Thumbnail play icon

Škodlivé doplňky stravyLast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 211
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 790
Počet zobrazení:15 806

John Oliver se v dnešním úryvku podívá na zoubek doplňkům stravy, které nemusí být tak bezpečné, jak se nás všichni snaží přesvědčit. Také se zaměří na jednoho lékaře, který ve své televizní show často takové nevyzkoušené přípravky propaguje. A nakonec nás přesvědčí o tom, že ve své show se můžete dívákům podbízet, aniž byste ohrozili jejich zdraví. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy. Poznámky: FTC - Federal Trade Commission - Americký úřad zabývající se ochranou spotřebitelů a ochranou hospodářské soutěže FDA - Food and Drug Administration (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv)

Komentáře (89)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Doplňky stravy nemají s léky nic společného, zákon je důsledně odděluje.
Je pravda že největšími výrobci doplňků stravy jsou farmaceutické firmy. Jenže když se podíváte na to co prodávají pod pojmem doplněk stravy zjistíte že se jedná o různé vitamíny a podobně, jejichž účinky jsou vědecky ověřeny. Farmaceutické firmy nikdy nevydávali své doplňky stravy za zázračné léky ani kouzelné fazole, protože medicínské účinky daných vitamínů byli vědecky ověřeny. Co se týče prošlých doplňků stravy tak bylo zjištěno, že někteří výrobci dali na prošlá balení doplňků stravy, která se neprodala nové etikety s nový datem minimální spotřeby a prodali je. Bez neexistujcí kontroly a tím i regulace to je hračka. Ještě co se týče etiket, tak někteří lidé utrpěli anafylaktický šok, protože na obalu daného doplňku stravy bylo uvedeno jiné složení než ve skutečnosti bylo. Prostě chyběli informace o možných alergenech.

20

Odpovědět

Moc do toho nevidím, ale není to v USA přece jen jinak než u nás?

Navíc tady říkáš, že farmaceutické firmy nedělají to a to, ale to nebyla úplně pointa videa. Ta pointa je přece, že věci nemohou probíhat bez regulaci, jinak mají lidé tendenci dělat si absolutně, co chtějí, bez ohledu na to, jestli jsou to elektrikáři nebo doktoři. Jen příklad s doktory je dostatečně dobrý, protože nás zahrnuje všechny a všichni se s doktory musím potýkat, posléze všichni používáme dnes nějaké doplňky strany nebo léky.

A mně je ve finále jedno, pokud dostane cukrovku z léku nebo doplňku stravy, tak nějak mi ta terminologie bude ukradená a myslím si, že i to chtěl John říct. Možná jsem mimo mísu, ale jako první věc napsat, že zákon odděluje léky a doplňky stravy, tudíž spolu nemají nic společného, to by jsi podle mě měl(a) říct těm více než 150 rodinám, podle mě ten argument určitě ocení.

80

Odpovědět

+foundLéky v USA podléhají přísným regulacím a kontrole. Doplňky stravy však nikoliv. Ten můj komentář nahoře je reakcí na níže uvedené komentáře.

50

Odpovědět

tenhle chlapík snad nemá video, co by nebylo výborné... víc od něj!

713

Odpovědět

V dnešní době ani nevíte, jestli mléko obsahuje mléko... To je už vše jedno, líp nebude :)))

1115

Odpovědět

To jeho podbízení na konci nemělo chybu! :D

920

Odpovědět

a dokonca je vo videu uvedené, že sa nakazili či zomreli ľduia, ktorí konzumovali doplnky stravy po záruke - no ktorý normálny človek toto spraví ?

213

Odpovědět

Tak já nedávno vypil 2 roky prošlýho Birella a ještě tu jsem :D

A k tvé otázce:
1) Lidé, kterým je líto vyhodit pilulky za bůh ví jaký prachy.
2) Lidé, kteří si nekontrolují datum spotřeby. (Když jsi jdeš vzít paralen, taky se vždycky podíváš na datum spotřeby? A nebo si ještě větší machr a při koupi sis ho zapamatoval?)

393

Odpovědět

+Umbertotak ale viniť samotné lieky, ak ich niekto konzumoval po záruke mi príde poriadne demagogické...

ak vypijem pokazené mlieko, a následne mi je zle, tak je na vine to mlieko, či nebodaj jeho producent, alebo ja, že som ho konzumoval po dátume spotreby ?

64

Odpovědět

+UmbertoJá jsem chtěl poukázat hlavně na to, že člověk může být normální a přitom polknout léky/doplňky stravy, který jsou prošlý.

To že sníš/vypiješ/spolkneš něco prošlýho je samozřejmě tvoje chyba. Že ti bude blbě, to se taky vyloučit nedá. Ale smrt? Navíc u prášků, u kterých na první pohled opravdu nepoznáš, že jsou prošlý? (Prošlý mlíko člověk fakt pozná...)

321

Odpovědět

ja osobne nie som veľký fanúšik regulácie (väčšinou aj dobre mienená regulácia spôsobuje veľa zlého - a byrokracia je väčšinou to najmenej)... ak po prijatí nejakého lieku umreli, či nakazili sa istí ľudia, tak si ten liek jednoducho nekúpim, je to úplne jednoduché - na tomto princípe funguje trh už tisícročia

alebo má nejaká komisia určovať zo zloženia liekov, ktoré sú vhodné a ktoré už nie ? to sa teda poriadne zneužiť

(samozrejme som za to, že ak nejaká spoločnosť úmyselne klame (alebo mlčí) o negatívnych vlastnostiach svojich produktoch, tak by mala byť potrestaná

118

Odpovědět

Počkej, až koupíš svýmu dětsku hračku a díky tomu, že nebude ta zlá regulace, tak ti dítě umře...

Regulace ano, ale samozřejmě v rozumné míře. To, že si v USA můžou dát na trh lék, tkerej může usmrtit! Chtěl bych vidět, jak si nebudeš kupovat tyhle léky, když budeš náhodou první, kdo umře...

214

Odpovědět

+Umbertotu ide o to, že po tom lieku preukázateľne umierali ľudia (vo videu bolo uvedené, že ich dokonca konzumovali už po záruke) a už to je len blbosť dotyčných ľudí, že ten liek naďalej kupovali a konzumovali

btw. argument s hračkou pre dieťa je iba obyčajné citové vydieranie - samotná regulácia tomu nedokáže efektívne predísť (čo je pekne ukázané aj vo videu) - žiadny normálny podnikateľ nevyrobí úmyselne hračku zo škodlivého materiálu, to by mu asi veľmi ten biznis nevynášal, keby po ňom ostávali mŕtvoly detí (aj keď v USA je asi možné všetko)

215

Odpovědět

+UmbertoVážně, nevyrobí?

http://www.dtest.cz/nebezpecny-vyrobek/kojenecka-lahev-250-ml/3195?limit=50&section=4&order-by=4


Tvůj argument, že jsou lidi blbí, že nadále kupovali produkt, který zabil, je směšný a nelogický. V první řadě neměl nikdo umřít. Na trh by se neměly dostat věci, které jsou nebezpečné či dokonce smrtelné. A léky, doplňky stravy, dětské věci a jídlo by měli být totálně bezpečné... ale nejsou...

80

Odpovědět

+UmbertoVážně, nevyrobí?
Dej si třeba na dtestu hledat kojeneckou láhev (dával jsem sem odkaz, ale asi kvůli němu se mi sem nepřidal celý komentář...)


Tvůj argument, že jsou lidi blbí, že nadále kupovali produkt, který zabil, je směšný a nelogický. V první řadě neměl nikdo umřít. Na trh by se neměly dostat věci, které jsou nebezpečné či dokonce smrtelné. A léky, doplňky stravy, dětské věci a jídlo by měli být totálně bezpečné... ale nejsou...

131

Odpovědět

+UmbertoPro jistotu ti sem dám to klíčové:

Nebezpečí:
Při výrobě této polykarbonátové láhve byl použit bisfenol A (BPA). Polykarbonátové kojenecké láhve jsou hlavním zdrojem vystavení kojenců BPA. Některé účinky (biochemické změny v mozku, účinky ovlivňující imunitu a zvýšená náchylnost k nádorům prsu) související s BPA by mohly být významné z toxikologického hlediska.

Země původu: Slovensko

41

Odpovědět

+UmbertoRegulácie sú len na to, aby sa mohla veľká corpa ešte viac nažrať...
Akonáhle odovzdáš zodpovednosť za svoje nákupy, zdravie, jedlo atp. vláde, organizáciam atp. dávaš tým možnosť korumpovať...
Tvoje vedomosti a zodpovednosť za svoje zdravie však nikto zkorumpovať nemôže a navyše keď príjmeš túto zodpovednosť a budeš ostražitý, niečo užitočné sa môžeš naučiť :)

Na trhu platí to čo v každej oblasti našej spoločnosti.
Odovzdaním zodpovednosti ( regulaciami ) získaš pohodlie. Ale za tie negatívna, ktoré by mali byť všetkým jasné, to nestojí :)

112

Odpovědět

+UmbertoNo tak nevim. Dle mě, kdyby se v ČR více regulovala kvalita jídla, tak naopak ty tvoje korporace zisk ztratí... Už by nemohli prodávat ty svoje sračky...Museli by vyhazovat závadné/prošlé kusy a ne je třeba přidávat do košíčků či vaniček ke zdravým kouskům. O napíchání masa vodou a podobnýma zhovadilostma ani nemluvim. (a bůh ví, co mletý maso, klobásy, buřty...) Já bych byl docela rád, kdybych měl možnost si kdekoliv koupit maso, který v sobě má alespoň 80% masa a varianty s méně % by prostě neexistovali. A regulace není odevzdání odpovědnosti! Je to pouze eliminování jasně závadných produktů. Takže nemám možnost si omylem koupit něco, co mě zabije či poškodí.

Vyjmenuj mi alespoň dvě negativa, které regulace závadných potravin/léků/výrobků přinese...

I když věřím, že si nepřeješ, aby ti ta zlá regulace vzala z trhu buřt s tímto složením: (a ne, nevycucal jsem si to z prstu...)

kuřecí maso 35 %, kuřecí kůže 30 %, vepřové sádlo 18 %, drůbeží maso strojně oddělené 5 %, voda, pšeničná mouka, jedlá sůl, bramborový škrob, sójová bílkovina, směs koření a zeleniny, extrakty koření, stabilizátory: E 250, E 451, detróza, látka zvýrazňující chuť: E 621, antioxidant: E 301, obsah jedlé soli max. 3 %. Obsah tuku max. 52 %. Masný výrobek tepelně opracovaný.

81

Odpovědět

+UmbertoUmberto: A pak by se plllno lidí divilo, jaktože je to jídlo najednou tak drahý.

Když si chceš koupit zmršenej buřt za 40Kč/kg, je to tvoje právo. Nevím, proč platit miliardy a vytvářet navíc korupční prostředí jen proto, že si retard v obchodě neumí vzít ten buřt do ruky a přečíst si složení, zrovna jako jsi to udělal ty. :)

01

Odpovědět

+UmbertoJinak ta vyjmenovaná dvě negativa:

1) Je to drahý. Jakože hodně drahý.
2) Kontrolujou to opět jenom lidi. Úplatní, bezpáteřní, hnusní lidi. Korupce, korupce, korupce.
3) Jediný rozumný důvod je chránit blbce před sebou samými. Já samozřejmě chápu, že by měly ty informace na obalu ze zákona být pravda. A že by to nemuselo být něco, co se dá použít jako sebevražedná pilulka. Jenže už tady všechny rozumné regulace končí.

01

Odpovědět

+UmbertoA k bodu 2) bych ještě dodal - nebude to fungovat. Ne tak, jak si myslíš. Bude to fungovat stejně jako úřad práce. Nebo živnostenský úřad. Nebo katastr nemovitostí (i když ten si doteď nevedl zas tak špatně).

Jinými slovy, fungovalo by to blbě.

01

Odpovědět

+UmbertoJan Kotalík:
ad 1+2 Existují instituce, které provedou analýzu potravin, srovnají to s normami, a eventuálně sankcionují. Protože ty nápisy na obalu musí být pravda a nesmí to být sebevražedná pilulka. Budou li normy tvrdší, bude to stát jen o maličko více. A budou to dělat ti samí lidé.
ad 3 Jen kvalifikující jazyk (čili logický klam) a subjektivní názor.

P. S. Věci, co existují, fungují blbě. Věci co neexistují, nefungují vůbec. Protože neexistují.

10

Odpovědět

+UmbertoMožná. Ale tohle mi přijde dotažený do extrémů a čekal bych tam velký vliv lobbistů apod. Takže, jak přesně by normy měly být "tvrdší"?

Pokud chce člověk jíst sračky, protože jsou levný, není důvod mu v tom bránit. Příklad se závadnou kojeneckou lahví je u mě dobrej, ten s buřtem už ne.

01

Odpovědět

+UmbertoK PS bych dodal jen to, že ano, ovšem někdy je o dost horší mít něco, co funguje blbě, než něco, co nefunguje vůbec.

01

Odpovědět

+UmbertoNechtěl jsem začínat debatu, jestli má mít buřt 70% nebo 80% masa, to by vyžadovalo víc informací, než jsem schopen a/nebo ochoten googlit.

Je několik důvodů proč mu v tom bránit. Poškozuje tím své zdraví, a případnou zbytečnou nemocí zatíží své okolí a v důsledku celou společnost. Nutnost detailního pročítání odrazuje od nákupu výrobku daného druhu, takže poškozuje poctivé výrobce. Je zde i otázka dostupnosti, v některých prodejnách v zapadlejších oblastech je výběr omezen, takže je volba sračky nebo nic. Atd

10

Odpovědět

+UmbertoTo je fajn důvod.

Potom bychom měli lidem zakázat i kouřit. Nebo chlastat. To je taky pěkně nezdravý a zbytečný, zatěžuje to plno lidí. ;)

Kromě toho, kvalitu můžeš nějak rozumně předpokládat podle ceny apod. A nečteš to pokaždé, jen si vytipuješ to, co jsi ochoten za ty prachy přijmout. Já to tak dělám celkem běžně.

Co se týče dostupnosti, pokud je tam buď sračka nebo nic, pak po zákazu sraček zbude jen to nic. Nečekej, že najednou všichni prozřou a budou chtít kupovat třeba dvakrát dražší jídlo jen tak.

01

Odpovědět

+UmbertoProto na to taky je spotřební daň jak prase. Ale to se ti asi taky nelíbí.

To není moc spolehlivá metoda. Samozřejmě, lepší něco, co není dokonalé, než nic.

Nafukuješ to. Ceny kvalitních věcí jsou vyšší, ale ne dvojnásobné, pokud nepočítáme firmy, snažící se vydělat na lidech jako ty, kteří se snaží odhadnout kvalitu na základě ceny.

11

Odpovědět

+UmbertoAle houby, já se nesnažím vůbec o nic. Kromě toho vysvětlit ti, že co bude člověk jíst je jeho věc. A tobě do toho nic není.

I kdyby ceny nebyly dvojnásobné, někdo prostě radši spotřebovává levnější a méně kvalitní potraviny. A ty jim to chceš vzít, "protože to pro ně bude lepší". Asi protože si myslíš, že jsi chytřejší, než oni. Nebo protože víš víc o jejich životní situaci, než oni.

Jak jsem řekl, já čtu složení. Jenže ty začínáš být osobní.

A jistě, jsou věci, co jsou víc nahovno, když jsou blbě, než když neexistují. Protože v mnohých odvětvích se dá nadělat víc škody, než užitku.

01

Odpovědět

+UmbertoNe, nejsem chytřejší než oni. Protože nikdo nechce jíst prasečí ouška a piliny. Ale někdo je v takové "životní situaci" (a nemusí to být hned těžká depka, stačí být unavený), kdy ty obalové informace číst prostě nebude. Znamená to, že ho může někdo odbýt? Já myslím že ne. Už proto ne, že zítra v té situaci můžu být já. Protože já nejsem chytřejší než ti druzí. A i kdybych se v té situaci nikdy neoctl, tak jsou to lidi jako já. Většinu z nich nikdy neuvidím, ale mám je rád, protože jsem jeden z nich. Mám je rád, a proto je mi hodně do toho, jestli se s nimi snaží někdo vy******. Ano, začínám být osobní, protože se mě to trochu osobně dotklo (ten poslední příspěvek). Jestli jsem byl nějak osobní už předtím, omlouvám se, neměl jsem to v úmyslu.

10

Odpovědět

+UmbertoFajn, nevadí, máme na to jinej názor a každej to vidíme z jinýho pohledu. (v podstatě vidíme každej jiný vy******** ;) )
Krása demokracie koneckonců spočívá v tom, že se tyhle pohledy míchaj dohromady. Taky jsem byl ostřejší, než jsem chtěl, takže se omlouvám.

Nechme toho.

Tedy, až potom, co odvoláš to s těma prasečíma ouškama! Ty jsou náhodou super! A ještě lepší jsou ocásky! :D

01

Odpovědět

Coby farmaceut jsem rád, že u nás máme SUKL, ale vždycky kvetu, když mi od lékaře přijde k táře pacient a na receptu má homeopatika. Krucinál, žvýkání tužky vám přinese víc užitku než Oscillo a budete o šest stovek bohatší. Totéž s takovými pitomostmi jako je echinacea a další recepty na drahou moč.
Co mě vůbec nepřekvapilo je fakt, že i po dvaceti letech dřepí v US senátu ti samí podplacení panáčci. Má někdo z vás nějaký bližší přehled o americkém politickém zřízení? Rád bych se mýlil, ale pokud je lobbing zákonným prostředkem k ovlivnění legislativy, je to jen lépe nazvané uplácení politiků k tomu, aby šili zákony na míru.

252

Odpovědět

Vtip je v tom že vláda je buď zkorumpovaná, alebo absolútne zkorumpovaná :D
A zákaz lobingu by sa rovnal koncu demokracie...
bláznivý, bláznivý svet :)

50

Odpovědět

Koukal jsem, že na HBO tam mají všechny epizody a i s titulky že? Ale to se musím přihlásit do služby HBO GO a ta je jen přístupná pokud mám od nějakého operátora HBO že? Není možné se někde podívat na všechny ty epizody?

00

Odpovědět

Aha, tak už vím, proč jsou v pořadu u Zedníčka ti debilní bubeníci. Nová móda :)
Sice to ruší, ale co už když je to móda :(

03

Odpovědět

cože? Zedníček má nějakej pořad? Jsem myslel, že už je dávno mrtvej :-D
BTW: na něj se fakt někdo kouká?

70

Odpovědět

Mne sa páči, ako sa teší zo všetkých špinavostí čo poodhaluje.

930

Odpovědět

Mohu poprosit o pomoc? Koukal jsem na video poprvé, ale zaseklo se mi, tak jsem obnovil celou stránku a teď mi nejdou titulky :(

21

Odpovědět

Najetí kurzorem do videa a kliknutí na objevivší se tlačítko "CC" nepomůže?

20

Odpovědět

+Slash_lukejá tam bohužel žádné CC nemám :(

10

Odpovědět

Miluji jeho rozbor alá Šimek :)

342

Odpovědět

Ovce...

420

Odpovědět

No jo penize az na prvnim miste, farmacologicky prumysl nezajima nekoho uzdravit, oni chteji, aby jste ty jejich pripravky brali co nejdele, a mohli vas dlouhodobe "lecit", bouzel vetsina doktoru se chova podobne...

2219

Odpovědět

Vážený Vyhul MiHule.
Pokud chceš použít "cizí slovo", tak si nejdříve zjisti jeho význam a jak se píše.
Farmakologie se týká léků, kdežto tento pořad mluvil o doplňcích potravy (na kterých opravdu většinou není nic zdravého, pouze je to kšeft s lidskou blbostí).
Také nevím kde se bere tvé přesvědčení že "bouzel vetsina doktoru se chova podobne".
Plácáš nesmysly odposlechnuté v TV a přečtené v pochybných diskusích jedinců podobného ražení jako jsi ty.

253

Odpovědět

+mykanecVyhul my kance (to ze doplnky stravy muze vyrabet kde-kdo je fakt ale vestina jich je dodavana farmaceutickymi spolecnostmi), zbytek nehodlam vest flame

213

Odpovědět

Mám dva dotazy :D .... 1. On to někde čte z obrazovky nebo je to prostě frajer a druhej dotaz, zobrazují se jen mě ty titulky v kurzívě ? Ne že by mi to extrémně vadilo, ale normální font by byl příjemnější pro oči při čtení :)

182

Odpovědět

1) Má to napísané na penise...
2) Kurzíva patrí medzi najlepšie čítatelné písma na nete... preto sú všetky dokumenty písané kurzívou... je to tak prosté...

12137

Odpovědět

+thorium.cekuj.netProsím ťa, ty už radšej nič nekomentuj. :D

680

Odpovědět

+thorium.cekuj.netProsba sa zamieta. :D

1661
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK