Sponzorovaný obsahLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:106
Počet zobrazení:6 932

Klasické reklamy v Americe už nefrčí. Pokud chcete svůj produkt dostat do televize, můžete využít segmentů tzv. sponzorovaného obsahu na lokálních televizních stanicích. S divákem je tak snazší manipulovat, což je ale zvlášť v oblasti léčebných pomůcek a terapií velmi problematické.

Poznámky:
FCC je zkratka pro americký Federální komunikační úřad (Federal Communications Commission), který reguluje rádiovou, televizní, satelitní a další komunikaci.
Cameo je služba, přes kterou si můžete zaplatit celebritu, která pro vás nahraje video šité na míru.
FDA je americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration).

Přepis titulků

Naše dnešní hlavní téma se týká lokálních zpráv. Důvěryhodného místa, kde chceme slyšet o dopravě, počasí a v NYC nejlepších 10 televizních vteřin, s kterými toto město kdy přišlo. V 11:00 platíte více, ale dostáváte méně, poradíme, jak získat nejvíc! Co to kurva děláte? Dokonalé. Naprosto dokonalé. To byla Sue Simmons. Bohužel v roce 2012 odešla do důchodu a od té doby nám denně chybí.

Protože pokud nějaké město potřebuje hlasatelku, co řekne „Co to kurva děláte“, je to New York. O lokálních zprávách v této show mluvíme často, hlavně o tom, jak důležité pro komunity jsou. Neustále do našich témat začleňujeme reportáže z lokálních zpráv. A nejsou důležité jen v občanském smyslu, stanicím to sype hezké peníze. Nexstar, jeden z největších vlastníků lokálních stanic, řekl, že skoro půlka z jejich příjmů za reklamy pochází ze spotů během lokálních zpráv.

Ale potřebu občany informovat a vydělat peníze bylo vždy těžké uvést v soulad, jak můžete poznat z klipu ze 60. let z baltimorských zpráv na Channel 11. V Chicagu dnes dav bělochů házel kameny a lahve na protestující za občanská práva. K tomu se dostaneme po představení šunky Mash's. Je to milovník. Ne, ne ten, co si myslíte. Je to milovník šunky.

A všichni milovníci šunky ví, že šunky Mash's jsou ty nejlepší na trhu. Dobře, to je dost trapná změna tématu, co musíte provést. Dostat se od upoutávky na příběh o rasistickém davu s logem Mash's na stole k muži, který, ať si říká cokoliv, zaručeně tu šunku prcá. Což je absurdní. Proč bys to dělal, když můžeš prcat čerstvé mleté krůtí od Honeysuckle White. Jediné mleté krůtí, které je z 93 % libové a ze 100 % šukézní. Ukojte se s Honeysuckle.

Udržet si novinářskou nezávislost před inzerenty je nesmírné důležité. Tak důležité, že se tomu často přezdívá „zeď mezi církví a státem“. A FCC má pravidla, která vysílací stanice nutí oznamovat, když je obsah sponzorovaný nebo jakkoliv placený. Bohužel spousta lokálních stanic tato pravidla porušuje nebo jejich smysl narušila praktikou zvanou „sponzorovaný obsah“. Reklama se v tom případě prolíná přímo s vysíláním a je to rozšířenější a těžší odhalit, než si možná myslíte.

Tak se dnes zaměřme na sponzorovaný obsah. A podívejme se nejdřív na to, co působí neškodně: na lidi, kterým platí, aby lidem vnucovali produkty. Je kolem toho průmysl lifestylových expertů a tady to jedna z nich vysvětluje potenciálním klientům. Značková integrace nastává, když značka, produkt a komunikace spolupracují v rámci obsahu show předem naplánovaným způsobem. Mezi tolika show s integrovaným obsahem může být těžké si vybrat.

Ale začneme s lokálními, jo? Díky naší metodě se dostávám do pořadů lusknutím prstu. - Ahoj Michelle. - Ahoj krasavče. - Ahoj Michelle. - Čau kočko, jak se vede? Vidíte? Ve chvilce máme přístup do pořadů po celé zemi, které se těší na váš obsah. Teda, musím říct, že to je docela obdivuhodné. Já dokážu lusknutím prstu přivolat jen George Clooneyho.

Hele. - Tady je. - Haló? Ahoj Georgi. Jak se vede? No… Dobře? Co děláš? Jen lidem ukazuju, jak tě dokážu přivolat lusknutím prstu. Zrovna večeřím. Tu moc jsem ti dal, abys ji užíval střídmě, Johne. - Chápu, Georgi.

Ahoj! - Čau. Vidíte? Systém funguje. Ale Michelle nedokáže jen přivolat lidi z prázdnoty, má hlavně sílu je donutit přikyvovat, zatímco předvádí strašlivé produkty jako tyto. Tohle jsou nové křupavé jalapeño od French's. Můžete je využít například v tomto cheeseburgerovém dipu. Vše, co milujete na cheeseburgeru, v podobě dipu. Podívejte se na to, to je nádhera.

Zrovna to vtrhlo do světa večírků. Je to fontána tekutého zlata v životní velikosti od Velveeta Shells & Cheese. Mezi věci, co miluji, patří Doritos, smažený sýr a nachos. A nyní si můžete vychutnat vše v jednom. Tohle jsou plněné Doritos. Nový způsob, jak si vychutnat Doritos. - To je super nápad na svačinku. - Že jo? Ne, ne to není! Tento produkt od té doby ukončil výrobu, protože to nevypadá jako svačinka, ale spíš jako smažený fidget spinner.

Asi jste si mysleli, že za to dostávala zaplaceno Michelle, ale kupodivu i ta stanice dostávala peníze za to, aby u nich vystoupila. A i když FCC požaduje, aby takovýto obsah byl označen, nestanovuje, jakým způsobem nebo jak dlouho. Takže třeba v případě plněných Doritos se upozornění objevilo až na úplném konci segmentu jen na dvě vteřiny s další nenápadnou zmínkou v titulcích na konci pořadu na 4 další.

Takže celkem šest vteřin. Což je shodou okolností i doba, po kterou plněné Doritos zůstanou ve vás, než budou nuceně vypuzeny z nejbližšího otvoru. Tato praktika může být tak lukrativní, že velké řetězce pro lokální pořady připravily šablony pro sponzorovaný obsah. Scripps má The Morning Blend, TEGNA má Great Day, Nexstar má Daytime a Sinclair má asi něco jako Muslimové útočí za úsvitu.

A nejde jen o odborníky na značky, někdy si místní podniky zaplatí za rozhovor, kde si navrhnou otázky a ujistí se, že se o nich mluví pochvalně. Třeba Jim Heafner. Donedávna byl finančním poradcem v Charlottě v S. Karolíně, který v místní show Morning Break vystupoval pořád a vždy ho představili ve velmi vřelém světle.

Je tu Jim Heafner, certifikovaný finanční poradce, předseda a výkonný ředitel Heafner Financial, autor bestselleru a všehovšudy skvělý chlapík. Děkujeme za vaši návštěvu. Jste náš stálý host. - Děkujeme, že jste k nám opět zavítal. - Není zač. Máme vás tu rádi. Jsme rádi, že jste zpět. Pomůžete divákům s financemi. Vítejte zpět, pane Heafnere, rádi vás vidíme. Odborník na slovo vzatý.

Taková nadšená spolupráce se zdá docela přesvědčivá, dokud si neuvědomíte, že stanici zaplatili, aby o něm tato slova říkala. Proto si nikdo, komu Gary Busey k narozeninám natočí Cameo, neřekne: „Páni, Gary Busey doufá, že se dožiju 156 let? To je asi můj nejlepší kámoš!“ Místo toho si řeknou: „Páni, Craig vyhodil 350 dolarů za to, jen aby mi Gary Busey popřál k narozeninám? To je asi můj nejlepší kámoš!“ A nutno poznamenat, že Heafner a jeho firma mají v arbitráži zaplatit milion dolarů za to, že přišel důchodcům o peníze, ale taky ho nedávno zažalovalo 22 žalobců kvůli škodě za ztrátu 2,7 milionů z jejich investic.

Jeden z nich říká, že mu věřil, protože si myslel, že nejstarší charlottská stanice by do pořadů zvala důvěryhodné experty. A jo, jasně že byste si to mysleli, lidi svým lokálním stanicím věří, o to jde.

A nejde jen o tyto lifestylové lokální pořady, firmy si také koupily cestu do místních zpravodajských pořadů. V roce 2017 Sinclair čelil pokutě ve výši 13,3 milionu dolarů od FCC za reklamní bloky na Huntsmanův ústav rakoviny, které byly odvysílány více než 1000× na místní stanici Sinclairu bez jakékoliv zmínky o tom, že byly sponzorované. Některé byly odvysílány během večerních zpráv. A ve zpětném pohledu některé z těch reportáží byly až podezřele nadšené.

Tento složitý stroj hubí rakovinu bez invazivních procedur. Pro pacienty, jako je Jeff, to je vítaná zpráva. Pokud máte dostat rakovinu prostaty, teď je na to nejvhodnější doba. Reportáž připravil Mark Koelbel. To je ale zatraceně pozitivní zvrat. Nejvhodnější doba na rakovinu prostaty. Na co čekáte? A i přes to, co řekl, připravil Mark Koelbel opravdu reportáž? Vypadá to totiž, že papouškuje sluníčkovou propagandu na rakovinu nejlepšího zazobaného kámoše jeho firemního taťky.

Ale tohle byl aspoň příklad společnosti, která se chovala tak odporně, že FCC mohla zasáhnout. Většinu času jsou stanice schopné zůstat těsně za hranou, aby na ně FCC nemohla, ale to neznamená, že nehorázně neškodí své důvěryhodnosti. Protože i když je sponzorství „náležitě uvedeno“, domnívám se, že některým podnikům by se místní stanice neměly zaprodávat. Zvláště pokud jde o medicínu.

Protože překvapivý počet segmentů těchto pořadů jsou nadšené, nekritické předváděčky drahých léčebných metod nebo zařízení, které doprovází tvrzení, která jsou mírně řečeno lékařsky podezřelé. Jako třeba tento produkt, který se dostal do ranních zpráv v Utahu. Bavíme se o technologii, která má pomoci mužům s vážným problémem. Stephanie a Dustin Wolff, vynálezci prvního světového klinicky testovaného šokového zařízení na domácí použití na léčbu impotence a celulitidy. - Říkáte tomu Raketa.

- Raketa funguje na principu terapie nízkofrekvenčních zvukových vln, která je v Evropě známá už asi 25 let. Je to velmi účinné, je to bezpečné a jde o technologii uznanou FDA. Dobře, zaprvé: ta vibrující raketová střela vypadá hrůzostrašně, a i když ji od té doby přejmenovali na Fénixe, nejsem si jistý, jestli „dej si ptáka, co vzněcuje sám sebe, vedle penisu“ je nějaké zlepšení.

A zadruhé: co „uznané FDA“ vůbec znamená? Neznamená to, že to u FDA prošlo, nebo dokonce bylo schváleno. A FDA nám sdělil, že Fénix je u nich registrovaný, ale jako masážní pomůcka, ne jako léčebné zařízení na impotenci. A v tuto chvíli jsem vám ze zákona povinen sdělit, že výrobce Fénixu říká, že nikde explicitně neuvádí, že léčí impotenci. Což je trochu podivné, protože jejich vlastní stránka tvrdí, že Fénix je „osvědčená technologie na tvrdší penis“ a že „můžete tuto inovativní léčbu impotence podstupovat z pohodlí domova“.

Což podle nich nejspíš ospravedlňuje cenu… Do prdele, 879 dolarů. Ale o to tu nejde. Jde o to, že jestli dovolíte, aby se takový produkt dostal do místních zpráv, měli byste mít připravené nějaké kousavé otázky, a ne to ukončovat takhle. Kde se diváci dozví více informací? Na chcisvouraketu.com.

A je to. Nechte si pomoct, ať už je váš neduh jakýkoliv. Jasně, použijte Raketu na jakýkoliv svůj neduh, zvlášť pokud jde o neduh, že máte, řekněme, 879 dolarů nazbyt. A hlavně nejde o jediný podivný léčebný produkt, který je nekriticky představován ve sponzorovaných segmentech. Mile High Living představil majitelku lázní, která promovala tuto slibnou léčbu. Monalisin dotek je první laser uznaný FDA na léčbu vagíny, čímž léčí symptomy vaginální atrofie.

Je ta vlastní procedura bolestivá? Ne, nejspíš ucítíte jen drobné vibrace. Druhý den můžete mít pocit, jako byste si vagínu spálily na sluníčku. Hojí se. Tak to je pak v pořádku. Je to jen klasická vagína spálená na sluníčku. A způsobil to laser, takže prostě klasické laserem upražené genitálie. A jen se hojí. Kvůli laseru, kterým jste ji záměrně spálila. Ji jakožto vnitřek vagíny.

Tuctová laserem zuhelnatělá vagína. A pokud se vám zdá používat laser jako léčebné pseudodildo strašidelné, máte dobrý instinkt. Protože rok před vysíláním toho segmentu FDA vydal bezpečnostní upozornění, že neuznali ani neschválili k prodeji žádné energetické přístroje na léčbu vaginální atrofie a že léčení vagíny energetickými přístroji může vést k popáleninám, zjizvení a opakované či chronické bolesti.

A problém je, že segmenty s ošidnými lékařskými výroky jsou všude. Nedávno FDA varoval před neschválenými léčbami s kmenovými buňkami, které můžou škodit. Ale to byste se z těchto pořadů nedozvěděli. Tady je segment z Good Morning Texas s lékařem, který byl potrestán několikrát státní lékařskou komorou za různé věci, který tvrdí, že jeho léčba kmenovými buňkami může léčit třeba RS a parkinsona, ale kmenové buňky nikdy nebyly schváleny k léčbě kterékoliv neurologické poruchy.

A nedělá to jen on. Tady je naturopatický lékař, který tvrdí podobně nepodložené věci v Arizoně. Které potíže tím léčíte? Můžeme tím léčit spoustu různorodých onemocnění. Můžeme tím léčit klouby, to děláme hodně, můžeme taky dělat systémové věci. Nedávno jsme měli pacienta s Crohnovou chorobou, pacienta se srdeční chorobou po vážném selhání srdce. Oba dva se po týdnu po obdržení kmenových buněk cítí báječně - a jejich stav je skoro v normálu.

- Páni. Vskutku, páni. Ta tabulka říká, že může léčit parkinsona, alzheimera, autismus, roztroušenou sklerózu a ALS. Jediné, co jeho buňky nedokážou, je udělat korekturu seznamu „Nemoci, které pomoct kmenové buňky můžou“, protože jinak to všechno palcem pod mají.

A i když nemůžeme přesně vědět, kolik lidí se na tyhle pořady dívá živě, o to úplně nejde, jak to vysvětlil vedoucí marketingu Nexstar potenciálním inzerentům. Většina lidí si pomyslí: „Dobře, budu v televizi, jsem v televizi, skvělý, vysíláme ve čtyři, vystoupím, lidi mě uvidí, dobře, to je skvělé.“ Něco vám řeknu. Když tam fakt vystoupíte, to není ten dort.

To je jen poleva. Víte, co je pro vás ten dort? Ten videosoubor. Nakonec dostanete 4- nebo 5minutové video. A co s ním uděláte? Nasdílíte ho úplně všude. Dobře, zaprvé: Co to je za pohyb? To je zbytečně nechutné.

Takhle nepředvádíte dort a polevu. Takhle šunce Mash's přivodíte orgasmus. Trochu s ní zavrtíte, zmáčknete ji, otočíte a lusknete. - Do prdele. - Co se děje? Promiň, Georgi, promiň. Tohle bylo fakt omylem. Jen jsem lidem ukazoval, jak šunce Mash's přivodit orgasmus. Tak se to nedělá. Asi dobré vědět.

Jde o to, že ten vedoucí marketingu má pravdu. Jde o ten videosoubor. A firmy ho vezmou a použijou ho. Vzpomínáte na naturopata s kmenovými buňkami, co léčí alzheimera a autismus? Tady jsou jeho stránky, kde hrdě vystavuje, kolikrát se mu dostalo nekritického prostoru na důvěryhodné lokální stanici. A možná si říkáte, že diváci by sami měli vědět, že k pořadům mají být skeptičtí. Jde ale o to, že spousta stanic využívá moderátory zpráv i na sponzorované pořady.

Na ABC4 Utah je například Surae Chin vedoucí lékařského zpravodajství i moderátorkou sponzorovaného pořadu Good Things Utah. A opravdu to vypadá, jako že se tam hranice stírají. V ideálním případě by takové praktiky stanice vůbec nedělaly. Nebo by aspoň upozornění měla být pro diváky jasně viditelná a měly by si dát práci s ověřením, že pokud si u nich někdo kupuje prostor, aby něco představoval jako fakt, že to není úplný nesmysl.

Protože dneska je až moc snadné vytvořit směšný produkt, který o sobě tvrdí bizarnosti, a dostat ho do lokální televize. A vím to proto, že jsme to udělali. Založili jsme firmu Venušiny vynálezy a vytvořili jsme věc s názvem Venušin závoj. Absurdní lékařský produkt založený na technologii, která vůbec neexistuje. Založili jsme tyto stránky a najali herečku, aby Venušin závoj zpropagovala na max a ukázala, že v TV nemá co dělat.

Zabralo to? Já nevím, to mi povězte vy, ABC4 Utah. Mám velkou radost, že můžu mluvit s Ericou Hernandez o Venušině závoji, novém revolučním produktu. O co přesně jde? Jsem hrozně zvědavá. To mě těší.

Tohle je Venušin závoj, první deka pro sexuální zdraví na světě. Jo, tohle bylo odvysíláno na ABC4 minulý pátek. A rád bych vám řekl, že bylo těžké se tam protlačit, ale fakt nebylo. A pamatujte, tohle je vedoucí lékařského zpravodajství. A je pozoruhodné, že neměla žádné námitky k našim tvrzením o Venušině závoji, s kterými by lékařská zpravodajka měla mít hned problém. Závoj byl navržen tak, aby dostal přirozené zásadité proudy z vagíny a započal umírněný stav, kterému říkáme mikrosmrt, což zní hrozně strašidelně, ale tím se vlastně jen znovu nastartuje tamní přirozený cyklus.

Je to postavené na magnetogenetice, o čemž jsem mluvila, a také na technologii, která je známá už hrozně dlouho, která byla zavedena v Německu před 80 lety. Je to plné nejvyspělejší technologie, ale přitom to vypadá jako deka. Ano, vypadá, a to proto, že to jen deka je. Je to pouhá deka. A navíc, technologie, která byla zavedena v Německu před 80 lety, by ve mně vyvolala otázky o té konkrétní době v německé historii.

A vím, že to vypadá blbě, ale buďme fér, je to jen ojedinělý případ. Je vyloučené, že by na to skočila i jiná stanice, že? Vyloučené. Nebo ne, KVUE v Austinu? Přece byste nás nenechali zaplatit si čas hned po čtvrtečních ranních zprávách, ne? To by se nestalo. Je to založené na moc zajímavé technologii.

Ano. Tým, co stojí za Závojem, našel inspiraci v oboru magnetogenetiky. Jde o to, že vaše krev je plná železa, ale je tak rozptýlené, že ho běžné magnety neovlivní. Závoj je založen na tom, že se správnou směsí patentovaných magnetických vláken můžete vytvořit uzavřené magnetické pole, které rozproudí krevní tok, abyste se znovu cítili sami sebou. Moc zajímavé. Fakt?

Je to zajímavé? Nebo je to očividná blbost, která by se neměla objevit ve stejnou dobu jako klid zbraní na Blízkém východě, nedostatek plavčíků na koupalištích a investigativa o spravedlnosti a reformě kauce. Jedna z těch věcí není jako ty ostatní a určitě je to naše šukací dečka z éry nácků. Ale kdybyste tu deku viděli osobně ve studiu, určitě byste věděli, že nemáte nadšeně přikyvovat nepodloženým tvrzením, které někdo říká přímo před vámi.

Své diváky byste před tím chránili. Nebo ne, Mile High Living z Denveru? Slouží to k léčbě sexuálních onemocnění, ale spousta lidí se stydí o sexuálním zdraví mluvit. Takže to bylo navrženo tak, aby to bylo nenápadné, ale i stylové, abyste to mohli mít doma. Existuje něco, co vypadá méně jako léčebná pomůcka? Ano, nevypadá tak. Myslím si, že spousta lidí něco takového shání, ale nechtějí nic moc invazivního.

Takže jde o něco, na co nepotřebujete předpis nebo něco podobného. - Ano. - Děkujeme za návštěvu. Děkuji, že jsem tu mohla být, bylo to tak snadné. Velmi snadné. Jo, velmi snadné. Někdo by možná řekl až moc snadné. Protože pravdou je, že nic z toho nebylo tak těžké dostat do televize.

Ani to nebylo tak drahé. Tohle stálo jen 2 800 dolarů. Tohle stálo 2 650 a tohle jen 1 750 dolarů. Všechno bylo skandálně dostupné a na některých stanicích to bohužel ani nevypadalo nepatřičně, což není dobré. Protože jak už to říkáme roky, integrita lokálních zpráv je nezbytně důležitá. A všem to velmi uškodí, pokud je ta integrita poškozena.

Takže majitelům těchto stanic, které je prodávají za depresivně nízkou částku, mám jednoduchou otázku. Pokud mohu citovat moudrou hlasatelku, co to kurva děláte? To je vše, díky za zhlédnutí. pokud chcete vidět naše segmenty se Závojem celé, celý dort, můžete jít na venusinventions.com. Dobrou noc. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kapitalismus dotaženej k "dokonalosti".

12

Odpovědět

Když nejede agitku, tak je fakt dobrej.

82

Odpovědět

Drobnost v překladu: 7:41 "firmy si také cestu koupily do místních..." -> "firmy si také koupily cestu do místních..."
Po opravě komentář prosím smažte...

11

Odpovědět

díky za upozornění, opraveno ;-)

00

Odpovědět

Jerj Clooners sa má v usa fajn, ale obyčajní ľudia sú fakt chudáci, nechcel by som tam žiť

04

Odpovědět

Představte si svět bez reklam, jakože zakázaná reklama.

42

Odpovědět

Neni to poprve, ale vsiml jsem si, ze hodne tematum (velice hodne tematum) se podobnym zpusobem venuje i Southpark. Konkretne sponzorovanemu obsahu venovali tusim celou jednu serii :) :) a oba dva porady na to jdou od lesa - neprekonatelnym humorem :) :)

61

Odpovědět

Konečně se Oliver opět zaměřuje na celospolečenské téma.

186

Odpovědět

To, že to tobě připadá jako celospolečenské téma, ještě neznamená, že to tak je. https://www.statista.com/statistics/243789/number-of-tv-households-in-the-us/

012

Odpovědět

+Petr MáraJenže o NEMLUVÍ o placených TV ( pay TV), ale o lokálních stanicích ( local TV), které mají i přes rozlehlost USA pokrytí 97% území a alespoň jeden televizor vlastní okolo 96% populace.

100