Thumbnail play icon

Jak probíhá porada s Elonem MuskemSvět Elona Muska

Přidat do sledovaných sérií 16
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:78
Počet zobrazení:5 690

Elon Musk má neobvyklý přístup k poradám ve svých firmách SpaceX a Tesla. Podle něj je důležité, aby se jich neúčastnilo moc lidí, a zároveň účastníky nabádá k tomu, aby se sebrali a odešli, pokud mají pocit, že tam nepotřebují být, protože nemají čím přispět nebo jim porada nic nepřináší.

Zároveň jsem přiložil související video, ve kterém Dr. Dan Rasky vysvětluje, proč ve SpaceX zaměstnanci a jednotlivé týmy táhnou za jeden provaz, a hlavně pak vypráví úžasnou příhodu z jedné porady s Elonem Muskem. Krásně to ilustruje zmíněný Muskův přístup k mítinkům. Dr. Rasky pracoval v NASA i ve SpaceX, takže je v unikátní pozici z vlastní zkušenosti porovnat, jak se liší fungování obří vládní organizace od agilního přístupu mladého startupu typu SpaceX.

Pokud vás video s Danem Raskym zaujalo, na webu ElonX najdete další přeložená videa z této série (ta jsou navíc přeložena i do slovenštiny). Rasky v nich podrobněji probírá, jaká ve SpaceX panuje pracovní mentalita a jak se přístup firmy liší od přístupu NASA.

Komentáře (53)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To ako u nás, keď na schôdzu príde jeden človek a odsedí si to tam :D

00

Odpovědět

Šéf z mého bývalého zaměstnání by pravidělně trávil pondělní odpoledne sám se sebou... a možná, že by ho napadlo, že jít domů, je někdy více přínosné pro firmu, než když tam neustále oxiduje s pocitem nepostradatelnosti :-)

30

Odpovědět

Odpovědět

Jedinej honimír seš tu ty. Nebo už se našla nějaká roštenka?
https://www.jiskreni.cz/profil/jarinin/

51

Odpovědět

+Honimír JáraSpousty, za tu dobu co to sem každej debil jako ty vylepí tak nestíhám. :D

37

Odpovědět

+Honimír JáraUž určite bola, celkom schopná, len štyri zuby jej chýbali, plešatá taktiež už nebola, slama v botách len od oka, ale keď Jarinin nemá čas a musí stále naplňovať svoj drahý život na VČ s jeho príspevkami, tak ho poslala tam kam ho posielame všetci, do prdele.

10

Odpovědět

A co ti na tom přijde honimirskeho?

Tesla model 3 je prostě sportback pro zábavu, nemíří vůbec do segmentu rodinných kombíků, a proto si může dovolit tuto cenovku.

31

Odpovědět

+LAle to přeci není pravda, to auto se prezentovalo jako cenově dostupné pro každého, asi to moc dlouho nesleduješ.

14

Odpovědět

+JarininPro každého ne, ale pro výrazně víc lidi než drahé a luxusní Modely S a X. Nejnižší cenovka Modelu 3 byla vždycky 35 tisíc dolarů, což je po přičtení DPH ten milion. Nic se tedy nezměnilo a ta cena je podle očekávání.

40

Odpovědět

+scr00chyV článku je uvedeno 1,5 - 1,8 mil. A mám pocit, že ještě byla upravena výbava, viděl jsem nějaký model bez přístrojovky. Jenom izolačkou přilepený tablet. :D
Je mi to jedno, za blbost se má platit, to jsou přírodní zákony.

02

Odpovědět

+JarininJá mluvím o té nejlevnější verzi, která se bude prodávat za pár měsíců. Zatím se prodávají jen ty nejdražší verze.

10

Odpovědět

+scr00chyMyslím, že kecáš.
Tady máš ještě něco k "autopilotovi", který se v Evropě tak nesmí nazývat.
Autopilot v8 vs v9 Curve of Death

00

Odpovědět

+JarininNení to autopilot, ale adaptivní tempomat a automatický parkovací systém (nicméně je tak pokročilý, že zvládnul i jízdu na dálnici s opilým řidičem: https://echo24.cz/a/SumfX/problem-jmenem-tesla-spici-a-opily-ridic-unikal-policii-jel-na-autopilota)

01

Odpovědět

+LTak zaprvý ten tvůj odkaz je hoax, nebo jak se tomu říká, skrytá reklama.
To se snažím zdejším pakům vysvětlit, že jsou to jen asistenční, pomocné systémy řidiče, mám je v autě a používám pokud jsou na silnici pruhy, nejužitěčnější je ten tempomat.

11

Odpovědět

+JarininTak jasně. Ve skryté reklamě se bude psát, že usnete-li v Tesle na dálnici, tak je vaše pravděpodobnost přežití 50:50 ( dovětek, že jiný řidič to napálil do betonového pilíře). A to ještě za předpokladu, že jsou blízko policajti.

Nebo je to reklama na dálniční policii? (Tedy řidiči, budete-li ospalý, tak vaši Teslu umíme bezpečně zastavit ).

Kdyby si měl aspoň trochu inženýrské vidění světa, tak by věděl, že dokud budou dálnice přístupné zvěři, tak žádný autopilot už z definice není 100% bezpečný. Jinými slovy je plná automatizace přepravy pravděpodobnější v podzemce než v silniční dopravě plné jiných aut, vlivům počasí a prostředí.

00

Odpovědět

+LTy jsi se do toho úplně zamotal, zajdi si do nějakého autosalonu oni ti to vysvětlí.
Moje auto zastaví i když mi do trasy vběhne chodec bez zásahu řidiče, toto je možné pokud to umožňují fyzikální zákony.
Na dálnici pomocí lineasist a tempomatu mužu klidně spát když dám do volantu flašku jakože držím volant. Mě to nebaví zeptej se mě znova postupně co se ti nezdá protože ti vůbec nerozumím.

00

Odpovědět

+JarininV čem kecám? O té verzi za milion se píše i v tom článku na Hybridu, cos posílal ty.

10

Odpovědět

+scr00chyPromiň to jsem přehlédl, ale stejně. :D

02

Odpovědět

+scr00chyPICKING UP MY NEW CAR!! (Tesla Model 3)
To auto vypadá jak golfový vozítko se zapomenutým tabletem. :D

00

Odpovědět

+JarininMimochodem "cars controlled by wire" prezentovala i automobilka GM, a to i v druhé řadě britského TopGearu (Top Gear - General Motors Hy-Wire), z roku 2003. Právě to je nyní ta stěžejní myšlenka nové generace vozů. Minimální použití mechanických přenosů, které jsou nahrazeny právě kabely a jinými počítačovými systémy.

Tesla je tak jen dalším evolučním krokem v řadě, nikoli revolucí.

00

Odpovědět

+LEvropské automobilky to používají už několik let.

00

Odpovědět

+JarininA k čemu by pak byla v autě převodovka?

Právě ta zajišťuje mechanický převod točivého momentu z motoru na kola.

"Controlled by wire" znamená maximálně dvě rychlosti (dopředu a dozadu), nikoli soustavu ozubených kol.

00

Odpovědět

+LFakt nevím o čem mluvíš, já někde tvrdím, že elektromotor nepotřebuje převodovku? Elektromotory mají malé Mk proto se k nim přidávají převody pro zvýšení Mk na úkor otáček.
Mě žádný "Controlled by wire" nezajímá, to jsi sem doplnil ty, jestli je na elektromotor přidělaný variátor, nebo jenom frekvenční měnič je mi jedno, btw. elektromotor sám nic neutáhne ani s FM takže nevím o čem mluvíš. Je to banalita na principu řetězového převodu, převodové číslo.

00

Odpovědět

+JarininNe.

Psal si, že evropské automobilky to (tedy právě "controlled by wire") používají už dlouho.

Naopak jak Mercedes, VW, tak BMW zatím stále používají mechanický přenos síly mezi motorem a koly aut. Jedinou menší novinkou je řízení u Infinity Q50 (tedy u Japonců) a to elektronické řízení mezi volantem a aktuátorem ( http://www.auto.cz/rizeni-bez-mechanicke-vazby-ma-i-vyhody-ale-neujalo-se-123845).

10

Odpovědět

+LProč motáš pohon auta s pohony řízení to nechápu, řízení je poháněno servopohony né, to je snad rozdíl, tam neopotřebuji velké Mk a mám inkrement, který mi zajistí přesnost otočení na hřídeli, fakt nevím co řešíš, ty servomotory jsou jinak řízeny, probůh.

00

Odpovědět

+JarininAle u obou systémů zatím existuje mechanické spojení - u spojení motoru s koly je to převodovka, u spojení volantu s koly je to tyč, která tvoří zpětnou vazbu.

Oba systémy lze nahradit elektrickým regulátorem a tím systém zjednoduší - motor bude mít jen dvě rychlosti; u druhého bude drát lehčí než tyč a také se nebudou přenášet vibrace.

00

Odpovědět

+LMyslím, že vůbec nevíš o čem mluvíš. Bavily jsme se o autonomním řízení a ty si přešel do systémů řízení a posilovačů řízení.
Nikdy nebude elektromotor samotný bez mechanického převodu ničím pohybovat.
Jaké dvě rychlosti, jaký drát a jaká tyč, když už tak je hřídel nebo ohebná hřídel nebo táhlo mechanického mechanismu nebo páky.

01

Odpovědět

+LBTW, ani servomotor nebo solenoid ti neotočí s kolem takže tam stejně musíš mít nějaký převod nebo mechaniku - páku která to zesílí.

00

Odpovědět

+LTa tvoje novinka-aktuátor není nic jiného než servomotor-převodovka-matice a závit.

00

Odpovědět

+JarininNo ano, Nyní se jedná o kombinaci elektro-mechaniky. A úkolem je mít pouze elektrický systém.

Jak polopatě to ještě chceš vysvětlit....

00

Odpovědět

+LNic takového existovat nemůže, protože žádný motor nebo lineární motor neotočí, při dané velikosti, koly při daném zatížení a rychlosti.
Jak polopatě to ještě chceš vysvětlit....

00

Odpovědět

+JarininTakže chceš tvrdit, že elektromotor v kole vlastně nemůže existovat?

No myslím, že jsem se dostal do bodu, když tě dále nebudu krmit, trolle.

00

Odpovědět

+LKam si to zase skočil blbe, z řízení na pohon jednotlivých kol elektromotorem, to se samozřejmě zkouší a vymýšlí, ale nemá to nic společného s původním tématem a to už značnou dobu, plaveš v tom a chytáš se každého ostrůvku co kde najdeš. Běž kecat do egyptských ?****? rozpuštěných v moři a nesnaž se kecat o něčem o čem nemáš ani páru.

00

Odpovědět

+JarininNynější krok je ve zrušení tyče (tedy přímé mechanické vazby mezi koly a volantem). http://www.auto.cz/test-infiniti-q50-2-2d-tyc-na-druhe-koleji-81221

_Pohybem volantu dáte pouze pokyn aktuátoru, který se postará o natočení předních kol. Jistě, už díky samotné podstatě fungování systému DAS se rozlučte s obvyklou zpětnou vazbou řízení, přivítejte však nastavitelnou strmost a účinek posilovače. Oboje se mění v závislosti na zvoleném jízdním režimu (Sport, Standard a Eco), ale také na individuálním přání řidiče. _

00

Odpovědět

+LTy si debil nebo co, vždyť ti to říkám furt, že koly točí mechanika ovládaná elektrikou na příkaz elektroniky. Odečtu úhel ne inkrementu volantu přepočítám pro pohon aktuátoru a aktuátor(lineární pohon) otočí závitovou tyčí tolikrát kolik potřebuji na lineární pohyb - výsuv tyče.

00

Odpovědět

+JarininA já ti furt říkám, že cílem je plně elektronické řízení.

Místo tří až dvaceti součástek tak bude součástka jedna.

Co je na tom nepochopitelného?

00

Odpovědět

+LA já ti furt říkám, že plně elektronické řízení se používá v EU už několik let a nikdy to nebude jedna elektronická součástka, protože se z virtuálního světa potřebuješ pohybovat v reálném světě tzn pohánět, ovládat mechanické části..
I ten jednotlivý motor na každém kole bude pohánět rám-disk s pneumatikou.

00

Odpovědět

+JarininZase ses zasekl na disku, nebo kole. Ale vůbec si neuvažoval první část plně automatizované dopravy - tím jsou koridory, možná podzemní, možná nadzemní trubky.

A video, kde magnetické pole pohybuje kovem tu už bylo. Dalším krokem bude naplnit ten kovový model nějakým kargem. A žádné mechanické vlastnosti k rozpohybování potřeba nebudou. (Stejně jako nyní není potřeba kazety s obrázky, abys viděl film.)

00

Odpovědět

+LPo postavené dráze. :D

00

Odpovědět

+JarininCenově dostupné pro každého Kaliforňana, nikoli cenově dostupné pro každého obyvatele planety. Na svých stránkách pak prezentuje model 3 jako spolehlivý, rychlý a bezpečný. Tedy podobně jako se prezentuje Volvo, či Audi. Právě na řidiče těchto aut model 3 míří.

10

Odpovědět

+Jarininzase si cituješ slová iných podľa seba čo ?

00

Odpovědět

Přesně tak, ve firmě máme mnoho porad a u některých vedoucích mne prostě rozčiluje to, že porada obsahuje 70% věcí které nebylo potřeba řešit. Můj přístup k poradám je asi takoví, že si vše vyslechnu, nechám všechny ať se vyjádří a pak prostě řeknu to co nikoho nenapadlo a tím opět rozproudím diskuzi, říkám tomu iniciační pozice. Možná více než to, že jsem na některých poradách zbytečně, mne štve když mne někdo pravidelně nezve na některou, která by mi byla přínosem.

20

Odpovědět

To děláš špatně, na poradách se musíš vyjadřovat heslovitě - hotovo, všechno funguje a běží, jsme v předstihu, nic nepotřebuji apod. :D

13

Odpovědět

+JarininJo no takhle se vyjadřuje jeden kolega, pak jsem za něj nějakou dobu zaskakoval a ukázalo se, že aby vše běželo tak ve skutečnosti dělá polovinu práce za jiné lidi a občas přivře oči. Já to nepřeháním, říkám to co musím, ale chci aby se také trochu vědělo, že vše neběží samo o sobě, a také se nebojím práci na poradě převelet na někoho jiného.

00

Odpovědět

zásadní je, kdo sedí v čele. Pokud je Elon dostatečně inteligentní člověk a má za sebou zkušenosti, tak může o tak důležitých věcech rozhodovat mnohem rychleji, než někdo, komu trvá dát si pět a pět dohromady ... takže tak mohou fungovat pouze firmy s kvalitním a chytrým vedením

30

Odpovědět

Ty vole to jsou žvásty, to snad nikdo nemůže brát vážne.
Možná kdyby na ty porady chodilo víc lidí tak příjdou na to, že jsou v prdeli jak Baťa s dřevákama.

322

Odpovědět

mu poraď, tvoje úspěchy ty jeho několikanásobně převyšují. Honit mínusy na videačesky je náročnější nez se může někomu zdát.

40

Odpovědět

+niggerJimUž jsem mu nechtěně poradil, jestli umíš číst. Nevím proč bych měl radit americké soukromé společnosti, které tady tajně dělají reklamu. Ale chápu, že jako neeger se zastáváš zaměstnanců tesly posbíraných na ulici.

07

Odpovědět

Kdyby u nás ve firmě aspoň půlka z těch, kteří na poradě jen koukají do zdi, odešla a šla raději dělat něco užitečného, byli bychom už dávno někde jinde.

20

Odpovědět

+jjkPřesně tak. Asi nejúžasnější ztráta času je když se na poradě hádají dva lidé o položku v ceně pár stovek a zdržují deset lidi.

00

Odpovědět

Si to tak představuju v českých firmách... plno jedinců sami se sebou v místnosti a dilema jak sám před sebou odejít.

42

Odpovědět

To je take sladke, realita je mozno omnoho skaredsia. Pred kamerou toho nakecaju...

54

Odpovědět

takýto ľudia nemajú potrebu kecať o tom ako vedú svoju firmu

10
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK