SpaceX chystá explozivní test záchranného systému DragonuSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:31
Počet zobrazení:4 124

SpaceX na konec roku chystá zajímavý test kosmické lodi Crew Dragon, při kterém bude simulováno selhání rakety. Kosmická loď následně zažehne své únikové motory SuperDraco a odletí od rakety, načež na padácích přistane v oceánu. Tento test má za úkol ověřit, že nouzový záchranný systém funguje správně a v případě selhání Falconu 9 by dostal posádku lodi do bezpečí. Raketa bude po odletu Dragonu zničena, takže by mělo jít o vskutku zajímavou podívanou.

Nové video nabízí krátký pohled do historie podobných záchranných systémů a také názorně vysvětlí, jak bude probíhat chystaný test SpaceX. Jeho provedení je momentálně v plánu na konec listopadu či prosinec, a dokud neproběhne, nebude možné provést první misi s astronauty.

Podrobnější informace o záchranných systémech najdete v sérii článků na ElonX. A pokud vás zajímá především chystaný test SpaceX, navštivte jeho průběžně aktualizovaný profil.

Přepis titulků

Tato epizoda Primal Space je sponzorována službou Curiosity Stream. Sledujte tisíce dokumentů zadarmo na curiositystream.com/primalspace. Loď Dragon 2 od SpaceX poprvé odstartovala směrem k ISS 2. března 2019. Tento zkušební let měl prokázat, že loď funguje bezchybně a posádka bude v bezpečí. Než však dojde k letu s posádkou, Dragon 2 musí absolvovat únikový test za letu, který může být velice explozivní. V tomto videu se podíváme na fungování únikového systému v případě poruchy.

Také se podíváme na příklady minulých využití těchto systémů a proč by nadcházející test SpaceX mohl být pěknou podívanou. V roce 1983 měla startovat raketa Sojuz se dvěma kosmonauty na palubě. Avšak 90 sekund před startem raketu pohltil obrovský požár. Řídící tým spustil únikový systém, který okamžitě zažehl motor a dostal kosmonauty do bezpečí jen chvilku před explozí rakety. Po přistání byli kosmonauti v pořádku, ale v šoku, a tak jim záchranáři dali vodku a cigarety, aby se mohli uvolnit.

SpaceX už provedlo podobný test s únikem lodi ze startovní rampy. Ne všechny rakety však disponují únikovým systémem. Díky jedinečnému designu raketoplánu by tradiční únikový systém nedával smysl. Raketoplán Columbia měl při prvním startu dvě katapultační sedadla pro piloty, ale po zavedení letů s více než dvěma astronauty byly odstraněny. Místo únikového systému měly raketoplány několik možných postupů, které mohli astronauti v případě poruchy provést. Jeden z těchto postupů zahrnoval otevření únikového poklopu za letu a přistání všech astronautů na zemi pomocí padáků.

Tyto postupy by ale posádku nezachránily v případě náhlé těžké havárie, jako byla třeba katastrofa Challengeru. Použití únikového systému sahá až do programu Mercury v 60. letech. V případě havárie rakety Atlas by loď Mercury zažehla své motory na tuhá paliva a oddálila se od rakety. Podobný systém používal i program Apollo. Testy probíhaly tak, že se model velitelské lodi umístil na raketu Little Joe II.

Raketa měla vystoupat do 3 kilometrů a aktivovat únikový systém. Tento plán ale selhal, protože gyroskopy byly špatně nastaveny, a tak raketa začala neovladatelně rotovat a rozpadla se. Únikový systém tuto chybu zaregistroval a kabinu dostal do bezpečí. Tato nečekaná porucha byla nejreálnějším testem únikového systému a zapsala se do historie jako úspěšná chyba. Nadcházející test únikového systému Falconu 9 má velice podobný plán.

Raketa bude startovat směrem k ISS, a když dojde k dosažení tzv. max-Q, všech devět Merlinů se vypne, čímž budou simulovat ztrátu tahu. Loď Dragon to zaregistruje a zažehne svoje motory SuperDraco, aby se od rakety vzdálila. Dragon se poté pomocí série padáků zpomalí a přistane v Atlantiku. Po přerušení letu a odpojení Dragonu bude Falcon 9 nestabilní a vzhledem k rychlosti Mach 2 se začne rozpadat. Raketa bude v tento moment obsahovat 145 tun paliva RP-1 a 317 tun kapalného kyslíku.

Tato směs bohatá na okysličovadlo ihned vzplane a vytvoří na nebi obří ohnivou kouli. V rámci čekání na první lidskou misi SpaceX se můžeme těšit na tento test, což bude docela podívaná. Další podívanou je počet dokumentů na službě Curiosity Stream. Curiosity Stream je streamovací služba se spoustou dokumentů na témata, jako jsou příroda, věda či dějiny.

Doporučuji vám tento dokument o sondách Voyager a jejich divoké jízdě sluneční soustavou. CuriosityStream také točí svoje vlastní dokumenty s lidmi jako Stephen Hawking a David Attenborough. Na všechny tyto dokumenty se můžete zadarmo podívat pomocí linku níže a použití kódu primalspace při registraci. Toto vám dá měsíc bezplatného sledování dokumentů a mnoho dalšího. Po tomto měsíci bude vaše předplatné stát jen 3 dolary za měsíc.

Děkuji vám za sledovaní a uvidíme se u dalšího videa. Překlad: Max Klimeš Korekce: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Test dopadol úspešne

01