Jak SpaceX přepravuje rakety FalconSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:124
Počet zobrazení:11 992

Vítejte u nového seriálu Svět Elona Muska, ve kterém se budete pravidelně setkávat se zajímavými videi týkajícími se megapodnikatele Elona Muska a těch mnoha projektů, v kterých má prsty – SpaceX, Tesla, The Boring Company, Neuralink či Hyperloop. Dozvíte se všechno možné o raketách, které dokážou samy přistát, o elektromobilech a energetických projektech Tesly, o tunelech a nových přepravních systémech Boring Company nebo třeba o pokrocích na poli umělé inteligenci a propojení člověka s počítačem. Seriál vzniká ve spolupráci s webem ElonX.cz, kde najdete spoustu článků, informací a videí o SpaceX a dalších podnicích Elona Muska.

Nejvyužívanější raketou společnosti SpaceX je Falcon 9, který se proslavil tím, že dokáže po startu přistát a následně být znovu použit. SpaceX své rakety vyrábí v Kalifornii, ale ty pak většinou startují z Floridy na opačném konci Spojených států. To znamená, že Falcony je potřeba levně a bezpečně přepravit tisíce mil. Nemluvě o tom, že raketu je po přistání nutné odvézt z přístavu nebo z přistávací plošiny. Jak SpaceX řeší tyto logistické operace a jak se to liší od přístupu NASA v dobách Saturnu V?

Více informací o přistávání raket Falcon najdete v článku na webu ElonX.

Přepis titulků

Pokud jste fanoušci SpaceX, tyto klasické záběry vám budou povědomé. Pokud jde o lety do vesmíru, raketové společnosti pečlivě dokumentují všechny části jejich startů. Když létaly mise Apollo, televizní stanice vysílaly průběh celé mise Apollo 11 a dosáhly sledovanosti přes 600 milionů diváků po celém světě, když Neil Armstrong kráčel po Měsíci. "Malý krok pro člověka... Nedávný start Falconu Heavy sledovalo jen na YouTube živě přes milion diváků.

Díky týmu moderátorů jsme mohli sledovat tyto nosiče během celé jejich pouti. Ale jak je to s poutí raket, kterou běžně nevidíme? V tomto videu se podíváme na náročné přesuny přes celou zemi, které musí Falcon 9 absolvovat, než se dostane na startovací rampu. Povíme si taky o dnešních způsobech dopravy a alternativních metodách, které byly používány v minulosti. SpaceX vyrábí své rakety Falcon 9 ve své centrále v kalifornském Hawthorne, ale většina těchto raket startuje z mysu Canaveral na Floridě.

To znamená, že raketa musí urazit přes 4000 kilometrů, aby se dostala na místo startu. Aby se Falcon 9 dostal na mys Canaveral, je dopravován po částech pomocí tahačů a obrovských návěsů. Ale ještě před tím je každý nový motor Merlin nejprve přepraven do testovacího zařízení v texaském McGregoru, kde podstoupí plný statický zážeh. Každý motor je pak dopraven zpátky do továrny v Hawthorne, kde je namontován na první stupeň Falconu 9.

Hotový první stupeň poté podstoupí dlouhou cestu po silnicích až na mys Canaveral, přičemž se často zastaví v McGregoru kvůli otestování kompletního nosiče. Druhý stupeň, aerodynamické kryty a každá ze čtyř přistávacích nohou jsou na Canaveral dopravovány zvlášť. SpaceX k přepravě obvykle používá soukromé dopravce jako EZE Trucking nebo Beyel Bros, kteří Falcon 9 přepraví ve speciálním rámu na 44kolovém návěsu. Části Falconu 9 jsou zabaleny do černého potahu, který je chrání před poškozením, k němuž by mohlo dojít v průběhu dlouhé cesty.

Jakmile náklad dorazí do cíle, Falcon 9 je před předáním rozbalen a zkontrolován. SpaceX pak raketu dopraví do montážní haly na vozidle, které nedávno zakoupilo od NASA. Tento transportér byl použit i při přesunech raketoplánů do montážní haly, kde byl připojen k externí nádrži a urychlovačům. Jakmile se Falcon 9 v hangáru skompletuje, přepraví se na místo startu vodorovně na konstrukci, která ji na rampě vztyčí do vertikální pozice pro start.

Falcon 9 ale není jako běžné rakety, a proto jeho cesta nekončí dopravením nákladu. Jelikož záměrem SpaceX je raketu znovu použít, je nutná další přeprava. Když Falcon 9 přistane na autonomní plošině v Atlantském oceánu, v pohotovosti jsou již plavidla GO Quest a GO Searcher, jejichž posádka zajistí Falcon 9 na plošině a odtáhne je zpět do přístavu na mysu Canaveral. SpaceX zatím zachraňuje jenom první stupně svých raket, a i když je to největší a nejdražší část Falconu 9, dlouhodobým cílem SpaceX je znovupoužitelnost celé rakety.

Když SpaceX navrhovalo Falcon 9, průměr rakety byl omezen na 3,7 metru, aby se raketa vešla pod každý most a nadjezd na své cestě z Kalifornie na Floridu. Nabízí se otázka: Proč přepravovat rakety po silnici? V minulosti bylo použito mnoho metod pro přepravu velkých raketových dílů. V 60. a 70. letech NASA využívala námořní dopravní systém pro přepravu masivního prvního stupně Saturnu V na Floridu. 10 dní trvala 2000 mil dlouhá cesta z Huntsville do Mississippi po řece Tennessee a pak dolů po řece Mississippi a kolem jižního pobřeží Floridy až na mys Kennedy, kde byl Saturn V skompletován a odkud také startoval.

Jelikož druhý stupeň byl vyroben v Kalifornii, musel být převážen na pontonu přes Panamský průplav a pak zpátky nahoru na Floridu. Pro přepravu třetího stupně a přístrojové sekce na mys Kennedy NASA používala nákladní letadla. Jelikož třetí stupeň měl v průměru jenom 6,5 m, vešel se do nákladního prostoru speciálně navrženého letadla, které se jmenovalo Guppy neboli gupka. I když byla námořní doprava hlavním způsobem přepravy Saturnu V, občas bylo nutné využít i silniční dopravu.

To bylo v případě prvního a druhého stupně velice náročné, jelikož měly 10 metrů v průměru. To je skoro třikrát více, než kolik má Falcon 9. Přeprava po moři byla praktická pro Saturn V jednoduše proto, že byl tak velký. Ale pro rakety jako Falcon 9 to není příliš praktické. Proto SpaceX pro jednoduchost přepravuje téměř všechny části rakety po silnici.

Tato metoda je nejenom nejpraktičtější, ale pro SpaceX také o hodně levnější než alternativní přeprava vzduchem nebo po moři. Jak vidíte, při přepravě těchto obrovských částí raket po celé zemi se toho v zákulisí odehrává mnohem více, než se může zdát. A pokud byste chtěli vědět víc o tom, co se děje v zákulisí startu rakety, podívejte se na mé další video o tom, jak jsou starty raket natáčeny. Pokud máte nějaké otázky, napište je do komentářů a taky se ujistěte, že jste přihlášeni k odběru, abyste se mohli připojit k diskusi o všech nových poznatcích týkajících se vesmíru.

Velice děkuji za sledování a uvidíme se v dalším videu. Překlad: MagyG Korekce: Petr Melechin www.elonx.cz "Věděl jsem, že jsem osamocen víc, než jakýkoli jiný pozemšťan přede mnou." –Michael Collins

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář