Fakta o jídleVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:402
Počet zobrazení:5 805

Dnešní díl je maličko jiný - nejedná se o klasickou epizodu, ale o Michaelovu spolupráci na dílu FoodTube s Jamie Oliverem. Znali jste všechna fakta?

 

Přepis titulků

Máme tu fenomén YouTube, kterým je Michael z Vsauce. Tady Michael, předmět má jakoukoliv barvu, kterou nepohlcuje. Cestování časem dává západu a východu Slunce jejich barvu. Řekni lidem, kteří neznají Vsauce, o čem je tvůj kanál. Vsauce je o tom, jak je vesmír úžasný. Pokud se podíváš zblízka, všechno je zcela mimořádné. Povídejme si o jídle, kvůli tomu tu dnes jsme.

Banán. Vypadá nudně a bezpečně. Banány jsou nejradioaktivnějším jídlem, které jíme. - Co? - Jo, jo. Pokud jde o draslík na Zemi, většina z něj jsou radioaktivní izotopy. Víš co, je skvělým zdrojem draslíku? Sněz jich dvě stě. Dvě stě banánů odpovídá rentgenu hrudníku.

Tohle přišlo od Jimmyho z Waytodustydeath. Ale je to zábavný fakt. Taky mě to vždy zajímalo. Říká, že pokud byste jedli jen králíka, zemřeli byste. Ale dokážete přežít pouze na medu. Vydrž, Jimmy. Vždycky mě to zajímalo, kdybych byl pes, jedl bych jen granule a to je všechno.

Které jedno jídlo by člověk mohl jíst? On říká med, ale nejsem si jistý. Slyšel jsem, že to je mateřské mléko. Vážně? Celý život bychom mohli žít na mateřském mléku? Opravdu? Zkoušel jsem to, jak dlouho to šlo, ale... Mohli bychom z něj udělat sýr, aby to bylo rozmanité? - Mohl bys z něj udělat i zmrzlinu. - Zmrzlinu? Jen aby to nebylo to samé, mohli bychom ho jíst s jahodami?

Mohl bys pít jen to celý život. Co kanibalové? Co máme pro ně? Víte co, pokud byste snědli průměrné lidské tělo, rovnalo by se to 115 000 kcal. Dávejte bacha. Můžu se zeptat? To je dnešní průměr nebo to byl průměr před 24 - 30 lety?

- To je dnešní průměr. - Dobře. Skvělá otázka přišla od Guye Larsena. Vždycky mě to zajímalo. Ptá se, jestli se voda ve vesmíru vypaří nebo zmrzne. Uvaří se z nedostatku tlaku nebo zmrzne protože je prostě ve vesmíru? Co myslíš? - Co si myslíte?

- Řekl bych, že zmrzne. - Uvaří se. - Zmrzne. Hádejte, co. Jsem z Ameriky, kde je každý vítězem. Vlastně vyhráli všichni, protože se stane obojí. Ve vesmíru se voda, ne ve stejnou chvíli, ve vesmíru se voda vyvaří a vypaří a potom zkrystalizuje na krásný vesmírný sníh. Krásná jsou také černá, ultrafialová světla.

Jedno obrovské je tady. Díky němu bílé věci, jako zuby nebo tkaničky, září. Protože tyto předměty pohlcují ultrafialové světlo a odrážejí ho jako viditelné světlo. Tady je super trik s tonikem. Tonik obsahuje chinin, což je skvělá fluorescentní složka. Sledujte, co se stane, když před černé světlo postavím sklenici kohoutkové vody.

Nuda. Vidíme fialovou barvu, ale to je spíše dlouhá než krátká vlnová délka. Z této zářivky vychází spousta ultrafialové energie. Sledujte, co se stane, když tonik z nové lahve, naliji sem, uvidíte, jak se smíchá a bude světélkovat. Tady je tonik.

Jo. Chinin z... - Krocan. - Tak to vyslovuje krocan. Každopádně, jeho chemické vlastnosti jsou stále stejné. Pohlcuje ultrafialové světlo a vyzařuje ho jako viditelné. Skvělý způsob, jak udělat svítící želé, nebo koktejly, které svítí ve tmě. Jsou to jen vtipné příklady. Nebo se ho zkuste napít a podívejte se do pusy pod černým světlem.

Je to vážně strašidelné a husté. Další fakt o jídle. Mohli bychom se tě zeptat, jestli máš nějaký zajímavý fakt o krocanech. Vsadím se, že ano. Co třeba... Teď jsme ve Velké Británii. Tady se jich o vánocích sní 10 milionů. Ale moment, v Americe, kde bydlím, se jich o Díkůvzdání sní 60 milionů.

Benjamin Franklin chtěl, aby byl krocan národním ptákem USA. Samozřejmě, vybrali jsme si orla bělohlavého, ale pokud by bylo po jeho, v USA by se krocani vůbec nejedli. Byli by úžasnými symboly Ameriky. Neříkejte, že na FoodTube není kvalitní obsah. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten typek co se pta na materske mleko je Hugh Fearnley-Whittingstall, ktery mel v tv nekolik serii o jidle a zivote na vesnici - River Cottage. Lze najit na YouTube.

00

Odpovědět

K té diskuzi o kaloriích... Z fyzikálního hlediska jsou kalorie a kilokalorie, o tom žádná. Kalorie odpovídá energii potřebné k zahřátí jednoho gramu vody o jeden stupeň. Kilokalorie odpovídá energii potřebné k zahřátí jednoho kilogramu vody o jeden stupeň.
Je ovšem zažitý pojem malá kalorie a velká Kalorie (všimněte si použití velkého písmene). Není to fyzikální veličina, čert ví kde to vzniklo, ale polovina jídel a meřítek (hodinky na tep a podobné vergly) funguje na téhle bázi.

10

Odpovědět

Okolo druhé minuty je tam chyba v jednotkách - říká, že lidské tělo má přibližně 115 000 kalorií (cal), nikoliv kilokalorií (kcal). Ale jinak pěkné video a díky za překlad. ;-)

52

Odpovědět

co já vím tak se i v češtině říká kalorie ale vždy se tím právě myslí kilokalorie (kcal), takže si myslím, že to je správně

1210

Odpovědět

+runner8Kalorie jsou kalorie a kilokalorie jsou kilokalorie, má-li být podaná informace věcně správná, nelze tyto jednotky zaměňovat, asi jako se nedají zaměňovat gramy a kilogramy. Jestli tomu tak někdo říká nebo ne, nevím, ale i kdyby to tak někdo v hovorové řeči použil, v odborném výkladu je třeba to používat tak, jak se to používat má.

155

Odpovědět

tak vám to řeknu jinak, ste zbytečný puntičkář přitom nic o tom nevíte (o výživě), prostě kalorie = kilokalorie, protože kdybyste aspoň zapojil selský rozum tak asi těžko bude mít lidské tělo 115 kcal to má jeden banán a lidské tělo obsahuje spoustu tuků atd..

312

Odpovědět

+runner8Kalorie NEJSOU kilokalorie. To není puntičkaření, to je prostě fakt. A jestli někdo tyto pojmy zaměňuje, tak je to chyba.

133

Odpovědět

Nemáš pravdu, je to naprosto správně co řekl. Jelikož je z Ameriky tak u nich Kalorie neni jednotka protože oni používají označení gram kalorie (cal) a kilo kalorie (kcal). Tudíž když Američan říká kalorie tak kalorie (calorie) = kilogram kalorie (kilogram calorie).

51

Odpovědět

jj... chápem... Malo to byť zaujímavejšie... každopádne nebolo. Navyše mi z toho bolo ždibec trápne... Pôsobilo to ako párty s výborným kuchárom a nejakým chytrákom čo melie veci, ktoré nikoho nezaujímajú...Síce to tak nebolo, ale mal som z toho taký pocit

610

Odpovědět

Michaelovi jeho Vsauce videa přesně sedí, jeho styl vyjadřování, výrazy obličeje, prostě všechno. Ale když ho takhle vidím v "normálním" prostředí a on se pořád chová a mluví jako v těch videích, zdá se mi to divné. Videa super, jaký je v normálním životě těžko říct. Kazdopádně bych Vsauce nezatracoval kvůli jednomu videu s Oliverem :)

290

Odpovědět

Já nevím, mi nepřijde, že by byl Vsauce horší nebo nudnější. Zdá se mi, že jednou není nějaký díl nějak extra super a hned že už to není jako dřív. Uznávám, že je už dost zpopularizovaný, ale to se dalo čekat. Ale je pravda, že já bych Michaelovi zbaštila cokoliv:)

52

Odpovědět

Začátky byly fajn. Černá díra, cestovaní v čase, rychlost světla.. Ale asi už mu docházejí nápady..

927

Odpovědět

strašně nudný.. lidi ho maji za boha že ví pár zajmavostí o něčem.. lidi by se měli zajímat sami o věci a ne obdivovat lidi co se o to zajímají, pže stejně jim to jde jedním uchem dovnitř druhým ven a je to jen pro zábavu, to tam rovnou můžou pozvat klauna

2253

Odpovědět

2:28 - blondinka s poharikom v ruke JEDNOZNACNE tvrdi ze voda vo vesmire zmrzne !!! priklad toho ze ked das 2 moznosti hocikomu tak je 50% sanca ze sa trafi a bude sa robit mudrym :D ale tu je to vlastne len 33% sanca kedze je tu skryta tretia moznost...alebo som ta blondinka teraz ja ? :D

514

Odpovědět

Jsi mimo

174

Odpovědět

00:51 Říká pretty big ratio, což by se dalo přeložit jako většina, kdyby to byla pravda. Podle wiki tvoří radioaktivní izotop 0,012% veškerého draslíku na zemi. To je relativně hodně oproti ostatním prvkům, ale nic blízko většině :-)

120

Odpovědět

Ono tohle už bylo v nějakém jeho videu a tam myslím říkal, že radioaktivní je každý dvacátý ... což není většina :-)

01