10 zajímavostí o SpaceX – část prvníSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
67 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:80
Počet zobrazení:4 327
Dnešní video vám přináší 5 zajímavostí ze světa SpaceX, o kterých možná ještě nevíte. Na druhou část se můžete těšit za 14 dní.

Přepis titulků

10 zajímavostí, které o SpaceX možná nevíte. Dnes pro vás Chris z kanálu Beautiful Science a já, Felix, máme překvapení v podobě první společné spolupráce. Díky Chrisově animačnímu talentu a mému vyprávění vás vezmeme na dvoudílnou cestu za tím, proč je SpaceX tak skvělá a odlišná společnost. SpaceX změnilo vesmírný průmysl jako žádný jiný poskytovatel startů. Znáte však zajímavá fakta za starty firmy a některé vtipné příběhy za jejími projekty?

Vydejte se s námi na krátkou cestu zajímavou a vzrušující historií SpaceX a doplňte si znalosti o jedné z nejzajímavějších společností. Pojďme na to. SpaceX se podařilo něco, co žádný dodavatel NASA nikdy nedokázal. Snížili náklady. Když se SpaceX obrátilo na NASA s myšlenkou znovupoužitelných raket na smluvní dodávky, odhadla NASA celkový rozpočet na 3,6 miliard dolarů. Na toto číslo přišli tak, že zhodnotili náklady svých tradičních dodavatelů.

SpaceX se vrhlo do akce a vyvinulo raketu. Když byla raketa hotová, vyčíslily NASA i SpaceX náklady a výsledek mnoho lidí v NASA překvapil. NASA dala SpaceX k dispozici 396 miliónů dolarů a SpaceX k tomu přidalo dalších 450. To je celkem 846 milionů dolarů a méně než čtvrtina toho, co NASA původně odhadovala. Vývoj celé rakety stál NASA a SpaceX zhruba tolik co vyslání dvou raket Delta IV Heavy do vesmíru.

Existuje důvod, proč SpaceX tak dlouho a zřejmě i nadále vede v oblasti úspory nákladů. SpaceX je soukromá společnost. Před SpaceX byla každá raketa v historii USA financována vládou USA a zadavatelem byla NASA. SpaceX byla první společnost, která to dělala soukromě. SpaceX tak byla první soukromá společnost na světě, která vypustila vesmírnou loď do vesmíru.

3. prosince 2010 vypustilo SpaceX do vesmíru první loď Dragon pomocí rakety Falcon 9. Let trval 3 hodiny a 19 minut. V rámci mise COTS-1 pro soukromé lety na oběžnou dráhu obletěla loď Dragon dvakrát Zemi a bezpečně přistála zpět. Mise nejen vypustila první soukromou loď na oběžnou dráhu, ale také zapsala SpaceX do historie jako první soukromou společnost, která něco takového dokázala.

Během těchto testovacích letů je běžné, že raketa nese simulovaný náklad za účelem napodobení plně naložené lodi. Tyto testovací náklady jsou často označovány jako hmotnostní makety. Napodobeniny budoucího nákladu, jejichž výroba je mnohem levnější a které mají simulovat náklad pro účely testování. SpaceX se v tomto ohledu trochu liší od konkurence. Během prvního letu v roce 2010 byl na palubě Dragonu obrovský bochník sýra, který se po misi bezpečně vrátil na Zem.

Sýr odkazoval na klasický skeč z britské komediální show Monty Pythonův létající cirkus, ve kterém se herec John Cleese snaží objednat sýr v sýrárně, která nemá žádný sýr. Alespoň je tam kapela. V roce 2018 během prvního letu největší rakety SpaceX, Falcon Heavy, byla hmotnostní maketou Elonova Tesla Roadster se speciálním pasažérem jménem Starman.

To je manekýn, který má na sobě nejnovější skafandr pro lety NASA. Od roku 2018 je Roadster na oběžné dráze kolem Slunce, která dosahuje až k oběžné dráze Marsu. Abychom zůstali u nákladů, SpaceX má ještě jeden rekord, který je přímo spojený s úsporou peněz. Pokud jde o ceny letů do vesmíru, vesmírný průmysl obvykle kalkuluje ceny v dolarech za kg váhy. V roce 1981 by vás například vynesení 1 kg nákladu do vesmíru na palubě raketoplánu stálo 85 216 dolarů.

Tyto ceny neustále klesají, a to je zřejmě jeden z nejdůležitějších faktorů pro světlou budoucnost lidstva ve vesmíru. Když spočítáte poměr kapacity vůči nákladům na start, znovupoužitelná raketa Falcon 9 doručí 1 kg nákladu na nízkou oběžnou dráhu za pouhých 3 125 dolarů. To je důvod, proč mělo SpaceX v roce 2018 asi 65% podíl na globálním trhu s lety do vesmíru.

Elon Musk už prohlásil, že další generace jejich vesmírné lodi ve vývoji, Starship, tyto ceny sníží na setinu aktuální ceny. Znáte Jamese Doohana? Většina lidí jej zná pod jiným jménem. Co takhle Scotty? James Doohan se proslavil rolí Montgomeryho Scotta neboli Scottyho, šéfinženýra hvězdné lodi USS Enterprise v seriálu Star Trek. 22. května 2012 se s popelem Jamese Doohana stalo něco mimořádného. Jako součást programu COTS agentury NASA vynesl horní stupeň rakety Falcon 9 část jeho ostatků na nízkou oběžnou dráhu, kde obíhaly Zemi přibližně rok.

Tuto službu poskytuje společnost Celestis, která vám zamluví let do vesmíru, abyste mohli symbolickou část popela svých milovaných vypustit do vesmíru. Tvůrce Star Treku, Gene Roddenberry, a jeho žena byli po smrti také vystřeleni do vesmíru. SpaceX má se společností uzavřenou smlouvu a pravidelně takové služby poskytuje. Tohle je svět SpaceX, svět přelomových technologií a smyslu pro humor.

V popředí zájmu SpaceX je vývoj a ten není zdaleka u konce. A to ani zajímavá fakta, pamatujete? Tohle je teprve první díl. Další díl s desítkou zajímavých faktů najdete na kanále Beautiful Science. Než na to zapomenu – Chris i já jsme zvědaví na vaše postřehy. Dejte nám v komentářích vědět, co si myslíte, a přihlaste se k odběru.

Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

sethe, překládej něco jinýho, vždyť ta videa mají dost špatné hodnocení, je to plýtvání tvými schopnostmi

77

Odpovědět

Podle přístrojů v záchranném modulu bylo zjištěno, že teplota při oddělení byla 300°C a přetížení 50 G. Zatím ta raketa funguje jako automat na hamburgery. Pokud, ale uzavřete vepřovky do titanových a platinových schránek, můžete zásobovat ISS a hlavním problémem zbude jen jak jí nenabourat.

1125

Odpovědět

Zdroj?

120

Odpovědět

+HrhByl tam a potom napsal tento komentář :D

10

Odpovědět

+HrhDělám pro Muska - negativní reklamu, prý funguje. :D

111

Odpovědět

+McDonald'sTakže trotl, co touží po pozornosti.

122

Odpovědět

+McDonald'srobíš tak akurát debila s pozitívnym výsledkom na demenciu, než negatívnu reklamu, Jarinine.

75