Co kdybychom se narodili ve vesmíru?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:760
Počet zobrazení:12 336

Dnes se Michael zamyslí nad tím, jak bychom vypadali, kdybychom se narodili ve vesmíru. Samozřejmě nezůstane jen u úvodní otázky, ale objasní nám například i zdravotní problémy kosmonautů. Co myslíte, jsou intimnosti ve vesmíru vůbec možné?

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. howmanypeopleareinspacerightnow.com (kolik lidí je právě teď ve vesmíru) říká, že odpověď je šest. Od doby, kdy první člověk vyletěl do vesmíru před 52 lety, více než 500 lidí opustilo Zemi. A dostali se až na Měsíc. Působivě daleko. Vesmírné stanice, které dnes používáme ve vesmíru, jsou vychytané. Pro srovnání, obíhají jen takhle daleko od Země, zatímco měsíc, kde přistáli astronauti Apolla, je až tady.

Posledních 12 let žili lidé ve vesmíru nepřetržitě a nepřerušeně. Různí lidé v různém čase už od listopadu 2001. Zatím se ale všichni z nás, každý člověk, který kdy existoval, narodil přímo tady, na Zemi. Jistě, Země je obrovský soubor hmoty zformovaný ve vesmíru, který drží pohromadě díky vlastní gravitaci, takže v podstatě jsme se všichni narodili ve vesmíru.

Chci ale mluvit o meziplanetárním prostoru. Jaké je naše spojení s ním a v něm? Jak je přizpůsobená naše biologie pro rozsáhlý vesmír, do kterého jsme se narodili? Přesněji, kdybyste se narodili a vyrostli mimo Zemi, jak byste vypadali? Popořadě, kde je vesmír? Vesmír je asi 100 000 metrů nad vaší hlavou.

V tomhle místě je atmosféra tak tenká, že abyste dosáhli zvednutí, musí letadlo cestovat rychlostí, která se rovná orbitální rychlosti. Orbitální rychlost je tak velká, že dokonce i bez zvednutí... i během padání nepadáte. Protože Země vám doslova uhýbá stejně rychle, jako vy vůči ní padáte. Tohle dělají astronauti vesmírných stanic - padají.

Mylná představa je, že astronauti beztížně létají ve vesmíru, protože tam není gravitace. Je tam spousta gravitace. Vlastně na ně působí tolik gravitace, kolik působí na vás během sledování tohoto videa. Věřte nebo ne, ale pokud bychom postavili věž až k mezinárodní vesmírné stanici, tedy vysokou 370 000 metrů, a vy byste chodili na jejím vrcholku, vypadalo by to takhle: Prostě byste tam chodili jako já teď.

Necítili byste rozdíl. Ale mezinárodní kosmická stanice by svištěla kolem rychlostí 28 000 km/h. Musí, protože padá. Takže říct, že se kosmonauti vznáší na oběžné dráze, protože jsou ve stavu beztíže, je velmi zavádějící.

Co doopravdy cítí, je Zero-G (stav beztíže), kde g je zrychlení pociťované jako hmotnost. g bolí... tak hezky. Protože omezený vliv gravitace zajišťuje, že se vyvineme správně a zdravě. Pro tyto podmínky jsme koneckonců byli zrozeni. Ptát se, jak by vypadal člověk počatý, vyvinutý, narozený a vychovaný na oběžné dráze, vyžaduje debatu o beztížnosti.

Ve skutečnosti, lidé budující kolonie na planetách mimo Zemi, nebo cestující vesmírem dlouhou dobu, kteří očekávají narození dětí, by vyvinuli technologie, které by napodobily podmínky na Zemi. Dokud umělá gravitace nebude zdokonalená a snadno zaveditelná, je důležité rozumět vlivu beztížnosti na naši biologii a jiné věci. Například, ve stavu beztíže horký vzduch nestoupá, takže plamen svíčky nemá tvar jako protažená koule horkého plynu tažená vzhůru, ale je to opravdu prostě koule plynu.

Nejsme si jisti, že můžeme dělat děti ve vesmíru. Pouhé objímání je dost těžké. Nedávný vynález 2Suit by to mohl ulehčit. 2Suit poskytuje snadnou intimitu ve stavu beztíže, například ve vesmíru nebo planetách s malou gravitací.

Ale bude to stačit k zajištění početí? Enzym zajišťující zastavení pohybu bičíku spermie ve stavu beztíže nefunguje správně. Ve vesmíru plavou spermie rychleji. Věc, kterou víme o dětech uvnitř matek ve vesmíru, zahrnuje vývoj vestibulárního aparátu - kanálů ve vnitřním uchu, které využívají tok tekutiny, k určení vnímání pohybů, nahoru, dolů a rovnováhy.

Ve stavu beztíže tekutina vestibulárního systému jen tak plave, je zmatená. To může vést ke kinetóze, zrakovým klamům a dezorientaci. Nazývá se to syndrom adaptace na vesmír. Postihuje asi 50 % astronautů. Zmatení z pohybu způsobuje zvracení, nevolnost z jízdy autem, mořskou nemoc, nevolnost ze stavu beztíže a to kvůli přežití.

Věří se, že kinetóza, nevolnost z pohybu, je podobná následkům požití jedovatých rostlin, kdy vám zvracení může zachránit život. Těhotné krysy vyvezené do vesmíru porodily potomky, kteří měli problémy s určením směru. Na rozdíl od malých krys vyvinutých na Zemi, ty vyvinuté ve vesmíru měly problémy s plaváním. Jsou zdatnější při orientování se ve stavu beztíže, což je skvělé znamení pro lidi vyvinuté, narozené a vychované ve vesmíru.

Ale to je tak jediná dobrá zpráva. Endolymfa není jediná tekutina ovlivněná stavem beztíže. To jsou všechny tekutiny v těle. Na Zemi táhne gravitace všechny tekutiny dolů, ale na oběžné dráze se tekutiny mohou rozprostřít rovnoměrně, čímž způsobují u astronautů typické kuřecí nožky a opuchlé tváře.

Kosmeticky je to pešek. Navíc všechna ta tekutina ve vašem obličeji může ohrozit zrak. Z 27 kosmonautů pozorovaných po dlouhém vesmírném letu, mělo 9 rozšíření kapaliny kolem zrakového nervu, 6 mělo tlakem tekutiny vzadu zploštělé bulvy a 4 trápil otok zrakového nervu. Větší tlak kapaliny v hlavě dává tělu najevo, že je v něm nadměrné množství tekutin.

Těla cestovatelů ve stavu beztíže proto reagují nižší produkcí krve. Kosmonauti mohou ztratit až 22 % objemu krve, zatímco jsou ve vesmíru, což vede ke slabším, atrofovaným srdcím. Mimo dosah ochrany Země je radiace ze Slunce a zbytku vesmíru neuvěřitelně nebezpečná. Zatím přesně nevíme, jak se nejlépe chránit. Myši vystavené předpokládané radiaci během meziplanetárních cest vykazovaly znaky rozdílného toku krve v mozku a rozsáhlejších znaků vzniku Alzheimera.

Duševní pocity izolace ve vesmíru, myšlenky na vzdálenost od zbytku lidstva, vás mohou ovlivnit fyzicky. Vědci na jižním polárním kruhu si vyvinuli imunitní systém s nižším počtem T-buněk. Pokud jde o tvar těla, dospělí astronauti na oběžné dráze, na které nepůsobí gravitace, zažívají natažení páteře.

Někdy vyrostou až o 3 % před návratem na Zem. Člověk vysoký 1,8 metru se může z vesmíru vrátit o 5 cm vyšší. Bez běžné a typické zátěže kosti ve vesmíru atrofují a to až o 1 % měsíčně.

Při dostatku času může být celková ztráta kostní hmoty 40 - 60 %. Při stavu beztíže ani nepotřebujete k pohybu tolik svalů, což způsobuje atrofii svalů u lidí ve vesmíru. Ti, kteří byli zvyklí bojovat s gravitací, se mohou scvrknout až o 5 % měsíčně s celkovým úbytkem svalové hmoty 20 %. Je to docela děsivé a smutné. Ale nemusíte nad tím brečet, protože bez G1, která je potáhne dolů, nefungují slzy ve vesmíru stejně.

Astronaut Chris Hadfield natočil skvělá videa o rozdílném dění věcí na oběžné dráze. Například slzy prostě tvoří na vašem obličeji kaluž díky povrchovému napětí. Ve vesmíru můžete brečet, ale jak říká, slzy nepadají. Víme, že tyhle problémy mají ve vesmíru dospělí.

Teoreticky by to mnohem víc ovlivnilo vývoj dítěte. Poukazuje se na podobnosti vývoje kostry dětí na oběžné dráze a nemocí, které na Zemi způsobují slabé a měkké kosti, kosti, které se lámou a hojí působením rozdílných sil než jsou síly směřující dolů, například křivice. Můžeme říct, že bez patřičné prevence, cvičení a péče, kterou podstupují dospělí astronauti, mohou děti vyvíjející se vesmíru vypadat takhle.

Ne kvůli křivici nebo nedostatku vitamínu D, ale protože by zkrátka chyběly síly a jejich aktivní využití potřebné ke správnému vývoji kostí. Přidejte to k ostatním hrozbám. Představte si takto tvarované tělo s hubenějšíma nohama, slabšími svaly, opuchlejším obličejem, špatným zrakem a vyšší náchylnosti k demenci v pozdějším životě. To nezní moc dobře, co?

Pamatujte, že spousta z toho jsou spekulace. Na toto téma existuje jen pár studií a pár se jich plánuje do budoucna. Navíc ani nevíme, jestli se ve vesmíru může vyvinout zdravý plod nebo jestli vůbec může dojít k početí. Když přemýšlím nad tím, jak málo víme o svých tělech, a jak by naše těla mohla růst a vyvíjet se ve vesmíru mimo Zemi, vzpomenu si na plankton.

Tihle drobci žijí v oceánech v ohromujícím množství. Mnoho z nich ani není možné jednotlivě pozorovat. Dohromady jsou ale vidět až z vesmíru. Odhaduje se, že v našich oceánech je víc planktonu než je hvězd v naší galaxii. Na Zemi je víc planktonu, než je galaxií v pozorovatelném vesmíru. A tihle drobci jen tak bloumají proudy oceánu. Jsou to poutníci.

Vlastně byli pojmenování podle řeckého slova poutník. Jméno, které sdílí s objekty putujícími po obloze - planetami. Plankton na planetě. Poutníci na poutnici. Možná že i jako plankton jsme i my, lidé, předurčení k putování široko daleko, až se staneme početnějšími než hvězdy v naší galaxii.

Je to v oblasti, které můžeme dosáhnout. Předtím, než budete moc nadšení a moc pyšní, pamatujte, že víme jen málo o tom, jak naše těla rostou a vyvíjejí se mimo této poutnice, této planety. A přestože víme hodně o starších slovech, která zní jako tělo, v podstatě ani nevíme, proč těmhle věcem vůbec říkáme těla. A jako vždycky, díky za sledování.

Překlad: tynka www.videacesky,cz

Komentáře (45)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Všimli jste si ty lišty nahoře 0:10, to je nějaká šifra ??

10

Odpovědět

michael z vsauce mi mega chybí. začal dělat placený videa, což chápu. I tak tu těch "free" spoustu chybí. Nemáte na to člověka, či co?

10

Odpovědět

boha, až som sa tej jeho obrovskej hlavy zľakol

02

Odpovědět

Vsauce je jako učitel. Nadhodí spoustu věcí a žádnou nedokončí. Zbytek si najděte sami. Není čas na vysvětlení, musíme toho ještě hodně stihnout a já tu nejsem od toho, abych vás něco naučil. Učit se máte vy sami.
Zmíní se o tom, že zvracení z pohybu je podobné zvracení z pozření jedu. Fajn, ale stále nevím, proč by mi zvracení mělo zachránit život v autobuse. Ale hledat to nebudu.

244

Odpovědět

to je jednoduche: ked sa v autobuse povracia dostatocny pocet ludi, vodic radsej zastavi a vyspusti ich von - budu na slobode mimo miesta, kde im prislo zle ;) :D

242

Odpovědět

Zvracení ti nemá zachránit život v autosu. Lidské tělo přece od přírody nepočítá s tím, že budeš jezdit v nějakém autobuse, v letadle, na lodi, nebo v dalších prostředcích vynalezených člověkem. Lidské tělo se vyvíjí a připravuje na život na pevné zemi a pokud je dlouhodobě vystaveno takovému pohybu, na který "není stavěno" je, jak Vsauce říkal, zmaneté a tak spouští obranné mechanismy. A i když je tahle obrana v takovém případě zbytečná, tak ji tělo spouští, protože si možná "myslí", že je tenhle nepřirozený stav způsobený užitím nějakého jedu.

390

Odpovědět

2:26, vzpomněl si ještě někdo na lyric video k Up in the Air? :D

180

Odpovědět

Hmm, tak po tomhle videu si říkám, že být kosmonautem má asi taky své mouchy :D

280

Odpovědět

Na kosmonauta nemá nikdo :D

261

Odpovědět

10/10... nic jinýho si tento kanál nezaslouží :-)

241

Odpovědět

Viděl jsem dokument Sex ve vesmíru, tam to bylo poměrně pěkně rozebráno, proč je těžký intimní kontakt ve stavu beztíže, či narození zdravého dítěte. Pro zajímavost, problém s intimním kontaktem by mohl mít několik řešení, jak bylo řečeno ve videu, speciální vesty, která se přilepí k sobě, potom tzv. "tunel lásky", kde nebude moc místa, tudíž nebude kam odlétat, nebo nějaká větší masa vody, která by se přirozeně zformovala do tvaru koule a v ní by byl sex taky relativně možný, protože to simuluje gravitaci. Ovšem jak je to s oplodněním, to už je věc jiná...:)

200

Odpovědět

- Som asi jediný komu vadí ten jeho hlas a to že mám celú jeho hlavu na obrazovke že ??????

2090

Odpovědět

Jo.

223

Odpovědět

+Maerlyn0ale mám 3 krát palec hore takže nádej tu je :D :D :D:

2110

Odpovědět

Ten pocit, když říkáš, že nemůžeš být "only one" a pak zjistíš, že jsi :D

207

Odpovědět

+Silenciotak tomu ver , som si to schytal teraz :D :D ... ale ved vieš internet snažil som sa presadiť si názor a vedieť čo ľudia na to

193

Odpovědět

Tak trochu deprese... :D čím dál víc zjišťuji, že pro mě asi bude opravdu nemožné dostat se někdy do vesmíru..

201

Odpovědět

Když je takový problém s chybějící gravitací, proč už dávno není součástí ISS rotující modul, který by pomocí dostředivé síly gravitaci alespoň částečně simuloval? Nebo proč vesmírnou loď na své meziplanetární cestě celou neroztočit? Tohle řešení, které A. C. Clarke používá snad v každé druhé knize, mi přijde s trochou snahy celkem jednoduše realizovatelné, na rozdíl od umělého gravitačního pole fungujícího na neznámém principu, které zase používá 99 ze 100 sci-fi filmů.

200

Odpovědět

ano jistě proto tvrdil. že způsoby vytvoření umělé gravitace už existují, jen není levné a jednoduché je vyrábět masově...nebo spíš Massově? O:-)

190

Odpovědět

Tak on přemýšlí nad početím člověka ve vesmíru a dokáže říct větu, že víme o svých tělech málo? :) Přijde mi, že až znepokojivě moc..

182

Odpovědět

Přemýšlet může, ale nedopracuje se k výsledku.

00

Odpovědět

+tkChtěl jsem říct, že víme jen kousek skládanky.

00

Odpovědět

Vsauce jako vždy skvělý, ale mám poznámku k překladu: výraz "těhotná" se užívá pouze u lidí, u živočichů hovoříme o tom, že jsou "březí." Čas 6:15.

183

Odpovědět

V 10:44 se z toho složil vlastně klasický obraz mimozemšťana (á la Roswellská pitva).

181

Odpovědět

je o tom i dokument jmenuje se to myslím Sex ve vesmíru

180

Další