Co bude SpaceX dělat na Marsu?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:65
Počet zobrazení:8 994

Dlouhodobým cílem SpaceX je zlevnit lety do vesmíru natolik, aby bylo možné ekonomicky dopravit lidi a velké množství nákladu na Mars a postavit tam permanentní základnu. Jak přesně toho SpaceX hodlá dosáhnout a jaké technologie k tomu bude potřebovat, srozumitelně vysvětluje video z kanálu Primal Space.

SpaceX se na cesty na Mars připravuje především tak, že vyvíjí obří raketu Starship (ve videu ještě pod starým označením BFR), ale zároveň také například hledá ideální místo pro přistání na rudé planetě.

Přepis titulků

SpaceX chce poslat prvního člověka na Mars v roce 2024, tedy 55 let od prvního přistání na Měsíci. Zatímco mise Apollo zahrnovaly jen krátkodobý pobyt, SpaceX si dává za cíl udělat z Marsu permanentní domov pro lidstvo. Prvním astronautům bude cesta na Mars trvat asi pět měsíců, ale co budou dělat, až se tam konečně dostanou? V tomto videu se podíváme na vše, co je potřeba udělat předtím, než skutečně pošleme astronauty na Mars.

Také se podíváme na počáteční prvky infrastruktury, které budou muset astronauté postavit, aby mohli začít rudou planetu kolonizovat. Předtím, než se na Mars vůbec někdo vydá, bude potřeba zajistit základní věci, jakou jsou třeba voda a elektřina. SpaceX proto chce v roce 2022 na Mars vyslat dvě rakety BFR bez posádky, které ponesou náklad jako solární panely a těžební systém. Těžební systém bude základem automatizované továrny na palivo, která se bude s každou misí rozrůstat.

Tato továrna na palivo bude zpracovávat velká ložiska CO2 a vody na Marsu a tyto látky pomocí Sabatierova procesu promění v kyslík a metan, které lze po zkapalnění použít jako palivo pro návrat raket na Zemi. Pokud se takto povede položit základy budoucí kolonie, nebude misi v roce 2024 nic bránit. Této mise se budou účastnit dvě nákladní a dvě pilotované lodě, každá nesoucí šest až osm astronautů. Trvání pobytu astronautů může být od několika měsíců až po několik let.

Astronauté přitom budou pokračovat ve stavbě továrny na palivo. Základna bude jednou z prvních věcí, které bude potřeba postavit. Je nejasné, jak tato základna bude vypadat, ale mnoho návrhů je podobných ISS, tedy kompaktní modulární stavba umožňující rozšíření. Některé návrhy pojednávají o základně pod povrchem, která by astronauty chránila před radiací a extrémním počasím na Marsu. Je možné, že technologie Elonovy Boring Company bude použita k tunelování a výstavbě základen na Marsu.

Další otázkou je obstarání jídla pro astronauty. První astronauti si s sebou vezmou zásobu vakuovaného jídla na dva roky. Toto jídlo je lehké a kompaktní a je používáno také na ISS. První astronauti rozhodně nebudou záviset na jídle vyrobeném na Marsu, ale nejspíš si přivezou skleník, ve kterém budou moct experimentovat s pěstováním čerstvých plodin, kterými pak můžou doplnit svůj jídelníček. Astronauté také potřebují vozidlo schopné jízdy na drsném povrchu Marsu. NASA pro tento účel vyvíjí tzv.

Space Exploration Vehicle. "SEV" je přetlakované vozidlo schopné držet čtyři astronauty při životě po dobu až tří dnů. Pokud by těchto vozidel bylo na Marsu vícero, umožnilo by to astronautům dojezd kolem 200 kilometrů v libovolném směru, což je oproti desetikilometrovému dojezdu měsíčního roveru obrovské zlepšení. Zatímco se k prvnímu přistání na Marsu rychle blížíme, můžeme ocenit obrovské inženýrské překážky, které musíme napřed překonat. Překlad: Max Klimeš Korekce: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

2024? Haha doteraz neposlali človeka ani na obežnú dráhu. Niečo možno k Marsu v roku 2024 pošlú, ale človek to nebude.

66

Odpovědět

Dává to smysl. Ten časový plán je imho zbožné přání, ale myslím, že i sám Musk si uvědomuje, že je pro něj kvůli investorům důležité se o to co nejdříve alespoň pokusit. Limity vidím hlavně v možnostech lidského těla. Věřím tomu, že technické problémy a limity posunout lze a do roku 2030 tam člověka snad i budou schopni poslat. Otázka je, jestli to nebude jednosměrná cesta...

50

Odpovědět

Může se to sice zdát jako hloupost, ale moc bych si přál, aby od prvního kroku na Marsu existoval 24/7 fullHD stream. Něco ve stylu Starmana nebo online startů SpaceX raket, co pořádně zpopularizuje celou tu akci. Tipuju, že by to mělo být technicky udělatelné.

Totiž, pokud by se to skutečně podařilo, ale z Marsu by přišlo jen pár fotek do novin, tak běžný člověk, který ráno vstane, umyje si zuby a jde do práce, si ještě v roce 2030 nebude uvědomovat, že se něco změnilo. Až když si sedne večer k půlhodinovému záznamu západu slunce na Marsu, procházky základnou, výletu po okolí, tak pak snad uvěří. Postupně.

71

Odpovědět

Cože? To jako vážně? To nemá vůbec cenu.....

110

Odpovědět

Je to krásný plán a držím palce. Někde se začít musí. Podvodník to není, ale prostě jen neříká všechno. Když by přišel s plánem:
2020-2030 Tam doufáme dovezeme dost zařízení aby se tam dalo žít. Mezitím zjistíme, jestli vůbec člověk tu cestu přežije
2030-2035 Prvních pár dobrovolníků, budovnání infrastruktury.. V mezi čase pravděpodobně tragická nehoda (příštání, únik tlaku, ostatní)
2035-2040 Druhý pokus
2045 - Mars otevírá novou psychiatrickou léčebnu:D
2050 - Začínáme na novo s novým vizionářem :D

28