Si Ťin-pchingLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:214
Počet zobrazení:17 042

Čína se ekonomicky vzmáhá a snaží se rozšířit svůj vliv do zbytku světa. Čínský prezident Si Ťin-pching se snaží prezentovat jako rozumný a osvícený vládce, ale zároveň se snaží zemi přetvořit na autokracii. Jak to s Čínou skutečně vypadá a existuje vůbec možnost, jak se proti tomu bránit?

Přepis titulků

Čína – země zodpovědná za technologický pokrok, která stále nedokáže pandy donutit šukat. Čína je obří a vlivná země, ve které žije zhruba každý pátý člověk na světě. Je to stát, na který si Trump už roky stěžuje. Čína nás zabíjí. Jednání Číny je hrozné.

Čína podvádí. Devalvují svou měnu. Nemůžeme Číně dál dovolovat, aby znásilňovala naši zemi. Přesně to dělají. Použít slovo znásilňovat je nevhodné i jako metafora. Není to zrovna běžný výraz. Je to, jako by Trump řekl, že Kongres s jeho zdí dost vyjebává. Co tím myslel, je jasné, ale už není jasné, proč zvolil tahle slova.

Ale i přes všechna jeho slova o Číně se zdá, že se o ní teprve učí. Sledujte tento rozhovor s čínským prezidentem, který se odehrál v listopadu při státní návštěvě. Historie Číny sahá 5 tisíc let do minulosti, že? Ano, máme tři tisíce let zaznamenaných dějin. Myslím, že nejstarší kulturou je Egypt s osmi tisíci lety. Ano, to je pravda.

Egypt je starší než Čína. Pokud máte obavy, že se tam Trump něco naučil, buďte v klidu. Zapamatoval si jen to, že Egypt je starší, takže méně šukatelný než Čína. Dobře, poznámka pro mě: "Nešukat Egypt. Moc starej." Ale pravdou je, že mnoho z nás toho o Číně příliš neví. Dříve za to byli její vůdci rádi. Teng Siao-pching měl mezinárodní strategii nenápadnosti, kterou shrnul rčením: "Skryj svou sílu a čekej na příležitost."

Ale v posledních letech došlo ke značnému posunu. Když současný prezident Si Ťin-pching obsadil úřad, řekl toto. Čína se musí dozvědět víc o světě a svět se musí dozvědět víc o Číně. Víte co? Má pravdu. Měli bychom víc mluvit o Číně. Měli bychom o ní víc mluvit i zde.

Hlavně když jsme vytvořili asi čtyři tisíce segmentů o Novém Zélandu a několik výstupů o suspenzoru z filmu Russella Crowa Těžká váha. Dnes si promluvíme o Číně. Odložme nyní USA stranou. Promluvíme si o samotné Číně. Právě prochází sociálními, ekonomickými a politickými změnami, které se dějí až neuvěřitelně rychle. Mnoho z nich se točí kolem jejich vůdce Si Ťin-pchinga.

Ten si nedávno upevnil svou moc. Je to největší politická změna v Číně za poslední desítky let. Volba, která zruší omezení počtu volebních období pro čínského prezidenta. Má to umožnit Si Ťin-pchingovi zůstat v úřadu neomezeně dlouho. Nejspíše nadosmrti. Z téměř tří tisíc platných hlasů byly jen dva proti této nevídané změně. Tři tisíce ku dvěma. Po té volbě si dva členové čínského parlamentu řekli: "Ajaj, myslel jsem, že to bude přesně opačně."

"Možná nám to ovocný koš u věčného císaře urovná." A to byl jen dodatek k ještě větší změně. Loni v říjnu byla jeho politická doktrína známá jako Si Ťin-pchingovy myšlenky zahrnuta do stranické Ústavy. Možná vám to nic neřekne, ale je to, jako by se Donald Trump prohlásil za Otce zakladatele a zahrnul by Myšlenky Donalda Trumpa do Ústavy.

Budoucí historici by museli pátrat po významu vět: "Ačkoliv je Bette Midler velmi neatraktivní žena, odmítám to říct, protože si zakládám na politické korektnosti." Jeho nahromadění moci pomohl fakt, že na rozdíl od jeho předchůdců, kteří byli pouze úředníky, on se rozhodl vybudovat kult osobnosti. Nějaký čas ho státní média nazývala jako Taťku Si nebo Strýčka Si. Je to zvláštní způsob, jak dospělý může nazývat dalšího dospělého.

Ale jsou to skvělá jména pro bezsrsté kočky. Taťko Si, Strýčku Si, je tu večeře, vy děsivé potvory. Si pečlivě buduje image člověka z lidu. Jeho původ je v Číně proslavený. Narodil se do bohaté rodiny, jeho otec přišel o postavení a během Maovy kulturní revoluce byl poslán do malé vesničky, ze které se nyní stala turistická atrakce.

Tato slavnostně oblečená průvodkyně nám ukazuje, kde spal. Tady je jeho stará fotka. Ukázala nám studnu, kterou kopal, a dílnu, kterou založil. Staří farmáři, kteří Siho znají, o něm pořád mluví. Jsou to pseudo maskoti tohoto bizarního zábavního parku. Je to bizarní zábavní park. A to říkám s vědomím, že náš nejoblíbenější zábavní park zahrnuje zvracení do točícího se šálku, a obřího námořnického kačera bez kalhot a genitálií.

Si se neprezentuje jen přes turistické atrakce. Státní média také zveřejnila moment, kdy si na videu objednal vepřové knedlíčky v pekingské restauraci. Tato návštěva byla v Číně nevídaná. Můžete tomu těžko věřit. Naši politici před námi jí levné jídlo téměř neustále. Najdete fotky dvanácti z posledních dvanácti prezidentů, jak si do pusy cpou zmrzlinu.

Je výzvou najít nějakou fotku Obamy, kde do sebe necpe velkou vanilkovou zmrzlinu. Ani si nepamatuju, že okusoval kornout během útoku na Bin Ládina, ale očividně si to pamatuju špatně. Ale důvod oblíbenosti Siho jde daleko za prezentaci jako hodného taťky, se kterým si můžete dát vepřové knedlíčky. Veze se na ekonomické vlně, která ho daleko předchází.

Během posledních 30 let roste HDP Číny o 10 % ročně. Je to největší udržitelný nárůst u velké ekonomiky v dějinách. Dovolilo to 800 milionům lidí vymanit se z chudoby. Mnoho členů rostoucí střední třídy je s vývojem spokojeno. Obrovský optimismus mezi lidmi je zarážející. Každému se daří lépe než jejich rodičům. Myslím, že do pěti let se přestěhujeme do většího domu. Očekávám, že můj život bude lepší.

Ať už se stane cokoliv, do budoucnosti hledím optimisticky. Páni. Vidět budoucnost optimisticky? Jako Brit jsem si myslel, že to není ani možné. Pokud si v Oxfordském slovníku najdete optimismus, a to je pravda, definicí je Ne. Pro mnoho Číňanů míří vše dobrým směrem. Ale Si má větší ambice.

Zaměřím se na dva jeho obří projekty. Jeden světový a jeden domácí. Zaprvé, existuje projekt nové Hedvábné stezky. Je to plán gigantických rozměrů. Číná utratí 1 bilion dolarů za projekty infrastruktury ve více než 60 zemích. Jde o přístavy, mosty a silnice. Cílem je vytvořit síť pozemních i námořních tras, které Čínu postaví do středu světového obchodu.

V Číně vám řeknou, že se jedná o největší projekt v novodobých dějinách. Dokonce vytvořili anglické propagandistické video, které to světu vysvětlí. Když se otevřou obchodní cesty, otevře se cesta ke sdílení. Budeme obchodovat se zdroji a se součástkami do aut. Budeme si vyměňovat myšlenky a vznikne naše přátelství. Poté se i to nemožné stane normálním.

Budoucnost se blíží. Díky nové Hedvábné stezce. Mohl bych... Mohl bych na chvilku přerušit tuto starou otravnou námořnickou reklamu na infrastrukturu za bilion dolarů? Vím, že si asi právě říkáte, že pokud uslyšíte ještě kousek, celý týden to nedostanete z hlavy. Buďte rádi, že jste neslyšeli její rapovou sloku.

Až doteď. Kulturní obohacení a obchodování, propojíme se a to zlepší naše zdraví. S naším vedením, kabely a diplomacií povedeme svět k prosperitě. Budoucnost se blíží. Dost, dost, dost, dost! Já už to taky nedávám.

Vytvořili Komunistické Káry pro Prcky. To je neodpustitelné! Je příliš brzo na to říct, zda nová Hedvábná stezka bude úspěšná. Ale Siho druhý projekt už má výsledky. Dal se do boje s politickou korupcí, kterou Číňané dlouhodobě kritizovali. Vedlo to k vyšetřování a potrestání stovek tisíc úředníků.

Někteří patřili k elitě Strany. Obecně to bylo oslavováno. Státní média vytvořila i počítačovou hru. People's Daily, plátek komunistické strany, vytvořil počítačovou hru, kde uživatelé dávají elektrické šoky zkorumpovaným úředníkům. To je sranda! Co zlověstného by mohlo být na elektrických popravách vězňů ve vládní hře?

To je nejzábavnější způsob, jak zaobalit něco znepokojivého od Rooseveltovy deskové hry CandyLand: Dělám si legraci, je to japonsko-americký internační tábor. Nyní se dostáváme do bodu, o kterém jste věděli, že přijde. Doteď jsem vám ukazoval jen to, co Taťka Si chce, abyste o Číně věděli. Ale pod povrchem se nachází mnoho nepříjemných problémů. Celkem příhodně byli při těchto zátazích na korupci zatčeni někteří jeho političní odpůrci.

Obvinění se často dostali do systému, který popsali jako tajný proces mimo standardní právo, kde se z nich snažili dostat přiznání, někdy i za pomoci mučení. Také stojí za zmínku, že ta omezená doba vládnutí, kterou zrušil, měla hodně dobrý důvod. Mělo to zabránit vzestupu dalšího Maa. Pod jeho vládou se v Číně udály hrozivé věci.

Pokus o kolektivní zemědělství vyústil ve smrt 45 milionu lidí, kulturní revoluce měla na svědomí další milion lidí a také si myslel, že tyhle plavky jsou slušivé, což jak si právě teď uvědomuju, moc nepatří k těm prvním dvěma problémům. Jde o to, že Si vědomě odstraňuje ochrany, které vznikly po vládě Maa. Čína nikdy nebyla rájem svobody projevu, ale nyní se opravdu tvrdě snaží utlumit veškerý nesouhlas.

Na internetu lidé projevují nesouhlas. Čínští cenzoři se ho snaží tvrdě potlačit. Dočasně zakázali používání frází jako "kult osobnosti" a "můj císař". Také odkazy na Medvídka Pú. Tuto postavičku kvůli podobnému vzhledu používali k zesměšňování Si Ťin-pchinga. Je to pravda. Je to pravda! Očividně je Si Ťin-pching velmi citlivý na údajnou podobnost s Medvídkem Pú.

Ani si nejsem jistý, jestli tam nějaká velká podobnost je. Ale to, že ho to štve, znamená, že to lidé nepřestanou vytahovat. Věř mi, Si, pokud tvůj obličej aspoň vzdáleně připomíná kreslenou postavičku, prostě si toho nevšímej. A snaha... snaha... Snaha odstranit srovnávání s Medvídkem Pú není ukázkou síly.

Spíš naznačuje určitou nejistotu. Experti tvrdí, že se děsí možnosti, že se proti němu otočí veřejné mínění. Růst čínské ekonomiky už zpomaluje a jeho prý děsí události jako Arabské jaro a pád Sovětského svazu. Tato paranoia může vysvětlovat, proč chce ovládat každodenní život Číňanů. Vláda má seznam nedůvěryhodných osob, kteří mají sníženou možnost cestovat, koupit si dům nebo si vzít půjčku. Během pár let chtějí zajít ještě dále.

Každý čínský občan má vlastní sociální kreditní hodnocení. Je to ohodnocení vycházející z jeho chování. Věří se, že komunitní služby a nákup čínských produktů ho zvýší. Podvod, neplacení daní a kouření na nevhodných místech ho může srazit. Pokud bude hodnocení příliš nízké, občan si nekoupí letenky a jízdenky na vlak, nemovitosti, auto nebo vysokorychlostní internet. Ano, můžou vás odříznout od vysokorychlostního internetu. Ale to může být obří příležitost pro poskytovatele mizerného pomalého připojení, a tím myslím AT&T, nejméně oblíbenou korporaci v USA.

Také je to od tohoto týdne naše mateřská společnost. Takže sbohem. Bavil jsem se. Ale bude to ještě horší. Siho omezení lidských práv je to největší od náměstí Nebeského klidu. A to není dobré.

Náměstí Nebeského klidu je tak nechvalně známé místo, že ty události ani nemusíte popisovat. Podobně jako Černobyl, Jonestown nebo The Cheesecake Factory, kam už nemůžeme jít. Si také zintenzivnil vládní útlak určitých náboženství. V jedné provincii měli křesťané sundat obrazy Ježíše a místo nich pověsit portréty Siho. To jsem také udělal.

Trochu nás to spojí. Je to akt přátelství. Muslimská populace zvaná Ujgurové musí podstupovat až dystopickou úroveň sledování a omezování. Jeden muž nám poví o formuláři, který jim vláda nařídila vyplnit. Tento papír přišel všem. Lidé ho musí vyplnit. Ptají se na to, zda jste Ujgur, zda máte práci, zda máte pas, zda se modlíte. Všechny odpovědi promítnou do systému hodnocení.

Rozdělí lidi na neškodné, normální a nebezpečné. To je děsivé. Obecně řečeno, když se lidé dostanou na nějaký seznam, tak to pro ně většinou nevěstí nic dobrého. Většina zrůd v dějinách umisťovala lidi na seznamy. Nixon, nacisté, Santa... Všechny tyhle lidské zrůdy to dělaly. Pokud budete z nějakého důvodu označen jako nebezpečný, jste v průšvihu.

Čína muslimy umisťuje do převýchovných center. Přes 800 tisíc lidí bylo umístěno do zařízení, které mají změnit politické smýšlení zadržených, vymazat islámskou víru a změnit jejich samotnou identitu. Strýček Si pak už nevypadá jako ten zábavný strýček, ale jako ten podivný strýček, který ve sklepě uvěznil 800 tisíc lidí. Pokud chcete vidět, jak se Si Ťin-pchingovy myšlenky uvádí do Si Ťin-pchingovy praxe, podívejte se na případ laureáta Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa.

Byl v roce 2009 uvězněn za sepsání demokratického manifestu. Loni zemřel ve vládním vězení. I Čína se bojí toho, jak to může působit. Aby se zabránilo domácím nepokojům, cenzoři se vrhli do práce. Příspěvky na sociálních sítích obsahující jeho jméno byly smazány. Bylo zablokováno vyhledávání s jeho jménem. I emoji svíčky byly na některých stránkách zablokovány. Signál CNN byl čínskými cenzory utnut pokaždé, když jsme zmínili jeho jméno.

Ano, čínská média nedovolila ani zmínit jméno laureáta Nobelovy ceny za mír. To je intenzivní míra cenzury. Ale tuhle praktiku sám volím, pokud jde o guatemalskou aktivistku Rigobertu Menchú. Nezmiňujte ji přede mnou. Vím, co udělala. Vím, co jsi udělala Rigoberto. Vím to! Vůbec její jméno nevyslovujte!

To sem ale nepatří. Jde o to, že to, co se stalo Liou Siao-povi a jeho ženě, která je stále v domácím vězení, je tragické. Ale musím uznat, že se nevzdal bez posledního úderu. Poslední fotka Lioua byla s jeho ženou Liou Sia. Na první pohled není nijak zvláštní. Ale všimněte si těch hrnečků.

Ano, to je Medvídek Pú. Je to poslední úder odporu. Jo, dobrá práce. Dobrá práce. Ale hluboko uvnitř asi všichni víme, že pokud chcete někomu říct, aby šel do prdele, hrnek je na to nejlepší. Ale jde tu přesně o to, že pod Si Ťin-pchingem se Čína stává více autoritářskou, jak rostou její plány na zařazení mezi velmoci světa.

Doba taktiky "skrývej se a čekej" skončila, místo ní možná nastává doba "dělej, co ti říkáme". Čína má významnou ekonomickou páku. Používá ji k utlumení kritiky, i když je ta kritika zasloužená. EU už nemůže moc naléhat na dodržování lidských práv. Britové také nemají moc možností cokoliv udělat. Kdykoliv někdo zmíní některý z těchto problémů, Čína se otočí a řekne: "Chcete obchodovat, nebo ne?"

Jistě, Čína ví, že nehledě na to, jak špatně se chová, tak s ní svět stále bude chtít obchodovat. Jsou jako Facebook. Promiň, ale vám vadí, že sbíráme vaše data a podkopáváme demokracii? A co s tím, vy sráči, jako chcete dělat? Posílat poštou fotky jídel, které zrovna jíte? Volat svým přátelům a popřát jim nahlas všechno nejlepší?

To sotva! Táhněte do prdele! A nyní se dostáváme k části, kdy do toho zase zatáhneme USA. Nyní je extrémně důležité, aby USA byly při jednání s Čínou strategické a taktické. Bohužel tento chlap tyhle kvality nemá. Nedokáže hrát šachy déle než 29 vteřin, než zařve: "Můj kůň žere tvou velkou dámu," a hned na to na šachovnici nalije nachos sýr. Trump narušuje tradiční spojenectví, které mohou tlačit na Čínu ohledně důležitých problémů.

A to je pro Si Ťin-pchinga příjemná novinka. Navíc se zdá, že lidská práva nejsou Trumpovou prioritou. Jen pár hodin po smrti Liou Siao-poa úřad prezidenta vydal kondolenci, ale sám Trump řekl tohle. Prezident Si je úžasný člověk, rád se s ním setkávám. Je to velmi zajímavý člověk. Páni...

Nebyla to zrovna vhodná doba na poplácávání Si Ťin-pchinga po zádech. Jako byste teď říkali, jak se vám Kevin Spacey líbil v Americké kráse. Zaprvé, byl tam objektivně hrozný, ale vybrali byste si tu nejhorší dobu, kdy to rozebírat. Jde o to, že Trump vytváří ve světě politické vzduchoprázdno a Čína ho moc ráda zaplňuje. Vypráví světu svůj příběh a příhodně vynechá určité detaily. Pro dobro všech, pokud nám posílají roztomilé propagandistické video o Si Ťin-pchingovi a jeho úspěších, někdo by měl udělat odpověď, která vše dovysvětlí.

Čína expanduje, je čím dál větší a silnější. Řekněme si o ní něco v této otravné písni. Mají prezidenta, říkají mu Strýček Si. Ale může s tebou vyjebat ve své autokracii. Tohle je čínský Si. Nechce, abyste to viděli.

Radši vám zamlčí ty odporné věci, které dělá. Přirovnejte ho k tomuto a naserete ho. Skončíte na seznamu nedůvěryhodných. Ale zatčení oponentů neskryje pravdu, že Si Ťin-pching vypadá jako Medvídek Pú. Tohle je čínský Si. Nechce, abyste to viděli. A to je důvod proč byste si na něj měli dát bacha.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

15:03 Nepravda, Liou Siao-po zemřel pár týdnů po propuštění z vězení.

Ať se potom John Oliver nediví, že tolik stoupá popularita falešných zpráv a alternativních médií, když komici a moderátoři médií hlavního proudu nejsou schopni ověřovat informace.

Jeden z mnoha příkladů za všechny: v Nymburku protestovali gymnasisté proti přejmenování svého ústavu po Bohumilu Hrabalovi. Vůbec netušili kdo to byl, sepisovali petice. Teprve potom začali zjišťovat, kdo to vůbec byl a svůj protest stáhli. https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zaci-nechteji-hrabala-v-nazvu-skoly-spatne-se-pry-ucil/r~d6fa6ee45c2611e3bc72002590604f2e/?redirected=1530473743

Pokud takto někdo jako student pracuje s informacemi, dejme tomu. Ale u seriózní novinařiny je na pováženou, zda brát jakoukoliv informaci vážně.

113

Odpovědět

"15:03 Nepravda, Liou Siao-po zemřel pár týdnů po propuštění z vězení."
-HoNY-:
Bohužel se pletete vy a Oliver to říká správně, byl odsouzen do 2019 - z vězení byl převezen do nemocnice kde zemřel, viz
..."Sentenced to 11 years in prison and deprived of all political rights for two years. Imprisoned in Jinzhou Prison in Liaoning until he was transported to Shenyang's First Hospital of China Medical University where he died."..
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Liu_Xiaobo

150

Odpovědět

+PanFilutaDíky, potom to tedy beru zpět a omlouvám se za dezinformaci.

10

Odpovědět

BTW "snaha o zařazení mezi mocnosti světa"? Tam už Čína pár posledních dekád je, od té doby co se vyhrabala z té díry, kam ji dostal Mao...
Takovýho HDP, včetně dluhů, co u ní mají ostatní země, včetně USA? Nejen, že je to jaderná velmoc, ale také ekonomická, snad největší mocnost na světě. Kdo jinej si může dovolit dělat projekty jako je Hedvábná stezka... A to bylo jasné už před dvaceti lety, když stavěli Soutězky.

64

Odpovědět

tomu nikdo neoponuje, ano jsou mocní ekonomicky i početně :-)) a současně jejich vedení jmenované na doživotí kašle na lidská práva, svobodu slova a důstojnost jednotlivce. Zkrátka tak to je, obojí je pravda. A v tom je ten problém.

40

Odpovědět

Jaderná velmoc? Elektřiny z jádra ročně vyrobí lehce přes desetinu toho, co USA, a podíl jádra na celkové výrobě elektřiny v Číně je 2%. Tak tu zase nepřehánějme.

01

Odpovědět

No, nechci rýpat do toho, jestli si v Číně někdo dělá kult, ale neviděl bych ty argumenty tak žhavě.

Pokud pominu totalitu a kult Gottwalda a různá přízviska dalších prezidentů, tak z těch z demokratických dob máme požehnaně taky.
TATÍČEK Masaryk - Taky slušně familierní a kult to neznamená, spíš přínos.
Z Havla jsme si udělali kult, měl pohřeb (nutno říct státní, přestože nebyl již prezident) jak Gottwald, pojmenováváme po něm skoro všechno a připosraní jsme z něho a vlastně nikdo neví za co.
Havlova volební období taky nejsou uplně košer - si to pěkně posichroval, aby byl v nové republice zase dvakrát a federace se mu nepočítala, protože odstoupil pár dní před rozpadem - a to i přesto, jak nám v prosinci 89 nasliboval jedno období s dalšíma tisíci lžima a splnil z nich nula nula nic.
A celkově omezení volebních období NEMÁME, jak se drtivá většina národa domnívá. Pouze nesmí být více než dvakrát po sobě, ale kdyby nám nepomřeli vždyckxy, tak si to dosmrtně mohou prohazovat stejně jako třeba Putin.

Takže pokud v naší kraťounké historii a maličké zemi máme tvořené kulty i mimo totalitu a počet volebních období neomezený, pouze musí být přerušený, tak bych tohle rozhodně neviděl jako argumenty, že je v Číně s prezidentem něco špatně. Neříkám, že není, ale tohle fakt není směrodatný.
Kult si dělal Mao Ce Tung, tohle je čajíček a klidně to může být naprosto demokratické. Navíc s vývojem v Asii to zatím vypadá tak, že brzo bude Čína největší demokracií světa. Stačí pár dalších změn, dát tomu deset dvacet let a ještě aby se USA mohla učit, s tím jak to tamTrump sází se všema možnejma zákazama a reformama.

214

Odpovědět

Také se z nás stane velmoc až postavíme kanál Dunaj-Odra-Labe a vyhořelé palivo z Temelína a Dukovan začneme montovat na mezikontinentální rakety?

Možná je to pro tebe novinka, ale po skončení funkčního období prezidentovi, na rozdíl třeba od premiérů, titul prezident zůstává.

50

Odpovědět


Odpovědět

cina zablokovala HBO kvoli tejto epizode :D

221

Odpovědět

Není dobrý být slepě přesvědčenej o svojí pravdě. V době, kdy čteme informace z něčí ruky. Vždycky bude záležet, co je to za ruku. Ale popravdě mi přijde, že právě Oliver je jeden z těch, kteří podávají svoji pravdu způsobem, že jiná neexistuje. Ale přitom je to jen klasickej novinář, kterej se snaží všechny o něčem přesvědčit. Ale nikdy neřekne obě strany mince. Nemůžeme mít za zlý Číně, že se snaží udělat hedvábnou stezku. Je jich holt už moc na jednom místě a nemaj moc prostoru, aby mohli realizovat svůj potenciál. Lidi by si tady měli uvědomit, že od nás na východ je obrovskej trh, z kterýho jde něco vytěžit pro nás, aby jsme se měli líp. Lidi ale budou furt jak zaseklý gramofony, kteří budou vytahovat to, že by se mohli vrátit komouši atd. A oni by toho mohli zneužít... Stejně jako toho může zneužít západ. Jen s rozdílem, že na západě už si všechno rozebrali a na tom trhu budeme moci dělat už navždy jenom věšák na kabát. Chce to nebejt zaslepenej rudou ani hvězdičkama.. Uvědomit si, že nejsme tupej národ a že máme v krvi být ti, kteří si s každou situací poradí. Jen se tady nesmíme navzájem pobodat kvůli tomu, že někdo volil komouše a někdo topku. Protože s těma jejich pár procentama, jsou stejně jen kritikové, kteří jsou potřeba.

315

Odpovědět

... Lol co to tu je za divné komentáře?..

153

Odpovědět

Tady je někdo poprvé v diskuzi pod Oliverovým videem, vítej na temné straně

261

Odpovědět

Se na to video dalo i koukat do tý doby než do toho zase zatáhnul Trumpa. Oliverovi by prospělo vězení jako měl ten čínan s nobelovkou za mír.. s tím rozdílem že tu dostane Trump.

266

Odpovědět

Sakra zase zmínka o nějakém prdelákově a Čechy se tohoto pořadu zase nedostaly. Když už i Nový Zéland má tolik videí.

425

Odpovědět

To soutěžíš s Morčetem o nejmínusovanější troling? :)

60