Kde je nejnebezpečnější místo na Zemi?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:951
Počet zobrazení:10 588

Dnes se nám Vsauce pokusí přiblížit, jak je lidský život křehký a pomíjivý, a co všechno ho může ohrožovat. Poznámky: 15 000 liber/čtvereční palec = cca 1 100 kg/cm čtvereční = 108,6 MPa Odkazy z videa: Spadnutí do lávy: http://youtu.be/kq7DDk8eLs8 Světový index míru: http://www.visionofhumanity.org/gpi-data/ Další odkazy najdete v popisu videa na YouTube.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce, 93 % ze všech lidí, co kdy žili, jsou mrtví. Na 1 živou osobu připadá 15 mrtvých lidí. Země je nebezpečná. Ale kde je nejnebezpečnější místo na Zemi? Ignorujeme-li výskyty šílenců, kde je trvale nejnebezpečnější místo na planetě? Začněme s teplotou.

Extrémní horko nebo zima dokáže zabít během pár hodin, někdy i minut. V chladném prostředí bez oblečení lidské tělo samo nezvládne udržet dostatečně vysokou teplotu na to, aby se dalo přežít. Je to moc náročné. I pokud se cítíte příjemně a v teple, téměř polovina přijatých kalorií denně je využita pouze na udržování vaší tělesné teploty. Pokud byste člověka svlékli do naha a vystrčili ho do teploty 0 °C, umřel by na příliš nízkou tělesnou teplotu během 20 minut.

Potřebujeme teplo. Kyslík potřebujeme ale ještě nutněji. Což nás přivádí k vrcholku Mount Everestu. Tohle místo na povrchu Země má neuvěřitelně řídký vzduch. Na vrchu Mount Everestu je v porovnání s mořskou hladinou pouze 1/3 dýchatelného kyslíku. Horolezci dokáží tyto podmínky krátkodobě zvládnout, pokud se měsíce aklimatizují. Pokud byste se teleportovali z místa, kde jste, přímo na vrch Everestu, pravděpodobně byste umřeli během 2 - 3 minut, protože tam není dostatek kyslíku.

Smrt by byla ještě rychlejší, pokud byste byli na dně Mariánského příkopu. Tam byste byli ponoření téměř 7 mil pod vodou, což je asi 11 km, čímž by se tlak kolem vašeho těla zvýšil na 15 000 liber na čtvereční palec. V běžných plaveckých hloubkách můžete vždycky zadržet dech, ale v takové hloubce a s takovým tlakem by vaše plíce okamžitě zkolabovaly. A bez kyslíku byste upadli do bezvědomí během 15 sekund a umřeli do 90 sekund.

Umřeli byste tak rychle jako někdo, kdo vylezl do vesmíru bez skafandru. Pád do roztavené lávy je nejpozoruhodnější způsob smrti. Narozdíl od toho, co vídáte ve filmech, by se vaše tělo nespálilo a nepotopilo jako v pohyblivém písku. Místo toho by tam bylo hodně ohňostrojů. Horká roztavená láva je tekutá skála, čtyřikrát víc horká než vaše trouba, a lidské tělo je tvořeno převážně vodou, která by se vystavením takovému teplu výbušně proměnila v páru.

Na YouTube je super video, kde chlap hodí pytel organického materiálu do horké lávy. Nepotopí se, ale způsobí miniaturní erupci. Doporučuji, abyste si to pustili. Co kdybychom neměřili nebezpěčí podle rychlosti smrti, ale podle počtu způsobených smrtí? K tomuhle potřebujeme něco mnohem menšího - mikroskopického.

V roce 1918 zabila chřipka téměř 100 milionů lidí, což byly tenkrát 3 % světové populace. Místa, kde zaútočil mor, jsou ještě strašlivější. Během let 1347 - 1353 zemřela třetina evropské populace na dýmějový mor, infekci způsobenou bakterií Yersinia pestis. Je jednoché myslet na mor jako na něco z minulosti, ale on je tady pořád.

Teď máme antibiotika, která ve většině případů pomohou, ale věřte nevěřte, v Americe se morem nakazí 5 - 15 lidí ročně. V otázce úmrtnosti nejsou ale mor a chřipka ničím ve srovnání s tímhle: plasmodium. Je to prvok, který se přenáší komářím kousnutím a způsobuje malárii. V souhrnu lidské historie je počet úmrtí připisovaný malárii neuvěřitelný. Vědci, jako laureát Nobelovy ceny Beruch Blumberg, kteří studovali lidský genom a migraci ustanovili, že polovina všech lidí, kteří kdy žili, umřela na malárii.

V počtu celkové úmrtnosti napříč celou lidskou historií se místo, kde se plasmodium může prostřednictvím štípnutí komára dostat do vaší krve, statisticky může označovat za nejnebezpečnější místo na Zemi. Změňme teď úhel pohledu a zaměřme se na místa, která jsou nebezpečná ne kvůli podmínkám nebo tvorům, vlastně kvůli jednomu specifickému tvoru - nám. La Oroya je hornické město v Peru, kde je počet vražd nízký, ale zněčištění vysoké.

Hutě ve městě chrlí znečištění do vzduchu a teplotní inverze v atmosféře nad městem drží plyny uvnitř, což způsobuje 85x vyšší koncentraci arzenu ve vzduchu, než je bezpečné. To je nic proti jezeru Karachay v Rusku. Bylo označeno nejznečištěnějším místem na světě Institutem pro dohled nad ukládáním nukleárního odpadu. Jezero obsahuje tolik nukleárního odpadu, že můžete být ozářeni smrtelnou dávkou radiace jen tím, že budete hodinu stát poblíž určitých částí jezera.

Světový index míru hodnotí země podle toho, jak jsou bezpečné. Bere v úvahu několik faktorů, včetně zločinu a politické korupce. Nejbezpečnější zemí je podle indexu Island, nejnebezpečnější je Somálsko. Nejvyšší počet vražd je v Juárezu v Mexiku, kde je každý rok z 1 milionu obyvatel zabito 1 477 lidí. Vždycky mi přišlo zajímavé, kolik sériových vrahů je v Miami v seriálu Dexter.

Miami je ale velké město, takže navzdory všem sériovým vrahům není počet vražd v seriálu tím nejvyšším mezi televizními pořady. Tato pocta náleží Cabot Cove, městu, kde se odehrávala To je vražda, napsala. Analýza seriálu odhalila 274 vražd v městě s počtem obyvatel 3 500, čímž se počet vražd v Cabot Cove zvedl na 1 490 na 1 milion obyvatel. Donedávna bylo toto číslo nesrovantelné s realitou.

Loni ale město San Pedro Sula na Hondurasu oznámilo počet 1 588 vražd na 1 milion obyvatel. Uzavřeme to přehodnocením znečištění. Konkrétně výbuchem Černobylu a jistého protimluvného nebezpečí. 10 dní v roce 1986 se radioaktivní izotopy dostávaly ze sálajícího jádra reaktoru, čímž si vynutily masovou evakuaci. Dnes, o více než 25 let později, zůstalo mnoho ochranných zón neuvěřitelně smrtících.

Bez lidí ale divoký život v ochranných zónách rozkvétal. Obzvlášť ohrožené druhy, které v ochranných zónách mohou klidně žít, množit se a být tam v bezpečí... před... námi. Zničili jsme to místo tak, že ohrožovalo naše životy a donutilo nás to odejít.

A tím jsme to místo nechali bezpečnější pro jiné formy života. Víc informací si můžete přečíst v lincích dole. Učte se, a jako vždycky, díky za sledování. překlad:tynka www.videacesky.cz

Komentáře (59)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

10

200

Odpovědět

Co to má za hodinky na obrázku videa? O=

191

Odpovědět

Mít kdysi takovéto profesory, byl bych asi trošku jinde :), samozřejmě pochvala.

203

Odpovědět

jen jedna věcná, to místo okolo Černobilu pro zvěř a rostliny zas tak bezpečné není, ozářením došlo často k mutacím i mezi zvířaty... veřejně známá věc :) jistě ne všude, ale poblíž toho epicentra celkem častý jev

188

Odpovědět

U několika zvířat se jako důsledek nehody objevila rakovina a nemoc z ozáření. V okolí elektrárny nebyli objeveni žádní mutanti.

00

Odpovědět

opět jsem obohacen o další zajímavé informace. per sem další a další ! :)

181

Odpovědět

Skvělé.

190

Odpovědět

Parádní výběr videa, moc děkuju za překlad. 10*

180

Odpovědět

se mi nějak nezdá že za celou tu dobu co jsou lidi na zemi jich bylo jen tak málo jak říká na začátku ..

187

Odpovědět

Světová populace po většinu lidské existence nebyla v miliardách

190

Odpovědět

Mě to zas nepřijde divný..v roce 1804 byla na světě 1miliarda lidí...2 miliardy lidí byli až v 1927...az od poloviny sedmdasatejch let to je cca 1 miliarda za desetiletí...na zemi žilo prý cca. 107 miliard lidí...

191

Odpovědět

4:45 Prvok...misto prvek...slovenstina mi sice nevadi ale kdyz je to VideaCESKY.CZ a 99% titulku je taky cesky tak to bude spis preklep :D
8:45 Zničilo...misto zničili...45sec je prokletý čas :D
a co se toho nejznečistenejsiho mista na zemy tyče tak tam nikdy neslyseli o Ostravě :D

1838

Odpovědět

Až na to, že plasmodium je skutečně prvok, a ne prvek.

210

Odpovědět

FAIL:D

210

Odpovědět

To druhé jsem opravil, díky. Ale jinak je vtipné, že opravuješ chyby, a přitom si spleteš prvek s prvokem a ještě ve svém komentáři napíšeš "na zemy". :-D

211

Odpovědět

+BugHer0Vsak kdyz nevim tak predpokladam,ze je to jen spatne napsane....a na zemy...ne vsichni pri teplote 39,9 si kontrolujeme vlastni blbe i/y :D ....muj komentar nikdo cist nemusi ale ve videu jsem se dival ci jsou titulky spravne....ale alespon jsem nenapsal Na zemO :D

1920

Odpovědět

Než se na video podivam tak sazim,ze nejbezpecnejsi misto je hluboko pod vodou :P ... alespon teda co se prirodnich pruseru tyce :D

185

Odpovědět

tak nic,vubec som nevedel o co jde a este jsem si blbe precet nazev videa,nekomentujte :D

183

Odpovědět

zajimalo by mě jeslti do těch seriálů počítal i vraždy v midsomeru protože to městečko už je vyhlazené:D

200

Odpovědět

Midsomer bylo celé hrabství, nejen jedno městečko

190

Odpovědět

Jedním slovem fenomenální!!

Tak dokonalé podání těchto někdy i složitých informací snad ocení každý. Velmi přehledné a naplňující. Moc děkuji, že tyto videa překládáte, protože ač rozumím velké části videa, v těch podstatných pasáží, kde se dozvídáme důležité informace, se ztrácím. :)

191

Odpovědět

nejvic me dostava jedna vec.. ze ty mrtvy lidi vlastne nikam nezmizi D: a ze sou porad okolo nas, at uz v podobe tepla nebo jinejch molekul... a ze sou i v nas samotnych D: --->zakon zachovani energie ... otazka je ,co se stane s vedomim po smrti.

183

Odpovědět

Vymře společně s mozkovýmí buňkami.

203

Odpovědět

Vis co se stane s bicyklem, kdyz prestanes slapat a tim mu dodavat energii pro chod?? Tak takhle je to i s mozkem. :D

190

Odpovědět

+Hey JoeHmmm, bicykl mi ukradne Dežo Lakatoš, tak doufám, že s mozkem to tak nebude. 8^)

194

Odpovědět

to je duvod proc verim v Boha...abych se dostal do nebe D: a ne abych umrel s mozkem

189

Odpovědět

jaktože polsko nemělo ve středověku černej mor?? to jako 100 let s nikým neobchodovali?

201

Odpovědět

4:15 Je napísané "Jednoché" miesto "Jednoduché" :)

180

Další