Ředitelka, která udržela SpaceX nad vodouSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:61
Počet zobrazení:4 951

SpaceX není jen společnost Elona Muska, v této firmě je zaměstnána i řada dalších zajímavých lidí. Mezi ty nejdůležitější se kromě Toma Muellera, o kterém jsme už jedno video přeložili, řadí také Gwynne Shotwell, provozní ředitelka, prezidentka firmy a pravá ruka Elona Muska. V dnešním videu se dozvíte, jak se dostala do SpaceX a proč má tak velký podíl na úspěchu této firmy. Více informací o Gwynne pak najdete v jejím podrobnějším životopisu na webu ElonX.

Poznámka k překladu: Autor udělal chybu v sekci o kontraktu NASA, jelikož míchal dohromady kontrakt na zásobování ISS s kontraktem na přepravu astronautů, který přišel až později. Titulky byly upraveny, aby byly fakticky správně.

Přepis titulků

Když řeknu, že SpaceX by bez Gwynne Shotwell neexistovalo, nepřeháním. I když za úspěchem SpaceX stojí řada dalších lidí, Shotwell pevně držela volant na cestě za prosperitou firmy a držela zkrátka velké ambice jejího šéfa Elona Muska, což nebylo vůbec snadné. Založení soukromé vesmírné společnosti není nic nového, ale zařídit, aby rostla a měla zisky, je o dost těžší. Shotwell je unikátní v tom, že je dravou obchodnicí a zároveň leteckou inženýrkou.

Ve SpaceX udržuje mír. Když Musk vypustí nějaký nevhodný tweet nebo prohlášení, Shotwell vezme do ruky telefon a začne to s klienty urovnávat a ubezpečí je, že je všechno pod kontrolou, pod její kontrolou. Shotwell se narodila v Chicagu, je dcerou umělkyně a neurochirurga a považuje se za praktické dítě v rodině. Její matka chtěla, aby se Gwynne stala inženýrkou, ale Shotwell si myslela, že inženýři řídí vlaky.

Takže aby pomohla své dceři pochopit, co dělají, vzala ji na společenskou sešlost inženýrek. Poprvé v životě se potkala s inženýrkami a rozhodla se, že se chce stát strojní inženýrkou. Šla tedy na Northwestern studovat strojní inženýrství s vedlejším oborem ekonomikou a také magisterským titulem v aplikované matematice. A navíc jsi žena.

Cože? Jen jsem tím myslel, že bychom opravdu chtěli, aby tu s námi pracovala silná žena. Nejsem inženýrka, jsem inženýr. Shotwell nejdříve chtěla pracovat v automobilovém průmyslu, takže začala ve společnosti Chrysler ve vývoji motorů, ale frustrovalo ji několik úrovní schvalování a pravidel, což omezovalo produktivitu a inovaci.

Přesunula se tedy na 10 let do Aerospace Corporation, kde poznala podnikání armádních dodavatelů a kde pracovala jako tepelný inženýr a projektový manažer. Ale nedostávalo se jí praktických zkušeností a přišlo jí, že jen píše studie. Aby získala nějaké praktické zkušenosti, jako je výroba a projektování raket, přešla do firmy Microcosm, malé vesmírné společnosti s cílem projektovat a stavět levné rakety a součástky.

Zde se naučila ty nejdůležitější věci, které potřebovala pro SpaceX. Za chodu se naučila, jak vést tým lidí, ale co je asi nejdůležitější, naučila se, jak prodávat aerokosmické produkty vládě a velkým společnostem. Tomuto se také říká rozvoj podnikání. S její přímou řečí, chytrostí a sebejistotou si vydobyla reputaci silné ženy v oboru.

Ve stejnou dobu byl Elon Musk v rané fázi rozvíjení revoluční firmy brzy známé jako Space Exploration Technologies. Aby získal peníze pro svůj nový start-up, nutně potřeboval někoho, kdo rozumí rozvoji podnikání i technické stránce věci. Hans Koenigsmann ze SpaceX věděl, že jeho bývalá kolegyně Gwynne Shotwell chtěla pracovat ve firmě, která chce udělat něco revolučního pro vesmírný průmysl.

Viděl to jako ideální kombinaci. Takže domluvil schůzku mezi dvěma inovátory. Brzy se stala zaměstnancem č. 7 ve SpaceX jako vedoucí rozvoje podnikání a byla ihned pověřena prodejem raket. I když ty rakety neexistovaly, nikdy předtím neletěly a teď měla nového šéfa, který pořád chrlil různé sliby a odhady, kterých nebylo možné dosáhnout.

Takže jediné, co Gwynne měla na prodej, byl potenciál SpaceX, což nebylo jednoduché. Začala tedy využívat staré kontakty a scházet se s americkými vládními agenturami a satelitními společnostmi, aby je přiměla si zarezervovat místo na ještě neletěné raketě Falcon 1. Po několika odmítnutích se jí podařilo přesvědčit Agenturu ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty, také známou jako DARPA, a malajsijský satelitní start-up, aby investovali do prvních vývojových letů Falconu 1.

Nedočkavě čekali, zda tato malá raketová firma dokáže dodržet slíbenou cenu. Gwynne navíc přesvědčila NASA, aby do SpaceX investovala 278 milionů dolarů na vývoj větší rakety pro dopravu nákladu na ISS. Také získala klienty pro asi tucet letů Falconu 1.

To vše ještě předtím, než SpaceX doletělo na orbitu. První tři starty Falconu 1 nedopadly dobře. Při každém startu ale došlo k pokroku a Shotwell poskytovala povzbuzující zprávy svým novým klientům, že SpaceX je opravdu blízko. Shotwell se rychle stala Muskovým nejbližším důvěrníkem, jelikož zajistila slušné příjmy a měla ve firmě stále větší roli.

Udržovala firmu nad vodou. Musk ji tedy povýšil na prezidentku a provozní ředitelku společnosti. V roce 2008 se podařil čtvrtý start Falconu 1, což zvedlo důvěru ve SpaceX. NASA tento úspěch odměnila kontraktem ve výši 1,6 miliardy dolarů na vývoj kosmické lodi pro cesty na ISS a tucet zásobovacích misí.

Tohle SpaceX potřebovalo jako sůl, aby mohlo zainvestovat do vlastních technologií, což vedlo ke konceptu znovupoužitelnosti ve vesmírném průmyslu. Shotwell je za kormidlem SpaceX už přes 10 let a funguje jako most mezi Muskem a jeho zaměstnanci. Získala tak reputaci člověka, který dokáže proměnit Muskovy ambiciózní cíle ve skutečnost. Dennodenně rozhoduje o budoucnosti firmy a jako generál dostane vojáky tam, kde jsou potřeba, a to efektivně.

Viceprezident pro zajištění misí, Hans Koenigsmann, jednou uvedl: "Elon řekne: 'Poleťme na Mars,' a ona řekne: 'Dobře, co musíme udělat, abychom se na Mars opravdu dostali?'" SpaceX dosáhlo největších úspěchů pod jejím schopným vedením, a to je teprve začátek. Překlad: Daniel Ouředník Korekce: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Po každom momente keď vidím v nejakom videu ako pristávajú tie dve rakety, tak mám husinu !

83

Odpovědět

SpaceX Falcon Heavy Landing + Sonic Boom!
Tak zde mám pro Vás "tvorič husin"... ;-)

51

Odpovědět

+randomofamberto som videl, double goose skin !

12