Nový Zéland: Domov Středozemě

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 091
Počet zobrazení:15 113

Nový Zéland a Tolkienova Středozem jsou neodmyslitelně spojené. Ale zatímco na premiéru druhého dílu Hobita si musíme ještě chvíli počkat, Nový Zéland je tu pořád. A pro ty z vás, kteří si cestu tam nemohou dovolit, je tu tento úchvatný propagační dokument.

 

Přepis titulků

Celé natáčení bych klidně strávil v exteriérech. Viděli jsme tolik neuvěřitelných míst. Vím, že jsem Novozélanďanka, ale nedokážu si představit, že by se tyhle filmy točily jinde než na Zélandu. Úžasné. Ať jsme šli kamkoli, byl to výjimečný zážitek. Byli jsme tam a natáčeli jsme film. Novozélandský film – Hobita. NOVÝ ZÉLAND: DOMOV STŘEDOZEMĚ Bylo to vzrušující.

Vrátit se zpět a znovu procestovat hlavní novozélandské ostrovy. Začali jsme v Hobitíně. Když jsme v roce 1998 tohle místo poprvé objevili, vybrali jsme si ho pro Hobitín hlavně pro tři geografické rysy. Charakteristické stromy ve zvlněné, svažující se krajině s nádherným jezerem. A za těmi stromy se zvedal kopec, do kterého jsme umístili Dno Pytle. Vypadalo to jako Hobitín. Místo, kde lidé skutečně žili a pracovali. Bylo naprosto úžasné dívat se na Hobitín ze vzduchu.

To jsme v Pánovi prstenů neviděli. Bylo neuvěřitelné vidět ho jako žijící modelovou vesnici. Původní Hobitín byl postaven z polystyrenu. I když podle mě byla škoda ho zničit, pravda je, že by stejně nepřežil. Díky Hobitovi jsme teď Hobitín mohli postavit znovu, z trvanlivých materiálů. Materiálů, které vydrží mnohem déle, a my tu pak budeme lidi dál provázet a ukazovat jim, co je potřeba k natočení filmu. Fanoušci mohou přijet a prožít si filmy třeba tím, že zaklepou na Bilbovy dveře.

Stačí se jen podívat a vidíte, že k dotvoření iluze už nic nepotřebujete. Prostě Dno Pytle. Tady se přes noc utáboříme. Fili, Kili, dohlédněte na poníky. V Denize Bluffs je hodně pozůstatků po vulkanické aktivitě. Skály tam vypadají jako obrovské pilíře. Vypadalo to jako v Jurském parku. Záběry z helikoptéry tu nejde udělat moc zblízka, protože za tím je jen lešení. - Ale to za pár týdnů sundají.

- A pak tam bude natrvalo, aby tam mohli turisté. Nádherné kamenné útesy, končící až hluboko v zemi mezi úžasnými křovisky. Všechno vypadalo tak starodávně. Velké kameny byly porostlé mechem, jako by tu byly už věky. V té oblasti je spousta původních keřů. Naprosto úchvatné místo. Tady v Twizelu jsme udělali hodně záběrů kopců nad jezerem Pukaki. Byly tu krásné vyhlídky. Všude rostla dlouhá tráva zbarvená jako obilí, po které jsme běželi, když po nás šli vrrci. I když nás honí ta strašná monstra, krajina kolem nás je nesmírně zajímavá.

Nic víc k epickému dobrodružství nepotřebujete. Vyfotil jsem tam fotku, kterou jsem poslal pár přátelům. Trpaslíci na dovolené. A oni mi nechtěli věřit, že je to skutečná fotografie a není nijak upravovaná a že takové místo skutečně existuje. A já tomu rozumím. Teď jsme v základním kempu připraveni k natáčení na hoře Mount Cook. Za námi je Mount Cook, nejvyšší hora Nového Zélandu.

Sir Edmund Hillary tady trénoval na Everest. Mt Cook není vysoká ani jako polovina Everestu, takže ji musel zdolat dvakrát, aby viděl, jaké to na Everestu bude. Úchvatné, rozsáhlé, otevřené plochy. A překrásné divoce rostoucí květiny. Pamatuju si, že kolem všech cest byla spousta zářivých, výrazných barev. Byli jsme tam zrovna v době, kdy všude kvetl vlčí bob ve všech odstínech fialové. Skoro všichni říkali, že by se sem někdy v budoucnosti chtěli znovu podívat. Nepochopíš, dokud tu zemi neuvidíš.

Já ji viděl a jsem naprosto ohromen. Strath Taieri, centrální Otago. Poměrně odlehlá lokace. Použijeme ji, protože tu budeme natáčet, jak vrrci mezi skalami honí trpaslíky. Rád bych to udělal jako divoký závod, probíhající na hodně rozsáhlé ploše. Nádherné na tomhle místě je, že můžete udělat 360° záběr, aniž byste na něm měli jedinou anténu. Pak jsme se přesunuli do Queenstownu, kde jsem předtím nebyl. Je ohromující. Nádherný klenot úplně na dně světa. V Queenstownu tráví prázdniny hodně lidí, ale my jsme unikli všem davům a točili jsme nahoře u jezera a na horách.

To nejspíš bylo mé nejoblíbenější místo. Earnslaw Burn patří mezi mé nejoblíbenější lokace. Nádherné údolí obklopené vodopády, které mi trochu připomíná Alpy. To místo je obklopeno těmi neuvěřitelnými kaskádami. Jsme moc vděční, že jsme mohli být na tolika úžasných místech. Většina lidí si Nový Zéland spojuje právě s touto krajinou. Zvlněné kopce, hory, fjordy...

Je tam úplně všechno. Opravdu to tam tak vypadá. Nejdřív si říkáte, že někdo odvedl skvělou práci, ale tak to není. Je to skutečné. Tohle je Středozemě, jak jsem si ji vždy představoval. Pozadí scén je tak nádherné, že vypadá jako vytvořené počítačem. Vypadá až moc dokonale. Můžete to použít pro reklamu na Nový Zéland, jestli chcete. Je to stručné, svižné, pozitivní... a střih.

Skvělá reklama. 100% STŘEDOZEMĚ 100% RYZÍ NOVÝ ZÉLAND Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (46)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

2 roky jsem šetřil, měl 2 zaměstnání, nikam nejezdil. Poté jsem podal výpověď v práci a 2 na měsíce vyrazil na NZ. Sice pod stan, ale vůbec toho nelituji. Splnil jsem si sen. Byl v Hobitíně i u Mount Cook. Některé místa ve videu viděl na vlastní oči (měl jsem štěstí, že jsem tam byl zrovna když kvetl vlčí bob). A to jsem před cestou téměř neuměl anglicky. Ač jsem se snažil rychle doučit. Pokud si chcete splnit sen. Tak si prostě udělejte plán. Našetřete, kupte letenku a pak už jen postupujte podle plánu. A najednou se blížíte k letišti na Aucklandu a koukáte se na ty krásné zelené kopečky pod váma.

70

Odpovědět

Úžasné, nádherná příroda, jen aby to ten turismus nezničil :/

70

Odpovědět

Je krásné vědět, že na Zemi existuje místo jako tohle. Přála bych si to všechno jednou vidět na vlastní oči. Snad to lidé do té doby nestihnou zničit. A taková poznámka od tématu, Richard Armitage (Thorin) by měl namluvit něco jako pohádky na dobrou noc, jeho hlas je úžasně uklidňující, pouštěla bych si to vždycky před zkouškama :)

400

Odpovědět

jdete hrat lotro www.lotro.com

1922

Odpovědět

"Nádhera bez jediné chybičky!" Fanoušci určitě ví kde se objevila tato věta (nápověda Trpasluj)... Řeknu to takhle. Až se k moci dostanou levicoví sociálové a já budu vědět, že bych zde nemohl dýchat... kupuju jednosměrnou jízden směr NZ. :)

2213

Odpovědět

Tahat politiku i pod reklamu na Nový Zéland, proč ne? :-)
Nehledě na to, že ta hysterie "levice=špatné, pravice=dobré" je úplně mimo.

265

Odpovědět

Ty se nejmenuješ čurynek zbůhdarma. Jseš fakt pěkně vypatlanej.
Prý "levicoví sociálové". To co příjde jako první ty pako bude rozsáhlý Džihád a tvrdá islamizace Evropy. A to zapříčiní vzestup ultrapravice.
Trošku si srovnej co říkáš.

209

Odpovědět

Tyhle videa mi vždycky připomenou proč miluju příběhy Středozemě ! :)

350

Odpovědět

Tady mate Hobitín na google maps:-)
https://maps.google.cz/maps?q=Matamata,+Waikato,+Nov%C3%BD+Z%C3%A9land&hl=cs&ie=UTF8&ll=-37.857846,175.681751&spn=0.004557,0.010568&sll=-37.92592,175.68821&sspn=0.036425,0.084543&oq=mata&t=h&brcurrent=5,0,0&hnear=Matamata,+Waikato,+Nov%C3%BD+Z%C3%A9land&z=17

211

Odpovědět

Začínám chápat, proč byl film "The Hobbit" tak velkou investicí a propagací Nového Zélandu, že zahýbal nejen všemožnými akciemi ale hlavně i kurzem australského dolaru.

230

Odpovědět

Vždycky když se koukám na taková videa, tak jsem dojatá :D Když dávali LOTRa v kině, byla jsem moc mladá a prožívala jsem spíš Harryho Pottera, takže teď si šílenství kolem Hobita vychutnávám :) No a Nový Zéland, to byl vždycky můj sen, doufám že nezůstane nenaplněn :)

231

Odpovědět

Súhlasím s každým slovom. Mohli si vybrať dokonalejšiu krajinu ako Nový Zéland? :)

230

Odpovědět

+DeeTak třeba Ohňová země, Yellowstone,Kamčatka či oblast kolem Bajkalu jsou také krásné a Zélandu se mohou rovnat.

Nebo bližší oblast je delta Dunaje, Finsko, Norsko a Island.

200

Odpovědět

+DeeTak si klidně mohly vybrat Norsko, kde je krajina podobná a ještě dokonalejší :). Ale vybraly NZ, protože Jackson je Novozélanďan.

202

Odpovědět

+DeeSouhlasim s Raadem. Co se týče přírody a krajiny Norska tak mi přijde, že má s NZ mnoho společnýho (sám jsem v Norsku několikrát byl) a určitě by tam šlo Hobita a PP taky skvěle natočit. Stejně tak jsou i další země, které mají podbně nádhernou hornatou přírodu a byly by k tomu taky vhodné (např. Kyrgystán).

200

Odpovědět

Dá se do těch nor vstoupit nebo je to jen atrapa? btw 1:09 zní jako Morrowind theme

200

Odpovědět

Vstoupit se dá jenom do nory pana Pytlíka jenž je vybavená nábytkem a vším možným. Ostatní jsou jenom dveře a chodba nebo pouze dveře.

210

Odpovědět

Stěhuju se na Zéland :O

192

Odpovědět

Dnes jsem zvažoval, jestli by by lo lepší bydlet v Budapešti než v Praze a myslím, že by bylo (po návratu z Budapešti :). Tady je ta komerce cítit na každém kroku

186

Odpovědět

Sice miluju hory a takové krajiny ať už je to Rakousko nebo Tatry ale film byl pro mě utrpením, místo tří hodin jsem to sledoval šest hodin a bylo to prostě šíleně nudné. Je to sice i tím že Pána prstenů jsem sledoval když jsem byl mladší a teď mě nějaké fantasy (magorie) a scifi filmy vůbec nezajímají...

1881

Odpovědět

Po tomto videu si říkám, že každý, kdo má rád přírodu a krásu obecně ví, že tam se musí podívat za každou cenu.

220

Odpovědět

Miluju Nový Zéland, ale jak bylo řečeno,m to mi k dobrému zážitku z Hobita nestačí

206

Odpovědět

Hneď ako som začul prvé tóny mi nabehli zimomriavky po tele :)

192

Další