Skafandr SpaceX se inspiroval v HollywooduSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:51
Počet zobrazení:8 333

Skafandr, který vyvíjí SpaceX, má být nejen funkční, ale i dobře vypadat. Nakolik se to Elonu Muskovi podařilo, můžete posoudit sami, a to i ve srovnání s ostatními skafandry. Více informací o skafandru včetně detailních obrázků naleznete na webu ElonX, se kterým na seriálu Svět Elona Muska spolupracujeme.

Poznámka k překladu:

Požadavky NASA, které musel skafandr společnosti SpaceX splnit, najdete pod videem na YouTube, včetně odkazu na celý originální dokument.

Přepis titulků

SpaceX se na cestování do vesmíru vždy dívalo odlišně. Přistání a znovupoužití prvního stupně. Opakované použití zásobovacích kapslí pro vesmírné stanice a snaha o zachycení aerodynamických krytů, které padají z nebe. Další velký krok je pak pilotovaný let plavidla Dragon 2. Takže proč se nepodívat jinak i na skafandr? Elon Musk, generální ředitel SpaceX, prohlásil, že jeho nový skafandr musí být nejen funkční, ale taky dobře vypadat.

Obyčejní lidé si totiž musí umět přestavit, že ho budou nosit. Řekli jsme si, že musíme vytvořit něco, co skvělé vypadá i funguje. A klíčové přitom je, že když ho lidé uvidí, tak si řeknou, že by ho chtěli mít na sobě. V průběhu historie se skafandr zaměřoval jen na funkci, ne formu. V začátcích byly skafandry jen variací na ochranné obleky do vysokého tlaku. Až na skafandry Apolla a Gemini, které byly multifunkční. Skafandry se začaly rozlišovat pro konkrétní úkoly.

Dnes existují buďto pro aktivitu uvnitř plavidla – IVA, nebo aktivitu mimo plavidlo – EVA. Boeing a SpaceX se zavázaly, že vyvinou IVA skafandry na základě smlouvy pro komerční lety do vesmíru. Tyto skafandry se mají používat jen uvnitř daných plavidel, aby chránily své nositele proti snížení tlaku během přepravy nebo během případu nouze na oběžné dráze. EVA skafandry musí mít navíc jednu vrstvu, aby astronauty ochránily před malými meteority, náhlými změnami teplot a radiací.

Boeing zůstal u tradičního pojetí, což je vidět na první pohled. Skafandr totiž vypadá jako Bubliňákův ztracený bratránek. Chtěl bych jet k Niagarským vodopádům. MY Bude to 260 dolarů. A ještě bude poplatek navíc za... tu debilní věc, co máte na sobě. On v tom hrál Zach Galifianakis?

Páni. Každopádně, nejsem odpůrce Boeingu. Myslím, že zaplňují tolik potřebnou díru na trhu, kde bude i SpaceX. Jen si myslím, že jejich skafandry lidé nevnímají jako atraktivní, což je v pořádku, protože to pro ně není priorita. Stejně jako ruský skafandr Sokol a jeho divné tvary – svůj účel splní. Jak už jsme zmiňovali, SpaceX na to jde jinak. Začali líbivým vzhledem skafandru a pak se snažili vzhled přizpůsobit, aby byl použitelný ve vesmíru.

Elon Musk myslí na potenciální zákazníky ze soukromého sektoru. Chce, aby se cítili jako součást budoucnosti. A tak se obrátil tam, kde pro inspiraci chodí mnoho inženýrů. Do Hollywoodu. Jose Fernandez z Iron Head Studios – a s ním další čtyři společnosti – dostal dva týdny na to, aby Muskovi představil svůj návrh skafandru. Je autorem obleků, které všichni známe. Například pro Batmana, Wonder Woman a Black Panthera.

A seznam pokračuje. Muska si získal díky elegantnímu návrhu helmy. Pracoval s ním šest měsíců, než přišli s konceptem skafandru, který se líbil oběma. A pak přišla ta nejtěžší část. Výroba skutečného skafandru. SpaceX drželo návrh během výroby v tajnosti. Dokud v roce 2015 nedošlo k úniku fotografie, která světu odhalila, jak vypadá budoucnost skafandrů.

Stejně jako rozhovor s Jose Fernandezem v roce 2016, ve kterém promluvil o partnerství: Pro SpaceX jsem navrhl skafandr, který vám nemůžu ukázat, ale bude odhalen během následujícího roku. Poletí v něm do vesmíru a to je fakt super. O rok později publikoval Elon Musk a SpaceX oficiální fotografie. Tou dobou už skafandr vyhověl všem osmi požadavkům stanoveným NASA. Ty najdete pod videem.

Skafandr jsme zatím neviděli v akci. Jen pár fotek a živé vysílání kanálu Starman. Ty pomohly fanouškům SpaceX s hledáním vodítek o jeho klíčových detailech, ale i o tom, jak skafandr vlastně funguje. Víme, že má dvě hlavní vrstvy, vak, který drží uvnitř atmosféru, a vnější obal, který má vak chránit. Největší otázkou je helma a to, jak se připojuje ke zbytku skafandru. Od Sunity Williams víme, že se zasunuje podobně jako motorkářská helma.

Ale jak přesně funguje hledí, není stále jasné. O skafandru toho musíme ještě hodně zjistit. V následujících šesti měsících budou všechny naše dotazy nejspíše zodpovězeny. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář