Jak probíhá porada s Elonem MuskemSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:91
Počet zobrazení:10 539

Elon Musk má neobvyklý přístup k poradám ve svých firmách SpaceX a Tesla. Podle něj je důležité, aby se jich neúčastnilo moc lidí, a zároveň účastníky nabádá k tomu, aby se sebrali a odešli, pokud mají pocit, že tam nepotřebují být, protože nemají čím přispět nebo jim porada nic nepřináší.

Zároveň jsem přiložil související video, ve kterém Dr. Dan Rasky vysvětluje, proč ve SpaceX zaměstnanci a jednotlivé týmy táhnou za jeden provaz, a hlavně pak vypráví úžasnou příhodu z jedné porady s Elonem Muskem. Krásně to ilustruje zmíněný Muskův přístup k mítinkům. Dr. Rasky pracoval v NASA i ve SpaceX, takže je v unikátní pozici z vlastní zkušenosti porovnat, jak se liší fungování obří vládní organizace od agilního přístupu mladého startupu typu SpaceX.

Pokud vás video s Danem Raskym zaujalo, na webu ElonX najdete další přeložená videa z této série (ta jsou navíc přeložena i do slovenštiny). Rasky v nich podrobněji probírá, jaká ve SpaceX panuje pracovní mentalita a jak se přístup firmy liší od přístupu NASA.

Přepis titulků

ELON MUSK O PODNIKOVÉ KULTUŘE: OMEZENÍ VELIKOSTI PORAD U svých firem se snažím omezovat velikost porad. Je důležité, aby nebyly moc velké. Takže co je taková normální velikost? Kolik lidí se zúčastní porady? Normálně tak čtyři až šest lidí. Ptám se, aby se mí kolegové mohli inspirovat. Základním pravidlem pro schůze je, že pokud pro vás probírané informace nejsou velkým přínosem, nebo pokud sami něčím nepřispíváte, neměli byste tam být.

Také máme pravidlo, že pokud někdo na schůzi zjistí, že pro něj není ničím přínosná a zároveň do ní nijak nepřispívá, tak mají prostě odejít. - Prostě se sbalit a odejít. - Zvednout se a odejít. A bylo by to ve vaší firmě považováno za neslušné? Ne, očekává se to. Je neslušné tam zůstat. Aha, tak to je ještě o krok dál.

Překlad: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To ako u nás, keď na schôdzu príde jeden človek a odsedí si to tam :D

11

Odpovědět

Šéf z mého bývalého zaměstnání by pravidělně trávil pondělní odpoledne sám se sebou... a možná, že by ho napadlo, že jít domů, je někdy více přínosné pro firmu, než když tam neustále oxiduje s pocitem nepostradatelnosti :-)

61

Odpovědět

Přesně tak, ve firmě máme mnoho porad a u některých vedoucích mne prostě rozčiluje to, že porada obsahuje 70% věcí které nebylo potřeba řešit. Můj přístup k poradám je asi takoví, že si vše vyslechnu, nechám všechny ať se vyjádří a pak prostě řeknu to co nikoho nenapadlo a tím opět rozproudím diskuzi, říkám tomu iniciační pozice. Možná více než to, že jsem na některých poradách zbytečně, mne štve když mne někdo pravidelně nezve na některou, která by mi byla přínosem.

21

Odpovědět

zásadní je, kdo sedí v čele. Pokud je Elon dostatečně inteligentní člověk a má za sebou zkušenosti, tak může o tak důležitých věcech rozhodovat mnohem rychleji, než někdo, komu trvá dát si pět a pět dohromady ... takže tak mohou fungovat pouze firmy s kvalitním a chytrým vedením

51

Odpovědět

Si to tak představuju v českých firmách... plno jedinců sami se sebou v místnosti a dilema jak sám před sebou odejít.

43