Jak bude SpaceX přepravovat raketu BFRSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:47
Počet zobrazení:5 461

Chystaná obří raketa BFR (nově nazývaná Super Heavy Starship) společnosti SpaceX bude větší než legendární Saturn V. Jeho přeprava z továrny na startovní rampu tedy bude o dost složitější než v případě relativně malého Falconu 9, který může být přepravován po silnici. Jakým způsobem bude SpaceX přepravovat BFR, vám vysvětlí nové video z kanálu Primal Space, od kterého jste tu mohli v minulosti vidět související video o přepravě rakety Falcon 9.

Přepis titulků

SpaceX plánuje v roce 2022 poprvé vyslat novou raketu BFR k Marsu. S výškou 106 m a průměrem 9 m strčí do kapsy rakety Falcon 9 a Falcon Heavy. A to vyvolává otázku, jak plánuje SpaceX převážet BFR? V tomto videu si ukážeme různé metody, které by SpaceX mohlo zvolit k přepravě této obrovské rakety přes celou zemi. Také se koukneme na počátky kosmonautiky a porovnáme, jak byl převážen Saturn V. Abychom mohli porozumět, jak náročná trasa čeká BFR, musíme vědět, odkud a kam poputuje.

BFR se bude vyrábět v přístavu San Pedro v Los Angeles. O startovní rampě ještě není úplně rozhodnuto. Nicméně se očekává, že se ze začátku bude startovat z rampy 39A v Kennedyho vesmírném středisku. Statické zážehy budou pravděpodobně probíhat v Boca Chica v Texasu, kde SpaceX buduje zbrusu nové středisko. V předchozím videu kanálu Primal Space jsme se podívali na dlouhou cestu Falconu 9 při přepravě z Kalifornie na Floridu. Když byl navrhován Falcon 9, byl jeho průměr omezen na 3,7 metru, aby se vešel pod každý most, na který by při své cestě narazil.

BFR bude nejen širší než Falcon 9, ale také o dost delší, což jeho dopravu hodně komplikuje. S prvním stupněm o délce 58 metrů a druhým stupněm s délkou 48 metrů by bylo nemožné přepravovat BFR po silnici, letadlem nebo vlakem. Jediným způsobem, jak lze přepravit BFR z Kalifornie na Floridu, je přes moře. Nová továrna se nachází v přístavu v Los Angeles, a tak mohou být části BFR snadno naloženy na ponton, který je dopraví na východní pobřeží.

Jakmile budou tyto části na pontonu, poputují na jih a přes Panamský průplav zpátky nahoru na Mys Canaveral, kde budou složeny a odstartují jako BFR. Může to působit neprakticky, mít továrnu na BFR na opačné straně země od rampy, ale vyrábět BFR v Kalifornii je vcelku rozumné. V Kalifornii je sídlo SpaceX a s ním také většina zaměstnanců a zdrojů, které nemá smysl přesouvat do továrny na opačné straně země. V dobách misí Apollo využíval Saturn V velmi podobný proces dopravy, kdy druhý stupeň plul stejnou cestou z Kalifornie na Mys Canaveral přes Panamský průplav.

I když to vypadá, že BFR bude následovat podobnou cestu jako Saturn V, ve skutečnosti to bude mnohem jednodušší, protože BFR má méně částí které navíc pochází ze stejného místa. Oproti tomu byl Saturn V vyroben v různých státech, kvůli čemuž byla jeho doprava na startovní rampu noční můrou. Ačkoli bude BFR přepravováno jako dvě části, motory Raptor budou muset být převáženy po silnici do testovacího střediska McGregor v Texasu.

A poté zpátky do Kalifornie, aby byly přimontovány k BFR. Je také možné, že malé části jako delta křídlo by mohly být převáženy po silnici a přimontovány, když dorazí na Mys Canaveral. My se teď můžeme těšit na pokroky, které SpaceX dělá s BFR, a ocenit to neskutečné úsilí, které je potřeba k přepravě stroje, který nás vezme na Mars. Pokud se vám toto video líbilo a chtěli byste přispět kanálu Primal Space, navštivte stránku Patreon.com/PrimalSpace.

A jestli se chcete dozvědět více o přepravě raket, koukněte se na moje video o tom, jak SpaceX převáží Falcon 9. A ujistěte se, že odebíráte tento kanál, abyste se mohli připojit k diskuzi o našich vědomostech okolo vesmíru. Děkuji za pozornost a na viděnou u dalšího videa. Překlad: Dan Ouředník Korekce: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Musí to byť riadna mravenčia práca vybaviť a vymyslieť logistiku.

52

Odpovědět

Big Fucking Rocket...

72