Kolik kalorií je na ušmudlaném displeji?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:599
Počet zobrazení:6 113

V dnešním videu nám Vsauce poví, že hladový krk nasytí iPhone5 a že děti jsou nejlepší komplicové pro krádeže. Vyměnili byste své oblíbené jídlo za kalorie z iPhonu? Najali byste si děti ke spáchání zločinu? Složení čtverečního milimetru latentního otisku prstu: chloridy >10 µg aminokyseliny 10-100 µg močovina ̴ 1 µg amoniak kožní maz 5-100 µg

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Jsem doma na svátky. Jsem ve sklepě svých rodičů a používám jinou kameru než obvykle. Víte, co je vždycky jiné? Otisky prstů. Dlaně a chodidla jsou divná. Jsou pokryty papilárními liniemi, které se chovají jako razítko a značkují všechno, čeho se dotknete.

Otisky na plastu a plátnu jsou viditelné pouhým okem. I s čistýma rukama můžete na čistém povrchu zanechat otisk. Latentní otisk. Co ho ale tvoří? Čtvereční milimetr se skládá z tohoto: Všechny složky jsou organické, vlastně udržují pokožku zdravou, vodotěsnou, pružnou. Ale dotkněte se povrchu dostatečnou silou a může se vytvořit maz.

To způsobuje šmouhy na displejích a telefonech. Protein obsahuje 4 kalorie/gram, tuk obsahuje 9 kalorií/gram a displej iPhonu 5 má 4400 čtverečních milimetrů, takže olízáním ušmudlaného displeje iPhonu 5 přijmete asi 2 kalorie. Pokud byste olízali 245 ušmudlaných displejů iPhonů 5, bylo by to stejné jako sníst Big Mac. Než se rozutečete získávat živiny z ušmudlaných telefonů, měli byste vědět, že lidé potřebují pestřejší stravu.

Je zajímavé, že kočky a psi můžou vyrůst a prožít plnohodnotný život, i když jí stejné jídlo každý den. Co my lidé? Co můžeme jíst každý den beze změny a být zdraví? Ukázalo se, že existuje jedno jídlo, které můžete jíst každý den, celý život, beze změny, a zůstat zdraví. Pokud sledujete @tweetsauce, už znáte odpověď - mateřské mléko. Jestli mají vaše papilární linie tvar smyčky, oblouku nebo spirály, je dáno geneticky.

Ale malý markant vašeho otisku se formuje při vývoji plodu. Ukazuje, při jak specifických podmínkách se dělily buňky, ze kterých vznikla kůže. Proto i jednovaječná dvojčata, která mají v podstatě shodnou DNA, mají rozdílné otisky. Mohl bych vás stokrát naklonovat, a každý klon by měl jedinečné otisky. Kůže má dvě hlavní vrstvy - pokožku na povrchu a škáru pod ní.

Bazální vrstva pokožky vytváří nové buňky, které se vytlačují na povrch, kde odumírají a zplošťují se, čímž tvoří vnější ochrannou vrstvu pokožky - zrohovatělou vrstvu. Což znamená, že celý den, každý den, jste pokryti a ukazujete světu svou zrohovatělou vrstvu. Vnější buňky jsou stále obrušovány, ale jejich uspořádání se nemění, protože jejich tvar je určen tvarem spodní bazální vrstvy. Proto si můžete povrchově a dočasně obrousit nebo uříznout bříška, ale dorostou do stejného tvaru jako předtím.

Proč vůbec máme otisky? Všichni savci nemají papilární linie. Je to krutý vtip vesmíru, aby nám neprošel zločin bez trestu? Asi ne. Dvě nejpravděpodobnější odpovědi jsou: Zaprvé, papilární linie nám umožňují cítit jemné povrchy stokrát lépe, než kdybychom je neměli. Protože otisky mají smyčky, oblouky a spirály různých směrů, jediný dotek jakýmkoliv směrem stačí k rozeznání jemného povrchu.

Je dokázáno, že papilární linie umožňují savcům, jako jsme my, primátům, koalám, vydrám, lépe šplhat a uchopovat mokré předměty. Přestože žádné dva otisky nejsou identické, metody, kterými je porovnáme, nejsou vždy dokonalé. Je mnoho způsobů, jak vytvořit otisk, a každý z nich počítá s jinou pravděpodobností chyby. Pokud chcete spáchat zločin, je lepší nezanechat otisky vůbec.

Třeba najmout si někoho s adermatoglyfií. Některá kožní onemocnění mohou způsobit ztrátu otisků, ale adermatoglyfie je jediným onemocněním, které nemá další příznaky. Nicméně je vzácná. Pouze čtyři rozšířené rodiny na Zemi trpí touto nemocí. Pokud se chcete vyhnout otiskům a nemůžete sehnat nikoho s adermatoglyfií, nestrachujte se a najděte někoho, kdo ještě neprošel pubertou. Jistě, děti šmatlají a slintají na všechno, ale na pokožce mají mnohem méně hustého voskovitého tuku.

Proto otisky dítěte zmizí, vypaří se, mnohem rychleji než otisky dospělého. Dětské otisky zmizí během několika hodin. Takže využijte ke spáchání zločinu děti. A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (49)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

jako vsaucovi nemuze byt 27 podle vousu a vrasek a vlasu.. to nekd spatne spocital

183

Odpovědět

hehe majkl je gud ;-D

181

Odpovědět

Říkal jsem si, že tohle video asi nebude nic moc, tak jsem se na něj dlouho nedíval... Ale ono to bylo sakra zajímaví!

190

Odpovědět

"Na zločin používejte děti.." no jisté etnikum to má dovedené k dokonalosti desetiletí

192

Odpovědět

Kdo se aspoň jednou kouknul na svoje prsty ? :DD

218

Odpovědět

jak často vlastně Vsauce přidává videa?

182

Odpovědět

většinou jednou týdně :)

182

Odpovědět

Vsauce je suprovej, jsem moc rád, že přidáváte jeho videa, jen tak dál :)

Mimochodem už hodně dlouho nebyl Dan Ariely, myslím si, že by ho tu spousta lidí znovu uvítala, všechna jeho videa jsou úžasně poučná, zábavná a mají vynikající hodnocení :)

182

Odpovědět

souhlasim s tebou.. chtelo by to dalsi analyzy a jakym si zpusobem zabavne vyjadreni Arielyho :-p

181

Odpovědět

Dan Ariely nebyl už dlouho proto, že jeho "dvorní překladatelka" qetu je od začátku zkouškového období nedostupná. ;-) Brzy by se ale měla vrátit, takže třeba zase něco přeloží.

180

Odpovědět

pani ja ho typoval ze ma tak 35+ a mu je pritom jen 27 :O

182

Odpovědět

Tak to jsme dva. To má z toho že je pořád někde zavřejen a buďto se šprtá nebo dělá nějaký pokusy. ´:D

181

Odpovědět

Tak to je mazec! Zrovna dneska jsme dělali na laborkách otisky prstů. Že by náhoda? A Vsauce to podal o mnoho úrovní líp než ty učebnice, podle kterých jedeme.. Klobou dolů, je neuvěřitelnej!

191

Odpovědět

A proto vždycky když jdu páchat zločin, mám vždy rukavice.

182

Odpovědět

*Vsauce

183

Odpovědět

Juhu další dávka Vsace :D

183

Odpovědět

Už vím, proč se vždycky tak vynoří zpoza záběru. On si to tam určitě vždycky čte dole :D Ale né dělám si srandu, mně se jeho videa strašně líbí! :)

192

Odpovědět

Tá posledná veta: "Použite deti na to aby ste spáchali zločin..." a potom ako sa zatváril že: "Čo som to povedal..." :D :D :D

213

Odpovědět

Onj e fakt borec :) Nevíte někdo náhodou jeho IQ nechce se mi věřit že to jen přeříkáva. :)

BTW. Když pujde s holkou na rande a nebudete vědět o čem mluvit vyzkoušejte nějaké jeho téma :) Vypadáte pak chytře... :DDD Tedy když nebudete mluvit o olizovaní iphonu 5 :D

185

Odpovědět

IQ netuším. Na natáčení se určitě připravuje a shání podklady, ale "přeříkávka" to rozhodně není. Jen tu někdo troluje v diskuzi.
Troly nekrmit! :-)

193

Odpovědět

Nějaké jeho téma... I to z jeho videa FART SCIENCE? :-)

190
Další