový děsivý problém, který však není úplně děsivý ani úplně nový. Už od průmyslové revoluce a počátků masové výroby automatizace měnila naši společnost takovým způsobem, až to lidé obdivovali. I když někdy ne úplně vhodným způsobem. Elektřina a vysoká standardizace součástek, společně s hromadnou výrobou na lince vytvořily mnoho lidských mechanických otroků.

Mechaničtí otroci v obráběcím průmyslu byli vytvořeni člověkem, aby vytvářeli další mechanické otroky. Průměrný dnešní člověk v USA bude mít na povel 20 mechanických otroků. Otroci, otroci, otroci. Jak mi chyběli. Mechaničtí otroci.

Pokud přivřete obě oči, ani vám nepřijde, že jsou mechaničtí. Podívejte, není pochyb o tom, že mechaničtí otroci neboli stroje, jak je nazývají normální lidé, měli velmi pozitivní vliv. Zboží bylo levnější, práce byla lehčí a někdy i bezpečnější. Tento muž vede společnost na těžbu dřeva a vyvíjí stroj ke kácení stromů. Jeho vlastního syna by to připravilo o práci. Ale má k tomu celkem pochopitelný důvod.

Pokud stromy kácí muž s motorovou pilou, nakonec se někdy zraní. Těžba dřeva má největší úmrtnost. Kvůli počtu zaměstnanců tu zemře víc osob než v armádě. Došel jsem k názoru, že bezpečí svých zaměstnanců nejlépe zajistím tak, že je mít nebudu. Zachránit život lesnímu dělníkovi se dá nejlépe tak, že ho nebudete mít. Má pravdu.

Nejlepší způsob, jak nezabít lesního dělníka, je ho vůbec nemít. Takže pokud chcete lesního dělníka zabít, tak ho zaměstnáte. Pokud chcete zabít lesního dělníka, tak ho najměte a čekejte. Ale nedělejte to, nedělejte. Ale pokud byste fakt chtěli, jděte na to takhle. Ale to byste neměli. I přesto, že jsem vám právě dal dokonalý návod.

Ale opakuji, aby to bylo úplně jasné, nikdo by neměl zabíjet lesní dělníky. Prostě počkáte, až zemřou při nehodě. Je to dokonalý zločin. Pravdou je, že z pohledu zaměstnavatele výhodou automatizace je zvýšení produktivity a zisku. Ale postiženým zaměstnancům to v průběhu dějin způsobilo mnoho starostí. A to nejen v továrnách.

Když se v 90. letech zlepšila technologie rozpoznávání hlasu, telefonní operátoři se báli o práci. První myšlenkou bylo, že se blíží potíže. Tohle mi jistě vezme práci. První mě napadlo, že když se objeví roboti, nebude třeba tolik operátorů a mě vyhodí. Bavila jsem se přáteli, kteří za mnou přijeli ze Shreveportu, a všude kolovaly ty zvěsti.

"Proboha, testují ten přístroj, který bude dělat tvoji práci." "Slyšeli jsme, že zavřou všechny pobočky a úplně přejdou na stroje." Zaprvé, nevím, jestli je tohle úplně podstatné, ale co se to sakra ve Shreveportu děje? Lisa Lee je vaše kamarádka. "Liso, slyšeli jsme, že dostaneš padáka." Naser si, Shreveporte! Liso, zasloužíš si přátele, kteří tě podrží a ne srazí na kolena.

Zamysli se, jak dalekou cestu jsi ušla. Shreveport nepotřebuješ. Shreveport potřebuje tebe. Dej se dohromady a ukaž světu, co Lisa Lee dokáže. Do toho, holka! Do toho! Když se na tento problém podíváte z pohledu znepokojených zaměstnanců, dokážete pochopit lidskou touhu, bavit se poškozenými roboty.

Ať už retweetujeme tuto fotku s popiskem: "Naše budova v D.C. koupila bezpečnostního robota. Utopil se." Nebo pokud ničíme všechny roboty, kteří se nám rozhodnou věřit. Myšlenkou bylo zjistit, jak budou lidé reagovat na mluvícího, sluncem poháněného robota, který stopuje napříč USA a je sledován přes GPS.

V neděli byl robot nalezen ve Filadelfii, městě bratrské lásky, jak odpočívá rozebrán na součástky. Dnes se objevilo video útoku, ale tvůrci robota prý netouží po pomstě. Mohlo se to stát kdekoliv. Podle mě to nemá nic společného s tím, že byl ve Filadelfii. To se pleteš.

S Filadelfií to má společné úplně všechno. Je to město, kde lidé mlátí policejní koně. Poslat stopujícího robota do Filadelfie je stejné, jako poslat jim nádherný zvon symbolizující svobodu. Rozhodně nezůstane v jednom kuse a zřejmě se ho někdo pokusí ojet. Takže... V tento moment vás možná napadá, že i přes své výhody automatizace připraví spoustu lidí o práci.

Ano, ale opakuji, že je to složitější. Navíc se často zaměňují dojmy s pojmy. Pamatujete tu zprávu, že nás připraví o polovinu pracovních míst? Panují obavy ohledně použité metodologie a jiné studie přišly s mnohem nižšími čísly. Avšak důležitější je, že se nikde netvrdí, že nás připraví o polovinu pracovních míst, pouze říká, že některé pozice jsou ohroženy možnou automatizací.

To je úplně něco jiného. Zautomatizovaná pozice nutně neznamená, že je ztracená. Stroje často nenahrazují pozice, spíš jednotlivé úkony. Dobrým příkladem jsou bankomaty. Jen těžko se představuje doba, kdy neexistovaly. Když se v 80. letech zaváděly, bankéři se báli, že přijdou o práci. Samozřejmě se jich občas báli i zákazníci, a to z různých důvodů.

- Bolí to? - Jo, bolí. Zcela ignoroval rčení, aby nekousal ruku, která ho krmí, a bankomat Bank of America udělal přesně toto. Chytil Paulovu ruku, který se snažil dokončit transakci. Myslel jsem, že když tam sáhnu, tak to otočím. Že tam vložím peníze a půjdu do práce. Teď se snažím pracovat tady. Ten muž zemřel.

Ne kvůli tomuhle, to by bylo směšné. Zemřel o dva roky později, když uvízl v tomhle automatu. To je fakt. Na čem je založen? Na ničem, jen na mém přesvědčení, že je to určitě pravda. A ačkoliv bankomaty občas snědly klienta, strach ze ztráty práce byl naprosto neopodstatněný. Počet bankéřů se během dalších 30 let zvyšoval.

Bankomaty převzaly úlohu vydávání peněz a bankéři se mohli věnovat nabízení produktů a další práci. Jejich práce nevymizela, jen se změnila. V určitých sektorech vede automatizace ke ztrátě pracovních míst, ale také často vytvoří nová místa. Vysvětlí vám to tento ekonom z MIT. Zkusme takové malé cvičení. Je rok 1900 a 40 % lidí pracuje v zemědělství.

Nějaký otravný ekonom z MIT se vrátí v čase a řekne, že za 100 let budou v zemědělství pracovat jen 2 % lidí. Hádejte, co bude dělat těch dalších 38 % lidí. Nevím. Optimalizaci vyhledávacího procesu, zdravotní péči, software, mobilní zařízení...

Většina našich zaměstnání existuje jen krátce. Přesně, ten "otravný ekonom" má pravdu. Za 50 let budou lidé vykonávat zaměstnání, které si nyní nedokážeme ani představit. Třeba cryptopekař, rehydrátor šneků nebo investičtí harfista. Netuším, jde tu o to, že si to nedokážete ani představit. Přišli jsme o některá zaměstnání, ale objevila se nová.

Mělo by to být tedy v rovnováze, že? Ale ne nutně, protože nová zaměstnání nemusí být úplně tak podobná těm zrušeným. Rekvalifikace zaměstnanců nemusí být zrovna snadná. Například nyní vzniká spousta míst v technologickém sektoru, ale zároveň máme 3,5 milionu řidičů kamionů, kterým hrozí nezaměstnanost kvůli autonomnímu řízení. V ideálním světě by se tito řidiči přesunuli do nového odvětví.

Ale jak tento muž vysvětlí, není to tak snadné. Jejich průměrný věk je 55 let. Ti chlapi se mají stát programátory? Když nemají ani střední? O tom pochybuju. Samozřejmě. Možná se někteří z 55letých řidičů kamionů stanou webovými designéry, ale pokud si myslíte, že všichni, tak si vzpomeňte na svého otce, který psal na Facebook místo do vyhledávače a pak se to snažil skrýt tím, že obrazovku přejel bělítkem.

Největším problémem je, jak využít výhody automatizace a minimalizovat škodu způsobenou zaměstnancům. Nejlepší by bylo, kdyby Spojené státy byly v rukou někoho pohotového a pokrokového. Bohužel to nás přivádí k němu. Zřejmě tento problém moc nechápe. Podívejte se na společnost Carrier. Hned po volbách jí Trump pomohl obří úlevou na dani, čímž přesvědčil ředitele Grega Haze, aby továrnu nepřesouval do Mexika.

Ze záchrany těchto pracovních míst udělal obří téma. Byl nadšený z toho, co mělo následovat. Za renovaci továrny utratí spoustu peněz. Já na něj, ať mi řekne to číslo. A on, že 16 milionů. Minimálně 16 milionů, podle mě to bude mnohem víc. Prý že radši říká ta nižší čísla.

Já radši říkám ta vyšší čísla, takže takhle bych to asi neřekl. Je to jen odlišná filozofie. Oboje je v pohodě, je to jen jiná filozofie. Utratí víc než 16 milionů. Utratí spoustu peněz. Je to rozdílná filozofie. Já chci lhát, on nechce lhát. Oboje je v pohodě. Budu vám lhát, ale kvůli Gregovi budu mluvit nejasně. Lžu kvůli tobě, Gregu.

Greg za továrnu utratí mnohem víc než 16 milionů. Ale pokud jde o těch 16 milionů dolarů, pro pracovníky to nebyla úplně dobrá zpráva. Greg Haze to o pár dní později řekl zcela jasně. Do automatizace továrny v Indianapolis investujeme 16 milionů. Snížíme náklady, abychom byli konkurenceschopní. To znamená, že bude méně pracovních míst. Dobrá práce, pane prezidente.

Zaměstnanci Carrier přijdou o práci, ale ty roboty jim z nějakého důvodu zaplatila vláda. Tohle je takový klasický Trumpův obchod, který je popsán v jeho bestselleru "Umění říkat to je jedno a pak nechat jinou osobu, nebo možná i robota, vyřešit následky. Je to dobrý název? Proč by ne. Je 11:45, což je vlastně poledne, je čas na oběd."

Trumpova vláda následky automatizace nijak neřeší. Na někoho, kdo tvrdí, že se stará o americké pracovníky, neudělal téměř nic pro to, aby pomohl lidem postiženým automatizací. Dá se toho udělat spousta. Jeden z návrhů zahrnuje rekvalifikaci. Ideálně rekvalifikaci, která je ušitá na míru nabídce práce v dané oblasti. To zní rozumně.

Stejně tak pomáhat starším pracovníkům, kteří skončí u hůře placeného zaměstnání, skrz pojištění výše platu nebo skrz daňové úlevy podle odpracovaných let. To vše by stálo hodně peněz, takže Trump se jistě vrátí ke svému řešení, svalování viny na Čínu, Vietnam a na další státy, o kterých jste nikdy neslyšeli. Mezitím musíme přestat připravovat budoucí zaměstnance na práce, které přestanou existovat.

Technologické změny jsou tak rychlé, že podle některých expertů budeme muset změnit naše chápání kariéry. Většina lidí zažije epizodickou kariéru. Je dobré se ptát dětí, čím chtějí být, až vyrostou. Ale možná bychom se měli spíš zeptat, jakých pět povolání chcete dělat, až vyrostete. Má pravdu.

Ta dívka, která řekla, že chce být lékařkou mořských panen, by si měla najít záložní plán. Částečně proto, že ta práce může být automatizována, ale také proto, buďme upřímní, zvyšování teploty moří zabije všechny mořské panny. Prostě se uvaří zaživa. Dnes jsem vám představil spoustu nepříjemností. Ale jisté je pouze to, že automatizace se nezastaví. Někteří lidé přijdou o práci.

Měli bychom jim pomoct, a hlavně připravit další generace na to, že možná budou muset být flexibilnější. Čím chceš být, až vyrosteš? Chci být vynálezce. Světoznámá balerína. Chci být hudebník. - Zdravotní bratr. - Průvodkyně lidí na safari. - Lékařkou.

- Modní návrhářka. Bojíš se, že by roboti převzali určité práce? Ne. Ale možná by ses toho měl trochu obávat. Řekni nějaké zaměstnání a já ti řeknu, zda by ho robot zvládl. Policistka. To robot zvládne. To je zápletka Robocopa. Být servírkou. To roboti zvládnou, promiň, Zoey.

Může se robot počůrat? Jo, to může, ale to není práce. Ale robot se může počůrat. - Požárník. - Robot s hadicí? - Jo... - Jasně... - Bubeník. - To robot určitě zvládne. Nejspíš by nehrál dobře basketbal. Robotům basketbal jde skvěle.

- Co? - Jo. Podívej na to. Vyhledám si robotího bubeníka. Dobře? Zadal jsem tam "robotí b" a ono to samo doplnilo. Jsem rozhodně rychlejší než oni. Jsi rychlejší než roboti? Bohužel rozhodně nejsi.

Podívej. Lauren, myslíš, že roboti vezmou práci i mně? A co vlastně děláš? Vezmu složité téma, snažím se zachovat co nejvíc podrobností... Vlastně se snažíme plně ponořit do složitého tématu. A pak na konci týdne představím naši práci divákům. Zvládl by to robot? Jo.

To je těžké. Co můžu dělat? Co můžeš dělat? To je dobrá otázka. Můžeš dělat sérii nerutinních úkolů, které vyžadují sociální inteligenci, kritické myšlení a kreativní řešení problémů. Dobře... Můžeš to zopakovat? Chci dělat sérii nerutinních úkolů...

Chci dělat sérii nerutinních okovů... - Úkolů. - Úkolů. Podle mě se snažíš o britský přízvuk. Která vyžaduje sociální inteligenci... Která vyžaduje sociální inteligenci... Komplexní kritické myšlení... Cože? Komplexní kritické myšlení...

A kreativní řešení problémů. A kreativní řešení problémů. Kreativní řešení problémů. To budeš dělat v budoucnu, Zoey. - Dobře. - Jo? Platí? Zvládli jsme to. Vůbec netuším, co to znamená.

No bezva... Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Za kreativitu při překládání těch názvů států milion procent nahoru a milion klobouků dolů :-).

40

Odpovědět

Dám Vám príklad z osobnej praxe, sú dve haly, v prvej, ktorá je automatizovaná na cca 32% je omnoho viac ľudí ako v druhej hale, kde sa cieli na 80%. Na druhú stranu, sú to ľudia ktorý imigrovali do Českej republiky, rumunsko, ukrajina, bulharsko atď, otrocká práca, manuálna ktorú dokáže vykonávať i negramotný človek ktorý nemá ani základné hygienické návyky, taktiež skúsenosť ... v hale kde sa cieli na 80% sú kvalifikovaný pracovníci prevažne Českej a Slovenskej republiky. Údržba, kalibrácia, kontrola automatov a tak podobne si vyžaduje náklady, vedomosti a školenia ľudí ktorý tomu rozumejú a chcú rozumieť, prevažne mladší. Kľudne i ľudia bez maturity, no priestor pre negramotných ľudí tu nieje, aj keď človek pracuje vedľa robota musí mať logické racionálne myslenie aby s ním kolaboroval správne. Automatizácia sa stáva jednoduchá a dokáže s ňou človek po pár školeniach "i online" pracovať, hlavne človek ktorý nemá v hlave extrementy a dokáže si dať dokopy dve základné veci na ktorých automat stojí, "ak neurobím toto, tak toto". Je pravda že ak by prvá hala prešla na 80% prišla by firma o pár desiatok pracovných miest, prevažne tých ktorých nieje škoda "kvoli nízkej gramotnosti vznikajú i problémy a komplikácie počas výroby i mimo nej". No ponúkla by i nové pracovné miesta, kvalifikované, lepšie platené a hlavne pohodlnejšie. Toto je len jeden z príkladov kedy nám automatizácia može ponúknuť lepšiu, príjmnejšiu prácu ale hlavne, kvalitnejšie produkty.

187

Odpovědět

Takže vlastně obhajuješ kapitalistický model, že se probijí jen schopní a že je ti úplně putna, že nebubou mít tisíce lidí co žrát jen proto, že nemají mozek, ale jen ruce? Krásný přístup.
Vlastně jsi jen zopakoval to, na co se naráží ve videu. Ne každý padesátiletý kamionák bude designerem a ne každý "Rumun" bude moct ovládat stroje.

Řešením není při automatizaci propouštět, ale například snižovat pracovní dobu. Už je to nějaký ten pátek, co se zrušila pracovní sobota, případně i polovina neděle. Trošku bychom měli pokročit jako západní svět dále a díky vymoženosti robotů zvýšit kvalitu života celé společnosti a ne jen vyvoleným, co robotům rozumí.

33

Odpovědět

+Miketo je dvojsečný meč, ale to že v štáte sú chudobný,negramotný, alebo je nedostatok dobre platenej práce, za to snáď nemôžu samotný zamestnávatelia :)

10

Odpovědět

Už jsem se lekl, že to tentokrát bude o někom jiném než o Trumpovi...
Přitom jak Trump, tak i sám šoumen jsou možná roboti!

317

Odpovědět

Vůbec bych se nedivil kdyby po nástupu opravdu velké automatizace(která by nahradila desítky % současných pracovních pozic) přišel na řadu základní nepodmíněný příjem.(alespoň v evropských zemích)

Sice tyto věci nemám rád, ale se ztrátou nekvalifikovaných pracovních pozic, nutností častých rekvalifikací a podobně by mě to nepřekvapilo.

90

Odpovědět

problém možno bude, že pracovné miesta nezaniknú úplne, ale zníži sa pracovný čas. Týžm pádom sa ale zníži aj príjem, ale súčasné dlhy obyvateľov, ktoré sú dimenzované na súčasný pracovný model ostanú.

12

Odpovědět

Ano, tohle video asi nepatří mezi nejlepší, jak už tématem nebo zpracováním, ale moc nechápu ten hejt kolem něj. Že si zase kopnul do Trumpa? To dělá v téměř každé epizodě, koho to ještě překvapuje? Navíc když si za to Trump často může sám.

206

Odpovědět

To akoze ked mam opacny nazor a nesuhlasim s nim tak som hejter? To ma podrz :D
Mozes sa s nami podelit s tvojou definiciu slova "hejt"?

410

Odpovědět

+JankoOlivovyja by som hejt nazval, neuvážené odsúdenie názoru bez štipky zamyslenia sa nad ním :) jednoducho, človek ktorý si ide za svojím "to je síce pekné" ale nevie prečo či k tomu nemá logický argument.

22

Odpovědět

They took eer jobs!!!!

101

Odpovědět

v 3:22 myslim ze hovori AI (Artificial Intelligence) nie UI

58

Odpovědět

AI (Artificial Intelligence) v češtině UI (Umělá inteligence).

135

Odpovědět

+PajdTak překládat zkratku mi příde jako totální nesmysl... proč pak třeba PC neni OP? AI je AI a většina lidí to zná jako AI. UI je něco jinýho.

118

Odpovědět

+BullOverUI je prostě umělá inteligence. To je to samé, jako kdyby se někdo rozčiloval, že používáme zkratku OSN (Organizace spojených národů) místo UN (United Nations).

32

Odpovědět

+ZaphU OSN to nevadí, protože OSN se na nic jinýho nepoužívá, ale jak řek Alfred, pod UI je běžně myšleno User Interface, takže překládat AI do češtiny na UI je zbytečně matoucí.

30

Odpovědět

+PajdUI se univerzálně používá pro user interface.

84

Odpovědět

+AlfredKupodivu je možné zkratky přetěžovat.

44

Odpovědět

Kde zacat? Napriklad ten utok na Trumpa bol cisty fail (urcite by sa naslo nieco rozmunejsie kde trepe/ako kazdy politik...)
Ako som spomenul vyssie, ta investicia do fabriky bol dobry krok.

Dalej nesuhlasim ze musime nutne vytvarat nove pracovne miesta ked automatizujeme stare. Uz teraz by som ak nie zakazal tak minimalne brutalne zdanil niektoru vyslovene sprostu robotu ako napr. callcentra (mozno az na par vynimiek, ale nutit ludi obvolavat a otravovat druhych ludi koli bambusovym ponozkam? alebo pozickam?To je totalna blbost )

Tak ako to ROZUMNE navrhovali Francuzi, mali by sme znizit maximalny pocet pracovnych hodin v tyzdni - a hlavne to zaviest na urovni EU- najlepsie v kooperacii s USA.
Uzatvorit trh pred cinou, pokial neurobia podobne opatrenie - ta na komunizmus sa hrajuca totalitna karikatura mi pije krv :)

Jednoducho zaviest ako mernu jednotku uspechu/pokroku/automatizacie,
mnozstvo volneho casu s mnozstvom disponibilneho prijmu po odratani zakladnych zivotnych nakladov (strava/energie/zdravie)

Kto chce bude sa moct nahanat so strojom, no pride mi chore v 21. storoci nahanat ludi, ktory ledva skoncia strednu skolu a vymyslat im zbytocnu pracu len aby mohli mat dostojny zivot.

Uzivajme si to ze uz nemusi 38 percent ludi nahanat traktor na poli a past kravy!

2119

Odpovědět

Sorry za missclick mala to byt odpoved pre

EnerGy_ViaL
Proč tak nízké hodnocení?..

03

Odpovědět

"Kde zacat? Napriklad ten utok na Trumpa bol cisty fail (urcite by sa naslo nieco rozmunejsie kde trepe/ako kazdy politik...)
Ako som spomenul vyssie, ta investicia do fabriky bol dobry krok." Nápad investovat do fabriky nebyl Trumpa ale pana továrníka. Nepřekrucuj fakta.

21

Odpovědět

+Alberto123K tomu rozhodnutiu ho Trum prakticky priviedol, vsak mu ani Trump nemoze nic diktovat, ale moze nastavit pravidla tak, aby sa uz pan podnikatel zariadil. Napr. nemci blokovali vyvoz High-Tech strojov, tak nieco podobne mohla urobit aj Trumpova administrativa, pripadne zaviest dovozne cla na jeho typ produktov, alebo mu ponukov ulavy na daniach (co sa aj stalo).

Konecny vysledok je taky ze podnik zostal v USA a plati dane - a bude platit dane (cize danove ulavy neskor preplati), ked uz podnik na vyrobu cohokolvek plne zautomatizujes, tak uz je to otazka ceny energii - a tie ako som uz spomenul su tiez v rukach statu. A plne zautomatizovana prevadzka ma najvyssu moznu efektivitu.

02

Odpovědět

Ak by stat neprispel tomu podniku na automatizaciu tak by skor ci neskor zavrel prevadzku a vsetku vyrobu presunul za hranice do druheho novootvoreneho a lacnejsieho podniku = cize vsetci by prisli o pracu

Takto sice par ludi pride o pracu no stale hodne ludi este pracu mat bude, a kedze je prevadzka uz automatizovana konkurencieschopnost zavisi uz len na cene energii, na ktoru ma vacsina statov priamy dosah + v buducnosti stat ma stabilny prijem dani z podniku (-pociatocna investicia do automatizacie)

Je to win win pre vsetkych, jedine kto prehra su staty druheja tretej kategorie (Juzna amerika afrika), mimo krajin silnejsich trhovych celkov ako USA/EU/Japan/Korea/Cina/India (spomenute Mexiko je na hranici, este mu par rokov rastu chyba)

Kto prvy automatizuje ten prakticky vyhrava nasledujucu Revoluciu 4.0 , pretoze ako prvy zaplni trh.

Jedina podmienka na uspech je pristup k dostatocne velkemu homogennemu trhu (spolocny jazyk.kultura...) 100Mega / 250Mega nehomogenny trh.

310

Odpovědět

Takže už nemůže nikdy v budoucnu vyhrožovat tím že celou továrnu přesune jinam?
Jak to dokázal?

00

Odpovědět

+Alberto123To niesu vyhrazky to je proste realita globalnej ekonomiky, kazdy podnikatel chce maximalizovat zisk/redukovat straty.

Presunut ho moze, ale stat bude mat paku navyse a moze sa branit - napriklad zakazom vyvozu vysokoautomatizovanych zariadeni (uz dnes podobne pravidla existuju) / znizenim ceny energii na uroven bliziacu sa mexiku / zavedenim dovozneho cla....
Ja viem ze s pohladu podnikatela su americania prenho "lenivy" a drahy, z mojho pohladu si len chcu uzivat zasluzene ovocie pokroku, ktory vytvorili pocas genereacii...

Myslis si ze by sme napriklad vytvorili tak svele a presne bagre, keby stat dovolil podnikatelom dovazat lacnu pracovnu silu z ciny/indie/mexika (ktory by pracu urobili lopatami a mozno aj lacnejsie..) ? ak neveris tak si pozri ako existuje kopa ludi v afrike, ktory sa nahanaju za strojom a kopu HOLYMI RUKAMI!!

Protekcionizmus nemusi byt na skodu, pokial sa robi dobre, musi sa udrzat balanc medzi motivovanim domacich firiem aby "upgradovali", a bezhlavo otvorenym trhom kde ti veci robia otroci v zahranici, ktorych nevidis a firmy niesu motivovane automatizovat, len presunu stare stroje za lacnejsou pracovnou silou/lacnejsimi energiami...

02

Odpovědět

+JankoOlivovy(anonym)"Myslis si ze by sme napriklad vytvorili tak svele a presne bagre, keby stat dovolil podnikatelom dovazat lacnu pracovnu silu z ciny/indie/mexika (ktory by pracu urobili lopatami a mozno aj lacnejsie..) ?" Odpověď zní Ano. Firma která je úspěšná a má finance na přesun do jiné země, která není vázaná na místní infrastrukturu ani pracovní trh, je ta která vážně potřebuje státní "motivaci"?

00

Odpovědět

+Alberto123Ako moze byt odpoved ANO? Ved to nedava zmysel, pokrok nezastavis, ale porovnaj si rychlost pokroku u nas a v zapadnom bloku za totality. Tu boli tiez bagre/traktory ale stali za hovno, kdezto zapadne boli podstane lepsie/efektivnejsie. Tu sa musela kazdemu dat robota/ lebo hlupy prikaz / na zapade pracovalo v polnohospodarstve menej a menej ludi (ich pokrok bol viac motivovany a preto aj RYCHLEJSI /EFEKTIVNEJSI)
A keby sme aj nasich ludi vo vyhodnom bloku (europe) za totality nahradili lacnymi cinanmi tak ten pokrok by za nasho zivota u nas neprisiel o tom som presvedceny. Stale by tu behali sh!tne bagre Bielorusy ;)

>> Alberto123vážně >> potřebuje státní "motivaci"?

Vsak a nepotrebovala, ved sa vyhrazali ze cast vyroby presunu?

Trumpova administrativa mohla ist formou bica - zakazat vyvazat ich vlastne stroje do noveho zahranicneho zavodu // zaviest dovozne cla na vyrobky z noveho zahranicneho zavodu do USA // zaviest dovozne cla do USA na vyrobky z krajin kde by chcel dany podnikatel vyvazat vyrobky vyrobene v novom zahranicnom zavode.... paky si najdes ak chces.

ALEBO

cestou cukru - dame ti ulavy na daniach (ktore neskor vyberie na daniach stat naspat za par dekad), automatizacia je draha zalezitost (a aj riskantna), ALE ak to urobi u nas doma(USA) uz tu z velkou pravdepodobnostou zavod zostane navzdy (pokial brutalne nezdvihneme cenu vstupnych energii)!

02

Odpovědět

+JankoOlivovy(anonym)1. "Ved to nedava zmysel, pokrok nezastavis, ale porovnaj si rychlost pokroku u nas a v zapadnom bloku za totality." Nastuduj historii. V západním Německu byla levná pracovní síla z Turecka.
2. Metoda biče zbičuje všechny nejen daného podnikatele. Ve výsledku bude škodný především stát. Metoda cukru ti nic nezaručuje, zvláště u podniků které jak jsem psal nejsou nějak vázány na danou oblast nebo stát.

11

Odpovědět

Obsah videa super.
Ale vseobecne keby tam nedaval tie jeho "vtipne" dodatky, tak by epizody boli kratsie o mozno 30%. Je to trapne a tazko sa mi na to pozera lebo sa na tom absolutne nesmejem. Ako ste na tom vy ostatni ?

1017

Odpovědět

Zrejme priemerny Amerikánec nedokaze udrzat tak dlho pozornost, rovnako ako prvacik v skole a tak... su tam tieto vsuvky.

46

Odpovědět

Proč tak nízké hodnocení? Nepřišlo mi že bylo něco v nepořádku s touto epizodou.

115

Odpovědět

Idioti, co mají v oblibě výraz "neo-marxismus", aniž by věděli, co ve skutečnosti znamená.

148

Odpovědět

Logging je správně přeloženo jako těžba dřeva, těžařství se zabývá kamením, to jen tak pro upřesnění :)

50

Odpovědět

Díky, opraveno na těžbu dřeva (a lesní dělníky) :-)

60
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK