Jak Elon zachránil současně Teslu i SpaceXSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:101
Počet zobrazení:11 168

V dnešním díle se vrátíme v čase a podívám se do historie společností SpaceX a Tesly. Od jejich založení až do období, kdy to téměř vypadalo na dvojnásobný bankrot.

Poznámka k překladu: Vertikální integrace je stav, kdy společnost řídí dodavatelský řetězec od výroby až po konečný prodej.

Přepis titulků

SpaceX a Tesla. Nejspíš byste měli problém najít dvě společnosti, které jsou dnes známější. Ale není to zase tak moc dávno, co obě společnosti téměř nikdo neznal a byly ve stejnou dobu na pokraji bankrotu. Dnes se dozvíte, jak Elon Musk zvládl to, co ještě žádný jiný americký ředitel před ním. Vytvořil a poté i najednou zachránil dvě společnosti, přičemž zvýšil jejich hodnotu do miliardových výšin.

Toto video vám přináší Audible a příběh, který dnes uslyšíte, je jen jednou z kapitol Elonovy úžasné autobiografie. Tu si můžete poslechnout zdarma, pokud se registrujete u služby Audible. Na počátku 21. století se Elonovi Muskovi podařilo něco, o čem sní každý podnikatel. Úspěšně prodal svou společnost za více než miliardu dolarů. Osobně z prodeje získal 165 miliónů. Většina lidí by tady asi skončila, ale pro Elona to byl jen začátek. Chtěl změnit svět k lepšímu a jedním z jeho nápadů bylo vyslat na Mars skleník, aby zvýšil zájem o průzkum vesmíru a tím i rozpočet NASA.

Jeho myšlenka byla bizarně ambiciózní. Zejména proto, že za ni Elon nechtěl utratit víc než 20 miliónů dolarů. Vyslání jen 230 kg do vesmíru v té době mohlo klidně stát i 30 miliónů. Ale Elon měl plán. Odcestoval do Ruska, kde se pokusil zakoupit zrenovované mezikontinentální balistické rakety. Nejnižší cena, kterou mu však Rusové nabídli, byla 8 miliónů dolarů za raketu.

Asi o 50 % více než jeho rozpočet na celou raketu. Cestou zpátky z Moskvy provedl Elon několik hrubých výpočtů, ve kterých mu vyšlo, že suroviny na výrobu rakety přestavují asi 3 % celkové prodejní ceny raket. Elonovi bylo hned jasné, co má udělat. Pokud chce něco poslat na Mars, musí založit vertikálně integrovanou společnost na výrobu raket. Proto přečetl několik knih o raketové technice ze studené války a v roce 2002 založil společnost Space Exploration Technologies, zkráceně SpaceX.

Pak se vydal shánět ty pravé zaměstnance, kteří by mohli jeho vizi uskutečnit. Jeho ideální kandidát měl být mladý, svobodný, vzdělaný a připravený se pro SpaceX vzdát společenského života. Jeho náborová strategie byla velmi prostá. V zásadě přijal každého, kdo splňoval zmíněné podmínky. Od absolventů oboru aeroskosmonautiky až po lidi z firem Boeing či Lockheed.

Nejdřív si lidé mysleli, že si Elon dělá legraci. Ale během roku se mu podařilo získat jedny z nejlepších inženýrů Ameriky. Společně pak pro SpaceX navrhli vše potřebné. Od motorů a trupů raket až po ty nejmenší detaily jako elektroniku. V mnoha případech dokázali inženýři vyrobit výkonnější a lehčí komponenty za zlomek obvyklé ceny. Tyto komponenty pak byly použity pro výrobu motoru Merlin, který později poháněl Elonovu první raketu Falcon 1.

Vývoj samozřejmě nešel úplně hladce, nicméně nějaký pokrok tu byl. Ale pak se Elon rozhodl zvýšit sázky. Na počátku roku 2004 investoval do podílu v Tesle, nové společnosti na výrobu elektromobilů. Osobně investoval něco přes 6 miliónů a na oplátku se stal předsedou představenstva. Zkušenosti ze SpaceX se hned rozhodl přenést do Tesly. Logo společnosti například vytvořili stejní lidé, kteří navrhli logo pro SpaceX.

Elon tu samozřejmě rychle využil stejně smělou náborovou strategii jako ve SpaceX. Tentokrát však nepřetahoval zaměstnance z Boeingu, ale z Applu. Netrvalo to dlouho a tým Tesly pracoval na prvním elektromobilu – Tesle Roadster. Inženýři ve SpaceX mezitím pracovali 60 hodin týdně, zatímco Elon sliboval velmi ambiciózní termíny. Původní termín vypuštění rakety Falcon 1 byl stanoven na listopad 2003, pouhých 18 měsíců po založení společnosti. Tento termín samozřejmě nebyl dodržen a Falcon 1 vzlétl až v březnu 2006, kdy po 41 vteřinách ve vzduchu selhal a zřítil se k zemi.

Stejně jako pro SpaceX i pro Teslu znamenal rok 2006 velký průlom. V červenci se poprvé představila Tesla Roadster a během prvního dne zaznamenala 100 předobjednávek. Ale stejně jako s Falconem 1 i tady se výrobě moc nedařilo. Ředitelem Tesly byl v té době Martin Eberhard, který stejně jako Elon sliboval nereálné termíny. Nejdříve měly být Roadstery doručeny na začátku roku 2007, ale rostoucí problémy ve výrobě toto datum neustále oddalovaly.

Špatné vedení projektu Roadsteru nakonec vedlo k vytlačení Martina z firmy, kterou sám založil. Elon tak na sebe převzal celé vedení. Zodpovědnost za obě společnosti s sebou samozřejmě nesla i více stresu. Elon byl svědkem druhého selhání rakety Falcon 1, která nedokončila ani svůj jediný start v roce 2007. V Tesle se Elon snažil poprat se stavem výroby po Eberhardovi a výroba Roadsteru začala až v březnu 2008.

Ale pak bylo ještě hůř. V srpnu Elon potřetí vyslal raketu Falcon 1, která však na oběžnou dráhu nedoletěla, a jen o měsíc později oznámila jeho žena světu, že se rozvádějí. Obě Muskovy společnosti se snažily vytvořit použitelný produkt a docházely jim peníze. Na konci října zbývalo Tesle na provoz celé společnosti jen 9 miliónů dolarů. Došlo i na oddalování mezd a Elon se musel rozhodnout. Do Tesly již investoval 70 miliónů, do SpaceX dokonce 100 miliónů. S málem, které mu zbylo, se Elon musel rozhodnout, zda zajistí budoucnost jedné společnosti, nebo to riskne a zachrání obě dvě.

Osud Muskovi moc času na rozhodnutí neposkytl. Čtvrtý a teoreticky poslední start rakety Falcon 1 se blížil. 28. září 2008 byl Elon připravený na poslední šanci k záchraně. Stál v řídící místnosti SpaceX v Los Angeles a tiše čekal. Raketa nakonec vzlétla a v řídícím centru propukl velký potlesk. SpaceX konečně mělo fungující produkt. Falcon 1 byla první raketa ze soukromých zdrojů, která vyletěla na oběžnou dráhu Země.

Ale Elon ještě nebyl ze všeho venku. Fungující produkt by byl k ničemu, pokud by společnost za ním zkrachovala. Elon tak narychlo musel najít finance pro obě společnosti před koncem roku 2008. Načasování snad nemohlo být horší. Jedna z největších amerických bank, Lehman Brothers, zkolabovala a globální ekonomika se řítila do katastrofy. Během této doby se Elon snažil shromáždit co nejvíce svých peněz na záchranu Tesly.

Zpeněžil zbytek svého majetku a přiměl i bratrance, aby mu pomohli. Získat investory se však nepodaří přes noc. A prosinec se nezadržitelně blížil. Elonovi se podařilo dát dohromady 20 miliónů dolarů, dalších 20 získal od různých investorů a 50 miliónů od německé automobilky Daimler. Pár dnů před Vánocemi to vypadalo, že přežije jen Tesla. Ale 23. prosince měl Elon velmi nečekaný telefonát. NASA přiklepla SpaceX zakázku v hodnotě 1,6 miliardy dolarů na dovoz zásob na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Na Štědrý den pak došlo k uzavření dohody o investici do Tesly. Elonovi se podařilo zachránit obě společnosti před krachem. V pozdějších rozhovorech měl na tyto prosincové dny bolestivé vzpomínky. Vzpomínám si, jak jsem se v roce 2008 probudil v neděli před Vánoci, a pomyslel jsem si, že tak špatně jsem na tom ještě nikdy nebyl. Vypadalo to opravdu špatně, protože tou dobou... I když čtvrtý let SpaceX uspěl, docházely nám peníze.

Byla tu tři selhání a jen jeden úspěch, prostě to pořád nestačilo. Financování Tesly ještě nebylo uzavřené a zbývaly nám tak dva nebo tři dny, abychom to dořešili před Vánoci. Měl jsem pocit, že tohle bude fakt špatný konec roku. Že možná obě společnosti nepřežijí. Bez ohledu na to, s čím se Elon potýká dnes, stojí za to vědět, že před desíti lety překonal nemožné. Tento příběh je jen krátkou zastávkou na cestě Elona Muska.

Pokud chcete vědět víc, podívejte se na jeho autobiografii. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Za mnou vidíte anglické sídlo pana Muska. Dal si celý dům přepravit, cihlu po cihle, z druhého konce ulice, jen aby unikl svým sousedům. To víte, s takovým balíkem se dostanete leckomu mezi nohy! Štěrk kolem sídla pochází z Buckinghamského paláce. Elon Buckinghamský palác koupil a nechal ho rozdrtit na štěrk. Tento muž má tak silný štos peněz, že byste jím klidně umlátili velrybu. Elon Musk má také hudební ambice. Teprve loni se jeho singl „Ohm“ umístil na první příčce hitparády, když sám skoupil tři milióny výlisků. V jeho domě nikdy nebude nouze o popelník. Přesto, jako u mnoha lidí, kteří, jak se zdá, mají vše, změnila Elonův život tragédie. No, vlastně nezměnila, můžeme pouze doufat."

48

Odpovědět

Jak zachránil Elon Musk SpaceX a Teslu? Dal svých posledních 20 mil. dolarů a od investorů a Daimleru 70 mil. dolarů... Jo a pak ještě pár drobných přišlo od NASA na zakázku. Nějakých ušmudlaných 1,6 mld. dolarů... Počkat, moment, moment!!! ... a není to tedy tak, že SpaceX a Teslu zachránila NASA? ;-)

Proti Elonovi nic nemám. Spíš jej obdivuji za výdrž a odvahu se pouštět do takových projektů. Jen si říkám jestli ta výdrž v případě hrozícího zániku firem nebyla vynucená okolnostmi...

319

Odpovědět

Ty investory někdo musel sehnat a přesvědčit a zakázku od NASA bylo potřeba pracně vysoutěžit. Vy děláte, jak kdyby to bylo něco, co jde samo a došlo by k tomu, i kdyby Musk seděl na zadku.

A Tesla je na SpaceX zcela nezávislá, takže peníze od NASA Tesle nijak nepomohly.

292

Odpovědět

+scr00chyTak to byla samozřejmě nadsázka, což se v textu ne vždy povede vyjádřit. Je mi líto, že to tak vyznělo.

Peníze samy od sebe z nebe nepadají, to ví i malé děti. Je jasné, že investory musel někdo přesvědčit a zakázka pro NASA byla vysoutěžená. Nicméně ta vysoutěžená zakázka právě pomohla a zrovna v ten pravý okamžik. Kdyby se NASA rozhodovala déle, kdoví jak by to dopadlo. No a Tesle to samozřejmě pomohlo, protože peníze od NASA umožnily uvolnit vlastní prostředky plánované pro SpaceX přelít do Tesly. V podnikání jde ruku v ruce s tvrdou prací i štěstí.

55

Odpovědět

Mám rád lidi, kteří se nevzdávají, i když to věci vypadají beznadějně. Možná proto, že já tuto sílu v sobě nikdy neměl.

265

Odpovědět

No zachránil...na dlouho ne.

336

Odpovědět

Jak dlouho ještě pane ekonome? :D

234

Odpovědět

+OcelotDávám mu rok, maximálně dva.

181

Odpovědět

+kelDobre, ja poviem že viac než dva, stávka ? O čo ? Povedz si. Dal som ti plus aby si sa nehneval :D

00

Odpovědět

Až mu prachy dojdou, ozvi se. Poslu jim šek na tvé jméno.

00