Elon Musk o dalším velkém skoku pro lidstvoSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:99
Počet zobrazení:10 621

Při příležitosti 50. výročí mise Apollo 11 si Jeffrey Kluger (redaktor časopisu Time a spoluautor knihy Apollo 13) popovídal s Elonem Muskem o jeho vizi do budoucna.

Poznámky k překladu:

"That’s one small step for a man, one giant leap for mankind." – "Malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo," je jeden z nejslavnějších citátů 20. století. O tom, co přesně řekl Neil Armstrong a že nervozita si nevybírá, se dočtete v článku Malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo. Co přesně řekl Neil Armstrong?.
Privately held company – soukromá společnost, která nevydává volně prodejné akcie.

Přepis titulků

Koncem týdne vyšle SpaceX náklad na Mezinárodní vesmírnou stanici. Na palubě bude obrázek, který je připomínkou 50. výročí mise Apolla 11 na Měsíci. Elon Musk je zakladatelem společnosti SpaceX a také velkým fanouškem přistání nejen na Měsíci, ale i na dalších místech. Hovořil s ním s editor magazínu Time, Jeffrey Kluger. Před padesáti lety, 20. července 1969, učinil kapitán Apolla 11 Neil Armstrong velký skok.

Malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo. Stal se z něj první člověk, který se prošel na Měsíci. O 19 minut později se k němu připojil Buzz Aldrin, pilot lunárního modulu. - Nádhera. - To je teda něco! To podnítilo představivost mnoha badatelů a jednoho malého chlapce v Jižní Africe. - Narodil jste se dva roky po přistání Apolla.

- Ano. A přesto se zdá, že máte vesmír v krvi. Apollo 11, přistání na Měsíci, je... asi nejinspirativnější věc lidské historie. Rozhodně to inspirovalo mě. Nejsem si jist, jestli by bez Apolla 11 vzniklo SpaceX. Elon Musk je zakladatel, výkonný ředitel a hlavní designér společnosti SpaceX, což je zkratka pro Space Exploration Technologies. Jeho soukromá společnost vyrábí rakety a vesmírné lodi.

Čekal jsem, že budeme pokračovat i po Apollu 11, že na Měsíci bude základna, že budeme posílat lidi na Mars. A jsme v roce 2019 a Spojené státy momentálně neumí vyslat lidi ani na nízkou oběžnou dráhu. Proto je SpaceX jednou ze společností, která doručuje náklad na Mezinárodní vesmírnou stanici, zatímco Rusové dopravují posádku. Důvodem je to, že program NASA pro dopravu lidí do vesmíru byl ukončen v roce 2011.

Taková budoucnost je smutná. Když ráno vstanete, co ve vás zažehne jiskru? Co vás nadchne na tom, že jste naživu? V ústředí společnosti SpaceX, na předměstí Los Angeles – Hawthorne, pohání čtyřicetiletého miliardáře myšlenka na to, že lidé možná budou jednoho dne obývat jiné planety. Zejména Mars. Jedním z ideálních míst pro všechny, kdo milují vesmír, - je rampa 39A.

- Nejlepší rampa. - Ta nejlepší. Zbývá 15 sekund. Je to rampa, ze které odletělo Apollo 11 na Měsíc. Máme tu start. Mnoho významných misí NASA začalo právě zde, na půdě Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Díváte se na živý přenos startu rakety Falcon Heavy z rampy 39A. - Nemůžu uvěřit, že ji máme. - Na to se chci zeptat. - Je to pocta. - Jak to vnímáte?

- Nejsme toho hodni. Od svého založení v roce 2002 dosáhla společnost SpaceX mnoha úspěchů. Je to první soukromá společnost, jejíž loď vyletěla do vesmíru, obletěla Zemi a zase se vrátila. Podívejte se na historické přistání prvního stupně jejich rakety, která na moři bezpečně přistává na plošinu. Falcon opustil rampu. Na své cestě také společnost narazila na mnoho překážek. Musk často používá výraz "rychlá znovupoužitelnost".

Proč by měla raketa letět jen jednou? Jako letadlo. Když přistane, čekáte, že jen doplní palivo, možná doplní... - vodu, jídlo. - Uklidí se tam. - Ano, drobnosti. Běžné očekávání je, že můžete letadlo velmi rychle přichystat a za hodinu letíte někam jinam. Takhle to musí být i u raket. Elon Musk není jediný miliardář s velkými plány. Vypustit... Společnost Virgin Galactic Richarda Bransona chce do vesmíru vozit turisty.

A Jeff Bezos z Amazonu založil společnost Blue Origin, která chce stavět vesmírné kolonie. To, co dělá Jeff Bezos s Blue Origin, je dobré. Občas ho trochu škádlím, ale myslím, že dělá dobrou věc. Musk ale nemá jen velké plány, myslí také hodně dopředu. Pravidelné cesty na ISS. - Kdy vyšleme posádku na ISS? - Ano, posádku. - Asi tak za šest měsíců. Návštěva Měsíce.

Bude to zní trochu šíleně, ale... s lodí bez posádky bychom na Měsíci mohli přistát za dva roky. V jeho hledáčku je ale vždy planeta Mars. Vyslání posádky na Mars tak za čtyři roky. Myslím, že je to... docela reálné. Interně budeme mířit na dva roky, ale realita budou tak čtyři. Jednoho dne by na rudé planetě rád viděl i města. Aby byla na Marsu soběstačná města, musíte tam nějak dopravit milión tun nákladu.

- Doslova milión. - To je dost velký náklad. V dlouhodobém horizontu nedokážeme říct, co čeká obyvatele planety Země. Ale Elon Musk říká, že chce, aby lidstvo přežilo, ať už svůj domov bude mít kdekoliv. Chci věřit tomu, že budeme mezi hvězdami. A to je věc... Z takové budoucnosti jsem nadšený, asi jako většina lidí. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proto vyslal družice které kazí pohled na noční oblohu, proto jich tam chce poslat dalších několik stovek... + ten 5g internet co lidem akorát ničí zdraví ? :) Hmm, možná to fakt myslí dobře.

216

Odpovědět

Jasně, přes všechny ty satelity už téměř nejsou vidět hvězdy a ten internet co vysílají mi skoro usmažil mozek. :D

81

Odpovědět

+Taanniesú náhodou tie satelity hviezdy ? zničil si mi celý život :/

32

Odpovědět

+Taanm***t vás

15

Odpovědět

Ja veľmi rešpektujem to ako pohol v automotive priemysle a hlavne vo vesmírnom a pokračuje. Pokroky a vývoj za ideou, skvelé.

107

Odpovědět

S vesmírem souhlasím, ale Tesla je spíš marketingový zázrak než technologický...

41

Odpovědět

+TaanAha, tak proč doteď neexistuje elektrické auto s vyšším dojezdem a vyšší akcelerací než Tesla Model S, která se vyrábí od roku 2012? :)

43

Odpovědět

+scr00chyProtože nikomu nestojí za to rvát peníze do vývoje high end modelu, který by stejně v konkurenci marketingu Tesly neuspěl. Já ale mluvil spíš celkově o tom, že Tesla dokázala konkurovat běžným automobilkám s autem, které je dražší a má horší vlastnosti, než konkurenční spalovací stroje. Že se "nejlepší" model vyrábí už od roku 2012 je jen důkaz stagnace, dokud nedojde k nějakému výraznému pokroku v technologii baterií, tak to stejně už o moc lepší nebude...

52

Odpovědět

+TaanModel S se sice vyrábí od roku 2012, ale to je důležité jen z pohledu toho, jaký má Tesla náskok, ale neznamená to, že ta firma od té doby neinovuje. Dnešní Model S je úplně jiné auto než to z roku 2012 a je ještě o dost lepší (lepší motory, větší dojezd, lepší odpružení, facelift, lepší Autopilot, mnohokrát vylepšený software apod.) Co se týče baterií, tak ani tam Tesla nijak nestagnuje. Model 3 například využívá jiný typ článků než Model S.

A Model 3 už high-end není a stejně nevidím auto jiné značky, které by mu konkurovalo v parametrech nebo poměru ceny a výkonu nebo počtu vyrobených kusů. Tak co se vlastně snažíte říct?

43

Odpovědět

+scr00chyA kolikanásobně větší dojezd má ten Model 3 s jiným typem článku? Z Li-ionky prostě už o moc víc nevytlačíš, ať už jseš fanboy sebevětší. A lepší poměr cena/výkon má v podstatě každý benzíňák ve stejné cenové hladině...

33

Odpovědět

+TaanNejde to moc srovnávat. Model S je o dost větší a těžší než Model 3, nicméně pokud vezmeme Model S se 75kWh baterií a dvěma motory, tak ten má reálný dojezd 400 km. Model 3 se 75kWh baterií a dvěma motory má dojezd 523 km. Ale jak říkám, důvodem je asi hlavně velikost auta, typ článku je vedlejší. To jsem zmiňoval jen jako příklad toho, že ty baterie se neustále vyvíjejí a vylepšují. Tesla nyní koupila firmu Maxwell, jejíž technologie suché elektrody by měla vést k dalšímu zvýšení energetické kapacity Li-Ion baterií. Takže prostor pro vylepšení tam určitě ještě je a není to tak, že Li-Ion už je ne teoretickém maximu.

Jinak "lepší poměr cena/výkon má každý benzíňák" je diskutabilní. Například BMW 3 Series je ořímý konkurent Modelu 3 a stojí zhruba stejně. Jenže když započítáme nižší provozní náklady elektromobilu, tak po pár letech vlastnictví vychází ta Tesla ještě o dost lépe.

42

Odpovědět

+scr00chyA to si nespomenul snahu o zníženie pomeru drahých a nákladných látok v batériach, teraz si už nespomínam na mená ale sú kľúčové, zatiaľ, pre funkciu batérie. To znamená, do budúcna to prinesie nižšie ceny batérií = elektromobilu.

22

Odpovědět

+scr00chyJá neříkám, že tam prostor pro vylepšení není. Je. Proto jsem psal "o moc víc", ne "o nic víc". A do provozních nákladů musíš taky započítat životnost baterie a najednou to zase vychází naopak...

11

Odpovědět

+Taan840K km s kapacitou 80% ti príde málo na začiatok ?

34

Odpovědět

+Taanpravda, elektromotor nieje žiadny zázrak, batérie tiež nie ale technológia ktorou disponuje. Zázrak je že to doteraz nikoho nenapadlo použiť.

btw porovnávaš 118 rokov vývoja vs 7. Génius.

22

Odpovědět

+Richmond153No samozřejmě. Mám snad porovnávat současnou Teslu se 100 let starým Fordem? Génius.

01

Odpovědět

+Taannope, neporovnávaj ich vobec. porovnaj si vývoj kam sa technológia dostala u jedného typu a kam sa može dostať u druhého s vedomosťami ktorými v automotive disponujeme. Porovnáva takto na drevo dve odlišné veci len neuvedomelý človek ktorý nevidí pred nos.

12

Odpovědět

+Richmond153Ale já si chci koupit auto dnes, ne za 10 nebo za 50 let. Nevidím důvod, proč bych nemohl porovnávat to, co se dá sehnat v současnosti... A v současnosti to vychází tak, že se elektro nevyplatí, pokud teda samozřejmě brutálně nezdaníš spalováky a nezadotuješ elektro, jako v Norsku, jenomže ani potom to není taková idylka, jelikož na to nemají dostatečnou infrastrukturu.

21

Odpovědět

+Taanmyslenie aké máš ty našťastie nemá väčšina populácie, btw, nejaký zdroj o tom že Nórsko nemá na elektro vozy momentálne dostatočnú infraštruktúru ? To mi je novinka teda :)

03

Odpovědět

+Richmond153To mi vysvětli, jakou mentalitu má většina populace a o které populaci to mluvíš? O celosvětové, evropské, "západní", norské, nebo jen o nějaké tvé sociální bublině? Jinak chápu, že pro členy Církve elektromobilní to bude velká novinka, ale zkus třeba tohle:
https://thedriven.io/2019/07/30/norway-approaches-250000-evs-while-drivers-queue-to-use-fast-chargers/
https://www.cnet.com/roadshow/news/norway-electric-car-charging-infrastructure-upgrade/
https://www.autoforum.cz/zajimavosti/smutne-konce-norske-elektricke-pohadky-vecer-na-ulicich-pres-kabely-neni-k-hnuti/?fbclid=IwAR1Y0Pzuwu388_fNyB9hTfoI4NkZfRURDzc46h05oyVc4RnMacLwwF_j5EU

10

Odpovědět

Bezosův nápad přesunout těžký průmysl do vesmíru taky není k zahození.
Zemi by jsme si nechaly pro život a k obživě.

94

Odpovědět

nj, len to vyzera ako skvely monopol pre uz-najbohatsie firmy na zemi :/

34

Odpovědět

+skavenZostane všetko ako je len sa rozdelí trh ľudstva na dve zložky, vesmír, zem.

06

Odpovědět