Nová loď SpaceX pro chytání aerodynamických krytůSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:40
Počet zobrazení:4 216

Námořní flotila SpaceX má novou posilu – loď GO Ms. Chief. V dnešním videu se na tak celou flotilu podíváme trochu podrobněji. Celý přehled plavidel a lodí SpaceX najdete na webu ElonX.

Poznámka k překladu:
Název autonomní plošiny Of Course I Still Love You (OCISLY) v češtině znamená "Samozřejmě, že tě stále miluji". Název plošiny Just Read The Instructions (JRTI) je "Prostě si přečti návod". Názvy odkazují na knihu The Player of Games od Iaina M. Bankse.

Přepis titulků

Flotila SpaceX má novou loď, o které si za chvilku něco povíme. Ahoj, tady Tory z kanálu Overlook Horizon. Pokud jste tu poprvé, posíláme balóny až na hranici vesmíru a zpátky. Přitom probíráme vesmír, vědu a technologie. Pokud vás to zajímá, začněte nás sledovat. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek námořní flotily SpaceX, kterou je GO Ms. Chief. Možná si říkáte, proč SpaceX potřebuje námořní flotilu.

Ve SpaceX využívají několik druhů lodí a plavidel, aby bylo možné zachránit části raket Falcon 9 a Falcon Heavy. Nejznámější jsou jejich autonomní plovoucí přistávací plošiny Of Course I Still Love You a Just Read The Instructions. Jsou to plovoucí plošiny, které se pohybují v oceánu a zachytí první stupeň rakety, když se vrací zpět a přistává na moři. Krom toho vlastní i podpůrné lodě jako GO Searcher, GO Navigator, GO Pursuit, které slouží například k podpoře posádky a také k vylovení aerodynamického krytu, když přistává na moři.

Kryt ale nemusí vždy přistát na moři, SpaceX totiž vlastní i tuto obrovskou loď, dříve známou jako Mr. Steven, ze které je nyní GO Ms. Tree. Myšlenka opakovaného použití krytu je tu asi od roku 2017, ale první pokusy o zachycení probíhaly až od roku 2018. Několikrát se o to neúspěšně pokusili, vylepšili a zvětšili také síť na lodi Mr.

Steven, ale i tak se zachycení nezdařilo. Počátkem roku 2019 loď Mr. Steven na moři přišla k újmě, když se vydala na zachycení krytu. Ale než k tomu mohlo dojít, došlo k poškození jejích ramen a loď se vrátila do přístavu Port Canaveral, kde musela být opravena. Loď však v přístavu Port Canaveral byla měsíce, aniž by se něco změnilo. Když jsem tam v dubnu byl kvůli misi CRS-17, byla stále v přístavu neopravená, a to už od února.

Mnoho lidí včetně mě si tak mysleli, že SpaceX od této myšlenky upustilo, nebo minimálně od chytání do sítě. Zdálo se, že se jim to podaří, ale po poškození ramen to možná vzdali. Při druhém letu Falconu Heavy s Arabsatem 6A nechali obě části krytu přistát do vody a pak je pomocí lodí GO Searcher a GO Navigator vylovili. Společnost SpaceX pak také oznámila, že obě části využijí pro misi Starlink. Předpokládal jsem, že s tím skončili.

Navzdory mým a nejen mým úvahám byla loď Mr. Steven opravena a na scéně se objevila s novým jménem: GO Ms. Tree. Tuto loď nevlastní SpaceX. Původně ji vlastnila společnost SeaTran Marine, která se dostala do finančních potíží a musela ji prodat firmě Guice Offshore. Myslím, že se to tak vyslovuje. Jak se to vyslovuje? Nevím. Předchozí jméno loď Mr. Steven získala po otci ředitele předchozího majitele. Přejmenování lodi tak dávalo smysl, a proto jméno Ms. Tree. Všechny lodě Guice Offshore začínají písmeny dle jména společnosti – GO.

S novým jménem a opravenými rameny se Ms. Tree vydala vstříc třetímu letu Falcon Heavy a předvedla úspěšné zachycení krytu, který pomocí padáků přistál do sítě v zadní části lodi. Šlo o docela neuvěřitelný manévr, který dokázal proveditelnost konceptu. Otázkou bylo, zda to zvládnou znovu a opakovaně. Během mise Amos-17 dokázali, že ano. Podařilo se jim další nádherné zachycení části krytu do sítě.

A protože SpaceX zvládá tyto záchyty opakovat, chystají se teď využít další loď, která má zachytit druhou část krytu. A tou je právě GO Ms. Chief. GO Ms. Chief také původně vlastnila společnost SeaTran Marine, která ji prodala Guice Offshore. Jmenovala se Captain Elliott a nyní je to GO Ms. Chief. Odhaduje se, že provoz každé lodi vyjde SpaceX asi na tři milióny dolarů. Provoz obou tak bude stát kolem šesti miliónů dolarů ročně.

Mimochodem, obě části krytu stojí také šest miliónů, takže jejich zachycení zaplatí rok jejich činnosti. Pokud toho zvládnou víc, jde o snadný zisk. Bude chvilku trvat, než uvidíme Ms. Chief v provozu. Jde o téměř identickou loď, ale chybí jí ramena a síť. Otázkou dne tedy je, za jak dlouho uvidíme Ms. Chief v provozu? Kdy něco zachytí? Bavíme s o týdnu, měsíci, roku? Dejte nám vědět v komentářích.

Jako vždy děkujeme našim přispěvatelům z Patreonu, a pokud se vám takováto videa líbí, přidejte si sérii do oblíbených. Díky za zhlédnutí a zase příště! Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář