Blíží se první let Crew Dragonu s astronautySvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:39
Počet zobrazení:4 864

SpaceX letos na jaře prodělalo několik nezdarů v rámci finálních příprav kosmické lodi Crew Dragon na první lety s lidskou posádkou. Došlo totiž k selhání během testu padáků a zároveň vybuchl Crew Dragon během pozemní zkoušky motorů. SpaceX však od té doby upravilo návrh padáků i motorů lodi a jejich testování je nyní v cílové rovince. Jaké změny SpaceX provedlo a co ještě zbývá otestovat, než se v Crew Dragonu proletí první dva astronauté?

Ve videu je krátce zmíněn chystaný únikový test Crew Dragonu. Pokud vás zajímá blíže, podívejte se na toto dříve přeložené video.

Přepis titulků

Demo-2 je jedním z neočekávanějších startů v historii SpaceX. Pokud totiž půjde vše podle plánů, Crew Dragon bude první soukromou lodí, která vynese lidi na nízkou oběžnou dráhu. V roce 2014 SpaceX získalo 2,6 miliardy dolarů v rámci kontraktu komerčních posádek NASA. NASA se tak chce zbavit závislosti na Rusku a zajistit konkurenceschopnost USA na poli pilotovaných letů. Finanční a technické problémy ale vedly k tomu, že SpaceX zatím nestihlo Crew Dragon připravit na start.

V březnu 2019 sice proběhl zkušební let bez posádky, který demonstroval let lodi na ISS a zpět, ale o tuto loď firma přišla při následném statickém zážehu. Potvrzuje se, že raketové inženýrství je obtížné. SpaceX ale od té doby provádí spoustu dalších testů. Aktuálně se blíží finální milník před první misí s astronauty. Únikový test za letu.

Ten rozhodne o tom, kdy se budou moci lidé v Crew Dragonu vydat do vesmíru. Většina těchto finálních testů má demonstrovat fungování lodi v případě přerušení letu a ověřit bezpečnost pro posádku. Musejí fungovat padáky, nouzové motory a ovládání. NASA v posledních měsících vyjádřila obavy ohledně padákového systému, jelikož během jednoho testu loď přistála tvrději, než měla, a poškodila se.

SpaceX to nebralo na lehkou váhu. Na přelomu října a listopadu SpaceX provedlo deset úspěšných testovacích shozů během jednoho týdne. Nejprve proběhly jednopadákové testy padáků 3. generace a poté došlo na testy s více padáky. Jeden test byl proveden se třemi padáky místo všech čtyř, aby simuloval situaci, kdy jeden padák selže. SpaceX spolupracuje s dodavatelem Airborne Systems a padáky 3.

generace využívají zylon, což je lehký, pevný a odolný polymer. Elon Musk prohlásil, že nové padáky jsou 10krát bezpečnější než druhá generace. Tým tedy pracuje na padácích, ale mezitím chystá také tzv. statický zážeh. Kosmická loď je vybavena dvěma pohonnými systémy. Jeden tvoří 16 trysek Draco pro orbitální manévrování a druhý je tvořen 8 motory SuperDraco, které jsou potřeba jen při nouzovém úniku. Při statickém zážehu je motor připoután k zemi a zkušebně nastartován. Inženýři pak můžou ověřit, že motory fungují tak, jak by měly během normálního letu.

A právě při tomto testu došlo v dubnu k problému. Vadný ventil umožnil proniknutí okysličovadla do vysokotlakého potrubí a pár milisekund po zážehu motorů SuperDraco došlo k výbušné řetězové reakci, která Crew Dragon zničila. Pro tým to byla velká ztráta, jelikož tato loď měla za sebou úspěšný testovací let na ISS a zpět. Tým tedy musel začít odznovu, ale přesto SpaceX a NASA výbuch berou jako dobrý test.

Došlo k němu v kontrolovaném prostředí, nikdo nebyl zraněn a nouzové motory je možné vylepšit. Nejnovější verze má průtržné membrány, které zabraňují unikání okysličovadla. Opravný test proběhl v listopadu 2019 a byl úspěšný. Jsme tak o krok blíž k únikovému testu za letu. Co od něj máme očekávat? Jde o simulaci nejhoršího možného scénáře a bude vypadat nějak takhle.

Crew Dragon odstartuje na raketě Falcon 9 a asi minutu bude vše probíhat jako u běžného startu. Po dosažení nadzvukové rychlosti se vypnou hlavní motory Merlin, což bude naprogramováno předem. Palubní počítač Crew Dragonu by měl detekovat ztrátu tahu a aktivovat záchranný únikový systém. Právě kvůli tomu se prováděly statické zážehy a testy padáků. Motory SuperDraco se zažehnou a během 7,5 sekund odnesou Crew Dragon do vzdálenosti 800 metrů.

Bude při tom dosaženo rychlosti 700 km/h. Poté budou vystřeleny padáky a loď měkce přistane. S každým testem je SpaceX o krok blíže k letům s lidskou posádkou. Pokud únikový test proběhne dobře, první astronauti by mohli letět začátkem roku 2020. A to je velký milník nejen pro komerční kosmonautiku, ale pro všechny.

Otevře to dveře nekonečným možnostem, kterých můžeme dosáhnout. Tyto technologie nás mohou dostat na Měsíc, Mars a možná ještě dál. Překlad: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

https://vtm.zive.cz/clanky/spacex-pracuje-na-vyreseni-problemu-ktere-astronomum-zpusobuji-satelity-starlink/sc-870-a-201557/default.aspx
Příští rok už bude mít Musk svůj raketový štít, kdo bude chtít na oběžnou dráhu bude muset solit.

00

Odpovědět

zaujímalo by ma o aký náter sa jedná, či to bude najčiernejšia čierna v podobe tenkých ale teplu odolných fólií ktoré sa používajú v teleskopoch, i keď m2 stojí cez 4000USD.

15

Odpovědět

7,5 sekundy na 800m, aké je to preťaženie preboha ?!

25

Odpovědět

U testu úniku z rampy v roce 2015 to bylo 6 g. (https://twitter.com/elonmusk/status/596053122587365376)

Pro srovnání, v případě lodi Orion to je 7 g.

40

Odpovědět

+scr00chytak podobne ako dragster, oni majú nejak 400m pod 4sec.

03

Odpovědět

Dle výpočtu 2,9 g. Lidské tělo tohle v pohodě zvládne.

20

Odpovědět

+louskamaký je vzorec výpočtu G ak vie človek vzdialenosť a čas ? nechce sa mi googliť

27

Odpovědět

+Richmond153A nechceš ještě utřít p***l a nakrmit?

52

Odpovědět

+Karel Vorelchce sa ti ? :D

44