Kolikrát může SpaceX znovu použít Falcon 9?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:42
Počet zobrazení:4 846

Díky myšlence znovupoužitelnosti se SpaceX podařilo snížit náklady na vesmírné lety. V tomto videu se podíváme na to, co je nutné udělat, aby bylo možné Falcon 9 použít opakovaně, a že jej nakonec nahradí levnější a ještě znovupoužitelnější Starship. Detailní popis vylepšení Falconu 9 ve verzi Block 5 najdete na webu ElonX.

Přepis titulků

Tento díl Primal Space sponzoruje Skillshare, on-line komunita, kde se můžete naučit téměř cokoliv. Při použití kódu pod videem máte první dva měsíce zdarma. 21. prosince 2015 se SpaceX zapsal do historie přistáním prvního stupně rakety Falcon 9 zpět na Zemi. Po letech vývoje a testování bylo SpaceX zase o kousek blíže k dramatickému snížení nákladů na lety do vesmíru. Od té doby přistálo asi 25 stupňů a více než polovina jich byla opakovaně použita.

Ale kolikrát lze Falcon 9 opakovaně použít? Jak náročná je renovace stupňů mezi jednotlivými lety? V tomto videu se podíváme na to, jak SpaceX upravilo Falcon 9, aby zlepšilo jeho znovupoužitelnost. Podíváme se také na to, jak probíhá renovace Falconu 9 a jak jej časem nahradí Starship. V dubnu 2018 vypustilo SpaceX novou a upravenou variantu Falconu 9 – Block 5.

Nová verze přinesla několik vylepšení tepelného štítu, kormidel a přistávacích noh s cílem usnadnit renovaci a maximalizovat počet letů každé rakety. Ačkoliv je díky těmto vylepšením renovace jednodušší, průměrná doba zpracování stupně se z 356 dní snížila jen na 107. Nejkratší doba přitom činila 72 dnů. V případě raketoplánů činil rekord mezi jednotlivými lety v roce 1985 pouze 55 dní.

Renovace v té době obvykle zabrala okolo 100 dní. Po katastrofě Challengeru se však zvýšila bezpečnostní opatření, což vedlo ke zvýšení nároků na renovaci. Stala se z ní extrémně drahá záležitost, která vyžadovala přes 9000 zaměstnanců, aby mohl raketoplán startovat. SpaceX chce renovaci zkrátit na pouhých 24 hodin. Bude tak muset dosáhnout rychlosti zpracování jako u aerolinek.

Každá raketa by tak před letem prošla jen rychlou inspekcí. Když se první stupeň vrátí na Zem, ať už na moři, nebo na pevnině, dochází k jeho přesunu na transportér a odvozu do hangáru SpaceX. To může zabrat několik dní, protože je nutné každou přistávací nohu ručně odmontovat. Ačkoliv jsou navrženy pro rychlé sklopení, SpaceX se to podařilo provést jen dvakrát. Jakmile je stupeň v hangáru, začíná jeho renovace a každý motor prochází několika důkladnými testy, aby byly všechny komponenty připraveny na další let.

Podle Muska zvládne každý motor Merlin až 1 000 letů bez výrazných oprav. Hydraulický systém kormidel, který při přistání v minulém roce selhal, musí také projít kontrolou těsnění. Nádrže a tlakové nádoby musí projít celou řadou ultrazvukových testů, které mají odhalit případné trhliny a zabránit selhání při natlakování rakety. Jakmile stupeň projde všemi kontrolami, dojde ke statickému zážehu všech devíti motorů a následnému připojení nákladu.

V současné době je nutné provést všechny testy, protože se SpaceX vydává do neznámých vod znovupoužitelnosti. Každá mise přináší nové informace o tom, kolik letů zvládne každý stupeň. Časem se bude proces renovace pilovat. Nyní existují tři stupně Falconu 9, z nichž každý už letěl třikrát. SpaceX má ve své flotile asi osm stupňů Falconu 9, jejich počet by však chtěli navýšit na 20.

Ačkoliv by Falcon 9 mohl teoreticky letět až stokrát s minimálními opravami, každý první stupeň má před sebou v horizontu desíti let asi 30 letů. Vzhledem k tomu, že SpaceX pracuje na větší a plně znovupoužitelné raketě, Falcon 9 se možná přestane používat mnohem dříve, než se čekalo. SpaceX momentálně v Texasu a na Floridě staví první prototypy rakety Starship. A protože zákazníci již stojí frontu, chtějí první komerční náklad vynést v roce 2021.

SpaceX využije Starship nejen pro lety na Mars a mise komerčních satelitů, ale také pro dopravu na Zemi. Starship umožní lety kamkoliv na Zemi za méně než hodinu. Na rozdíl od Falconu 9 je Starship navržena jako plně znovupoužitelná. Cílem je provádět tisíce letů bez jakýchkoliv velkých oprav. Pokud SpaceX uvede Starship do provozu, mohla by Falcon 9 úplně nahradit, protože zvládne vynést o dost hmotnější náklad za zlomek ceny.

Několik následujících let bude SpaceX pro práci na Starship najímat tisíce nových zaměstnanců. Ohledně najímání Elon Musk připustil, že ho vysokoškolský titul nezajímá. Vysokoškolský titul není nutný. V počátcích SpaceX se Elon naučil raketovou vědu pomocí četby knih a rozhovorů s lidmi z oboru. Dnes jsme obklopeni skvělými nástroji jako návody na YouTube nebo on-line výukou jako Skillshare.

Můžeme se tak naučit něco nového, aniž bychom museli opustit domov. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář