Jak vznikla rivalita mezi SpaceX a Blue OriginemSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:61
Počet zobrazení:4 838
Elon Musk a Jeff Bezos mají hodně společného. Oba jsou miliardáři, kteří se proslavili úspěchem na poli internetových firem (PayPal a Amazon) a zároveň zhruba ve stejnou dobu oba založili společnosti zabývající se vývojem raket. To v průběhu let vedlo k rivalitě, která několikrát skončila u soudu. SpaceX a Blue Origin vedly spory ohledně rampy LC-39A, patentu na přistávání raket a také se popichovaly na Twitteru. Celé rivalitě se věnuje dnešní video z kanálu NeoScribe.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u NeoScribe. Mnoho let předtím, než SpaceX a Blue Origin čehokoli dosáhly, si v roce 2004 zašli Elon Musk a Jeff Bezos na večeři. Povídali si o raketách a o tom, na čem jejich firmy pracují. Ani jeden z nich nejspíš netušil, že o 15 let později bude SpaceX vyvíjet raketu pro cesty na Mars a že Blue Origin bude dokončovat těžkotonážní raketu. A určitě netušili, že se mezi nimi postupně zrodí velká rivalita.

Rivalita trvá už mnoho let a zahrnuje několik incidentů. Začalo to přebíráním zaměstnanců. V letech 2005–2008 vylákal Blue Origin řadu zaměstnanců ze SpaceX. Nepovedlo se mi najít přesné číslo, ale dostalo se to tak daleko, že SpaceX začalo filtrovat e-maily zaměstnanců obsahující výraz Blue Origin. V žalobě proti bývalému zaměstnanci SpaceX tvrdí, že Blue Origin najímal pečlivě vybrané zaměstnance SpaceX, aby získal informace o designech SpaceX.

Tyto spory následoval boj o startovní rampu LC-39A. Z rampy 39A startovala většina misí Apolla a také řada misí raketoplánu, včetně jeho prvního orbitálního letu. V roce 2013 byla rampa už dva roky nepoužívaná po ukončení programu raketoplánu. Údržba rampy stála NASA 100 tisíc dolarů měsíčně, a tak se agentura rozhodla rampu pronajmout soukromníkům. Zájem projevily SpaceX i Blue Origin.

SpaceX chtělo výhradní právo na používání rampy a Blue Origin následně zaslal vlastní návrh. Jeff Bezos je velký fanoušek historie kosmonautiky a programu Apollo především. Tato vášeň začala, když v 5 letech sledoval přistání lidí na Měsíci. O mnoho let později to vedlo k založení Blue Originu. Dokonce zafinancoval expedici, která vylovila motor F-1, jenž poháněl Saturn V během Apolla 11.

Bezos tedy chtěl rampu 39A používat pro svou raketu New Glenn, která byla a zatím stále je ve vývoji. V roce 2013 tedy vypukl boj mezi Blue Originem a SpaceX o právo využívat rampu 39A. Podle Blue Originu by na využívání rampy neměla mít exkluzivní právo žádná firma. Blue Origin zároveň slíbil, že v případě výhry by rampu sdílel s dalšími firmami, včetně SpaceX. Možnost pronájmu této historické rampy nakonec připadla SpaceX.

Rozhodujícím faktorem bylo to, že SpaceX mělo s NASA už sedmiletý vztah, který začal v roce 2006 kontraktem Commercial Orbital Transportation Services. Blue Origin navíc ani neměl raketu, která by rampu využila. New Glenn byl ještě mnoho let vzdálený. Bezos se ale jen tak nevzdal a podal právní stížnost. Blue Origin navíc začal spolupracovat s ULA, což je úhlavní nepřítel SpaceX. Blue Origin a ULA lobbovaly u senátorů napojených na kosmický průmysl.

Senátoři poslali dopis administrátorovi NASA, ale nepodařilo se jim změnit rozhodnutí NASA. Podařilo se jim ale naštvat Elona Muska. Muskovi přišlo absurdní, že by rampu měl dostat Blue Origin, kterému se nepodařilo na orbitu dopravit ani párátko. To opravdu řekl. Další konflikt přišel už v roce 2014 a týkal se patentu.

Tři roky předtím, než SpaceX začalo testovat vertikální přistání, a šest let předtím, než Blue Origin poprvé přistál s New Shepardem, Bezos požádal o patent 8678321 v roce 2009. Patent má 10 stran a jmenuje se "Mořské přistání vesmírných plavidel a související systémy a metody". Firma si tak nárokovala právo na koncept přistání rakety na lodi umístěné na moři nebo jiné vodní ploše. Když SpaceX oznámilo výrobu první autonomní přistávací plošiny, Bezosův patent byl už 7 měsíců schválený.

Musk zuřil, když se o patentu dozvěděl. Patent byl podle něj nesmyslný, protože přistávání raket bylo v minulosti mnohokrát navrhováno. Musk tedy podal žalobu proti tomuto patentu. Kdyby patent obstál, pro SpaceX by to byla velká rána, protože Blue Origin by mohl požadovat poplatek od každé firmy, která by využila tohoto konceptu.

Právníci SpaceX argumentovali tím, že Bezos s tímto nápadem rozhodně nepřišel jako první. Zmínili například sovětský film Něbo zovjot jako důkaz, že nápad existoval už dlouho před patentem. Blue Origin nakonec patent z velké části stáhl, ale tím provokace SpaceX neskončila. Blue Origin se opět spolčil s ULA, ale tentokrát ve větší míře. ULA oznámila, že vyvíjený motor Blue Origin možná bude použit na její raketě Vulcan.

Vulcan je nástupce Atlasu V, který využívá ruské motory, což je vzhledem k aktuální geopolitické situaci problém. Pro lepší pochopení si musíme vysvětlit žalobu SpaceX proti americkému letectvu. V roce 2014 SpaceX usilovalo o získání certifikace u letectva kvůli možnosti ucházet se o armádní zakázky, které jsou velice lukrativní. Ve hře jsou velké peníze, protože ministerstvo obrany za tyto zakázky do roku 2030 utratí 70 miliard dolarů.

Certifikační proces SpaceX byl neustále protahován a firma kvůli tomu přišla o balík zakázek, které tak připadly ULA, jež měla na tyto zakázky monopol. SpaceX tedy na jaře 2014 žalovalo letectvo s tím, že firmě bránilo účastnit se soutěže ve prospěch ULA. Musk v průběhu sporu kritizoval letectvo, protože u těchto důležitých misí spoléhalo na ruské motory. Řekl: "Na mezinárodním trhu startů raket jsou naším největším konkurentem Rusové a letectvo jim posílá stovky milionů dolarů ročně za ruské motory.

To je fakt úlet a něco se s tím musí dělat." Když se tedy vrátím k partnerství mezi ULA a Blue Originem, představovalo to protiargument k Muskovým stížnostem o ruských motorech. K tomuto partnerství Musk řekl: "Když se všichni vaši konkurenti spolčují a útočí na vás, beru to jako dobrý a upřímný kompliment." SpaceX nakonec žalobu proti letectvu stáhlo a nyní úspěšně soutěží o armádní zakázky.

V roce 2015 se rivalita mezi Blue Originem a SpaceX přesunula na Twitter. V listopadu 2015 Blue Origin úspěšně přistál s raketou New Shepard po dosažení hranice vesmíru. Bezos poté zveřejnil chlubivý tweet, ve kterém použitou raketu nazval "nejvzácnějším úkazem". Na to Musk rychle reagoval tím, že SpaceX úspěšně přistálo s Grasshopperem už 3 roky předtím. O měsíc později SpaceX poprvé přistálo s Falconem 9, na což Bezos reagoval tweetem: "Gratulace SpaceX k přistání suborbitálního stupně Falconu.

Vítejte do klubu!" Tento tweet nakrkl Muska i zaměstnance SpaceX, kteří zrovna slavili úspěšné přistání. Když ale Musk chtěl reagovat, viděl, že fanoušci SpaceX to už Bezosovi dávali sežrat. V následujících měsících pak Musk poukázal na rozdíl mezi přistáním New Shepardu, který dosahuje rychlosti Mach 9, a Falconu 9, který letí rychlostí Mach 30.

Dosažení orbity je úplně jiná liga. Od té doby to vypadá, že Musk a Bezos se smířili, pomineme-li toto popíchnutí z roku 2017. Mezi vaše konkurenty patří Jeff Bezos... Kdo že? Bezos a Musk se jinak v poslední době chovají sportovně. V tomhle tweetu Bezos přeje SpaceX hodně štěstí před startem Falconu Heavy. Na to Musk reagoval poděkováním s líbajícím a mrkajícím smajlíkem.

Loni pak Bezos řekl: "Myslím, že v tomto oboru je dost místa pro všechny. Aby lidstvo dosáhlo toho, čeho chci, budou k tomu potřeba tisíce firem." V roce 2021 má mít premiéru znovupoužitelný New Glenn od Blue Originu a v červnu má být dokončen prototyp lodi Starship od SpaceX, takže následující dekáda bude fantastická. Je dobře, že v oboru soukromé kosmonautiky máme rovnou dva velké průkopníky. Průzkum vesmír je opět vzrušující. Překlad: Petr Melechin www.elonx.cz To je ode mě všechno.

Pokud se vám to líbilo, lajkujte a zapněte odběr. Já jsem NeoScribe a uvidíme se zase příště.

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Žijí z práce druhých, prostě world top špičkoví manažeři.

13

Odpovědět

Bezoše prostě nemůžu mít rád. Není nic hezkého ani obdivuhodného na tom, vyrůst na zotročování svých zaměstnanců (Amazon - kdo ví, nikdy si přes ně už nic nekoupí).

126

Odpovědět

Nikdo je nenutí tam pracovat.

78

Odpovědět

+RakJak to víš? Jsi tam byl na brigádce? :)

21