Stephen Hawking u Johna OliveraLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 200
Počet zobrazení:19 991

Pořad Last Week Tonight s Johnem Oliverem není jen o jeho monolozích do kamery, objevují se v něm i rozhovory s různými hosty. V minulém díle představil John Oliver novou rubriku, kterou hodlá věnovat chytrým lidem. A kým jiným začít než legendárním fyzikem Stephenem Hawkingem? Avšak jak je už Johna Olivera zvykem, tento rozhovor se ponese ve zvláštním duchu... Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Přepis titulků

V lidských dějinách se objevily miliardy a miliardy idiotů. Stejně tak i hrstka chytrých lidí. Některé z těch chytrých vyzpovídáme v rámci našeho seriálu: Myslitelé. Lidé, kterým to pálí. Hostem dnešního dílu Myslitelů je Stephen Hawking. Profesor Stephen Hawking je průkopníkem ve fyzice, autorem mezinárodních bestsellerů a oblíbenou postavou ze Simpsonových.

Jestli chcete narazit, jdete na to správně. Jo, jenom si zkuste... Jeho průlomová práce na černých dírách a teorii strun je považována za velmi důležitou každým, kdo předstírá, že jí rozumí. Rozpínající se vesmír nevylučuje možnost stvořitele. Zamířil jsem na katedru aplikované matematiky a teoretické fyziky Cambridgské univerzity, abych si promluvil s jedním z největších žijících géniu.

Nejdříve vám chci pogratulovat k tomu, že jste prvním hostem Myslitelů. Buďte upřímný. Je to ta největší čest, které se vám kdy dostalo? Ano. Dobře. Je těžké poznat, jakým tónem to říkáte. Myslel jste to sarkasticky?

- Ano. - Myslel jsem si to. Kdybyste měl ze své práce vybrat jednu věc, u které byste chtěl, aby jí ostatní rozuměli, co by to bylo? Mějte na paměti, že většina lidí z vaší práce nepochopí vůbec nic. Imaginární čas. Lidé si myslí, že je to něco, co prožívají ve snu nebo před blížícím se termínem odevzdání.

Ale je to jasně definovaný koncept. Imaginární čas je něco jako další rozměr vesmíru. Je to jedna z částí mé práce, kterou autoři sci-fi nevyužívají, protože ji nechápou. Idioti. Lidé jsou takoví idioti. Podle mého názoru mluvíte o teoretickém měření zprostředkovaném reálným časem díky rotaci pí/2 v komplexní rovině, kde se t se rovná i krát t.

Není to nic složitého. Promluvme si o umělé inteligenci. Ve své eseji v novinách jste napsal, cituji: "Úspěšné vytvoření umělé inteligence by bylo největší událostí v dějinách lidstva. Bohužel by také mohla být tou poslední."

Tím tvrdíte, že roboti zničí lidstvo? Je to vědecky podloženo, nebo je to námět na prvotřídní biják? Umělá inteligence může být v brzké budoucnosti skutečným nebezpečím. Mohla by sama sebe vylepšovat a všechny nás přechytračit. Vím, že se snažíte, aby byli lidé obezřetní, ale proč bych se neměl chtít utkat s robotem? Prohrál byste.

Zaprvé, to nevíme. Nevíme to jistě. Co by robot zmohl, kdybych ho vypojil ze zásuvky? Existuje příběh o tom, jak vědci sestaví inteligentní počítač. Jako první se ho zeptají na otázku: "Existuje Bůh?" Počítač odpoví: "Teď už ano." Poté do zásuvky udeří blesk, a tak nemůže být vypojen. Sakra, to je ten nejděsivější příběh, jaký jsem slyšel. - Ano.

- Moment. Kdo na mě teď mluví? Jste to vy, nebo samostatně myslící počítač, který předstírá, že mluví za vás? Jsem to já. Ale jak to mám poznat, profesore? Kdyby se v počítači probudilo vědomí, jak lépe by mohl lidi přesvědčit o opaku než tím, že by se vydával za hlas nejinteligentnějšího člověka na Zemi? Jste idiot.

Ale kdo to říká? Vy, nebo počítač? Oba dva. Dobře... To mě popravdě docela uklidnilo. Roku 2006 jste řekl: "Jak by lidé mohli dokázat ve světě politického, sociálního a enviromentálního chaosu přežít dalších 100 let?" O měsíc později jste řekl: "Odpověď neznám, proto jsem se na to zeptal, aby se lidé zamysleli a byli si vědomi nebezpečí, kterému čelíme."

Od té doby uplynulo už 8 let. Nechci na vás tlačit, ale už znáte odpověď? Odpověď stále neznám. Alespoň pominulo bezprostřední nebezpečí vyhlazení jadernými zbraněmi. Ale existuje spousta dalších nebezpečí. Dobře, profesore, to je dost depresivní, protože jste nejchytřejší člověk na světě.

A pokud ani vy neznáte odpověď, jsme naprosto v hajzlu! Popojedem. Jste velmi vzdělaný, ale zvládl byste zákony ulice? Nastíním vám situaci. Jste středně velkým drogovým dealerem. Máte pod palcem asi 12 bloků.

Jeden z vašich dodavatelů, T-Toe, se s vámi měl setkat o půlnoci u skladiště a dát vám půl kila naprosto čistého kokainu. T-Toe přijde pozdě a bez drog. Tvrdí, že byl okraden, ale vypadá sjetě. Co uděláte, Hawkingu? Já drogy neberu. Víte co?

To je ta nejchytřejší možná odpověď. Protože všichni drogový bossové vědí, že to svoje svinstvo nemají brát. Ano. Dobrá odpověď, Hawkingu, dobrá odpověď. Řekl jste, že může existovat nekonečný počet paralelních vesmírů. Znamená to tedy, že existuje vesmír, ve kterém jsem chytřejší než vy? Ano.

A také existuje vesmír, ve kterém jste vtipný. Když jste tak chytrý, jaké číslo si myslím? Třináct. Bylo to třináct. Myslel jsem na třináctku. To byla jen náhoda. Na co myslím teď? Že jste obřím zklamáním pro celou svou rodinu. Na to jsem nemyslel...

Proč bych na to měl myslet? Snažím se, co to jen jde. Proč to nemůžou pochopit? Hypoteticky. Na tohle jsem nemyslel. Na tyto otázky odpovídejte jen ano, nebo ne. Jsou následující věci technicky možné? Život na jiných planetách. Je to teoreticky možné? Ano.

Dobře. A co Schwazschildova červí díra? Ano. A co tohle? Půjdu na rande s Charlize Theronovou. Ne. Vůbec ne? - V žádném z vesmírů?

- Ne. Nestane se to v žádném z nekonečna vesmírů? Ne. Říkáte, že je to naprosto vědecky nemožné? Ano. Doplňující otázka. Je možné, že v jednom z těch vesmírů odmítnu já ji, a proto to nevyjde? Ne.

Doufám, že si uvědomujete, že je pro mě psaní odpovědí náročné. Jasně, jen si to chci ujasnit. - Rád bych jen věděl, jestli je tu hypotetická... - Ne. Na tom nesejde. Ale nikdy neříkej nikdy. Pokud by bylo možné cestovat v čase, vrátil byste se v něm zpět a odmítl tenhle rozhovor? Ano.

Opravdu jste velmi chytrý muž. Stephene Hawkingu, mockrát děkuji za váš čas. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (68)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

We miss you Stephen.

90

Odpovědět

5:21 "I don't do drugs" bylo v tomhle kontextu myšleno asi spíš jako "do drog nedělám", podobně jako "I don't do clubs" řekně někdo, kdo nerad chodí do klubů.

522

Odpovědět

Jo, ale Oliver pak pojmul to mínění, podle kterého to máte přeložený, jasný... Sorry :-D

220

Odpovědět

to do drugs {sl.} = (také: take drugs)

81

Odpovědět

Je super, jak se pan Hawking na střídačku směje a obrací oči v sloup. Viditelně ho ten rozhovor bavil. Fakt smekám, že má tolik smyslu pro humor. Pokaždé, když se objevil v Simpsonech nebo třeba Big Bang Theory, stálo to za to. :)

1141

Odpovědět

Mám je rád každého zvlášť, ale tohle video je nic moc. Škoda.

2323

Odpovědět

Neměli by toho Hawkinga takhle ukazovat dětem, není to dobrý příklad. Žádný sport, žádný pohyb a celý den jenom vysedává u počítače.

43928

Odpovědět

Jsi jeden z těch mnoha miliard idiotů. Já ho svým dětem ukážu aby viděly že ani takové postižení není nic co by se nedalo překonat. Ten člověk je vzorem. Na rozdíl od tebe.

25224

Odpovědět

+DanikDaníku, zapřemýšlej, proč můj post dostal tolik palců nahoru a proč tvůj dostal palce dolů, i když na něm není nic špatného. Pak si poposedni a třeba na to - jakožto někdo, kdo nepatří mezi nás, miliardy idiotů - přijdeš.

16312

Odpovědět

+Danikdaniku ty palce nahoru cos dostal sou od lidí co litujou tvejch dětí, a vzkazujou ti že bys je měl nechat adoptovat, a v budoucnu už se nerozmnožoval, děkujem.

1861

Odpovědět

+DanikBez urazky prosim, ale existuje urcita inteligencna hranica na pochopenie sarkazmu. Tym padom je zbytocne sa z takych ludi vysmievat, ked to mysleli dobre ale chyba iba trochu vyssie IQ na pochopenie suvislosti.
Dalsia vec moze byt nedostatocny vek.

40

Odpovědět

scalex z dymka.net ?

22

Odpovědět

Jojo, miluju humor tak černý, že by mohl sbírat bavlnu. :D

431

Odpovědět

Na humoru je také inteligence dost znát...což myslím v tomto rozhovoru Hawking potvrdil. Slušně, ale jasně to dával Oliverovi najevo :)

803

Odpovědět

Zdálo se mi, že si Hawking o Oliverovi občas myslí, že je úplný idiot. Ale ono v tomhle případě z výrazu tváře asi těžko soudit.

1112

Odpovědět

Hawkinga mám taky rád díky mojí fascinací cestování časem a jeho komentáři k tomu. Např. že kdyby bylo cestování do minulosti možné, už bysme tady měli turisty z budoucnost. Zároveň ale dodává že pravděpodobně by bylo možné cestovat v minulosti jenom do doby, kdy by byl sestrojen stroj času. Cestování do budoucnosti je samozřejmě teoreticky jednuduché - stačí se co nejvíc přiblížit rychlosti světla.

237

Odpovědět

Jelikož je tu dost fanoušků jak (astro)fyziky, tak např. honest trailerů, co třeba přeložit CinemaSins filmu Gravitace (feat. Neil DeGrass Tyson) ? ;) http://www.youtube.com/watch?v=VzE6bKIKK3A

61

Odpovědět

S některé "CinemaSins" uvedené ve videu jsou docela sporné. Dvě třetiny planety Země pokrývají oceány, takže by naopak bylo celkem udivující, kdyby spadla na pevninu.

90

Odpovědět

Nebylo to spatny, ale moc rad bych se podival na nejakou vaznou prednasku i kdyz radeji o necem pro nej "min slozitym" abych z toho neco mel :) treba neco jako ma Neil Degrasse Tyson videa s nim sou super.

292

Odpovědět

To si robíte p***l. On dostal možnosť rozhovoru s Hawkingom a pýtal sa ho na takého píč..
no... Nie, že by to nebolo pomerne vtipné, mám pár piv v sebe i nejakú herbálnu esenciu..
ale...Ja by som ho vyspovedal v rozmeroch Imaginárneho času, pretože to je vec, ktorá ma niesmierne fascinuje, no, asi preto nemám vlastnú talk-show...Je nejaká stránka, kde by som mohl zhliadnuť celé jeho epizódy? (Hbo Comedy nemáám)...

2129

Odpovědět

John Oliver je komik a jinak to prostě neumí. Ale je fakt, že rád bych ho viděl třeba v pořadu Na plovárně. To by byl rozumný kompromis mezi tímhle a Hawkingsovými knihami (které bych stejně nepochopil).

165

Odpovědět

To si robíte p***l. On dostal možnosť rozhovoru s Hawkingom a pýtal sa ho na takého píč..
no... Nie, že by to nebolo pomerne vtipné, mám pár piv v sebe i nejakú herbálnu esenciu..
ale...Ja by som ho vyspovedal v rozmeroch Imaginárneho času, pretože to je vec, ktorá ma niesmierne fascinuje, no, asi preto nemám vlastnú talk-show...Je nejaká stránka, kde by som mohl zhliadnuť celé jeho epizódy? (Hbo Comedy nemáám).

547

Odpovědět

Ptal se na takové pi.oviny, protože tohle je talk show a jde o zábavu, ne o fyziku. :D Od hlubšího poznání jeho práce máš internet plný přednášek a prací, které udělal.

Podle mě zvládnuto hodně dobře, nevím, kdo by to mohl zvládnout líp ;)

642

Odpovědět

Však vážných rozhovorů s ním máš dvě p****e. Kolik máš takovýchto?

140

Odpovědět

ja nevim, tenhle styl humoru mi moc nesedi... neni tu nekde i seriozni rozhovor s Hawkingem?

1821

Odpovědět

Nabudúce by mohol viesť rozhovor s Neil deGrasse Tysonom. To by bolo tiež dosť zaujímavé :-D

362

Odpovědět

Nie je niekde nejake video o tom, že ako vlastne hawking ovlada ten počitač čím rozprava?

401

Odpovědět

Myslím, že má přímo mozek napojenej na pc, kterej nějak rozlišuje mozkovou aktivitu na písmena a ten pocitac to nasledne prevede do zvuku ... ale nejsem si uplne jisty:D

267

Odpovědět

+Prod1gyMá ten přenosnej počítač na kterým má program pro výběr písmen a text-to-speech funkci. Zvládá tak 10-15 slov za minutu údajně. Ovládá to buď rukou, kdy máčká tlačítko (s tím už má asi problémy). Dále to může ovládat myslím svalem na tváři a nebo pohybem oka (pokud má na to dodatečný zařízení). Většinou pokud se dělají rozhovory, tak se většinou otázky posílají předem a Stephen si tak má možnost spoustu věcí připravit předem.

206

Odpovědět

Tady je to celkem dobře vysvětleno.
http://tinyurl.com/qa82ymb

21

Odpovědět

Další