Proč při přistávání raket SpaceX vypadává živý přenos?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:75
Počet zobrazení:11 503

Přistání prvního stupně rakety Falcon je divácky atraktivní část živých přenosů ze startů Muskovy společnosti SpaceX. Proto vždy zamrzí, když v případě přistání na autonomní plovoucí plošině vypadne video signál právě v okamžiku přistání. Proč k výpadku dochází? Dá se to nějak řešit? Právě těmto otázkám se věnuje video z kanálu Primal Space.

Pro více informací o této problematice si můžete přečíst články na českém webu ElonX o přistávání raket SpaceX a také o autonomních mořských plošinách.

Přepis titulků

Už od počátků vesmírných letů byly starty raket fascinující podívanou. Až donedávna byl start tou nejnapínavější a nejzajímavější částí každého letu. Ale od doby, kdy SpaceX přišlo se znovupoužitelnými raketami, nabízejí přistání prvního stupně Falconu 9 ty nejzajímavější obrazy v kosmonautice. Tedy pokud dostaneme možnost je vidět. Při sledování vysílání SpaceX je živé vysílání videa často přerušeno právě ve chvíli, kdy se raketa dostane do záběru, a my jen napjatě čekáme.

Ale proč se to děje? V tomto videu se podíváme na to, jak SpaceX vysílá živé záběry z přistání. Také si rozebereme, proč je živý přenos přerušen raketou, a probereme řešení, která by mohla být zavedena, aby se tento problém vyřešil. Když Falcon 9 přistává zpátky na Zemi, vrací se buď do blízkosti místa startu, nebo na autonomní mořskou plošinu čekající stovky kilometrů od pobřeží. Jelikož je tato loď tak daleko od pobřeží, záběry z ní musí být přenášeny přes satelit.

Velká anténa na této lodi odesílá směrovaný signál k družici, která pak signál vrátí zpět na Zemi týmu zodpovědnému za živé vysílání. Paprsek signálu z lodi musí být směrovaný, aby byl dostatečně silný pro dosažení satelitu. Problém nastane ve chvíli, kdy se raketa přiblíží k plošině. Během přistání raketa zpomaluje pomocí jednoho, nebo tří motorů Merlin, přičemž každý z nich má tah přes 900 kN a tato energie směřuje k palubě.

Když je raketa blízko plošiny, spaliny z motorů začnou třást lodí s takovou intenzitou, že anténa ztratí spojení se satelitem. A to způsobí přerušení přenosu. Jakmile raketa přistane a vibrace ustanou, video se po chvíli opět obnoví. Záběry jsou ale celou dobu zaznamenávány lokálně a budou odeslány, jakmile loď znovu naváže spojení s družicí. To inženýrům umožňuje provádět analýzu každého přistání a SpaceX se pak může o záznam podělit s veřejností.

Pro nápravu tohoto problému již bylo předloženo mnoho návrhů. Jedním z řešení by bylo, umístit několik set metrů od přistávací plošiny další loď s vlastní anténou pro přenos videa. Anténa této lodi by nebyla ovlivněna vibracemi, ale na druhou stranu by musela být spojena dlouhým kabelem s přistávací plošinou pro stabilní příjem záznamu. Dalším řešením by mohlo být, vysílat nesměrovaný signál z plovoucí plošiny na anténu druhé lodi, která by video přeposílala na satelit běžným způsobem, aniž by byla rušena vibracemi rakety.

I když se to může zdát jako snadno řešitelný problém, SpaceX se nevyplatí vynaložit úsilí a náklady na přidání dalšího plavidla jen kvůli vyřešení několikasekundového výpadku živého přenosu. I když někdy nevidíme záběry z přistání okamžitě, záznam je vždy nahráván a pak zveřejněn o několik dní později, abychom se mohli podívat, a to i když se přistání nepovede.

Takže i když to je nepříjemné, když vypadne obraz během živého přenosu zrovna v té nejvíce vzrušující chvíli, SpaceX i přesto dělá vše pro to, aby nakonec dodalo jasné záběry z každého přistání. Máte-li další dotazy ohledně toho, jak SpaceX vysílá své starty, dejte mi vědět do komentářů níže. Pokud se vám toto video líbí a chcete se stát jedním z prvních přispěvatelů pro náš kanál, navštivte patreon.com/primalspace.

A jako vždy se ujistěte, že jste přihlášeni k odběru, abyste se mohli připojit k diskusi při probírání nových poznatků o všech věcech ohledně vesmíru. Děkuji vám za pozornost a uvidíme se u dalšího videa. Překlad: Magy Grendel Korekce: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ako nech sa nikto nehneva ale jedna plavajuca plosina s antenov a 500m optiky. popripade nejaké gyro na totalnu stabilizaciu anteny predsa nestoji miliardu. Alebo riesenie za 5 korun. neist live ale s 10 sekundovym delayom pocas ktoreho dobehne buffer. Aj tak je to v strede nicoho.

00

Odpovědět

Je to sranda když nejnovější raketa s nejnovějšími technolgiemi prezentuje, že má problém s vibracemi, kde stačí použít jen tlumiče nebo speciální antivirační plošiny, které používají i armádní přistávajcí plošiny. Případně aby byl Musk inovativní, tak sám mohl vybavit ten satelit stejným mechanismem vyrovnávání nebo stabilizace, kterou používá ta raketa akorát v menším měřítku a sám v podstatě mohl i armádě nabídnout produkt antivibrační řešení což by se uplatnilo v mnoha oblastech. Tohle řešení je něoc jako informace o tom, že je Země placatá.

17

Odpovědět

Problém samozřejmě je řešitelný, jak ostatně vysvětluje i tohle video, ale pro SpaceX se jedná o extrémně nedůležitou věc. Jim krátký výpadek při přenosu nevadí, jelikož později mají k dispozici data a videa z lokálních úložišť. Vadí to jen nám, rozmazleným divákům. Takže čas a peníze, které by SpaceX investovalo do nějakého technického řešení výpadků, by jim nepřineslo vyšší zisky ani by je nedostalo dřív na Mars. Nemají tedy důvod něco takového řešit jen kvůli potenciálnímu malému zvýšení sledovanosti živých přenosů. A hlavně už takhle SpaceX divákům nabízí zdaleka nejatraktivnější a nejbohatší přenos z hlediska kamerových záběrů, zvuku, hudby, moderátorů či doprovodné grafiky. Schválně se někdy pro srovnání podívejte na start nějaké jiné firmy, jako je ULA nebo Arianespace a uvidíte, že SpaceX je na úplně jiné úrovni. Takže vytýkat jim nějaký krátký výpadek při přistání, mi přijde nemístné.

111

Odpovědět

Lebo je to CGI

08

Odpovědět

Ve videu se neřeší další problém, vlnění vzduchu vlivem proudu ohřátého vzduchu. Známe všichni vlnění nad plamenem svíčky, něco podobného se děje nad paluboi lodi, takto rozpohybovaný vzduch je také silným rušičem směrovaného signálu.

24

Odpovědět

Zajimalo by me z ceho je udelana ta pristavaci plocha. Ten plamen asi nebude jak od svicky na dortu:)

62

Odpovědět

Paluba je z oceli, takže ji plamen moc nerozhodí. :)

103

Odpovědět

Díky za překlad a zveřejnění vysvětlujícího videa.
Bejvalo mi to divný, ale už to konečně chápu.

112

Odpovědět

Napadl mě gyroskop s anténou, přeci jen menší plocha => menší přenos otřesů.

22

Odpovědět

tak nic, blbě čtu :D

09

Odpovědět

Ehm, v názvu je "vypadává", ne "vydává". ;)

22