Výročí epického prvního startu Falconu HeavySvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
97 %
170. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:112
Počet zobrazení:6 443

Přesně před rokem poprvé vzlétla největší raketa současnosti – Falcon Heavy společnosti SpaceX. Raketa vyslala elektromobil Tesla Roadster Elona Muska za oběžnou dráhu Marsu, kde stráví miliony let. Testovací let byl úspěšný a záběry Tesly ve vesmíru obletěly celý svět (doslova i obrazně). Jeden z fanoušků následně vytvořil parádní sestřih, který se ohlíží za touto nezapomenutelnou událostí. Podrobnější ohlédnutí za premiérou Falconu Heavy najdete v sérii článků na ElonX.

Přepis titulků

Rádi bychom vám představili podrobnosti o Falconu Heavy, což je naše nová raketa. Velmi velká raketa. 6. ÚNORA 2018 Většina firem či státních organizací má moc malé ambice. Vyrobily jen relativně malé rakety. Falcon Heavy je možná první raketa v kategorii supertěžkých nosičů. Tah přes 2200 tun je opravdu neuvěřitelná síla. Dvakrát vyšší nosnost než jakákoli jiná raketa.

Může vyslat náklad bez zastávky přímo k Plutu. Hotely v okolí jsou zcela vyprodané, parkoviště přeplněná. Tohle je první vzrušující věc v raketové technice za hodně dlouhou dobu. - Falcon Heavy je připraven na start. - T-15 sekund, finální odpočet. Falcon Heavy má povolení ke startu. - 10, 9, 8... - Všechny systémy v pořádku. 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0. Zážeh.

Falcon Heavy startuje! Falcon Heavy míří do vesmíru v rámci testovacího letu. Staví na základech položených programem Apollo. Rampa LC-39A se tímto vrací k meziplanetárním misím. Jak jste mohli slyšet, raketa překonala rychlost zvuku. Vypnutí a odpojení bočních stupňů. Stupně se vracejí na Zemi a brzy zahájí vstupní zážeh motorů. Vstupní zážeh začal.

Boční stupně míří na své přistávací plošiny. Začal přistávací zážeh. Vyklopily se přistávací nohy. Vidím je, vidím je! Tamhle, kámo! To snad není možný! Cože?! Jóó, přistaň! - Neuvěřitelné.

- Nádhera! Falcony přistály! VYROBENO LIDMI NA ZEMI Tohle je důvod k životu. Ať jste bohatí, nebo chudí, ať jste z kterékoli země, všichni potřebují inspiraci. Překlad: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jako lidstvo za moc nestojíme, ale hrdost na "člověka" je na místě (a tím nemyslím Elona Muska jako jedince)

65

Odpovědět

Víte, proč se Elon tak směje? V kufru toho auta je totiž mrtvá prostitutka a už mu to nikdo nikdy nedokáže.

491

Odpovědět

Ten komentátor je docela mimo... Co má společného FH s programem Apollo? Asi stejně jako Saturn V s V2 obě sou to rakety :-D A od kdy je Měsíc planeta?

013

Odpovědět

Apollo 11 a další mise tehdy startovaly ze stejné rampy jako teď Falcon Heavy. A Měsíc není planeta, ale tady jsou tím myšleny prostě lety za oběžnou dráhu Země (=meziplanetární prostor).

152