K čemu jsou sny?Neumřeš blbější

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 0
65 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:35
Počet zobrazení:2 098
Taky jste někdy přemýšleli nad tím, proč se nám během spánku zdají sny? Profesor Knírek z francouzského animovaného pořadu Tu mourras moins bête (Neumřeš blbější) nabízí hned 4 vědecké hypotézy, které nastiňují, jaké důvody by snění mohlo mít.

Přepis titulků

Kdo si se slavnými vědci potykal, klidně zmenší se a časem cestoval, kdo ochlupením tváře pyšní se, kdo kreativní nápady vždy přinese, kdo umí vysvětlit radiaci a koho voláme, když chceme explikaci? Profesora Knírka! K ČEMU JSOU SNY? Pane profesore, zdálo se mi, že mě želvy drbaly bramborou na zádech. Ale je to úplná hloupost! Proč se nám zdají sny? Drahá Dorotko, spánkem strávíme třetinu našeho života a sněním několik let.

Spát totiž neznamená nezbytně to samé co snít. Sníme pouze během velmi speciálních fází spánku a hlavně během fáze zvané REM. Cože? Super… Zatímco vy spíte, váš mozek ani trochu neodpočívá, a naopak je velice aktivní. Kim Čong-ile, ale copak?

Pustil ses do stavění? Ano, já stavím zeď na ochranu mojí země. Pokud se tam chcete dostat, musíte projít přes dopisní schránku. - Ale jak? - Takhle… Co to bylo za blbost? Proč se mi hlavou honí takové věci? No, my vlastně moc nevíme… Podle Freuda se ve snech naplňují naše touhy. Jelikož si je ale nechceme připustit, přeměňují se v symboly. Vše, co je ve snech dlouhé, je falické: jako ten nůž.

A všechny nádoby jsou pipinky. Brnkačka! Druhá hypotéza je víc vědecká. Mozek během REM spánku náhodně aktivuje různé oblasti mozkové kůry. Modrá, slipy, dva, lžíce, Kim, nůž. A při probuzení, protože vědomí nesnáší nesmysly, mozek vytváří scénář se všemi těmito údaji. - Trochu jako když hrajete Countdown. - Takže, mozku? Mám tu sen s Kim Čong-ilem s nožem a ve slipech.

Třetí hypotéza je, že během spánku mozek pouze dělá pořádek v paměti. Právě kvůli tomu bývají ve snech věci z předešlého dne. Například Kima máte ve snu nejspíš proto, že jste ho viděl ten den v časopise. Fíha! Zedničení určitě odkazuje na Tetris a to, že jste byl rozříznut vedví, vychází možná z toho, že jste včera krájel cibuli. Konečně, čtvrtá hypotéza byla vyslovena Michelem Jouvetem, objevitelem REM fáze spánku.

Podle něj sny umožňují genetické přeprogramování. V podstatě by sen umožnil spícímu člověku navzdory všem vnějším podnětům, kterým byl během dne vystaven, obnovit a uchovat si svoji individualitu. Nic víc, nic míň. Proč mě budíte, když se resetuju?! Raději než usínat na vavřínech si tento pořad vyhledejte na Arte.tv.

Budete mít jistotu, že umřete méně hloupí, no ale umřete i tak…

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář