Elon Musk: muž, mýtus, memSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
59 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:111
Počet zobrazení:4 297

Elon Musk je veřejnou postavou, kterou zná opravdu hodně lidí. Proč je však tak populární, že o něm existuje nepřeberné množství videí a memů?

Poznámky k překladu: 
SEC (Securities and Exchange Commission) – americká Komise pro cenné papíry
Dow Jones Industrial Average (DJIA) –  Dow Jonesův index, je jeden z nejznámějších ukazatelů vývoje na americkém akciovém trhu.

Přepis titulků

Víme, že se díváte jen proto, že je v názvu Elon Musk. A nejsme jediní. Internet je plný Elona Muska. Jeho jméno znamená skutečný clickbait. Tady je mem, který žádá internet, aby přestal s memy o Elonovi Muskovi. To je pěkně meta. Co je na Elonu Muskovi takového, že uchvátil celý internet? Zeptali jsme se reportéra z Bloombergu, Ashlee Vance, který o něm napsal knihu. Myslím, že poté, co umřel Steve Jobs, byla sháňka po někom, kdo bude další osobnost, ke které se lidé mohou upnout.

A Elon se objevil jako osobnost hodná uctívání, která vyčnívala z řady. Stavěl rakety, elektromobily. A to nikdo nedělá. Je sílou ve společnosti, která je jako zkřížení Thomase Edisona a Tonyho Starka. Časem začal čím dál tím více ztělesňovat postavu Tonyho Starka. Jo, umím lítat. Nejspíš jde o nejvíce riskujícího člověka na planetě. Pokaždé, když se jedné z jeho společností daří, jde do extrému a vezme na sebe ještě větší riziko.

Vypadá to, že si za všech okolností užívá život na hraně. Elon je koneckonců velký brand, dokonce větší než jeho společnosti. Diplom z fyziky a obchodu má z Pensylvánské univerzity. Krátce usiloval i o doktorát na Stanfordu, rozhodl se však změnit směr a podnikat s bratrem Kimbalem. První velký úspěch pochází z firmy, kterou spolu vedli, Zip2. Firma začínala jako on-line Zlaté stránky a nabízela místním podnikatelům web na své platformě.

Jak se noviny snažily využít vliv internetu, začala působit i celostátně. Poté, co uzavřeli partnerství s více než 160 vydavateli, projevila firma Compaq zájem o získání softwaru ze Zip2 do vyhledávače AltaVista. V roce 1999 firmu koupila za 370 miliónů dolarů. Elon z prodeje získal 22 miliónů dolarů. Je to významný okamžik mého života. Polovinu svého jmění Musk utratil na vytvoření prvního on-line bankovního systému, který se jmenoval X.com.

X.com se rychle spojila s konkurenční finanční společností, Confinity, kterou založil Peter Thiel. Firma se později změnila na PayPal, kde byl Musk hlavní akcionář a ředitel. PayPal byla pro Elona docela pohroma, společnost vedl pár měsíců až rok. A pak došlo k velkému puči – spoluzakladatelé Petr Thiel a David Sacks se sešli, když byl Elon na dovolené, a víceméně jej ze společnosti vyhodili.

Elon však zůstal hlavním akcionářem, což se hodilo, když eBay koupil PayPal za 1,5 miliardy dolarů. Elon na tom vydělal 170 miliónů dolarů. Většina lidí by s takovou hromadou peněz v 31 letech nejspíše zpomalila. Koupili by si ostrov a jachtu, do konce života by poslouchali šumění oceánu. Ne však Elon. Asi 100 miliónů nakonec investoval do SpaceX, 70 miliónů do Tesly a 30 miliónů do SolarCity.

Víceméně doslova propaloval peníze. A to přesně dělal. Tesla i SpaceX byly více jak desetiletí proslulou dírou na peníze. - DJIA poklesl o více než 15 bodů. - Takto vypadá finanční armagedon. V roce 2008 dostává zásah celá ekonomika, zatímco se snaží získat peníze pro své firmy, když mu došly vlastní. Rakety jsou prostě extrémně složité.

Musí si půjčit od přátel. Wall Street zvolila akcie Tesly jako ty s nejmenší šancí na úspěch. V tu dobu se také rozvedl, bezpochyby to byl nejtemnější moment jeho života. Musk měl však velké ambice, dlouhodobý cíl a bouři ustál. Je to jeden z podařených, téměř únikových počinů podnikatelské historie, protože zvládl udržet obě společnosti v chodu. Raketu dostal do vesmíru a Teslu Roadster do ulic.

Dnes má Musk 54% podíl ve SpaceX, které bylo ohodnoceno na 33 miliard dolarů. Společnost kraluje soukromým vesmírným společnostem. Ziskovost Tesly byla v průběhu let nestabilní. V roce 2019 však společnost vykázala čtvrtletní zisk 143 miliónu dolarů. Před pár lety se vám lidé smáli. Teď už tak moc ne. - Tedy… - Tak jo. Dnes se Elonovo čisté jmění pohybuje okolo 23,6 miliard dolarů. Krom Tesly a SpaceX rozjel Elon i několik dalších futuristických projektů jako Boring Company, OpenAI či Neuralink.

Všechny čerpaly inspiraci z vášně pro změnu sci-fi konceptů na realitu. Elonův zrak se koneckonců upíná na červenější pastviny. Jako cíl bychom si měli stanovit vytvoření udržitelné civilizace na Marsu. V počátcích SpaceX šlo o výrobu raket mnohem levněji než konkurence, ale někde vzadu byla stále myšlenka, že skutečným cílem jeho společnosti je vyrobit raketu, která doletí k Marsu, a začít tam lidskou kolonii. V průběhu let se to kupodivu stalo mnohem reálnějším a právě se staví raketa, o které si myslí, že doletí na Mars.

VSTUP NA MARS Elonův intelekt, chuť riskovat a následné úspěchy navzdory všemu inspirovaly generaci k nemyslitelným činům, což jen exponenciálně posílilo růst Elonova kultu. Ale s velkou mocí přichází i velká odpovědnost. O twitterovém účtu nemluvě. Časem se rozhodl, že vypustí ven i svou tyranskou stránku.

Vyvolával spory a říkal opravdu podivné věci. Přineslo mu to jen samé potíže. V roce 2018 udělila SEC Elonovi pokutu 20 miliónů dolarů za uvolnění informace o stažení z burzy. To jej však nezastavilo, aby na apríla tweetoval o tom, že Tesla zbankrotovala. Ale Elone, to není vtipné, když jsou lidé nervózní. Je přece apríl, lidi by to neměli brát tak vážně. V červenci 2018 označil Elon Vernona Unswortha, potápěče, který riskoval život pro záchranu thajských chlapců z jeskyně, za pedotýpka.

Akcie Tesly spadly o 4 % a Musk čelil obvinění z urážky na cti. Soud sice vyhrál, ale špatnému PR se nevyhnul. Vernon se utkal v souboji s miliardářským tyranem. Pak kouřil trávu v show Joea Rogana. Akcie Tesly toho dne klesly o 8 % a ohrozilo to zakázku s NASA v hodnotě 6,8 miliard dolarů.

Ohrožuje tím skvělou pověst, kterou si vybudoval, a stal se tak mnohem kontroverznější postavou. ELON MUSK JE PODVODNÍK A sakra… Elon by se měl držet dobrých mravů, ale zatím tomu moc nenasvědčuje. Zdá se, že se vydal opačným směrem. Jeho chování je výstřednější než kdy dřív. Užívá si, že je centru pozornosti, zdá se, že se snaží neustále překonávat, jen aby to pokračovalo.

Možná je to jako to staré přísloví: Když se kácí les, lítají třísky. Jestli jeho střední věk bude tak nevypočitatelný jako jeho začátky, měli bychom cestou na Mars očekávat mnohem víc létajících třísek. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proč je tu tolik lidí co Elona Muska nemusí, možná bych se nebál říct, že ho přímo nenávidí.

64

Odpovědět

je to jeden človek, akurát dostal BAN a tak skrýva za VPN ako malý fracek za sukničkou maminky.

24

Odpovědět

Prečo platiť za marketing, keď tu je internet. Dobré video ale tot vsio,

03

Odpovědět

Zajimave. Je tak popularni, ze sem nevidel ani jedno video nebo mem o nem... Vlastne az ted, kdyz to pisu si uvedomuju, ze byl myslim v Simpsonech, takze jedno video s nim sem nejspis videl...

013

Odpovědět

Dík za životopis debila, je dobré vědět, že i ten největší retard se může stát dolarovým miliardářem. Lidstvo nikdy nemělo šanci, inteligence je nemoc.

228

Odpovědět

Komentář nade mnou byl nejspíše psán úpornou kocovinou, a proto je plný opaků a nenávisti.

Zde je verze upravená na pravou míru:

Dík za životopis tak inteligentního muže, je dobré vědět, že i ten nejvíce riskující člověk se může stát dolarovým miliardářem. Lidstvo vždycky mělo šanci, inteligence je pokrok.

00