Co když je Země plochá?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:467
Počet zobrazení:21 078

Co když jsme se celou dobu mýlili a naše planeta nevypadá jako koule, ale jako plochý disk? Jak bychom to poznali a jaké důsledky by to mělo pro život na Zemi? Poznámky: Flat-Earther je člověk, který věří, že je Země plochá. Odkazy: Simulace od Yeti Dynamics Prezidentská křížovka

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. V roce 2003 provedli výzkumníci měření a zjistili, že Kansas je plošší než lívanec. Země ale samozřejmě plochá není, Země je kulatá. Jinak by cestovatelé neustále padali přes okraj. Opravdu? Špatně. Pokud by Země nebyla zakulacená, ale byla by místo toho plochým diskem, jako je tenhle talíř, při správné hustotě a šířce by se dalo uprostřed žít docela normálně.

Ale směrem k okraji by se gravitace začala měnit. Mířila by pod čím dál větším úhlem do středu disku. Kamarád Nick z Yeti Dynamics vytvořil tuhle skvělou simulaci. Postava a budovy nejsou ve správné velikosti, ale je vidět, jaké by tato rostoucí gravitace měla důsledky. Přestože jde o plochý disk, člověku, který by běžel k okraji, by připadalo, že běží do čím dál prudšího kopce.

Základy budov za ním ukazují, jak by se domy musely stavět u okraje, Základy budov za ním ukazují, jak by se domy musely stavět u okraje, aby jejich obyvatelům připadalo, že směr dolů je ve správném úhlu k podlaze, jak to funguje na naší kulaté Zemi. Když se přiblížíte k okraji, začnou se dít zvláštní věci.

Byli byste sice na ploché Zemi, ale připadalo by vám to jako prudký sráz. Zajímavé je, že namísto strachu, že přepadnete přes okraj, by na ploché Zemi bylo horší nebezpečí, že spadnete od okraje a budete padat směrem ke středu. Jakmile překročíte okraj, nespadnete do vesmíru, ale budete si moct odpočinout. Ocitnete se na krásné rovince.

Tento model samozřejmě nebere v potaz, že takový tvar planety by byl nemožný. Kdyby těleso velikosti Země mělo tvar plochého disku, samo od sebe by se vlivem gravitace okamžitě zhroutilo do tvaru koule. To je důvod, proč má ve vesmíru všechno, co je větší než několik set kilometrů, kulovitý tvar. Nebo tomu tak máme věřit. Co když gravitace není skutečná?

Co když Země je opravdu plochá a vědci se celou tu dobu mýlili? Mnoho lidí se mylně domnívá, že Kolumbus objevil, že je Země kulatá. Prakticky všichni učenci a významná západní náboženství uznávali, že je Země kulatá už od dob starověkých Řeků, kteří si například všimli, že lodě mizí za obzorem odspodu a když cestujete na sever nebo na jih, hvězdy se objevují a mizí za obzorem. Mylná domněnka, že ještě před několika staletími lidé věřili, že je Země plochá, pravděpodobně vznikla až v novověku na základě urážky.

"Ještě nedávno jsi tvrdil, že je Země plochá, tak proč bych ti měl věřit teď?" Tahle pomluva byla opakována tak často, že ji historikové začali považovat za pravdu. Flat-Earther je nyní označení pro lidi, kteří neuznávají vědu. Na krátkou vzdálenost se Země může zdát plochá, ale na delší vzdálenosti se pořádně zakřivuje. Verrazano-Narrows Bridge, který spojuje Staten Island a Brooklyn, musel být navržen s ohledem na zemské zakřivení.

Jeho dvě věže jsou vzdálené 1300 metrů a dokonale svislé, ale jejich vršky jsou od sebe o 41 mm dál než jejich základny kvůli zakřivení Země. Ve 3. století př. n. l. Eratosthenés změřil rozdíly mezi délkou stínů v Syéné a Alexandrii, aby vypočítal, více než 2 000 let před raketami a lety do vesmíru, obvod kulaté Země s obdivuhodnou přesností na tehdejší dobu.

Od té doby jsme se vyrovnali s tím, že Země není rovná. Ale roku 1906 Wilbur Glenn Voliva začal vést podivnou náboženskou skupinu, která působila v Zionu v Illinois. Voliva skutečně věřil, že je Země plochá. A přinutil školy v Zionu, aby o ploché Zemi vyučovaly. Vnucoval svoji víru každému, kdo přišel do města.

Nejen že věřil, že je Země plochá, tvrdil také, že Slunce je jen několik tisíc kilometrů daleko od Země a ne 150 milionů km. Věřil, že Slunce má průměr jen 50 km namísto 1,3 milionu km. To zní šíleně. Nebo ne? Stejný jev, který pozoroval Eratosthenés, by se objevil i na ploché Zemi, kdyby bylo Slunce jen několik tisíc kilometrů daleko a 50 kilometrů široké.

Výpočty by seděly úplně stejně. Dnes díky možnostem internetu navázali na Volivu moderní zastánci ploché Země. Mají chytré vysvětlení pro jakýkoliv důkaz, kterým jim chcete dokázat, že je Země kulatá. Cesta kolem světa je jen cesta po kružnici na ploché Zemi.

Kruhový tvar stínu, který vrhá Země při zatmění Měsíce? Ten by mohl vrhat i plochý disk. Časová pásma jsou jen důsledek pohybu Slunce nad Zemí. Vzpomínáte, jak jsem říkal, že by gravitace byla na ploché planetě úplně jiná? Budou vám tvrdit, že gravitace, jak ji známe, jednoduše neexistuje. Přitažlivost je způsobená tím, že disk zrychluje vzhůru, zrychlením 9,81 m/s na druhou. Co se týká všech těch fotek a videí, které byly pořízeny z vesmíru, tvrdí, že všechny tyto materiály jsou uměle vytvořené.

Mystifikace rozšiřovaná Velkou Sférou, vesmírnými agenturami, leteckými společnostmi, výrobci globusů. Získávají naše peníze díky naší mylné představě, že Země je ve skutečnosti kulatá. Sami však ví, že je plochá, a tají před námi pravdu.

Je snad jen náhoda, že logo, které používá Společenství ploché Země, je projekce Země se středem na severním pólu, a úplně stejnou projekci používá OSN? Myslí to tito lidé opravdu vážně? Většina pravděpodobně ne. Tohle je problém Poeova zákona. Ten říká, že v extrémních případech je parodii extrému a extrém samotný složité rozeznat.

Ačkoliv chytrá vysvětlení ploché Země jsou většinou nesprávná. Jsou to výmluvy vysvětlující jen jeden problém, ale nesouhlasí s ostatními důkazy. Věda okamžitě odmítá teorii, pokud se najde jiná, která lépe odpovídá našemu pozorování. Proč se ale zaměřujeme jen na náš pohled na věc? Částice vesmírného záření by mohla použít stejnou vědeckou metodu jako my a dojít k názoru, že je Země plochá.

Při rychlostech blízkých rychlosti světla se čas zpomaluje a vzdálenosti se zkracují. Víme to proto, že nestabilní miony, vznikající srážkami vesmírného záření s vrchní vrsvou atmosféry, by se měly rozpadnout, než dopadnou k povrchu Země. Jenže jich sem dolů dopadne spousta, protože jejich vysoká rychlost způsobí, že z jejich pohledu se fyzika řídí pomalejším časem, a vzdálenost, kterou musí během svého krátkého života překonat, je z jejich pohledu mnohem kratší než z našeho pohledu.

Pokud byste byli protonem cestujícím rychlostí 99,999... % rychlosti světla, Země by se vám zdála široká jen 17 m ve směru vašeho pohybu. Takže pro ně je Země plochá, ale pro nás kulatá. Pro některé pozorovatele je krásně kulatá, pro jiné může být jen plackou. Zdá se že neexistuje odpověď, která by byla správná ve všech případech.

Susan Haack přirovnává vědění ke křížovce. Nové odpovědi se spojují se starými, vzájemně se podporují. Nápovědy jsou otázkami, které si pokládáme, a když odpovědi zapadají do vyhrazeného místa, můžeme věřit, že jsme na dobré cestě. To ale neznamená, že jednou vyluštíme celou hádanku, získáme všechny odpovědi. To ale neznamená, že jednou vyluštíme celou hádanku, získáme všechny odpovědi. Ukážu vám známou křížovku z New York Times z roku 1996, která vyšla den před volbami mezi Billem Clintonem a Bobem Dolem.

Nápověda na 39 horizontálně byla docela zvláštní. Vypadalo to, že musíte znát budoucnost, abyste mohli odpovědět. Nápověda zněla: "Hlavní zpráva v zítřejších novinách." Mezera "ZVOLEN". A do mezery mohl patřit Clinton nebo Bob Dole. Ale jak vědět, který to bude? Jak se ukázalo, odpověd byla Clinton nebo Bob Dole.

Všechna písmena seděla, ať už jste napsali kteréhokoliv. Například černé halloweenské zvíře může být kočka i netopýr. Stejné to může být i s našimi znalostmi o světě. Hádanka bez nápovědy, jen s ujištěním, že odpovědi, které známe, do sebe zapadají, takže jsou pravděpodobně správné. I když je tu stále možnost, že odpověď na jednu nebo všechny otázky nebude mít jen jednu uspokojující odpověď.

Budeme muset luštit věčně. Líbí se mi, co o tom říká Richard Feynman. Lidé se mě občas ptají: "Jak můžeš žít bez vědění?" Nevím, co tím myslí. Neustále něco nevím. Žít bez vědění je jednoduché. Jak vědění získat, to bych rád věděl. Víte? A jako vždycky, díky za sledování.

Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (56)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vesmír neexistuje, země je plochá s klenbou - http://informace.top/zeme-je-plocha-s-klenbou/

73

Odpovědět

Možná je a možná není......všichni jsme přesvědčeni o mnoha lžích a zároveň v srdci víme tolik pravdy...je jen na nás, čemu budeme věřit na této rovině bytí.. :)

..Protegendum corpus et anima nostra...

42

Odpovědět

...a tak jen ziram...proste tomu nemůžu uvěřit,ze nám parašutistů nic neřekli!

22

Odpovědět

S tím co se na Zemi děje, kulatá nebo plochá... Nihoho to nezajímá... :o(

012

Odpovědět

Včera som bol vo vesmíre a videl som, že zem je plochá. Ale nikomu to nepovedzte, lebo príde ježibaba.

05

Odpovědět

Jak vysvětlují zatmění slunce? A jak to funguje na jižním pólu? To je tam nějaka červí díra? Celkem děravá teorie :)

13

Odpovědět

nie nie však užný pól je okraj toho kruhu, a zatmenie slnka je predsa ked sa mesiac postaví z nášho pohladu pred slnko.

41

Odpovědět

když je teda Země disk, letí "prostorem" tak jak mi vysvětlí pohyb hvězd na obloze, když Slunce je jen pár kilometrů nad povrchem Země a žádná gravitace neexistuje, co tedy nutí disk rotovat vzhledem k onu pohybu hvězd??? a když tedy neobíháme ani kolem teho slunka, roční období se mění jak? je to na mě nějaké moc složité...

72

Odpovědět

Být to od kohokoliv jiného, tak se nad nadpisem pousměji. Ale když si tu otázku položí Vsauce, vím, že zase budu sedět jak přikovaný a hltat každou informaci. 10/10

354

Odpovědět

Tak lehce pozorovatelnou věc jako je zakřivení země vysvětlují jak? A co cestování přes póly?

93

Odpovědět

Na jižním "roztaženém" pólu musí být roztažená červí díra. Když pomocný učitel Václav Poustka, při dobývání severního pólu, říkal svou slavnou větu: "A teď jdu na sever, a teď jdu na jih!" měl pravdu. Ale na jižním pólu by tato poučka fungovala pouze s existencí červí díry, která by tě vždycky vyplivla v protějším bodě lícní strany zemského disku. Jak vypadá nebo zdali vůbec existuje rubová strana a je-li vůbec možná tzv. "Cesta do středu Země" to si už nedokážu vůbec představit. :-D

92

Odpovědět

+Ras al Ghula jak si vysvětlují nepřesnosti v mapách?
kdyby Země byla diskem, pak by žádné přece nevznikaly žádné projekční chyby. Afrika by byla jasně větší než Evropa, nebo třeba Grónsko.

42

Odpovědět

maximíálne cestuju cez severný pól

10

Odpovědět

gravitacni zrychleni neni vsude na povrchu 9,81, to znamena , ze segmenty te nasi placky leti vzhuru ruznou rychlosti? zvlastni, ze se neroztrhaly o.O

163

Odpovědět

gravitacne zrychlenie nie je rychlost akou sa pohybuje zem, gravitacne zrychlenie je sila akou si pritahovany k stredu zeme, cim dalej od stredu tym slabsie grav. zrych. a cim blizsie k stredu tym je grav. zrychlenie vacsie, teda kazdy bod na zemi vzhladom na iny bod vo vesmire sa pohybuje takou istou rychlostou

218

Odpovědět

+kubo251Pustil sis vůbec to video?

130

Odpovědět

+kubo251a ako je možné byť dalej od stredu zeme v prípde gulatek zeme? akože va ont evereste je nižšia gravitácia a v holandsku vyššia?

00

Odpovědět

+JíříAno, je to tak, jak gravitacni sila (Zeme), tak gravitacni zrychleni, tak i tihove zrychleni je jine na ruznych mistech na zemi. Tyto rozdily nejsou ale prilis velike. Nicmene to cemu bezne rikame gravitace, je projev tihoveho zrychleni, ktere je slozeno z vice efektu, nevetsi vliv ma gravitacni sila, potom odstrediva sila vnikla rotaci Zeme.

10

Odpovědět

V 3:29 je to 1300 metru. Jinak parada :)

20

Odpovědět

Nevím, jak je možný, že se vždycky seknu v číslovce... :D
Díky, opraveno.

51

Odpovědět

Ještě číselná chyba v 4:45 - 1,3 milionu km ;). Při přůměru 1,3 miliardy km by Slunce dosahovalo až k Saturnu :)

140

Odpovědět

10 za Faymanna na závěr.

211

Odpovědět

Chápu to jen na jedný polokouli, ale jak by se teda člověk dostal na druhou polokouli? Kdyz rikal že popírají gravitaci a že ten disk jde tou velkou rychlostí tak v tom případě jak by se dalo přeplout přes okraj na jižní polokouli?

311

Odpovědět

Tou křížovkou mě překvapil, nevím jak ho může napadnout takováhle souvislost a že se mu to ještě podaří někde najít.

660

Odpovědět

A co když je plochá tvoje máma?

227

Odpovědět

tvoje máma je tak tlustá, že placatá zeměkoule díky ní vypadá jako kulatá

70
Další