Srážka meteoritu se ZemíVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:200
Počet zobrazení:8 494

V prvním videu ze série Extrémní věda od Jakea z Vsauce3 se podíváme na to, jaké důsledky může mít dopad meteoritu.

Poznámka: Definice ve videu nejsou úplně přesné a správné a v titulcích nebyla možnost je lépe vysvětlit. Trpasličí planeta - objekt, který je podobný planetě a není satelitem jiné planety, ale během svého vývoje nepročistil své okolí, aby se stal v dané zóně dominantní (např. Pluto nebo Ceres) Planetka (zastrale asteroid) - malé těleso větší než 100 metrů obíhající kolem Slunce (nebo jiné hvězdy) Meteoroid - kosmické těleso o velikosti od několika milimetrů až po desítky metrů Meteor - světelný jev, který nastane při průletu meteoroidu zemskou atmosférou Meteorit - kosmické těleso, které dopadlo na povrch Země

 

Přepis titulků

Vsauce! Já jsem Jake. Tenhle díl bude trochu jiný, než jste u Vsauce3 zvyklí. Vlastně to budou tři videa, která se od ostatních trochu liší. Ptáte se proč? Skvělá otázka. Natočil jsem totiž videa pro Popular Science, která se měla objevit na jejich webu.

Byli ale vstřícní a nechali mě nahrát je i na Vsauce3. Tyto videa se budou týkat následujících témat. Jedno je o Centralii, městu duchů, pod kterým hoří země. Další je o zemětřesení u San Andreas. A toto bude o meteorech, asteroidech a kometách. Myslím, že se mi docela povedly.

Snad se vám budou líbit. A jako vždycky... Díky za sledování. Představte si že statisícitunový kámen, meteorit, který váží jako dva Titaniky, dopadne na povrch naší planety. Představte si, že má jen 30 m v průměru, dlouhý jako plejtvák obrovský. Teď si představte, že se srazí s naší planetou při rychlosti 46 000 km/h. Krajina by po takové srážce vypadala přesně takhle.

A to ještě nic není proti jiným srážkám, které už Zemi potkaly nebo můžou potkat. Tohle je Extrémní věda. Meteorit sem do Arizony dopadl před 50 tisíci let. Srážka by se dala srovnat s výbuchem 2,5 milionu tun TNT. Zanechala po sobě kráter 402 metrů široký a 170 metrů hluboký. Miliony tun země vylétly do vzduchu, většina z toho se srážkou roztavila.

To ale ještě není všechno. Ani zdaleka. Vraťme se do doby těsně před srážkou. Byly tu travnaté kopce, lesy, lidé ještě ani nepřekročili Beringův průliv. Byl tu takový klid. A pak najednou... Všechno v blízkém okolí se vypařilo.

Tlaková vlna, šířící se rychlostí 270 m/s, zasáhla oblast pěti kilometrů od dopadu. Veškerá zeleň na ploše 800 km čtverečních byla zničena. Takový dopad by zničil celý New York. A nejšílenější na tom je, že tato srážka vlastně zas tak velká nebyla. Chicxulubský asteroid měl podle všeho průměr téměř 10 kilometrů. A do kráteru, který po něm zůstal, by se tento arizonský kráter vešel 117×. Chicxulubský asteroid spustil řetězec událostí, které vedly k vyhynutí tří čtvrtin všech rostlin a zvířat na Zemi před 66 miliony let.

Asteroidy mají děsivou sílu. Jsou ale i velmi zajímavé a trochu nepochopené. Často si meteory, komety a asteroidy pleteme dohromady. Jsou ale velmi odlišné, přestože k nám přicházejí ze stejného místa. Asteroid je relativně malé, kamenné těleso, které obíhá kolem Slunce.

Kometa je relativně malý objekt, z něhož se může v blízkosti Slunce odpařovat led, což můžeme někdy pozorovat jako ohon z prachu a plynu. Meteoroid je malý kousek komety nebo asteroidu. Meteor je světelný jev, který vzniká, když se meteoroid vypaří v naší atmosféře. A meteorit je to, co zbyde po průletu atmosférou a spadne na povrch Země. Vědci usuzují, že ke srážce s meteoritem, jako byl ten v Arizoně, dochází každých 300 let.

Asteroidy se do naší atmosféry dostávají docela často. Každé dva týdny se k Zemi přiblíží asteroid velký metr v průměru, vstoupí do atmosféry a pak... shoří. Meteor velký jako auto se objeví zhruba jednou za rok, rozpadne se a vytvoří bolid. Což je odborný výraz pro ohnivou kouli. Ve skutečnosti se žádný objekt menší než 25 metrů nedostane až k Zemi. Někdy se ale dostanou dost blízko.

Například v únoru 2013 v Rusku. Tato obří ohnivá koule, neboli superbolid, byla podle předpokladů široká 18 metrů. Naštěstí se rozpadl před dopadem, i tak ale roztříštil mnoho oken a zranil přes tisíc lidí. Velikost asteroidů se může velmi lišit, od toho třicetimetrového tady v Arizoně až po Ceres, tisícikilometrový asteroid objevený roku 1801, který byl dříve považován za planetu.

Dnes se považuje současně za trpasličí planetu a asteroid. Je to dosud největší asteroid ve Sluneční soustavě. NASA tvrdí, že dopad asteroidu o velikosti 2,5 kilometru nebo většího by mohl mít katastrofické následky po celém světě. Vzpomeňte si na vyhynutí dinosaurů. Dokonce je pravděpodobnější, že vás zabije dopad meteoritu než žralok. Odstřelovat ho výbušninami ale není dobrý nápad.

Roztříštil by se na menší kousky a nevíme, jestli by všechny shořely v atmosféře. Evropská kosmická agentura a NASA zkoušejí, jak efektivně změnit trajektorii asteroidů. Náraz do asteroidu mířícího k Zemi by upravil jeho trajektorii. Mohli bychom do něj vrazit raketou. Nebo máme ARM: Misi přesměrování asteroidů. Pomalu bychom pohnuli asteroidem tahem gravitační síly vyslané družice a přiměli ho obíhat kolem Měsíce, kde bychom ho mohli studovat a případně i vytěžit.

S přípravou těchto projektů se ale teprve začíná, zatím ale ani není moc velké riziko, že by se k nám velký asteroid přiblížil. Když už je řeč o asteroidech, je tu jedna zajímavá teorie. Že asteroidy jsou jako velká kamenná semena. Říká se tomu panspermie. Že život na mikroskopické úrovni může cestovat na asteroidu a při jeho dopadu se rozšířit na planetu, se kterou se srazil.

Možná měly dopady meteoritů větší důsledky na Zemi než jen obyčejný kráter. Možná s sebou přinesly život. Já jsem Jake a uvidíme se příště u Extrémní vědy. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Teorie panspermie je jen výmluvou evolucionistů, kteří nedokáží vymyslet vhodnou teorii o vzniku pvního života, tak řeknou že přiletěl na kometě. Ano, neříkám že se to stát nemůže, ale ten život stejně nějak musel vzniknout i na té kometě. To měl teda větší šanci na Zemi. Proto teorie evoluce je dost pochybnou hypotezou, přesto tolik oblíbenou...

00

Odpovědět

Co se stalo se starým Vsauce? Tohle je docela bída :( Nezní a ani nevypadá moc chytře a navíc i kecá nesmysly.

523

Odpovědět

:D

31

Odpovědět

Myslím, že nebudu jediný, kdo by chtěl přeložit ta další dvě videa.. Prosííím :D.. Jinak tohle velmi zajímavé, díky za překlad..

227

Odpovědět

Určitě je přeložím. Jen chvíli potrvá, než se tu objeví. Rád bych totiž dodržel pravidelné pondělní střídání Vsauce, Veritasium a Vsauce3. Takže druhé video z této série tu bude za 3 týdny a třetí za 6 týdnů.

120

Odpovědět

+Zarwanto je za dlouhooo :-( :-D.. Ale důležité, že to bude (y)

30

Odpovědět

Odkdy se z hořící věci rodí život a odkdy se z teorií staly fakta, když to nikdo nikdy nedokázal. Naučené teorie ještě z člověka neudělají moudrého člověka a z moudrého člověka se nikdy nestane Bůh. Stejně tak jako, že se teorie nemá, 100x řečenou teorií, stát faktem. Fakta jsou možná někdy nuda (protože v tom není nic mystického), ale teorie lidem blbnou hlavu už po tisíciletí. Ale možná jsem to měl napsat raději k jinému videu, tohle je ještě slabý odvar. "Fini" na to kápl(a).

245

Odpovědět

Znova jsem si pustil konec videa a Jake řekl že je to teorie a řekl tam několikrát slovo možná. Podle mě se ničemu nezpronevěřil.

520

Odpovědět

+jenprochazimVsauce věci vypráví tak pěkně, že bych tomu kolikrát i uvěřil a pak se tím jako pako chlubil ve škole, že vím něco víc, ale opak je pravdou. Mají velmi hezkou přesvědčovací metodu. Je jedno kolikrát řeknou slovo možná, lidé tomu věří. Okolo 90% si i já myslím, že je pravda. Mě jde o to, že z 90% oni prostě udělají vždycky 100% hezký celek a to se mi nelíbí.
Je to jako když: učitelka se zlobí na žáka a ten žák je raubíř. Žák udělá nějakou neplechu (jí v hodině a vyrušuje). Druhý žák pomaže tabuli. Učitelka se na prvního v hodině naštve a vynadá mu, že jí v hodině, vyrušuje a určitě i pomazal tabuli. Toho prvního žáka to naštve a od učitelky to taky nebylo profesionální, stejně tak jako od Vsauce.
Tím chci říct, drtivá většina věcí od Vsauce se prostě vzdělanému člověku líbit nemůže, jenže líbí a to já nechápu. Tím jsem naznačil, že zde čtu názory vzdělané a prostě nerozumím, že se to lidem líbí. Asi jsou ostatní vzdělaní, ale nemají smysl pro větší detail, možná proto se neshodneme.

213

Odpovědět

"možná jo možná ne" nauč se rozlišovat mezi teorií ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie ) a hypotézou ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Hypot%C3%A9za )

319

Odpovědět

+Alberto123No to bylo trochu slabší. Kus pravdy na tom je, ale je to jako vytrhnout dobrý zub namísto špatného. Drž se myšlenky, ne slova.

171

Odpovědět

Myslím že kdyby do země narazil asteroid o velikosti toho na konci videa, moc by toho k životu nepřineslo ani nezbylo :D :D

111

Odpovědět

0:58 máte chybu, místo km/s má být km/h.

10

Odpovědět

Díky, opraveno.

10

Odpovědět

Já tedy žádný problém s přehrávačem nemám.

51

Odpovědět

Takže padající meteority zabily více lidí než žraloci. Zajímavé, že sem o zabití meteoritem snad ještě neslyšel.

15

Odpovědět

Docela by mě zajímalo, jaká forma života by potenciálně mohla přežít na asteroidu při průletu atmosférou a následnou srážku. A ikdyby ano, tak to stejně nevyřeší otázku vzniku života.

64

Odpovědět

Co tak vím, jde hlavně o organické sloučeniny, které se tak na planetu dostanou. Díky nim se postupně vytvoří složitější sloučeniny, DNA, buňky atp. Ale podobně nehostinné podmínky vydrží některé bakterie, které žijí klidně poblíž dna sopky.

719

Odpovědět

+Drify"Díky nim se postupně vytvoří složitější sloučeniny, DNA, buňky atp." pfff jak jednoduché. Jako bych tu větu už někdy někde slyšel. Co jsem ale nikdy neslyšel je, že by někdo dokázal udělat složitější sloučeninou z opice člověka natož z meteoritu živočicha. Ano něco víme, něco víš, jak říkáš. Víme toho ale tak málo, že stavět názor na věci, která se nikdy nedokázala, se nedělá. Až někdy někdo na světě udělá z hlíny (kde se nachází veelmi mnoho organismů) aspoň komára, bude to pro lidi největší objev na světě.

177

Odpovědět

+DrifyVzhledem k tomu, že posledně trval vývin z bakterie do komára stovky miliard generací, tak si na toho "někoho" asi nějakou dobu počkáme ;)

31

Odpovědět

Superman

41

Odpovědět

no jo Drifyho bůh je asi C.R. Darwin. "bravo, vrchol inteligence, vážně" ale má za to dost liků, no co už.

142

Odpovědět

Zase to není takový problém, ale abych to přepnul na zvolenou kvalitu tak to musím to udělat dvojklikem, což u playeru není zas vhodné :). Dále mi vadí to že na boku je pořád nápis JWPlayer, nevím zda bystě nechtěli pouvažovat o tomhle HTML5 playeru: http://videojs.com/ ten se dá taky dobře upravit. Navíc je podle mě víc "mobile friendly" než JWPlayer :)

41

Odpovědět

Zdravím,
co používáte tento nový přehrávač, nejde mi měnit kvalita videí. Nemůžu si žádné video přepnout do HD. Používám nejnovější verzi Opery. Kde je problém?

10

Odpovědět

Jste si jistý? Chvilku ta změna trvá, není to jak na Youtube, že proběhne hned, ale po několika vteřinách se změna projeví.

40

Odpovědět

+Corwin8Neprojeví, opravdu ne.

10

Odpovědět

Používám operu a na HD se mně přepne bez problémů, ale zpátky už to nejde nikdy. Jak to má jednou načtenou lepší kvalitu, tak se to zobrazuje jenom v ní.

20

Odpovědět

Dnes to bylo v podstatě jen shrnutí dobře známých faktů. I tak dobrý.

37