Historie videoher (1972–1983)

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:57
Počet zobrazení:6 550

V prvním díle Historie videoher sledujeme vznik a vývoj prvních herních konzolí. Obrovský úspěch Pac-Mana nebo Donkey Konga a poté rychlý pád herního průmyslu kvůli přeplněnému trhu nekvalitních her. Krizi v roce 1983 a následný vznik nové a úspěšné etapy videoher s příchodem Nintendo Entertainment System – NES.

Poznámky:
Ralph Baer – bývá označován za „otce videoher“. S myšlenkou, že by televizní obrazovka mohla sloužit k interaktivním hrám, přišel již roku 1951, když pracoval v elektronické firmě Loral. Tehdy byl jeho nápad vedením firmy odmítnut. Roku 1966 ho však znovu nabídl novému zaměstnavateli – firmě Sanders Associates. Výsledkem byla první herní konzole na světě – Magnavox Odyssey.
Atari – průkopnická firma v oblasti počítačových her (počátky jsou v oboru arkádových her). V 80. letech minulého století patřila mezi nejvýznamnější tvůrce domácích počítačů i počítačových her.
Nolan Bushnell – americký vynálezce a podnikatel. Průkopník videoherního průmyslu, zakladatel firmy Atari.
Pong – jedna z nejstarších videoher. Je to tenisová počítačová hra s jednoduchou 2D grafikou pro dva hráče.
Pac-Man – v době vzniku této hry byly všude jen arkádové střílečky nebo hry podobné Pongu. Pac-Man vytvořil zcela nový typ hry. Jeho tvůrce Tóru Iwatani, podle jehož názoru bylo v té době většina her příliš násilných, chtěl udělat hru, která by násilí postrádala a byla by přijatelná i pro ženy.

Přepis titulků

Debatuje se o tom, kdo vytvořil první videohru. Záleží na tom, co považujeme za videohru. Může to být třeba OXO z roku 1952 či Tennis For Two z roku 1958. Rok 1972 je považován za počátek komerčních videoher. Ačkoliv už rok předtím existovaly Galaxy Game a Computer Space vytvořené na základě univerzitního experimentu Spacewar z roku 1962. Vraťme se do roku 1972 a k Ralphovi Baerovi, „otci videoher“, který po dlouhém výzkumu zveřejňuje Magnavox Odyssey, první komerční herní konzoli.

Zařízení se dvěma ovladači, které se připojuje k televizoru, se skládalo ze šesti kazet a bylo vyrobeno z tranzistorů, rezistorů a kondenzátorů. Bez čipu a bez paměťové jednotky. Odyssey byl velmi jednoduchý stroj. Neměl zvuk a hráči si sami museli ručně zapisovat skóre.

Grafika byla tak primitivní, že ke konzoli se přidávala barevná šablona, která se lepila na obrazovku. Kazeta se mohla hrát s několika šablonami. Konzole zahrnovala herní žetony, kostky, karty a peníze jako v deskových hrách. Výrobek měl úspěch. Za rok se prodalo sto tisíc kusů po sto dolarech. Jednou z her byl i Ping-Pong.

Byl tak oblíbený, že další firmy začaly vytvářet své vlastní konzole. Ve stejný rok Bushnell a Dabney zakládají firmu ATARI. Pronajímají si dílnu v Silicon Valley. Rok předtím Bushnell vytvořil Computer Space. Videohru, která neměla úspěch kvůli své složitosti. Bushnell chtěl vytvořit hru, kterou by mohl hrát kdokoliv. V roce 1972 Bushnell na jednom veletrhu vyzkoušel Magnavox a zahrál si Ping-Pong.

Věděl, že hru může vylepšit. Společně s Alem Alcornem vytvořili Pong. A aby ho otestovali, nechali ho v místním lokále s obrazovkou a s krabicí, kam padaly peníze lidí, kteří chtěli hrát. Druhý den jim volali, že stroj je rozbitý. Nebyl rozbitý, akorát krabice s penězi byla plná. Hned si pronajali větší prostory, kde vyráběli až sto strojů denně. Na konci roku 1974 už měli po USA přes sto tisíc automatů.

Pong byl velmi populární, nicméně Atari nikdy nebyla nejlepší na trhu kvůli napodobeninám jiných firem. Další výzvou bylo dostat se do všech domovů země. V roce 1974 Bushnell a Atari vytvořili Pong do domácnosti, který už obsahoval mikročip. Díky marketingu a distribuci přes sítě Sears. V Sears si objednali 150 tisíc kusů na Vánoce 1975. Prodaly se všechny kusy, každý za sto dolarů.

V roce 1977 Atari vytvořila konzoli Atari VCS, která ohromila trh s domácími videohrami a začala novou etapu videoher. Aby mohl v klidu tvořit a měl dostatek financí, Bushnell prodal Atari za 28 milionů dolarů. V roce 1978 se objevila arkáda Space Invaders japonské firmy Taito. Hned se roztrhl pytel se hrami – arkádovými i videoherními.

A vznikly konzole Atari VCS, Intellivision od Mattela či Colecovision. Počítačový průmysl prožíval boom a počítačové hry nebyly pozadu. V roce 1980 Namco vydává Pac-Mana. Je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejúspěšnější arkádová videohra všech dob. Překonal i Space Invaders. Pac-Man byl tak populární, že měl vlastní animovaný seriál. V roce 1988 se objevuje nový trhák, Donkey Kong, vytvořený firmou Nintendo, založenou v roce 1981.

Pro Nintendo pracoval Šigeru Mijamoto, který je tvůrcem Mario Bros. a The Legend of Zelda. Herní průmysl zažíval úspěch, ale ne vše bylo tak jednoduché. Warner začala dělat chyby, kvůli kterým byl Bushnell v roce 1978 nucen odejít. Tvůrci videoher nebyli řádně doceněni, což vyprovokovalo odchod čtyř programátorů, jejichž kompetence představovaly více než polovinu prodejů Atari.

Tito programátoři zakládají Activision, což je první nezávislý výrobce her pro konzoli Atari. Brzy se objevují další. V roce 1982 Activision vydává bestseller Pitfall! První plošinovku. Videohry se prodávaly ve velkém. Zdálo se, že příjem Atari je bezedný. Nicméně mnoho firem začalo vytvářet nekvalitní hry, což vedlo ke snížení příjmů z her a nedůvěře spotřebitelů.

Trh byl přesycený, jen se čekalo, kdy praskne. Atari tajně naplánovalo pohřbít hromadu vlastních kazet na skládce v Novém Mexiku. Pohřbili i známé hry, třeba nedokončenou verzi Pac-Mana nebo hru E.T. Mimozemšťan, který je stál mnoho peněz. Jen autorská práva je vyšla na 25 milionů dolarů. Akcie firmy Atari šly dolů a firma Warner nakonec Atari prodala.

To vedlo k bankrotu mnoha firem, které vyráběly počítače a videohry. V herním průmyslu se začaly objevovat pochyby. Mnozí předpovídali úplnou smrt videoher. Nicméně se jednalo o nový průmysl, kterému prozatím chyběl vývoj. Sektoru videoher se podařilo obnovit stabilitu, kterou v minulosti ztratil, díky nové videoherní konzoli, která si podmanila japonský trh v roce 1983. Jmenovala se Family Computer – Famicom a dva roky poté změnila styl i jméno pro americký trh.

A tak vznikl Nintendo Entertainment System – NES. Přeložila: Pauli www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

4:02 máte napsáno v titulkách, že je donkey kong z roku 88, přitom se i v samotném videu píše, že je z roku 1981.

00

Odpovědět

Fuj španělština

717

Odpovědět

Fuj idiot

74

Odpovědět

+AnonyMařkafuj moc krátký

31

Odpovědět

+FamgusFuj videohry

07

Odpovědět

+urkqsrkNebrečte, děti

00

Odpovědět

Fuj angličtina

13