Jak ve SpaceX testují raketové motorySvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:4 918

Ve videu z roku 2010 vás Thomas Mueller ze SpaceX provede testovacím areálem v texaském McGregoru. Uvidíte zkušební stavy pro motory Merlin a Draco i kompletní stupně raket Falcon a několik testovacích zážehů. Mueller má ve firmě na starosti vývoj motorů a je považován za jednoho z největších expertů v oboru. Pokud se o něm nebo dalších důležitých osobnostech SpaceX chcete dozvědět více, můžete si přečíst jejich životopisy na webu ElonX.

Přepis titulků

ZAŘÍZENÍ SPACEX PRO ZKOUŠKY MOTORŮ A KONSTRUKCÍ Jmenuji se Tom Mueller, jsem viceprezident pohonů a spoluzakladatel SpaceX. Trochu vás provedu po naší základně v Texasu. Rakety se tu testují od čtyřicátých let. My jsme tu od zimy 2003. ŘÍDÍCÍ MÍSTNOST Tomuhle říkáme "block house", je to podzemní bunkr, odkud řídíme testování motorů, například Merlinu.

Dnes se chystá testovací zážeh devíti motorů pro první stupeň Falconu 9. V podstatě celý test můžeme sledovat z řídící stanice. TESTOVÁNÍ MOTORŮ A KONSTRUKCÍ - Tady děláme horizontální testy. Zde jsme testovali vůbec první motor. Ty první testovací dny tady byly velmi vzrušující. Toto je věž pro vertikální testy motorů. Tohle je motor s tahem 422 kN. Ten motor dokáže vypálit díru do betonu.

Toto je vodou chlazená šachta odvádějící žhavé spaliny pryč. Tohle je nový zkušební stav kde testujeme vakuovou verzi Merlinu pro druhý stupeň Falconu 9. TESTOVACÍ STAV PRO MOTOR DRACO Tato konstrukce bude použita na kosmické lodi Dragon. Tyhle malé motory mají tah 400 N a pracují jen ve vakuu. Abychom je mohli vyzkoušet, musíme je testovat ve vakuové komoře z nerezu. Zkoušíme to až k bodu tání oceli kolem 1 370 °C.

Rozpálí se to do běla. Výstup z testovací komory je ta černá roura. Na systém navazuje bílá nádrž, ve které jsou tepelné výměníky pro ochlazení spalin, které dosahují 1 650 °C. TESTOVÁNÍ FALCONU 9 Zde máme Dragon, u kterého právě začala atestace. Toto je první plně funkční kus, který jsme postavili.

Půjdeme nahoru k prvnímu stupni Falconu 9, který připravujeme na historický test. Poprvé necháme hořet všech devět motorů po celou dobu. Každý z devíti motorů vyvine tah 422 kN. To je celkem 3 800 kN po dobu asi 170 sekund. Bude to rachot. Tady ve 40 metrech jsme teprve u spodku prvního stupně. Když je nádrž plná, je v ní 242 tun paliva. Těch devět motorů všechno palivo spálí za 170 sekund.

Je to nejspíš největší impuls, tedy tah krát čas, který kdy udělala soukromá společnost. Zhruba 63 500 tun-sekund. To je hodně. Lidé, kteří tu pracují, jsou borci. Tyto panely sem dávali včera ve dvě v noci. Foukal silný vítr a byla zima, ale nestěžovali si. Dnes jsou hluční, mají radost, že to dokázali jako správní Texasané. Jsme přes 60 metrů vysoko, pokud máte strach z výšek, tak sem nechoďte.

Toto je jen první stupeň Falconu 9. Představte si nahoře ještě mezistupeň, nad ním druhý stupeň a nákladový prostor. Takže si představte dalších 15 metrů. Je to velká raketa. ZKUŠEBNÍ ZÁŽEH PRVNÍHO STUPNĚ S DLOUHÝM TRVÁNÍM 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1... ZKUŠEBNÍ ZÁŽEH TRVAJÍCÍ 2 MINUTY A 58 SEKUND BYL ÚSPĚŠNÝ Překlad: Marek Mančal Korekce: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proč to testují v noci při tmě, kdy je mnohem horší kvalita video zaznamů pro případné pozdější zkoumání?

02

Odpovědět

to jo a čo ten noční kľud ?!

01

Odpovědět

Ok, asi po shlédnutí už nebudu tolik řešit, že někdy, když mám chuť si užít jízdu mám o dva litry větší průměrnou spotřebu :-)

40