Je bezpečné sníst jídlo, které vám spadne na zem?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:759
Počet zobrazení:8 546

Známe to všichni, něco jíte a bum prásk, spadne vám to na zem. Zvednete to jídlo a dojíte ho? Vsauce nám dnes objasní nejen jak úžasné jsou banány, ale i jestli bychom měli dojídat jídlo ze země. Dneškem počínaje se překladu videí od Vsauce budu věnovat pravidelně, takže se s ním budete setkávat každé pondělí v 17:00.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael Vsauce, banány jsou úžasné. Jsou vlastně jedním z nejradioaktivnějších jídel, které běžně jíme, někdy se z vršku špatně loupou, Mým nejoblíbenějším způsobem, jak se tomu vyhnout, je prostě chytit banán a roztrhnout ho vejpůl. Bum. Teď se oloupe sám. Je to takový malý trik, ale pozor, aby vám nespadl na zem.

Tohle je smůla, ale když ho zvednu rychle, bude bezpečné ho sníst? Myslím tím, jak rychle se bakterie z podlahy dostanou na jídlo? Někteří to nazývají pravidlo 5 vteřin, jiní pravidlo 10 vteřin nebo také pravidlo 2 vteřin. Ale je něco z toho pravda?

Nebo je to prostě něco, co říkáme, abychom mohli sníst jídlo z podlahy? V roce 2003 Julian Clark skvěle prozkoumala tuto otázku. Zjistila, že 50 % mužů používá pravidlo 5 vtěřin, aby mohli sníst jídlo ze země. U žen je to 70 %. Navíc zjistila, že i jen krátký kontakt se zamořenou podlahou, kontaminuje i suché jídlo. Mythbusters došli ke stejným výsledkům a studie vydaná v Deníku aplikované biologie byla dokonce ještě odbornější.

Vědci kontaminovali různé typy podlah bakteriemi salmonely a zjistili, že 5 vteřin je moc dlouhá doba. Bakterie přilnou k upuštěnému jídlu téměř okamžitě. Ale čas je důležitý. Zjistili, že po 5 vteřinách bylo jídlo kontaminováno 150 - 8000 bakteriemi. A pokud tam leželo celou minutu, bylo zjištěné číslo desetkrát větší.

Zvážíme-li, že stačí pouhých 10 bakterií určitého rodu salmonely, aby vás infikovaly, měli byste si dobře promyslet, jestli budete jíst jídlo ze země. A rozhodně si samolibě nemyslete, že jste v bezpečí, pokud podlaha nebo upuštěné jídlo vypadá čistě. Podlahy jsou parádním domovem bakterií. Navíc se podlaha dostává do kontaktu s podrážkami bot a Arizonská univerzita zjistila, že 93 % našich bot je kontaminováno fekálními bakteriemi.

Všechny tyto studie jsou v lincích v popisu, je to velmi detailní čtení. Ale je pravda, že jídlo upuštěné na špinavou zem se kontaminuje okamžitě? Jistě, dává to smysl, ale okamžitě? Existuje limit, jak rychle se bakterie přemístí z jednoho objektu na druhý. Existuje snad nějaká doba, i velice krátká, během níž zvednu jídlo, které se za tak krátký dotek nezamoří? Tak to potřebujeme definovat dotek.

Už jsem to rozebíral ve Vsauce i THNKRu a MinutePhysics mají skvělou kvantovou perspektivu. Ale když se řekne dotek, představíme si dva objekty, které se vzájemně dotýkají, a není mezi nimi žádná mezera. Bohužel to není to, co se doopravdy děje. Na subatomické úrovni atomy vzdorují společné srážce, protože se jejich elektrony odpuzují.

Elektrony se mohou chovat jako vlny - vlny, které se překrývají a vzájemně ovlivňují, ale nikdy se nedotknou, vždycky je mezi nimi prostor. Když se někoho nebo něčeho dotknu, vlastně jen cítím, jak jeho elektrony z jisté vzdálenosti reagují na ty moje. Ze subatomicky malé, ale opravdové vzdálenosti. Takže jak vlastně dokáže lepidlo slepit věci dohromady, jak může rtěnka přilnout na rty, a jak se bakterie na špinavé zemi může přilepit na jídlo, které tam spadlo?

- Pozitivní náboj protonu - MODRÁ = POZITIVNĚJŠÍ - v molekule nebo atomu - MODRÁ = POZITIVNĚJŠÍ není v prostoru vždcky přesně vyvážen - negativním nábojem elektronu. - ČERVENÁ = NEGATIVNĚJŠÍ Někdy je molekula asymetrická, - a tato nevyváženost je trvalá, - (JAKO TATO MOLEKULA VODY) což dává molekule neustálý dipól, takže se chová jako maličký magnet.

Ale dokonce i v symetrických molekulách se elektrony přesouvají, a kdykoliv se mohou ocitnout blíže jednomu konci molekuly, kde vytvářejí rychle kolísavé dipóly, čímž způsobují, že se molekula chová jako magnet. Pokud mají molekuly velkou energii, budou do sebe jednoduše narážet a na jejich dipólech nebude moc záležet. Ale pokud je zchladíte, zpomalíte je, dipóly budou mít mnohem větší efekt.

Proto mají molekuly tendenci držet při sobě, když chladnou, a přecházejí z plynu na kapalinu a poté na pevnou látku. To je spousta informací o molukulách, ale je to neuvěřitelně důležité. Je to totiž důvod, proč se věci můžou namočit. Když vylezete ze sprchy, budete v průměru vážit o 0,5 kg víc než před namočením.

Je to také důvod, proč se dějí kapilární procesy. Pokud namočíte kapesník do sklenice s vodou, můžete pozorovat, jak se voda šplhá vzhůru po kapesníku navzdory gravitaci. Děje se to proto, že molekuly vody mají velmi silné dipóly, a jsou přitahovány k sobě (koheze) a také jsou přitahovány k molekulám papíru (adheze) silněji, než na ně působí gravitace. Pokud se chcete dozvědět o mezimolekulárních silách víc, přidal jsem nějaké linky do popisu.

Ale teď přichází otázka - jak rychlé jsou tyto síly? Mohou dva povrchy přijít do kontaktu natolik krátce, aby jejich molekuly nemohly být ovlivněny mezimolekulárnimi silami? K odpovědi budeme potřebovat molekulární dynamiku. Molekulární dynamika je počítačová simulace fyzikálního pohybu atomů nebo molekul. Například, toto je simulace jediného atomu mědi, který se usazuje na měděný povrch.

Všimněte si, že stopky nahoře počítají stovky pikosekund. Tyto simulace potřebují dostatečně krátký časový úsek, aby bylo možné spočítat nejrychlejší molekulární vibrace materiálu. Což zahrnuje všechno od vrtění po dělení. Obvykle je brán v úvahu čas krátký jako kvadrilion vteřiny. Takže to pravidlo 5 vteřin může platit, pokud ho přejmenujeme na pravidlo 1 femtosekundy. Pokud jídlo stráví na zemi kratší čas, je nepravděpodobné, že by molekuly pokojové teploty stihly být ovlivněny mezimolekulárními silami.

Až na to... Hups... Myslím, že přemýšlíme v moc malém měřítku. Mezimolekulární síly jsou sranda, ale předměty do sebe mohou být zapleteny - na makroskopické úrovni.

- SUCHÝ ZIP Lepidlo, make-up a ostatní lepivé věci často využívají drobných nedostatků, rýh, skulinek a koutů na povrchu předmětu. Lepivé věci se dokáží nasáknout dovnitř a udržet se. Dokonce povrchu, které se nám zdají být hladké, po bližším prozkoumání vůbec hladké nejsou. Dva listy papíru z telefoního seznamu po sobě mohou snadno klouzat, ale pokud tohle tření znásobíte počtem stránek ve dvou telefonních seznamech tím, že stránky vzájemně proložíte, dostanete monstrum schopné zvednout celé auto.

Nedávno jsem měl to štěstí, že jsem to viděl ve skutečnosti. Moje dobrodružství můžete zkouknout na Fast, Furious & Funny, je to nový kanál, sledujte ho, protože zvedáme auta lepšími věcmi než jen telefonními seznamy. Adheze mezi dvěma předměty způsobena tvary jejich povrchů zvyšuje tření a je známá jako mechanická adheze.

Hraje velkou roli v přenosu bakterií na upuštěné jídlo. Totiž, pokud dva předměty mohou mechanicky přilnout, ale nejsou tak blízko, aby se tak stalo, neříkáme, že se dotýkají. Pokud se tedy jako definice doteku rozumí schopnost mechanicky přilnout k povrchu jiného předmětu, pak by pravidlo 5 vteřin nemělo být známo jako pravidlo 1 femtosekundy. Protože pokud se dotýkají, je už příliš pozdě. Místo toho by to pravidlo mělo být známo jako "nesahej na jídlo ze země."

Když už jsme u toho, možná bychom neměli jíst jídlo, které se dotklo čehokoliv. Protože bakterie jsou všude. Včetně vás právě teď. Na vašem těle je právě teď víc bakterií než lidí žijících v Americe. V 1 gramu půdy je 40 milionů bakterií, na Zemi je 5 nonillionů bakterií (nonillion = 10^30).

Bylo zjištěno, že 1 z 10 platebních karet a 1 ze 7 bankovek má na sobě fekální bakterie. Tady je něco zábavného - běžte do komentářů a napište písmeno V. Pokud jste na to použili mobilní telefon, gratuluji, právě jste se dotkli 6 281 bakterií. Pokud používáte klasickou klávesnici, je to bezpečnější, sáhli jste asi jen na 180 bakterií.

Mobilní telefony jsou vlastně jedny z nejzamořenějších věcí, se kterými se dostáváme často do styku. Pokud chcete odhadnout kolik bakterií je na vašem telefonu, na základě toho, jak čistí jste vy, Oatmeal na to má skvělý kvíz, link je v popisu. Mě osobně ale nefascinuje ani tak to, jak špinavý je svět nebo kolik na něm žije bakterií, ale fakt, že navzdory těmto číslům nejsme nemocní mnohem častěji.

Náš imunitní systém je úžasný, ale spoléhá se na stejný princip adheze jako bakterie. Síly, které způsobují, že na sebe upuštěné jídlo nalepí bakterie, jsou stejné síly, které potřebujeme, abychom s nimi dokázali bojovat. Jsou to ty samé síly, které nás přivádí blíže dohromady, ať se nám to líbí nebo ne. Zůstaňte přilnutí a jako vždycky, díky za sledování.

Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (47)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Always bring banana to the party. Bananas are good.

191

Odpovědět

no...snížila jsem to na pravidlo 3 vteřin, ale dál s tím nehnu....jídlo je jídlo :D

231

Odpovědět

me by zajimalo, co kdyz mi spadne na zem jidlo zabalene? kdyz ho potom rozbaluju, co kdyz bakterie prejdou z obalu na jidlo?

207

Odpovědět

Od molekul jsem se už ztratil...

241

Odpovědět

nevím jestli sem to chtěla vidět :D to s těma bakteeriema je masakr..

202

Odpovědět

Supeeer ja osobně děkuji Vsauce zbožnuji a díky za ptavidelnost

191

Odpovědět

Naprd přelomit banán vejpůl-)plné obě ruce. PS: oloupat banán dokáží i opice

203

Odpovědět

Opice na to sere. Ta to sezere i se slupkou.

204

Odpovědět

+KniHovnaAno, to je poznatek z celého videa nejdůležitější, hlavně proto, že video bylo samozřejmě o banánech.

201

Odpovědět

omg jak muze loupat banan za drzak ? loupe se zasadne od bubaka !!!

2036

Odpovědět

Já ho také loupu za držák a vždycky přežil :D

223

Odpovědět

Jako vždy výbornej Vsauce. Těším se na další videa! A jak už tu někteří řekli, zdaleka ne všechny bakterie jsou pro nás škodlivé. Spíše je to naopak a většina je neškodných, některé jsou dokonoce prošpěšné (ty ve střevech). To tam aspoň mohl zmínit (stejně tak jsem čekal, že víc řekně na konci o tom imunitním systému).
A jen malá poznámka - sice je to detail, ale pozor na rozdíl mezi krátkým a dlouhým systémem čísel. Co je pro amíky kvadrilion je u nás biliarda, jejich nonilion je pro nás kvantilion (samozřejmě to nemám z hlavy, je to na wiki :D)
Jinak by mohly být zajímavý na překlad i ty jiný kanály, o kterých mluví - THNKR, MinutePhysics nebo to Fast, Furious and Funny... :)

201

Odpovědět

Jím jídlo ze země běžně a nebyl jsem nemocný roky.

2110

Odpovědět

I'm so smart .. right now! :D

205

Odpovědět

Pravidlo " nejez jídlo ze země" :D
Je to geniální, jako vždy 10/10

204

Odpovědět

Na mých penězích ani kartách žádné fekální bakterie nejsou! Všechny je zabil kokain :-)

206

Odpovědět

A já myslel proto, že žádné nemáš :D

194

Odpovědět

jedna věc je, že nejíme jídla ze země, druhá věc je to, že čím víc máme okolo sebe čistoty, tím víc injekcí do sebe ládujeme, abychom byli odolní proti nemocem - jelikož si nedokážeme vytvořit v těle sami protilátky, přemýšlejme lidi ;)

193

Odpovědět

Jop, pokud někdo lítá kolem svého dítěte se savem v ruce a antibakteriálním mýdlem ho umyje pokaždé, když šáhne na hračku, tak jediný co z toho vznikne je efekt skleníkového dítěte, který samozřejmě pak nemá šanci a může mu ublížit i pitomý očkování.

181

Odpovědět

Už vím, jak se otvírá banán. :-)

196

Další