Klíčoví zaměstnanci Elona MuskaSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:68
Počet zobrazení:8 868

Úspěšnou firmu nedělá jen dobrý šéf, ale hlavně tým zaměstnanců. V dnešním videu se podíváme na dva klíčové zaměstnance Tesly (J.B. Straubel) a SpaceX (Tom Muller), jejichž šéfem je právě Elon Musk. Podrobnější životopisy Toma Muellera a dalších důležitých osobností ze SpaceX najdete v sérii článků na ElonX.

Poznámka: Ve videu je drobná chybka, Mueller je členem Reaction Research Society, nikoliv Recreation Research Society, titulky tuto skutečnost odrážejí.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u kanálu NeoScribe. Forbes zařadil Elona Muska na 25. místo v žebříčku nejmocnějších lidí na světě. Měl pro to dobrý důvod, Tesla a SpaceX totiž patří mezi nejinovativnější firmy na světě. Skvělí lídři se však nedostanou daleko, pokud za nimi nestojí talentovaní lidé. V tomto videu se zaměříme na dva nejcennější Muskovy zaměstnance, kteří se sami stali legendou. Prvním je J.B.

Straubel, technický ředitel Tesly. Straubel se narodil ve Wisconsinu a od útlého věku se zajímal o to, jak věci fungují. Často si kolem sebe našel věci, které rozebral a zase složil, a ve sklepě rodičů dokonce vytvořil chemickou laboratoř. Když mu bylo 13, našel na skládce starý golfový vozík a přinesl si ho domů. Opravil elektrický motor a uvedl vozík znovu do provozu. Později šel studovat na Stanford, kde v roce 2000 získal titul z energetiky a strojírenství.

Straubel a jeho přátelé ze Stanfordu byli jedni z prvních, kdo zvažovali využití Li-Ion baterií pro napájení aut, protože se tato technologie rapidně zlepšovala. Po vysoké škole si za 1600 dolarů pořídil staré Porsche a přestavěl ho na elektromobil. Aby to mohl udělat, musel si sestrojit i nabíječku a napsat si vlastní software. Auto nakonec zlomilo světový rekord zrychlení elektromobilů, když ujelo 400 metrů za 17,28 vteřin.

V té době se snažil sehnat podporu pro vytvoření plně funkčního elektromobilu. V roce 2003 se setkal s Elonem Muskem, kterému se tato myšlenka velmi zamlouvala a poskytl na ni Straubelovi 10 000 dolarů. Musk později domluvil Straubelovi schůzku se zakladateli Tesly, Martinem Eberhardem a Marcem Tarpenningem. Ti v roce 2004 najali Straubela do týmu Tesly a zbytek už je historie. V roce 2008 vyhlásil časopis MIT Technology Review Straubela za jednoho z nejlepších inovátorů na světě mladších 35 let.

Dnes je Straubel považován za jednoho z předních expertů na baterie. Jako technický ředitel Tesly dohlíží na technický směr a vývoj společnosti, včetně technologie baterií, elektroniky pohonu, motorů, software, firmware a ovládání. A teď se podíváme na Toma Muellera. Mueller se narodil v Idahu a jako Straubel byl během dospívání posedlý opravováním věcí ve svém okolí, jako byly hodiny nebo sekačky. Netrvalo to moc dlouho a jeho pozornost upoutaly rakety.

Začínal se sadou pro výrobu raket, a když mu bylo 12, začal stavět rakety úplně od píky. Se svářečským vybavení svého otce vytvořil pro školní projekt fungující prototyp rakety, se kterým vyhrál několik místních vědeckých soutěží. V roce 1992 získal titul ze strojního inženýrství na Loyola Marymount University. Nakonec začal pracovat v leteckém a kosmickém průmyslu ve společnosti TRW Inc., kde strávil 15 let.

Ve společnosti TRW pracoval jako vedoucí inženýr na vývoji raketového motoru TR-106, což byl ve své době jeden z nejvýkonnějších motorů na světě. Během té doby se přidal k Reaction Research Society, ke skupině amatérských raketových konstruktérů. Mueller tak ve svém volném čase stavěl raketové motory. Časem zkonstruoval raketový motor o váze 36 kg, jehož tah dosahoval hodnoty 57 kN.

Stal se tak největším raketovým motorem na kapalné palivo, který postavil amatér. Počátkem roku 2002 se Mueller seznámil s Muskem a hned si padli do oka. Nedlouho poté jej Musk přivedl do SpaceX. Jeho prvním úkolem bylo navrhnout a postavit proslulý raketový motor Merlin, který pohání Falcon 9 a Falcon Heavy a drží rekord nejvyššího poměru tahu ke hmotnosti motoru. Merlin je raketový motor nejvyšší kvality, a to proto, že se dá snadno a levně vyrobit a zároveň je extrémně spolehlivý.

Poslední čtyři roky ale Mueller pracuje na něčem ještě větším a vzrušujícím. Navrhuje Raptor, motor, který má být dvakrát silnější než Merlin a mít ještě lepší poměr tahu ke hmotnosti motoru. Ještě zajímavější je fakt, že by tento motor měl pohánět BFR, vesmírné plavidlo, které přivede lidstvo na Mars. Dnes je Mueller bezesporu jedním ze světových expertů na raketové pohony. Pojďme se vrátit zase zpátky.

Musk do Tesly i SpaceX přivedl mnoho talentovaných inženýrů, ale je jasné, že nejcennější jsou Straubel a Mueller. Oba světově uznávaní experti ve svém oboru. Muska, Straubela i Muellera spojuje jeden pozoruhodný fakt. Musk se naučil programovat, když mu bylo 12. Straubel ve 13 zrenovoval golfový vozík a Mueller ve 12 stavěl rakety. A tak vzniklo společenstvo mladých géniů. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V čase 1:07 neříká "Sixteen hundred dollars"? Jestli ano, pak je v titulkách uvedených 16 tisíc...

11

Odpovědět

Díky, opraveno.

11