Zlevní Starship lety do vesmíru, nebo selže jako raketoplán?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:5 259

SpaceX už řadu let vyvíjí potenciálně revoluční raketu Starship, která má umožnit levné cesty na zemskou orbitu, Měsíc i Mars. Díky kompletní a snadné znovupoužitelnosti mají být lety Starship několikanásobně levnější než starty současných raket. Něco podobného ale sliboval raketoplán agentury NASA v 80. letech. Realita však nakonec ukázala, že jeden let raketoplánu byl ve výsledku dražší než let klasické rakety na jedno použití. Čeká Starship podobný osud, nebo se Elonu Muskovi podaří problém rozlousknout? A nebude to na úkor bezpečnosti?

Tip: Podobnému tématu se věnovalo dříve přeložené video od Everyday Astronauta.

Poznámky k překladu:

  • Video vzniklo ještě předtím, než byla raketa BFR přejmenována na Starship.
  • Autor zmiňuje PICA-X pro tepelný štít BFR. To je velice zajímavý materiál, který SpaceX používá na svých lodích Dragon, avšak tepelný štít Starship nakonec bude řešen jinak.

Přepis titulků

Je rok 1972, poslední mise Apollo na Měsíc právě skončila a prezident Nixon oznámil novou americkou kosmickou loď. Toto je největší člověkem vypuštěná kosmická loď a první s křídly. První znovupoužitelná kosmická loď na světě. Raketoplán. Schopný vynést několik astronautů a zároveň velký satelit na zemskou orbitu. Nápad znovupoužitelných kosmických lodí měl drasticky snížit cenu za dosažení orbity. A ačkoli měl za sebou raketoplán více než 100 úspěšných misí, nikdy nedodržel to, co sliboval.

SpaceX se dnes také snaží snížit cenu za dosažení vesmíru. Co ale dělají jinak? Jak víme, že se z BFR nestane další raketoplán? V tomto videu porovnáme BFR a raketoplán, také se ale podíváme na to, co stálo za selháním raketoplánu a co SpaceX dělá s BFR, aby se vyhnulo stejnému osudu. Od samého začátku byl raketoplán navržen tak, aby byl znovupoužitelný a levný na provoz.

Během vývoje NASA odhadovala, že celková cena 14leté životnosti raketoplánu vyjde na 45 miliard dolarů s cenou 54 milionů dolarů za jeden let. Tyto odhady ale byly hodně daleko od pravdy. Bylo to dáno především množstvím oprav po každém letu. Původně se u raketoplánu měla stejně jako u letadel provést jen rychlá prohlídka mezi lety.

Proces měl zabrat okolo dvou týdnů, nicméně obvykle to zabralo asi 3 měsíce. O MNOHO MĚSÍCŮ POZDĚJI Pohni s tím. No tak, dělej! Každý ze tří motorů RS-25 musel být odmontován a opraven po každém letu, a jelikož bylo palivo pro manévrovací trysky toxické, během práce s nimi se s raketoplánem nesmělo dělat nic jiného. Nejvíce času ale zabrala práce na opravě tepelného štítu raketoplánu, kdy musela být jednotlivě zkontrolovaná každá z 35 000 destiček mezi každým letem.

SpaceX plánuje použít pro jejich štít materiál zvaný PICA-X. I když je tento materiál navržen tak, aby se pomalu opotřebovával po každém letu, SpaceX s ním chce provést stovky letů, než ho budou muset kompletně vyměnit. Pokud SpaceX chce, aby BFR byla levná a znovupoužitelná, bude se muset naučit umění raketové znovupoužitelnosti. Falcon Heavy je se záchranou všech stupňů schopen vynést podobně těžký náklad jako raketoplán, ale pouze za zlomek ceny. Ale i když vychytají znovupoužitelnost, budou to muset udělat tak, aniž by ohrozili bezpečnost.

Jeden z největších problémů raketoplánu neměl co do činění s raketou jako takovou. Byl to přístup NASA k bezpečnosti, který začal být v 80. letech tolerantnější. Vzhledem k ambicióznímu harmonogramu se vedení NASA začalo snažit startovat za každou cenu. Aby se stihly plánované starty, byla ignorována potenciální rizika, což vedlo ke dvěma smrtelným nehodám raketoplánu. Aby BFR stihlo první start k Marsu v roce 2022, je nesmírně důležité, aby se SpaceX nevydalo cestou honby za splněním termínů na úkor bezpečnosti.

SpaceX v průběhu let ukázalo schopnost rychle provádět změny v návrhu svých raket. Andy Lambert ze SpaceX jednou řekl, že nikdy nevyrobili dva stejné Falcony 9, nová raketa byla vždy v něčem lepší. Tento rychlý vývoj jim umožnil zdokonalit přistávání Falconu 9. Také ale měli pár nehod, které si už nebudou moct dovolit, jakmile začne BFR létat s lidmi.

Raketoplány také omezoval proces jejich návrhu a výroby. Práce na nich byla rozprostřena mezi několik firem po celé zemi, aby byl program atraktivnější pro Kongres. Nejenže to zvýšilo cenu programu, ale také to zvýšilo komplexnost celé konstrukce raketoplánu. NASA navíc pro raketoplán dostala určité podmínky. Ty často vyžadovaly použití zastaralého hardwaru, namísto vývoje novějších a efektivnějších řešení.

Jelikož SpaceX nemusí řešit takovéto požadavky, můžou navrhnout BFR od nuly. A protože si skoro všechno sami navrhují a vyrábějí, mají jistotu, že všechny části budou správně spolupracovat. Takže i když nadšení okolo BFR dost připomíná začátky raketoplánu, vypadá to, že se SpaceX vydalo na cestu tou správnou nohou. A vzhledem k jejich dosavadním úspěchům by BFR mohlo stát opravdu za to. Co si o BFR myslíte vy?

Dodrží své cíle, nebo bude mít potíže s dosažením nízké ceny a rychlého znovupoužití, které slibuje? Dejte mi vědět v komentářích. Překlad: Daniel Ouředník Korekce: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář