Proč rakety někdy na obloze vytvářejí pozoruhodné obrazce?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:60
Počet zobrazení:5 301
Pokud sledujete starty SpaceX nebo i jiných firem, možná jste zaznamenali, že v některých případech raketa během letu na noční obloze vytváří zajímavé obrazce. Tento úkaz na obloze je tak neobvyklý, že dokáže zaručeně upoutat pozornost. Jak tento zajímavý efekt vzniká a proč je vidět jen vzácně, vám vysvětlí krátké video z kanálu Primal Space.

Přepis titulků

Tohle je Falcon 9 startující z Vandenbergovy základny v Kalifornii. Tento start vytvořil nad noční oblohou úchvatný jev. Starty raket jsou odjakživa fascinující, ale tu a tam vytvoří neskutečnou podívanou. Co přesně způsobuje tento neobvyklý jev? V tomto videu se podíváme na tzv. efekt soumraku. Také si řekneme, co tento efekt způsobuje a proč je vzácný. Efekt soumraku nastane, když daná raketa startuje asi 30 minut po západu nebo 30 minut před východem slunce.

Startující raketa vyletí ze stínu Země a spaliny za raketou jsou osvíceny slunečními paprsky, které naše planeta ještě nezastínila. Kolem přihlížejících na zemi je tma, ale spaliny za raketou jsou nasvíceny sluncem, díky čemuž na noční obloze vynikají. Se stoupající raketou klesá atmosférický tlak a spaliny za raketou se rozšíří do mnohem širšího mraku.

Výškové větry formují proud spalin za raketou do tvaru vývrtky a částice spálených plynů rozptýlí sluneční paprsky do modra a oranžova, čímž krásu efektu ještě zvyšuje. Starty, které způsobí efekt soumraku, jsou velice vzácné. Od roku 1958 odstartovalo z Vandenbergovy základny přes 1800 raket, ale efekt soumraku jich způsobila jenom hrstka. Jeden z nejkrásnějších příkladů tohoto efektu byl způsoben startem Falconu 9. U toho nám efekt soumraku umožnil pozorovat první stupeň a aerodynamické kryty, které se odpojily od druhého stupně.

Také můžeme vidět, jak pracují manévrovací motory prvního stupně, které pomáhají raketě udržet směr. V roce 2017 vytvořil jiný start SpaceX podobný efekt a mnoho lidí nahlašovalo, že viděli UFO nebo raketový útok. Kámo, nadešel konec světa. Mimozemšťané! Co to – kundrát – je?

I přes svou vzácnost nám efekt soumraku umožňuje ocenit krásu naší planety a připomíná nám, že lety do vesmíru jsou nesmírně zajímavé. Máte-li ohledně efektu soumraku otázky, napište je do komentářů. Jestli se Vám video líbilo a chcete nás podpořit, navštivte Patreon.com/PrimalSpace, kde vybereme náhodného výherce setu Saturn V z Lega. Ujistěte se, že odebíráte tento kanál, abyste se s námi mohli zapojit do diskuze o vesmírných novinkách. Děkuji vám za zhlédnutí a uvidíme se v dalším videu.

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je predsa blbosť, na plochej planéte sa to nemože stať týmto sposobom.

48

Odpovědět

a proc ne? talirek taky haze stin...

42