Čína a UjgurovéLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:127
Počet zobrazení:9 011

V nové epizodě Last Week Tonight si John Oliver posvítí na systematický útlak čínské vlády vůči etnické skupině Ujgurů. Jak fungují moderní koncentrační tábory a mají nucené práce v Číně něco společného s aktuální koronavirovou krizí?

Poznámky:
PPE – zkratka pro personal protective equipment, pomůcky osobní ochrany.
Costco – jeden z největších obchodních řetězců v USA.
Patriot Act – zkrácený vžitý název pro zákon o sjednocování a posilování Ameriky poskytováním vhodných pomůcek potřebných pro stíhání a bránění terorismu z roku 2001.
John Taffer – nepřeložitelný Oliverův vtípek spočívá v tom, že John Taffer moderuje pořad Bar Rescue (show o záchraně krachujících barů) a věta „lift up bars" se do ČJ může přeložit dvojím způsobem: Pozvednutí barů a zvedání činek.
Max von Sydow – letos zesnulý herec převážně vedlejších rolí, kterého bude většina diváků z posledních let znát zejména jako Bloodravena ze Hry o Trůny.
Barney – ústřední postavička oblíbeného dětského pořadu Barney & Friends.
Harvey Weinstein – nechvalně známý filmový producent a sexuální predátor. Oliver naráží na fakt, že řada hereček (např. Gwyneth Paltrow) zpětně obvinila Weinsteina ze sexuálního obtěžování v dobách, kdy mu ty samé herečky veřejně děkovaly při nejrůznějších udíleních filmových cen.
Whataboutismus – známý argumentační faul s dlouhou a obsáhlou historií, např. zde.

Přepis titulků

Jdeme dál. Dnešní hlavní příběh se věnuje řasám, tedy důvodu, proč jsou velbloudi tak sexy. Bez nich by byli jen koně s chlupatými prsy na zádech, ale když vidíte ty oči, řeknete si: No jo, šukal bych velblouda. A myslím to vážně, budeme se bavit o řasách. Je léto, řádí zde pandemie a upřímně si myslím, že si všichni zasloužíme návod na nejlepší zvýraznění řas. Na TikToku je šminkový tutoriál, který vám chci ukázat: Ahoj lidi, naučím vás, jak udělat delší řasy.

Jako první vezmete kleštičky na řasy a samozřejmě je natočíte. Pak je odložíte a použijete telefon, který máte zrovna v ruce, abyste zjistili, co se děje v Číně, jak staví koncentrační tábory pro nevinné muslimy, rozdělují jejich rodiny. Zadrž, to byl pořádný obrat. Z příslibu delších řas přešla ke koncentračním táborům za 12 sekund, to je vážně působivé.

Jsem expert na to, jak vzít zábavnou věc a rychle ji zničit, tady prostě hráč pozná hráče. Ale má pravdu. Kleštičky na řasy jsou klíčový nástroj ve výbavičce krásy a v Číně je etnická skupina systematicky střežena a vězněna ve snaze odstranit její kulturu z mapy. Víte co? Příběh o řasách nechme na příště, raději mluvme o tomto. Zmiňovaní lidé jsou Ujgurové, jde o převážně muslimskou etnickou menšinu v čínském regionu Sin-ťiang.

A čínská vláda s nimi jedná absolutně příšerně: Skupina OSN říká, že se region podobá masivnímu internačnímu táboru, kde byla více než milionová muslimská menšina shromážděna, zadržena a nuceně indoktrinována čínským režimem. Očitá svědectví, satelitní snímky a dokumenty komunistické strany odhalují to, co se zdá být největším uvězňováním lidí na základě víry od dob holokaustu.

Říct, že je cokoliv největší od dob holokaustu automaticky zhorší vše, co poté řeknete. Největší sbírka bot? Zábavné! Největší sbírka bot od dob holokaustu? Páni, zničehonic to není ale vůbec zábavné. Jestli nyní poprvé slyšíte o milionu lidí držených v detenčních táborech, převážně Ujgurech, ale také Kazaších a dalších menšinách, nejste v tom sami.

Nejspíš je to tím, že Čína udělala vše, aby tento příběh utajila. Ale přehlížení je stále těžší. Tento týden jsme zjistili, že i vy s tím můžete mít spojitost, aniž o tom víte. Ukázalo se, že Ujgurové byli přepravováni a ne vždy dobrovolně, aby pracovali v čínských továrnách. Některé produkty, které vyrábějí, můžete mít přímo před nosem: Pokud jste jedním z milionů lidí, kteří kvůli pandemii nosí na tváři masku, tyto záběry vás mohou znepokojit.

Ukazují skupinu Ujgurů v textilní továrně, která začala vyrábět masky v reakci na pandemii. Identifikovali jsme několik společností, které využívají Ujgury k produkci PPE. A vysledovali jsme některé jejich zásilky k zákazníkům v USA i celém světě. Jo, je to pravda. Stejné masky, které zde někteří vidí jako nepřípustný zásah do osobních svobod, mohly být vyrobeny lidmi, kterým by se líbilo, kdyby jejich nejhorším omezením byla zdvořilá žádost, aby vypadli z Costco.

Ačkoliv není nic nového na skrývání hrozivých praktik v hlubinách kapitalistického řetězce, to, co se děje Ujgurům, je mimořádně otřesné. Dnes si o tom promluvíme. Kdo jsou, co se jim děje a proč? Začněme trochou kontextu. Zhruba 11 milionů Ujgurů žije v Sin-ťiangu, severozápadním rohu Číny, bohatém na zdroje a strategicky významném.

Ale Ujgurové měli vždy problémový vztah s autoritami v Pekingu. Mají vlastní jazyk a kulturně i etnicky se odlišují od zbytku čínské populace, kde tvoří přes 90 procent chanští Číňané. Navíc je zde fakt, že Ujgurové jsou muslimové v zemi, která je agresivně sekulární. A to tak moc, že se před lety čínská reality show přesunula do Dubaje a státní televize zakrývala ženu v šátku tím nejpodivnějším způsobem.

Zakryli ji animovanou helmou a hustými žlutými vlasy s duchem. A její hidžáb úplně zakryli kaktusem se Santovou čepicí. To samé udělali i s jejím odrazem ve slunečních brýlích. Na vteřinu nechme stranou problematiku náboženské svobody. Toto je úžasný způsob, jak někoho v televizi cenzurovat. Jen říkám, že sledování starých epizod Domku z karet by bylo mnohem příjemnější, kdyby vypadaly takto: Proč jsi mu řekl, aby odešel?

Protože jsem se ti chtěl podívat do očí ještě jednou, než to uděláme. Francisi, uděláme to. Vidíte? To je prostě objektivně lepší. Teď si můžete užít Domek z karet stejně jako kdysi. Tedy celkem dost. Zde je tedy základní rozdíl, na jehož základě někteří chanští Číňané nahlíží na Ujgury bigotně. Poslechněte si tento rozhovor z roku 2008: V Pekingu jsou Ujgurové rozptýleni po celém městě.

Mnoho z nich pracuje v restauracích a stáncích. Vyčnívají svými odlišnými znaky a oblečením. Někteří chanští Číňané vůči nim mají otevřené předsudky. Lidé ze Sin-ťiangu nejsou moc dobří. Zloději a lupiči. Zloději a lupiči. Není přijatelné takto popsat celou etnickou skupinu. Je to sotva přijatelné jako popis všech mývalů.

Jo, v podstatě jsou to kleptomanské vačice, které kradou odpadky strašidelnými tlapkami, ale mají toho v sobě více. To vše bylo zhoršeno čínskou vládou, která povzbuzuje chanské Číňany k migraci do Sin-ťiangu, často je zvýhodňuje před Ujgury ve vysokých postech. Toto napětí a zášť vytváří atmosféru extrémní diskriminace, která nakonec roku 2009 přerostla v nepokoje v hlavním městě, při kterých bylo zabito 200 lidí, převážně chanských Číňanů.

Ale namísto zaměření na komplexní nosné faktory těchto incidentů je čínská vláda prostě popsala jako náboženský terorismus. Tím začalo desetiletí postupně eskalujících opatření, zvláště když přišel k moci prezident Si Ťin-pching a roku 2014 zahájil kampaň „Tvrdý úder proti násilnému terorismu“. Chápejte ji jako Patriot Act na steroidech. Se všemi Ujgury se začalo jednat, jako by byli potenciální teroristé.

Sin-ťiang je dnes jednou z nejvíce střežených oblastí na světě. Úřady dohlíží na věci, které by pro většinu lidí byly zcela bezvýznamné: Když procházíte sousedstvím Ujgurů, vidíte kamery doslova nad každým vchodem. Aby vláda viděla, kdo vstupuje a kdo vychází. Kde je nastavena hranice, kdy vás systém zachytí? Stýkáte se se svými sousedy? Natankoval jste někomu auto? Vycházíte předním vchodem svého domu namísto zadního?

Tak nízko je nastavena hranice. Zachází to ještě dál. Vláda má seznam 75 znaků chování náboženského extremismu, Některé jsou velmi vágní: Lidé, kteří skladují mnoho jídla, ti, kteří kouří a pijí, ale náhle toho zanechají, a ti, kteří kupují či skladují vybavení, jako jsou činky, bez zjevného důvodu. To poslední by ale jistě nebyl můj problém, protože mám dva dost očividné důvody k vlastnictví činek přímo zde.

Říká se tomu makačka, protože pořádně makáš, brácho. Říkají mi topič, protože si od jedenácti do jedné neustále přikládám. Tomu říkám John a tomu Taffer, protože společně zvedají činky. Nejenže Čína tyto informace hromadí, krmí jimi prediktivní policejní systém, který sleduje potenciální hrozby. Ten v jednom týdnu označil jména 24 000 lidí jako podezřelých. 15 000 z nich bylo posláno do převýchovných táborů. Když bylo čínské vedení dotázáno na nezbytnost tohoto kroku, odpovědělo, že je prostě proaktivní.

Někteří lidé ukazují sklony k vraždě dříve, než ji spáchají. Máme čekat, než spáchají zločin, nebo mu máme předejít? To je zároveň šílená logika, ale také zápletka filmu Minority Report. Pokud jste ho neviděli, stručně: Rok 2054. Tom Cruise hraje Johna Andertona, šéfa policejního oddílu PreKrimu ve Washingtonu, který zastavuje zločiny, než se stanou.

Eticky je to sporné. Můžete si být jisti spácháním zločinu podle tvrzení jasnovidců? Jasnovidci jsou spící plešouni v bazénu, kteří řvou, když spatří budoucí vraždu. Asi jsou sourozenci. Nebo vetřelci, nevím. Počet vražd ve městě je nulový, Anderton si vede dobře a status quo přetrvává. Jednou přijdou jasnovidci s vizí. John Anderton zabije muže, kterého nezná, za pouhých 36 hodin. Ale to nejde, on je náš hrdina, že?

Vymyslí tedy útěk a oční transplantát, aby ho nemohl sledovat městský systém, zjistí, že byl falešně obviněn a že Max von Sydow, který je zde také, má Andertona zabít, ale rozhodne se to neudělat, a Anderton nezabije člověka, kterého zabít měl. Vyvrátí základy systému PreKrim a dokáže tím svobodu lidské volby. Nakonec ukončí program a jasnovidci odejdou žít na farmu, která ale není vraždící. No nic.

Je to strašidelné, ale docela dobré. Dávám 3 hvězdy. Pointou je to, že lidé ze Sin-ťiangu jsou zatýkáni a posíláni do táborů, přestože nespáchali žádné zločiny. To je mrazivé. V jednu chvíli byl milion Ujgurů zadržován bez soudu, často za zcela neškodné věci: Pěstování plnovousu, půst či žádost o pas. Jde o velmi citlivé téma pro čínskou vládu, která zprvu popírala existenci táborů, načež přešla k tvrzení, že jde pouze o vzdělávací zařízení.

Ačkoliv i silně zinscenované mediální prohlídky naznačují, že hlavním účelem může být něco jiného: Úřady nedávno vzaly některé diplomaty a novináře na přísně sledovanou cestu do některých zařízení. Někteří vězni řekli novinářům, že je tábory přeučují. Všichni jsme zjistili, že je s námi něco špatně. Naštěstí nám komunistická strana a vláda zdarma nabídla tuto školu. Když jsi šťastný a víš to, řekni: Ano, pane!

Ano, pane! Když jsi šťastný a víš to, řekni: Ano, pane! Ano, pane! Do prdele! Tohle může být ta nejděsivější písnička, jakou jsem kdy slyšel a nebyl v ní Barney. Dinosaurus, který zjevně chápe oblečení, nosí klobouk, ale přesto poblíž dětí vědomě chodí bez kalhot.

Ty jsi absolutní monstrum. I když představitelé čínské vlády mluví o odborném vzdělávání, tyto tábory rozhodně vypadají jako vězení. Uniklé tajné dokumenty ukazují, že personál těchto zařízení měl předcházet volnému kontaktu studentů s vnějším světem a že má striktně řídit a kontrolovat aktivity studentů, aby se předešlo útěkům. A fráze „předcházet útěkům“ o něčem vypovídá. Když máte v příručce zaměstnance předcházení útěkům, nejspíš pracujete ve vězení nebo alespoň na pikniku scientologů.

„Jen si tu ugrilujeme pár buřtů, zahrajeme si, a když se někdo zeptá, kde je Shelly, nenechte ho utéct.“ Pokud vám to nestačí jako popis toho, co jsou tyto tábory zač, poslechněte si bývalou vězeňkyni, která popisuje, čím prošla: Každá žena má na toaletu dvě minuty. Říkají vám: Rychle, rychle, rychle! Když nejste dost rychlí, dostanete ránu elektrickým obuškem do zátylku.

Opravdu to bolí. A dělají to často. Když dostanete šok, musíte říct: Děkuji, učiteli. Příště se neopozdím. To je zjevně naprosto otřesné. Netušil jsem, že lidé stále musí děkovat za zneužívání, když Harvey Weinstein už nechodí na předávání cen. A to ani nehovořím o nucených potratech a sterilizacích ujgurských žen, což je naprosto děsivé. Čína bude namítat, že je to vše o ekonomické příležitosti a snaze asimilovat historicky vyloučenou menšinu.

Ale pokud je asimilace vynucována, stává se vymazáváním kultury. Kromě využívání hromadných zatýkání k rozdělování rodin jsou zde také pravidla působící jako snaha o narušení předávání rodinné kultury a víry napříč generacemi. Od zákonů proti dětem v mešitách přes zákaz dětských jmen, která jsou příliš islámská až po vytvoření státních internátů pro ujgurské děti.

Další kroky Číny byly ještě očividnější, například ničení ujgurských hřbitovů. Vláda změnila obří hřbitov s ostatky významného ujgurského básníka v něco s názvem „park spokojenosti“ s falešnými pandami, dětskými atrakcemi a umělým jezírkem. Netvrdím, že jde o tu nejdůležitější věc, ale toto je jedna ze zmíněných pand. A upřímně jsem nikdy neměl více otázek. Proč drží lízátko? Proč stojí jako vyplašený sysel?

Proč má výraz, který křičí: Jsem po čerstvé lobotomii a jsem z toho šťastná i překvapivě nadržená? Je frustrující, že nikdy nezjistíme odpovědi. Naštěstí to vypadá, že díky intenzivní kritice čínských táborů vláda některé z nich zavírá. Bohužel se ale zdá, že přešla k pořádání zinscenovaných soudů a transferům mnoha Ujgurů do věznic, které ani nepředstírají školící střediska. Číňané také vytvořili systém masových pracovních transferů, ty posílají Ujgury a další menšiny do továren a pracovních služeb, často stovky až tisíce mil od jejich domovů.

Právě tak se vyrábí masky, které jsme zmínili na začátku. Čínská státní média to prezentují jako pozitivní věc, ukazují ujgurské pracovníky na nádražích, odkud je autobusy převezou do nových ubytoven, případně v podobném pozitivním narativu: K dnešku zorganizoval Sin-ťiang transfery pro přibližně 178 000 pracovníků, poskytl jim stabilní hodnotu zaměstnanosti přes 92 procent.

Nemůžete oslavovat stabilní zaměstnanost, pokud jde o nucené práce. Ani mně neuznáte zásluhy za čas, který poslední dobou věnuji dětem. Věřte mi, že kdybych měl na výběr, nebyl bych s nimi. Jak zřejmě tušíte, nejde tu o benevolentní pracovní program. Je zde myšlenka, kterou podává jedna vládní zpráva, že vyslání Ujgurů z domovů umožní jejich distancování od náboženského extremismu a jejich vzdělávání.

Bylo odděleno mnoho lidí. Jeden australský think tank vyšetřující nucené práce konzervativně odhaduje, že za pouhé 2 roky bylo přes 80 000 Ujgurů přesunuto ze Sin-ťiangu do práce v továrnách po celé Číně. Také našli přes 80 společností, které přímo či nepřímo profitují z práce Ujgurů ve svých řetězcích. Někdy jde o velké mezinárodní značky, jako je Nike. Když Washington Post navštívil továrnu jednoho z dodavatelů Nike, zjistil, že Ujgurové byli nuceni do vlasteneckého vzdělání a lekcí mandarínštiny a žili na kolejích s neustálým dohledem.

Jeden pracovník řekl: „Můžeme se procházet, ale nesmíme sami zpět do Sin-ťiangu.“ Nike prohlašuje, že tato továrna už nezaměstnává Ujgury, a řekli nám, že berou všechny zprávy o nucených pracích vážně a průběžně jsou opatrní na dodavatele z Číny. S ohledem na to, co Post zjistil, se zdá, že jejich heslem není „prostě to udělej“, ale spíš „mluv o tom a doufej, že se lidé nakonec přestanou ptát“.

A nejde jen o Nike. Další firmou na seznamu je Volkswagen, který nám řekl, že nenašel žádný náznak nucených prací v jejich řetězci. Ale je třeba zmínit, že jejich ředitel byl loni tázán na čínské jednání s Ujgury a toto byla jeho odpověď: Rozhodně jsme hrdí, že jsme vytvořili pracovní místa v tomto regionu, je to velmi potřebné.

Ale Sin-ťiang je něco, na co nemáte být hrdí ve smyslu toho, co čínská vláda dělá Ujgurům… To nemohu posoudit, omlouvám se. Nemůžete to posoudit? Ale víte o tom? Nevím, na co narážíte. Vy nevíte o čínských přeučovacích táborech pro miliony Ujgurů, které mají přeučovat lidi jako opatření proti terorismu na západě země?

Vy o tom nevíte? Nejsem si vědom. Zjištění, že Volkswagen přehlíží masivní krizi lidských práv, je trochu jako zjištění, že vaši prarodiče mají stále sex. Jistě, je to vážně děsivé, ale nemělo by vás to šokovat, koneckonců to dělají od druhé světové války. Podívejte, dokážu pochopit, proč firmy od Sin-ťiangu odvracejí zrak, protože je to trýznivé.

Vzpomínáte na ženu, která dostávala šoky za příliš času na toaletě? Byla ve dvou různých táborech, pak nuceně pracovala ve výrobně rukavic. Byla oddělena od své rodiny na dva roky. Přestože se nakonec znovu setkali, toto je pronásleduje i dnes: Maminku jsi neviděla dva roky? Maminka mi chyběla. Neplač, maminko. Prosím, neplač.

Neplač, maminko. Neukazuj své slzy. To je srdceryvné a naprosto neomluvitelné. Kdykoliv je čínská vláda pod tlakem, rychle přejde k whataboutismu. Na americkou kritiku odpovídá příklady s genocidou původních Američanů a prohlášením, že smrt George Floyda ukazuje, že americký systémový rasismus dusí menšiny tak moc, že nemohou dýchat. Podívejte, toto jsou férové připomínky. Něco na nich je.

Ale rozhodně je možné, aby byly dvě věci špatně ve stejnou dobu. Vím, že vztahy Číny s Amerikou jsou komplikované, a to zvláště dnes. Často se smrští na zjednodušené a xenofobní stereotypy „my proti nim“. Ale lidská práva by měla být zcela neoddiskutovatelná. Musím říct, že Spojené státy podnikly jisté drobné kroky, například uvalily sankce na přední představitele Číny a Kongres dokonce představil zákon o politice lidských práv Ujgurů. Ale i když ho Trump podepsal, údajně také řekl Si Ťin-pchingovi, aby pokračoval se stavbou táborů, protože to podle něj byla zcela správná věc.

Z pohledu zahraničních vztahů, lidských práv, politiky i z osobní perspektivy je to zcela kurevsky špatná věc. Ale toto zjevně není jen o Trumpovi, že? Globálně musí celá společnost udělat více. Nezávislí vyšetřovatelé OSN by měli prověřit čínské jednání v Sin-ťiangu, vlády celého světa by měly mluvit o zacházení s Ujgury bez ohýbání před ekonomickým vlivem Číny a velké společnosti jako Nike a VW by měly pracovat nejen na očištění svých dodavatelských řetězců, ale také aktivně využívat své finanční páky pro tlačení čínské vlády k ukončení zneužívání.

Ale nic z toho se nestane bez pozornosti lidí. A vím, že zvyšování informovanosti je často debilní řešení, které s problémem nijak nepomůže.

Ale v informovanosti mohou být výhody, i když vzejde ze šminkového návodu, nebo třeba jeho pravého opaku. V této situaci je informovanost nezbytným předpokladem pro činy. Vím, že nyní je spousta důvodů k obavám. Od řádění pandemie přes hnusné volby prezidenta až po fialového úchyla, který sere na kalhoty. Ale musíme zajistit, že zacházení s Ujgury bude na tomto seznamu také. Když se potýkáte s kampaní zaměřenou na vymazání kultury, jednou z nejdůležitějších věcí, které můžeme udělat, je udržovat bdělost.

Když bude celá kultura nahrazena nadrženými pandami s lobotomií, alespoň budeme vědět, že máme vstát a něco říct. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (43)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

to je tu vzdy tak mizerna diskuse?

00

Odpovědět

Skoda ze sel tak dolu, driv sem na nej koukal i kdyz prosazoval vlastne vsechno co nevyslo :) proti Brexitu, proti Trumpovi,... ted uz je to nuda :)

00

Odpovědět

Místo slova maska bych spíš používal rouška. Přece jenom je to tu takové vžité. Tak aby to někoho nemátlo :) .

00

Odpovědět

Dost chucpe, kdyz se levicak jako Brno rozciluje nad cancel culture

25

Odpovědět

Tak Číňané ji dělají pěkně "po kapitalisticku". Kritizuješ nás, tak tě naženeme do továrny, aby ses nechal "vykořisťovat".

30

Odpovědět

Ujgurové mají právo na suverenitu a nezávislost na Číně. Stejně jako Tibet.

94

Odpovědět

A fakt sis nevšiml, že ve videu byla zmíněna ujgurská rodina "okupující" Peking? (A i v Pekingu najdeš stovky pagod, i když v buddhismus je původem indické náboženství... Jak se tam asi dostal? Že by s Mandžuji, kteří se sami jmenovali i ochránci Tibetského království, ale ti byli vyhnání v roce 1912 a Číňan - Chan si prostě jen pamatuje, kdo byl spojenec a kdo byl nepřítel.)

32

Odpovědět

Tibet, HongKong a Ujgursko jsou vlastně takovým chudým Lichtenštejnskem. Chtějí vlastní suverenitu a nezávislost, ale jen do doby, kdy se mají prokázat svými pasy - dalajláma používá pas indický, obyvatelé HongKongu zase britské zámořské (Lichtenštejnci zase pasy rakouské a švýcarské).

Jinak mít na svém území bohatá naleziště ropy je fajn, ale když nejsou poblíž námořní trasy, jejíž lodě by palivo spotřebovávalo, tak si sousední stát může účtovat jen na mýtě slušné poplatky, takže by se ta "nezávislost a suverenita" změnila na ještě větší "dojení" ze strany Číny a možná i Kazachstánu.

16

Odpovědět

A provokativní otázka: Mají Tibeťané právo lynčovat své muslimské sousedy (tak jako se to stalo v roce 2008 _https://en.wikipedia.org/wiki/2008_Tibetan_unrest_ jen čeští novináři nemají koule konfrontovat buddhismus jako taky násilné náboženství; srážky v Myanmaru byly českými novináři popsány jako nikoli náboženské střety, ale jako národnostní střety)?

A mají právo také na kus čínské provincie "Čching-chaj" (Qinghai province) jak ukazuje zmíněná mapa?

21

Odpovědět

No jo, Oliverko je dnes takový odborník na Čínu...Chanové učí "Ujgury" mandarínštinu (což je vlastně jazyk používaný Mandžuji - etnikem, které ovládalo Činu a většinové Chany do roku 1912). Zatímco Chanové už dnes mluví pekingštinou a kantonštinou.

319

Odpovědět

Oliver a jeho tým tě odborností strčí do kapsy kdykoliv směšný kašpárku.

63

Odpovědět

Tak jasně.

Tak proč zatajil, či nezmínil kořeny té spirály násilí a odplaty. Nebo to, že "Ujgurskými" nejbližšími sousedy NEJSOU Chanové (většinoví Číňané, ale Chuejové - také muslimové, ale s převážně mluvící standardní čínštinou)

05

Odpovědět

Máme tady odborníka s titulem Ph.D. v oboru "Vyhledávání na googlu" :))

00

Odpovědět

Něco jakože EU, haha, by nebylo?
USA už jsou mrtvý takže toto jen pro historiky.

218

Odpovědět

to by sis přál, tupej ruskej trole ... smůla, přát si můžeš, realita je jiná

42

Odpovědět

Odpovědět

Morálnou povinnosťou západu je týchto ľudí zachrániť, nie spopolniť.

21

Odpovědět

Btw: Max von Sydow, pro nás starší, bude už navždy především nezapomenutelným králem Osricem z Conana Barbara :)
Pal čert nějaké Otrůniny hry :)

31

Odpovědět

USA je zralá na zásah OSN.
Video jsem neviděl, na toho čůrááááka vám seru.

740

Odpovědět

Víš, že mi tě je trošku líto?

252

Odpovědět

Odpovědět

+František Dobrota... třeba to ještě nějak půjde léčit, Dobroto.

31

Odpovědět

Je to dosť závažná vec, ani rómov by som nedal do campov. Celkovo silne diktátorskemu komunistickému režimu nemôžem fandiť. Držím palce Hong Kongu aj Taiwanu.

344

Odpovědět

Tak jasně Tchajwanu se drží palce už z definice, protože Čangkajšek vůbec není třetí největší masový vrah (první je Čingischán a druhý je Mao), ale brilantní vojenský mozek, který vůbec nebojoval půlku života proti svým dřívějším spojencům (třeba v "Central Plains War").

422

Odpovědět

čina nemá rada moslimov? prečo asi?

721

Odpovědět

Protože Číňan, ten dlouhou paměť má a nějak si pamatuje: a) jak se vlastně "turkické národy" dostaly až k Velké čínské zdi; b) když prezident Si navštívil Ujgursko, tak ho uvítali bombami na nádraží

711

Odpovědět

+Lale veď islam je náboženstvo mieru a moslimovia sú láskaví a milí ľudkovia, bojujú len laskopalmi a nehometmi :D

812

Odpovědět

+peepoSlnieckarOno to není o islámu, ale právě o "turkických národech". Jsou tam řazeni i Maďaři a Hunové, ti vážně nějaký islám nepotřebovali, aby pořádali divoké nájezdy na říše.

61

Odpovědět

+peepoSlnieckarVšechna náboženství na tom jsou stejně když se to vezme za špatný, radikální, konec. Pomůže jen oddělit náboženství od státní moci a vzdělání. S prvním tamější režim problém mít nebude, ale tím co tam předvádějí v rámci "vzdělávání", jen nahrávají do karet právě radikálům...

30

Odpovědět

Oni i někteří "Číňané" jsou muslímové, říkají si Chu-ej, je jich zhruba stejně jako "utlačovaných Ujgurů", ale nijak nikoho nevyhazují do povětří, tak se o ně "Číňané-Chanové" vůbec nezajímají.

27

Odpovědět

+LAni oni se nedají všichni házet do jednoho pytle... Jak pomůže v boji s terorismem to, že budou běžné lidi posílat do věznic na převýchovu a nebo do pracovních táborů? Teroristi se tomu ve většině případů beztak vyhnou a odnesou to normální lidi.

40

Odpovědět

+Karel VorelA není to o tom, kdo začal jako první?

Nebo je opravdu prosperující "chanský ouřada" důvod k sestavování bomb, nebo prvním impulsem k roztočení kol lokální ekonomiky (ouřada vlastně musí někde jíst, někde spát....)

01

Odpovědět

+LKdo začal první? Ta mamka z videa doma po tají sestavuje bomby?

30

Odpovědět

+Karel VorelTa mamka, která se tak srdceryvně vítá s dcerou už podle vzhledu NENÍ Ujgurka (turkické národy mají indoevropský vzhled), ale tenhle fakt tak nějak Oliverko nezmínil viz wiki:
_Muslims live in every region in China. The highest concentrations are found in the northwest provinces of Xinjiang, Gansu and Ningxia, with significant populations also found throughout Yunnan Province in Southwest China and Henan Province in Central China. Of China's 55 officially recognized minority peoples, ten groups are predominantly Muslim. The largest groups in descending order are Hui (9.8 million in year 2000 census or 48% of the officially tabulated number of Muslims), Uyghur (8.4 million, 41%), Kazakh (1.25 million, 6.1%), Dongxiang (514,000, 2.5%), Kyrgyz (144,000), Uzbeks (125,000), Salar (105,000), Tajik (41,000), Bonan (17,000) and Tatar (5,000).[6] However, individual members of traditionally Muslim groups may profess other religions or none at all. Additionally, Tibetan Muslims are officially classified along with the Tibetan people. Muslims live predominantly in the areas that border Central Asia, Tibet and Mongolia, i.e. Xinjiang, Ningxia, Gansu and Qinghai, which is known as the "Quran Belt"_

Jinými slovy může patřit do dalších DEVÍTÍ muslimských minorit v Číně, které centrální vláda nijak nesleduje, ale spolupracuje s nimi.

04

Odpovědět

+LTakže to že s nimi spolupracuje vyústilo v to vězení nebo? No pokud to chceš brát tak že ve videu lže, tak nemá vůbec smysl to dál rozebírat, já řeknu že lžeš ty a můžeme jít oba do p.

40

Odpovědět

+Karel VorelPointa té ukázky utlačované "ujgurské mamky" je, že vůbec nepatří do etnika Ujgurů. Jinými slovy, že Oliver až tak dobře nezná "čínské" reálie a snaží se nám prezentovat jednoho utlačovatele (pod tajemným označením Čína) a jednoho utlačovaného (pod označením Ujguři).

Už jen ty protesty v Tibetu (z roku 2008) ukazují, že realita je prostě složitější - zvláště na zemi velkou jako EU, USA.

Tedy video mělo být o zneužívání moci komunisty. Ale na to přece nepotřebujeme Oliverka. Tak se udávalo i u nás - a nakonec po sametové revoluci - všichni byli disidenti, i když ve straně byl každý třetí.

(A v tomto videu také chybí morální apel na americké levičáky, kteří se ve světle "anti"kultury chovají stejně jako jejich vzory v Číně během tzv. "Velkého skoku".) Jednoznačně chybný je etnický, náboženským, či třídní klíč, který Oliverko prezentuje v Číně.

13

Odpovědět

+Karel VorelTady jasně mamka z videa tvrdí, že byla ve vězení na dva roky, ale kde máš tu spojitost, že tam byla za svou "muslimskost" - z minutového šotu se prostě nedá usoudit, do které muslimské minority vlastně patří, ale určitě to nebude Ujgurka, nebo Tatarka (=jednoznačně indoevropského původu, osobně bych si vsadil, že patří do skupiny Dongxiang, která obývá jak "Ujgursko", tak sousední Gansu)

a ne třeba za to, že kradla v obchodě?

13

Odpovědět

Takze z teroristu a prznitelu malych devcat dela zla Cina radne obcany, Oliver by mel prvne resit problemy co maji doma s cernyma a pak az se zacit srat do jine krajiny. Doufam, ze podobny plan ma Cina pripraven i pro Afriku.

925

Odpovědět

Ono je zajímavé, že když Chan přijede do "Ujgurska" jako úředník vlády, která ho ze svých daní platí, tak je to utlačovatel (a je to spravedlivé popsání jedné etnické skupiny), ale když Chan popíše "Ujgura v Pekingu" jako zloděje, tak je to velice nepřesné a jistě zkreslené popsání situace.

Co kdyby "turkické národy" oblékly "Ujgury v Pekingu" do hedvábí a platily je jako velvyslance. Možná by se pak názor Chanů v Pekingu změnil na "Ujguři" - to jsou vlastně ti superbohatí, a tedy uctihodní lidé. (Povedlo se to Čechům, povedlo se to Irům, povedlo se to Izraelcům. Bombami se opravdu respekt nezíská - viz Somálsko a Japonsko.)

37

Odpovědět

načo je tá pojebaná osn keď nevie zatlačiť na jednu krajinu

164

Odpovědět

Taky si říkám, kdy už něco podniknou proti USA

17

Odpovědět

To víš, dneska by takové věci jako intervence především mohly někoho urazit nebo mu nedejbohové narušit komfortní zónu.

41

Odpovědět

Na to aby spolu tyhle země vůbec nějak dokázali komunikovat aspoň ve společných otázkách...

00