Thumbnail play icon

Farmaceutické firmyLast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 211
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 058
Počet zobrazení:12 565

John Oliver je zpět a ve velkém stylu. Na reklamu na léky narážíme všude, ať už se jedná o televizi nebo časopisy. Ale pro farmaceutické firmy je tohle jen okrajová záležitost, více se zaměřují na samotné lékaře. Jaké jsou jejich praktiky? John se tomu podíval na zoubek a zjistil opravdu zajímavé věci. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Komentáře (73)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jezdíme s dcerou do Prahy do Thomayerovky a když jsme čekali na EEG, tak přijel nějakej americkej teréňák a z něj vylez boreček, z kufru vyndal krabici s nápisem lékařská zásilka (nebo tak nějak) a zaplul někam do laboratoře. Za pět minut byl venku s fakturou v ruce, vysmátej nased a odjel.

Tak kolik musí mít na lécích marži, když si je můžou dovolit rozvážet autem co žere 5ol na 100km???

22

Odpovědět

Jenom aby bylo jasno i když mám Olivera rád tak se vždycky zaměří a jede. Je mnoho lékařů a dá se říct i většina dobře vzdělaných, kteří neotvírají poštu od farmaceutických společností stejně jako neotvírají letáky od Penny marketu a nenechávají se ovlivňovat reprezentanty apod..

65

Odpovědět

Preco obvinuje farmaceuticke spolocnosti z niecoho, za co su zodpovedni doktori?

145

Odpovědět

Protože na korupci jsou potřeba dva.

1311

Odpovědět

+komunardProto volíš Karla.

1857

Odpovědět

Jaké potřebuji mít vzdělání na to, abych mohl do všeho a o všem kecat a blbě se hihňat do televize?

Nemám ho rád, jeho humoru se nesměju, ale svůj komentář vám sem dám, abyste měli komu dávat -, protože nevzhlíží k této modle nule

11109

Odpovědět

Mně se nelíbí spousta komiků, kteří tu mají přeložená nějaká videa, včetně jednoho velmi populárního, co tu je každý týden, ale jsem příliš inteligentní na to, abych psal stupidní komentáře, které uráží jeho nebo jeho fanoušky zde. Popřemýšlejte o tom.

843

Odpovědět

+komunardJo, taky nesnáším toho nevtipnýho a ohyzdnýho Conana.

2617

Odpovědět

Já osobně se lékům vyhýbám jak je to jde. Vždy jako první zkouším všechny možné metody klasické "babské medicíny" a až je to vážně zle, tak sáhnu po lécích.

Všeobecně mi ale přijde strašně divné, že lidé v USA(a možná i v EU) zobou prášky jako bonbony a vůbec jim to nepřijde zvláštní.

Nedávno jsou ještě viděl dokument o trendu v USA. A to diagnostikování "duševních chorob" prakticky u každého člověka, který se dostane psychologům do rukou. A posléze předepsání kopy prášků proti těmto nemocem. Že napíšou léky člověku na to že je mírně stydlivý, občas je smutný a podobně mi přijde docela extrém :-D

Vždy když vidím tyto problémy v USA, tak si říkám zlatá západní Evropa(myslím tím ten blok kolem EU)

536

Odpovědět

Tohle mi nedá a zareaguju.
Zaprvé, léky nepředepisuje psycholog, nýbrž psychiatr. Psycholog může provádět psychoterapii a je to hlavní část jeho práce (v lécích by se ale měl vyznat a měl by být seznámen s tím, co jeho klient/pacient užívá), zatímco psychiatr je především lékař, předepisuje léky a může i provádět psychoterapii (ne však nutně a primárně). To jen na upřesnění, jde o poměrně častý omyl.
Zadruhé by mne zajímal název dokumentu. Neuvádíte název, tedy nemohu soudit, ale jako první mi přišla na mysl výstava (svého času jsem ji navštívila v Brně, ale pokud vím, byla ke shlédnutí ve více městech ČR) a potažmo i dokument, která se tvářila velmi seriózně a drsně, zacílená především na laiky a širokou veřejnost, která ovšem obsahovala plno zavádějících údajů, misinterpretací a doslova lží (zde neříkám, že vše byla lež, ale často bylo s fakty citelně manipulováno), přičemž až na konci celé výstavy (projít ji celou trvalo necelé tři hodiny) vyšlo najevo, že jejími tvůrci je Scientologická církev.

221

Odpovědět

+MolyTo jsou teda šmejdi. Člověk se pak musí pekelně snažit, aby tu 3 hodinovou výstavu dostal z hlavy a ideálně to všechno zapomněl :-D.

71

Odpovědět

+MolyJméno dokumentu si nepamatuji. Vysílali to v TV(na 99% ČT2) před cca 2 lety. Ale jednou jsem ho viděl i na youtube, tak jestli si vzpomenu na název tak ho sem postnu.

40

Odpovědět

Pozri si akékoľvek emerické fórum, socialnú sieť proste čokoľvek. Leddit, 9fag, tumblr, facebook. Každý jeden vraví o tom ako je "depressed" "social anxiety". Nechápem týchto ľudí, aj kebyže mám depresiu tak sa s tým vysporiadam sám a nebudem liezť za psychiatrom.

418

Odpovědět

+InergioKdybys měl depresi, tak budeš za doktora rád, ty debile

236

Odpovědět

Na druhou stranu, ony občas jsou ty léky dost podobné - zaměnitelné.
Konkurenční firmy mají na tu samou věc ten samý lék, akorát s jiným názvem a doktor si může vybrat, co doporučí. Takže to není úplně tak, jak může vyznít z videa, že prostě doktor předepíše lék, co pacient nepotřebuje. Pacient třeba nějaký lék potřebuje a doktor mu na tu jednu konkrétní diagnózu může doporučit 4 různé léky. Tak mu doporučí ten, který je od firmy, co mu podstrojuje.
Já když měl slabou chrupavku v koleni, tak mi ortoped strčil leták s čímsi od Dr. Maxe s tím, že je to sice drahé, ale je to investice do zdraví... Doktor by vám ale řekl, že úplně stejně na to zabere třeba GS Condro a cenově si moc nepomůžete...
Nakonec jsem ale zvolil GS Condro a to proto, že mi nebylo nesympatické, že mi doktor strčí leták Dr. Maxe.

231

Odpovědět

V poslední větě má být: nebylo sympatické* škoda že tu nejdou upravovat komenty. :D
Každopádně toto je jeden z těch případů, neříkám ale, že to tak je vždy.
A i tak záleží na úhlu pohledu, jestli doktor dělá/nedělá něco špatného. Předepíše vám lék, který by vám měl pomoct v dané diagnóze.

100

Odpovědět

Well done, místo jednoho potravinového doplňku, který pod masáží farmaceutické lobby doporučil ortoped si zvolil druhý POUHÝ potravinový doplněk, který na to samé (tedy prodat se) šel cestou mediální masáže oVčanů.

No ale dal si mu to pěkně pocítit, zvlášť když z toho pravděpodobně doktor nic nemá, protože potravinové doplňky nejsou na předpis a firmy si tak nemohou zjistit jak moc a jestli vůbec je konkrétní doktor "doporučuje" když je nepředepisuje.
Ve tvém případě sis mohl koupit gumové medvídky, věřit že ti pomohou a vyšlo by to stejně, levněji a ještě by ti kámoši záviděli.

75

Odpovědět

+m.m.mOny si nic zjišťovat nemusí. Stačí když mu dají letáky, které má doporučovat pacientům. To zjišťování, o kterém mluvili ve videu je podle mě hodně velkej extrém.
Nicméně gumoví medvídci ti opravdu stejně nevyjdou, ale určitě je taky dobré je při tomto problému jíst. Věř si čemu chceš, pro mě bylo hlavní, že mě koleno přestalo bolet. :-)

61

Odpovědět

+m.m.mNo a jaký je tedy rozdíl mezi tím, když mu dají do ruky letáky / když doporučí něco na základě reklamy v TV / když doporučí něco na základě osobního rozhovoru s obchodním zástupcem firmy? Objektivně - ve2 případech by MOHL mít nějakou výhodu nebo propisku zdarma. Subjektivně tě štve že ti dal leták do ruky. Kdyby ti napsal na bílý čistý papír ten přípravek tak je to něco jiného? Nehledě na to, kdyby ti to řekl jenom slovně? No samo že to je něco jiného, protože ti dal do pracičky ten podělanej leták co tě tak naštval!
Já chápu že tě to naštvalo, protože ti doporučil přípravek, který mu někdo "podstrčil". Nechápu ale, proč to řešíš v momentě, kdy sis stejně pod vlivem mediální masáže koupil přípravek na který běží mraky reklam?

22

Odpovědět

A tady se právě ukáže, že doktor chtít může, ale lékárník ho vždycky trumfne. Existuje totiž něco, co se nazývá generická substituce. Řekněme, že by byly léky obsahující ibuprofen na předpis - lékař by měl třeba smlouvu se Zentivou a předepsal by vám Ibalgin, i když už roky spokojeně berete Apo-ibuprofen.
Přijdete do lékárny a zjistíte, že Ibalgin má doplatek kvůli ministerstvu tři stovky, Apo dvacku (protože umějí vyjednávat podmínky líp). Doktor se může rozkrájet, ale ve finále se o vás stará hlavně farmaceut, který vám samozřejmě doporučí lék s nižší cenou (pokud teda není swine nebo do toho není tlačen jako v Maxovi).

31

Odpovědět

+64871Ano, jenže to funguje v momentě, kdy vyprší patent na účinnou látku / není pouze jeden lék s touto účinnou látkou na trhu. Pokud tato "ochrana" trvá tak lékárník sice může navrhnout změnu za jinou účinnou látku, ale pacient a hlavně předepisující doktor s tím musí souhlasit (v případě záměny léků se stejnou účinnou látkou není souhlas předepisujícího lékaře vyžadován, pouze souhlas pacienta).
Takže ne vždy lékárník trumfne doktora

30

Odpovědět

Napadlo tě někdy, že ti ten leták dal proto, že tomu léku věří a že chtěl, aby sis o něm něco přečetl?

20

Odpovědět

Tak todle je ještě v pohodě navíc o tom ví úplně každý. Problém je spíš vývoj nemocí a vypouštění mezi lidi. Pak jen stačí drahý lék a miliardy tečou.

628

Odpovědět

Na Slovensku v tom maji jasno: https://www.youtube.com/watch?v=k2jl8rA9MFE
:D

370

Odpovědět

to je hrozný k***t ty jo. kdyby to byl můj doktor, tak nedostane nic, řeknu mu jaká je to p**a a odejdu se svojí složkou

160

Odpovědět

Pane jo. To muselo být dost těžké a překlad. Díky za to.

172

Odpovědět

Kde seženu ten prášek na Agresivní erekci trvající 17 hodin? :D

411

Odpovědět

to by tě zabilo :D

110

Odpovědět

Není to náhodou zakázaný, aby doktoři cokoliv dostávali? Divil bych se, kdyby to v USA zakázané nebylo, i přesto se o tom problému mluví jako o něčem, co by nebylo protizákonné, uniká mi něco?

06

Odpovědět

Očividně to v USA zakázané není.

140

Odpovědět

V USA není zakázané nic. To není úplatek, ale odměna. To není úplatek, ale dárek... Doktoři, politici... Že nějaká Farma pošle ředitele nemocnice na Bahamy, kde si potřese rukou s ministrem zdravotnictví, kterého tam pro změnu vyvezla tabáková společnost, není nic divného.

152

Odpovědět

hehe je to byznys a nějaký pokuty sou každýmu u zadele když vidělává takový love :-D zakázaný a neetický to je určitě, ale penízky sou penízky ;-)

51

Odpovědět

Tenhle problém se naší zemičky naštestí netýká, nebo aspoň ne v takové obludné míře. Lékaři se samozřejmě mohou klidně nechat ovlivňovat, ale ve finále na recept vydává lék profesionál, to jest lékárník. Ten ví naprosto přesně jak účinná látka léku funguje, s čím může interagovat a jestli je pro pacienta vůbec vhodná.
Drtivá většina farm. reprezentantů u nás jsou právě magistři farmacie - tedy profesionálové, ne nějaký bakalář z gender studies.
Ostatní věci jako monstrakce s propagací nového léku, vnucování nových léčiv etc. je v ČR úplně mimo realitu - ve Státech na to možná letí, ale tady nikdo, a proto se tu zkrátka nepořádají.
Obchodní obědy a schůzky s dárkovou taštičkou jsou o dost častější, ovšem ruku na srdce - když vám reprezentant z Roche představí nově vyvinutý ipilimumab, který vyšel z klinické studie jako pravděpodobně největší revoluce v onkologické léčbě tohoto desetiletí, a chce se dohodnout na odběru nemocniční lékárnou v řádu desítek milionů, pak je takový příjemný oběd slušnost, ne nějaká podvratná taktika k zamlžení.

2018

Odpovědět

Takže když zaměstnanec nemocnice (nemocniční lékárny) získá oběd, aby za peníze nemocnice nakoupil a distribuoval lék vyrobený soukromou společností, tak je všechno
v pořádku?

No při této obhajobě pak je jasné, proč má většina nemocnic ve státní, nebo krajské správě problémy s uživením se a žádá další a další miliardy.

Nenapadlo tě náhodou, že oběd je započítán v ceně pro objednatele, tedy zjednodušeně řečeno ten oběd je zaplacen z veřejného zdravotního pojištění? A položil sis otázku, zda má veřejné zdravotní pojištění hradit obědy pro zdravotní personál?

Naštěstí u nás je největším výrobcem Zentiva, která vyrábí ve velké míře generika, takže podobné testování je u nás docela vzácným jevem.
A SÚKL (státní úřad pro kontrolu léčiv) má docela těžké zbraně proti podobným praktikám v předepisování léků.

54

Odpovědět

+orcinusorca2014Odpusť, ale myslím, žes mě nepochopil(a).
1. Díky tomu kontraktu bude ten lék nemocnice dostávat levněji než jiná nemocnice, která s firmou kontrakt nemá. Pacient na tom - přestože se ho pojišťovna pořád snaží sedřít z kůže - jenom vydělá, mluvíme tu o úspoře osmi až deseti tisíc za dávku.
2. Co máš pořád s tím obědem? Nenapadlo tě, že je reprezentant odměněn mzdou a vedoucího lékárny může pozvat ze svého, jak se to ostatně dělává, když někoho někam zveš? Bouříš se nad loužičkou vedle bazénu.
3. Zentiva je, pravda, největším výrobcem generik u nás - potud fajn. Má to ovšem odvrácenou stránku - nevyvíjí a nepřináší nic nového, nic vlastního a nic originálního, a proto už deset let neroste a spíš stagnuje. Znepokojivé je, že se víc a víc ukazuje, že Zentiva má docela velký vliv na Svaz zdravotních pojišťoven a tvorbu pozitivních listů.

43

Odpovědět

+orcinusorca2014Reakce je myslím jasná ty tvrdíš, že pokud jako nemocniční lékárník máš NÁROK na oběd zadarmo jen proto, že pro nemocnici uzavřeš smlouvu s určitým výrobcem léků.

Podle mě si tento NÁROK nezasloužíš, naopak je to jasný příklad korupce a zneužití pravomocí. Jednak je uzavírání smluv s různými dodavately tvoje práce a jednak to vysává peníze z veřejného zdravotního pojištění.

34

Odpovědět

+orcinusorca2014Prosím, vyčisti si brýle a přečti si to znovu. Jaký nárok? Přitlačím snad reprezentanta do rohu, chytím ho pod krkem a budu žádat svůj oběd, jinak se může jít s nabídkou vycpat?
Žádný nárok nevzniká, žádná škoda veřejnému ZP se neděje!
Paní reprezentantka, milá a bystrá dáma, mi zavolá, že by se mnou chtěla projednat kupříkladu novou studii - rád přijmu a pozvu ji (nebo ona mě) na oběd, kde to spolu probereme. Je tohle zneužití pravomoci? Je tohle korupce? Nikoliv, je to civilizovaná konverzace s dobrým jídlem a pitím za mé nebo její peníze. Chytil ses omylu a teď ho nechceš připustit - rozumím, nepleteme se rádi, ale prosím, přestaň mlít blbiny.

32

Odpovědět

+orcinusorca2014A nemyslíš si, že by daná reprezentantka farmaceutické firmy měla navštívit především zástupce zdravotních pojišťoven?

Jsou to oni, kteří budou pak danou léčbu proplácet, takže by oni měli mít možnost rozhodovat, co si za objednají, ne?
Tento model, kdy nemocniční lékárník rozhoduje o tom, co se bude v nemocnici podávat je podobný tomu, že by prodavačka v TESCU rozhodovala o tom, jaké zboží bude v dané prodejně, jaké bude v akci, atp.

12

Odpovědět

+orcinusorca2014orcinusorca2014 reaguje na ten oběd jako na formu komunikace. Kdy automaticky vzniká právě tím pozváním "výhoda" pro jednu či druhou stranu.
Spousta lidí, když jsou pozváni, se pak cítí zavázáni to oplatit. Tím pádem pak mohou mít zkalený úsudek při rozhodování zda na nabídku přistoupit či nepřistoupit.

Pokud říkáš, že je to civilizovaná konverzace s dobrý jídlem a pitím, pak nevidím důvod, proč by se tato civilizovaná konverzace nemohla odehrát v kanceláři místo oběda, vernisáže, hotelu...čehokoliv jiného.

Stejně tak si ale rozmyslí jestli vůbec o nabídce uvažovat pokud je konkurence na oběd nepozve a neukáže jak si jich "váží" a vše se, civilizovaně a slušně, odehraje pouze v kanceláři.
2 firmy nabízí parametrově stejné věci za stejnou cenu. Jedna tě pozve na oběd, druhá si jen domluví schůzku v kanceláři. Na čí nabídku kývneš spíš? No asi na tu, kde tě pozvali na oběd bych řekl. Protože to bylo senzační, na hradě, vařil slavný kuchař, menu mělo 9 chodů... Oči na vrch hlavy!

Pokud se mýlím, tak mě opravte, ale mám dojem že v kdyby si ten oběd každý zaplatil sám, tak by to bylo pro více lidí přijatelnější způsob civilizované komunikace, kde nevznikají nějaké pseudopocity závazku a orcinusorca2014 by na tom neviděl korupci a bubáky.

12

Odpovědět

ludia sa "zabudaju" o seba starat...problem sold :D ...90% chorob je sposobene samotnym clovekom...trosku boli hlava a hned ibalgin...ale pricina bolesti hlavi je nezistena...atd

242

Odpovědět

tohle je ale i v CZ..

1118

Odpovědět

Já nevím, ale můj doktor mi naopak nikdy neřekne konkrétní značku, jen něco obecného a ať si zjistím v lékárně kdo to dělá nejlevněji nebo ať si koupím, co mám vyzkoušené...prý to má i zakázané, doporučovat konkrétní značky...

284

Odpovědět

Já mám pocit že V EU to v takové enormní míře není.

50

Odpovědět

Já souhlasím, jen to není v takové míře, ale přesně vím jaké značky sponzorují třeba mou zubařku. U doktorky si nejsem jistý tam tak často nechodím, ale většina lékařů mi předepsala určitou značku a nedala mi na výběr což jsou buď zkušenosti a nebo ovlivnění marketingem.

50

Odpovědět

+HMTDZubařku.... snad by jsi nechtěl srovnávat stav ve videu s tím, že ti zubařka doporučí kartáček určitý značky.

11

Odpovědět

Farmaceutické firmy sa spolčili s Googlom! Teraz ovládnu celý svet!

333

Odpovědět

A my budeme jejich pokorní služebníci...

10
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK