Opravdový Indiana JonesAxolot

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:127
Počet zobrazení:5 990

Dobrodružství Indiana Jonese nemusí být čistě výplodem fantazie. Možná se jeho tvůrci inspirovali neuvěřitelnou životní dráhou amerického dobrodruha, který ve své době udivoval studenty, zatímco dnes už jeho jméno málokdo zná. O jeho vzrušujícím osudu se můžete dozvědět alespoň nyní prostřednictvím tohoto videa.

Přepis titulků

Drazí zvídaví přátelé, vítejte u nové epizody Axoportrétů. Dnes vám představím univerzitního profesora, jehož osud je tak podivuhodný, že se říká, že inspiroval dobrodružství Indiana Jonese. Popravdě řečeno je ale příběh Indiana Jonese méně zajímavý. AXOPORTRÉTY William Montgomery McGovern, narozen 28. září 1897 v New Yorku, svůj život velmi rychle zasvětil dobrodružství. Cestuje od dětství, a když dospívá, jeho matka, antropoložka Janet McGovern, ho bere do Mexika, aby se zúčastnil revoluce.

Velkou část mládí stráví v Asii, kde vystuduje, a v roce 1917 obdrží doktorát z teologie v kjótském klášteru v Japonsku. Stane se tak buddhistickým mnichem. Poskočí si o 10 000 km a se studiem pokračuje na Sorbonně, pak v Berlíně a v roce 1922 obdrží nový doktorát z filozofie na prestižní koleji Christ Church v Oxfordu.

Ještě mu není ani 25 let. V té době William rovněž působí jako docent na univerzitě v Londýně, ale není ten typ, co by se nehnul od katedry. Hned poté, co obdrží druhý doktorát, odjíždí na dlouhou expedici do Tibetu, aby dokázal to, co se doposud nepodařilo nikomu ze Západu: vstoupit do zakázaného města Lhasy. S průvodcem za tuhé zimy zdolají divoká himálajská sedla, dokud je nezastaví strážní na tibetské hranici.

Ale McGovern se odmítá vzdát, vydává se za doručovatele, do očí si nakape citrónovou šťávu, aby je ztmavil, a po dlouhé řadě výzev, jako byla třeba sněhová bouře, konečně doráží do Lhasy. Jakmile se ocitne uvnitř, odhalí svou totožnost místním úřadům, které mu poskytnou nocleh. Ale když se přítomnost vetřelce provalí, horda rozzuřených mnichů, rozhodnutá badatele zlynčovat, jeho dům vystaví náletu kamení.

William se vyloudí ven zadem a vmísí se do davu, až nakonec hází kamení s ostatními. Pod ochrannou rukou dalajlámy je eskortován do Indie, živ a zdráv. THUBTÄN GJAMCCHO 13. DALAJLÁMA O této neuvěřitelné cestě napíše knihu V přestrojení do Lhasy, která dodnes zůstává vzorem dobrodružné literatury.

Zajede na otočku na univerzitu a hned v roce 1925 zmizí, tentokrát do Jižní Ameriky. Během dvou let objevuje zákoutí amazonské džungle a setká se s místním kmenem. Účastní se jejich posvátných obřadů a pije ayahuascu, silný halucinogenní nápoj, který šamani užívají ke spojení s duchy. Poté se vydává do Peru, aby prozkoumal trosky starého města Inků. Tato jihoamerická expedice se stane předmětem knihy, jednoduše nazvané Cesty džunglí a trosky Inků.

V roce 1927 v pouhých 30 letech se McGovern vrací do USA a přijme místo zástupce správce ve Fieldově muzeu v Chicagu, jednom z největších přírodopisných muzeí na světě. Poté je v roce 1929 jmenován profesorem politologie na Severozápadní univerzitě. S rozcuchanými vlasy, čínským kabátem z vydří kožešiny a neuvěřitelnými příběhy se stane místní legendou a jeho přednášky jsou naplněné k prasknutí.

V roce 1937 na chvíli opouští své místo, aby se vrhl do dalšího dobrodružství: Noviny Chicago Times ho pošlou jako zpravodaje podávat zprávy o druhé čínsko-japonské válce. Doprovázen manželkou, stejně tak nebojácnou, neváhá vstoupit na frontu, aby zdokumentoval hrozivý konflikt, který zanechal více než 4 milióny obětí. K radosti svých studentů se William vrací ke kariéře profesora v roce 1938, dokud se jí zase nevzdá během druhé světové války.

Mezi roky 1941 a 1945 se díky znalostem o Dálném východu stane vojenským poradcem námořnictva na pozici velícího důstojníka. Kromě účasti na několika misích každé ráno sepisuje tajnou zprávu, kterou prezident Roosevelt a nejvyšší státníci posvátně čtou. Na konci války se McGovern vrací na Severozápadní univerzitu, kde své žáky nepřestává udivovat až do své smrti v roce 1964. Pokud vám příhody dobrodruha, antropologa, profesora a válečného poradce nestačí, William byl rovněž velmi žádaný řečník, mluvil asi dvanácti jazyky, a také plodný autor, který napsal aspoň 11 knih.

I přes jeho neuvěřitelný osud jste o něm nejspíš nikdy neslyšeli. Možná ale znáte jeho vnučku, herečku Elizabeth McGovern, která hraje Coru Crawley v Panství Downtown. Ve svých 20 letech byla nominována na Oscara za roli ve Formanovu Ragtimu, kde hrála po boku George Harrise a Billyho Mitchella, kteří si zahráli v Dobyvatelích ztracené archy nebo Poslední křížové výpravě.

Kruh se uzavřel. Tento díl je u konce a já doufám, že ve vás vzbudil chuť po dobrodružství a uvidíme se brzy u dalšího portrétu. SCÉNÁŘ A KOMENTÁŘ OBRAZ, ZVUK A SVÍCENÍ POSTPRODUKCE TITULKY A ANIMACE HUDBA PODĚKOVÁNÍ PRODUKCE Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

What a legend.

71