Jakou cenu má láska?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:702
Počet zobrazení:8 611

Fanoušci JourneyQuestu si bohužel budou muset počkat na další epizodu minimálně do příští středy. Tvůrci si opět dávají na čas a do dnešního dne nový díl nenahráli na YouTube, takže neměl Mithril co překládat.

Pomalu nám končí léto a s ním i doba romantických vlahých večerů a prázdninových milostných vzplanutí. Naštěstí tu ale je Michael, aby pro nás všechno pěkně vědecky rozebral.

Přepis titulků

Čau, tady Michael Vsauce. Jsem v Los Angeles a dnes si promluvíme o lásce. Lásku si koupit nemůžeme, ale co kdyby ano? Co kdybych měl přístroj, díky kterému byste se do někoho zamilovali? Kolik bych si za jeho použití měl účtovat? Nejdřív bychom si měli ujasnit, co myslíme "láskou". Nemyslím lásku ke kamarádům, rodině, učení. Nemluvím ani o chtíči, náhlém vzplanutí k druhým, způsobeným testosteronem a estrogenem.

Mluvím o tom, co přicházi později, když si spojíte požitek s konkrétní osobou. Tomu říkáme "vášnivá láska". Jako u nových párů, které chtějí být spolu a jsou sebou posedlí. Psychologové pro to mají skvělý výraz. Říkají tomu limerence. Když jste v tomhle stavu, děláte věci jako vstát brzo a dát si s někým snídani jen proto, že je chcete vidět.

Vykazujete limerentní chování. To zní skvěle, ale kdybych chtěl prodávat lásku, musím vymyslet, jak ji měřit. A to je celkem těžké. Psychologové vypracovali "test vášnivé lásky", který spolehlivě analyzuje chováni spojené s vášnivou láskou. Podle něj prožívají muži i ženy ve vztahu stejné množství vášnivé lásky. Muži se také zamilovávají dříve a rychleji než ženy, které jsou opatrnější. My ale mluvíme o penězích.

Britská studie se zabývala lidmi, kterým bylo poprvé řečeno "miluju tě". Vědci pak porovnali pociťované štěstí s tím, které prožívají gambleři při výhře peněz. Závěrem bylo, že slyšet "miluju tě" spustí stejný pocit štěstí jako obdržení $267 000. Když se ale posunete od vášnivé lásky k té dlouhodobé, i manželství má mnoho výhod. Odhaduje se, že slevy na daních a zdravotním pojištění dohromady odpovídají dalším obdrženým $100 000 ročně.

Známe mnoho způsobů, jak zkoumat dopad peněz na člověka. V bohatších státech pociťují lidé víc respektu. Také vykazují lepší stravování. Tohle je ale skvělé. Podívejte se na graf bohatství proti lásce. Nezáleží na tom, kdo jste nebo kolik máte peněz, cítí ji lidé na celém světě. Mít víc peněz neznamená být šťastnější.

Tomu se říká "hedonický žentour". Víc peněz pomáhá ke štěstí jen do určité míry. V USA je to přibližne $75 000 ročně. Za tímto bodem ovlivňují přidané peníze štěstí méně. Také předpokládané doba dožití má vztah k bohatství. A víte co dalšího souvisí s délkou života? Láska. Ale ne jenom vášnivá láska, ale i láska dlouhodobá. Lidé tvořící svazky na celý život žijí průměrně o 15 % déle.

Takže pokud zjednoduším, při stejných podmínkách a pokud nejste boháči, najít si partnera na celý život odpovídá extra platu 30 až 40 tisíc dolarů ročně. Není to exaktní věda, ale vazopresin a oxytocin jsou. Chemikálie, které vylučuje mozek při pohledu na osoby, ke kterým je váže dlouhodobý vztah.

Tyhle chemikálie jsou úžasné. Objevují se například u psů, kteří byli dlouho hlazeni. Páry s vysokou úrovní těchto chemikálií řeší rychleji konflikty. Lidé s nižší hodnotou těchto chemikálií v mozku mají problémy s tvorbou dlouhodobých vztahů. Sami si můžete zvýšit hodnotu oxytocinu a vazopresinu pohledem do očí ostatních.

Ano, pohled do očí člověka, kterého máte rádi, je podáváním psychoaktivní návykové látky a dlouhodobým důsledkem je delší život. Díky za pozornost. Překlad: Skarab www.Videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Old, but gold

00

Odpovědět

Zbožňujem tohto chlapíka, človek sa vždy dozvie niečo nové, ale naozaj vždy, super tento "seriál", teším sa na ďalšie časti...

221

Odpovědět

Zdřejmě čím větší má tvůj život smysl tím ho máš delší :)

212

Odpovědět

Ja bych bral ty prachy než lásku .

1932

Odpovědět

Pomalu končí léto..? To je vtip :D skončilo a hrozně rychle :(

191

Odpovědět

Pro mě bylo nekonečné, bylo na čase aby bylo konečně už normálně.

209

Odpovědět

Ohledně těch čísel co mluvil, zajímalo by mě jak by to bylo v Česku. Určitě díky manželství tady 2 miliony ročně na daních neušetříš :D

http://www.youtube.com/watch?v=5vDvg3Giklg :D

200

Odpovědět

Je to fajn.. ale nemusel by mluvit tak rychle.. mam dobrou angličtinu, ale tohle je odborná angličtina a tu zvládne možná tak ten kdo dělá titulky + 20% lidí co na to tady kouká ;D
VSauce je dobrej badatel.. 9*

1827

Odpovědět

Dobrá angličtina ? Jestli on pro tebe mluví moc rychle tak nevím no... A k těm ,,odborným slovům" bylo jich tam zhruba 5+- za celé video(Estrogen,testosteron a ty další šli taky krásně rozumět) Né, že bych byl extra rejpal ale tohle mi přišlo až moc přitažený za vlasy.

212

Odpovědět

skvely video..akorat by me stale zajimalo, kolik by stal takovy pristroj na celozivotni lasku :)

191

Odpovědět

Michael by už si měl najít taky babu :D

186

Odpovědět

Tak to umrem mladý :D

230

Odpovědět

Když už překládáte videa, tak zkuste do videa rovnou napsat přepočet uvedené částky v $ na koruny, ať si to lidi můžou snáže představit.

1850

Odpovědět

Myslím, že už takhle je matoucí, když je v textu ve videu uvedena i částka v eurech nebo librách. Představ si, že by Michael říkal částku v dolarech, ve videu by byla číselně vyjádřená částka v librách nebo eurech a do titulků by to převáděl Skarab na koruny. To by byl docela zmatek. Koho to zajímá nějak víc, ty čísla si snad převede.

2116

Odpovědět

tak hlavne,ze maji v americe 50% rozvodovost.... si asi malo koukaji do oci.

195

Odpovědět

Tohle video se mu povedlo!

203

Odpovědět

zbožnujem ho :o)

192

Odpovědět

Těch 15% je za trest...

208

Další