Proč nebude Dragon od SpaceX nakonec přistávat pomocí motorů?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:72
Počet zobrazení:9 533

SpaceX se před časem rozhodlo upustit od konceptu motorického přistání své chystané kosmické lodi Crew Dragon, která tedy nakonec bude přistávat klasicky na padácích. Od doby, kdy Elon Musk zrušení motorických přistání oznámil, se fanoušci vášnivě dohadují o tom, co vlastně bylo tím opravdovým důvodem zrušení této dlouho očekávané funkcionality Dragonu. Bylo to kvůli raketě BFR, která má Dragon brzy nahradit? Nebo kvůli obtížnosti integrace přistávacích nožiček do tepelného štítu? Nemá v tom prsty NASA? Pravda je jako vždy někde mezi a nelze snadno ukázat na jeden hlavní důvod. Vše hezky shrnul a vysvětlil Everyday Astronaut, který vytvořil informativní video o problematice motorického přistání nového Dragonu.

Seriál Svět Elona Muska vzniká ve spolupráci s webem ElonX.cz, který se věnuje SpaceX a dalším firmám Elona Muska. Najdete zde také více informací o lodi Dragon.

Přepis titulků

Ahoj, jsem Tim Dodd, Everyday Astronaut. Elon Musk nedávno oznámil, že SpaceX upouští od motorického přistání své lodě Dragon 2. Jak na Zemi, tak na Marsu. Mrzí to především ty z nás, kdo se těšili na přistání jak ze sci-fi filmu. Dnes si popovídáme o problémech souvisejících s motorickým přistáním a o tom, proč vyslání Red Dragonu na Mars už není tím nejlepším plánem.

Jdeme na to! Překlad: Petr Melechin www.elonx.cz SpaceX zatím zvládlo vyslat zásobovací loď Dragon na ISS už 12krát. A i když je premiéra nové generace Dragonu zvané Dragon 2 na spadnutí, jedna jeho klíčová vlastnost byla zrušena. Schopnost automaticky přistát pomocí raketových motorů místo padáků. To zároveň znamená zrušení plánů vyslat Dragon 2 na Mars. Než si řekneme, proč přesně SpaceX upustilo od motorického přistání, podívejme se na zrození Dragonu.

Jůů, tady je jako vajíčko! A vylíhlo se! Koukejte, jak je Elon pyšný na své Dragoňátko. A tady je jeho první koupel. Jak je po vytažení z oceánu čisťounký! Historie Dragonu je skoro stejně dlouhá jako historie SpaceX. V roce 2004 tato nová společnost ještě neprovedla jediný start své rakety, ale už pracovala na lodi Dragon.

SpaceX tehdy plánovalo začít nejdříve s malou raketou zvanou Falcon 1. Společnost zároveň plánovala silnější variantu Falcon 1e a 5motorovou raketu Falcon 5. Ani jedna nikdy neletěla. V roce 2005 NASA vyhlásila výběrové řízení na loď zásobující ISS, která by nahradila raketoplán. SpaceX se přihlásilo se svou lodí Dragon v březnu 2006 a NASA v tom samém roce vybrala SpaceX a Kistler Aerospace pro 3 demonstrační lety.

V roce 2008 měl Falcon 1 za sebou tři nezdařené starty a NASA měla brzy oznámit, kdo vyhraje zásobovací kontrakty. SpaceX bylo na pokraji bankrotu, a tak vše záviselo na 4. startu Falconu 1. Naštěstí pro ně i pro nás fanoušky SpaceX v srpnu 2008 úspěšně dostalo Falcon 1 na oběžnou dráhu.

O pouhé dva měsíce později, možná právě díky tomuto úspěchu, NASA udělila kontrakt v hodnotě 1,6 miliardy dolarů na 12 misí na ISS. První Dragon letěl 4. 6. 2010, ale nejednalo se o plně funkční kus. Místo toho SpaceX kvůli testování vyneslo ořezanou verzi. Start byl úspěšný a zároveň to byl první start nové velké rakety Falcon 9. Další let Dragonu proběhl 8. 12. 2010 a jednalo se o první test kompletní lodi pro kontrakt NASA Commercial Orbital Transportation Services neboli COTS-1. Po tomto úspěchu SpaceX získalo povolení připojit se k ISS v rámci mise COTS-2.

Připojení je něco jako dokování, ale u připojení ISS vlastně loď zachytí a přitáhne, místo aby se plavidlo samo navedlo a připojilo k portu. O 18 měsíců později, v květnu 2012, se SpaceX stalo první soukromou firmou, která se připojila k ISS. O 6 dní později se Dragon od stanice odpojil. Bezpečně provedl deorbitaci a byl vyloven z Pacifiku. Od té doby SpaceX podniklo 12 zásobovacích misí na ISS, přičemž 11 z nich bylo úspěšných.

Jediné selhání nastalo při misi CRS-7 v červnu 2015. Přestože se raketa Falcon 9 rozpadla, Dragon by nehodu přečkal bez úhony, kdyby disponoval možností otevřít padáky v případě nehody. Kdyby podobná situace nastala dnes, Dragon už je schopen padáky otevřít. SpaceX na ISS sice zatím vynášela pouze zásoby, ale už od začátku plánují vozit také lidi. V podstatě trénují s nákladem, aby mohli demonstrovat řadu klíčových komponent potřebných pro lety s posádkou.

"Pilotovaný" Dragon měl už od začátku využívat vestavěné únikové motory SuperDraco, které jsou umístěny po stranách lodi. Této lodi se původně říkalo DragonRider. SpaceX pak v roce 2014 představilo vylepšenou verzi zvanou Dragon 2 na okázalé představovačce v jejich kalifornské centrále. Ukázali krásnou a moderní loď. Motorické přistání šlo ruku v ruce s plánem SpaceX dostat lidi na Mars.

Kvůli tenké atmosféře nejsou padáky na Marsu moc účinné, takže pro Dragon, který váží 6 400 kg, je motorické přistání nezbytné. Dokonce i o dost lehčí vozítko Curiosity na Marsu přistálo pomocí kombinace padáků a raketových motorů. Mělo hmotnost pouhých 899 kg a je dosud nejtěžším předmětem, který kdy na Marsu přistál. Motory SuperDraco se však nepoužívají jen pro přistání, ale také pro bezpečí posádky.

Většina pilotovaných lodí používala věžičku, která v případě selhání odtáhla kabinu s posádkou do bezpečí. Výjimkou byla loď Gemini, která měla katapultační sedadla. Opravdu! A také raketoplán, který měl na prvních 4 misích katapultační sedadla, ale pak byla odstraněna. SpaceX testovalo únikový systém Dragonu v květnu 2015. Jeden z 8 motorů SuperDraco sice nedosáhl plného výkonu, ale loď přesto zrychlila na 162 km/h během 1,2 sekundy a dosáhla rychlosti 555 km/h.

Jakmile motory dostaly loď do bezpečí, Dragon otevřel padáky a přistál v oceánu o pár mil dál. Na začátku roku 2018 SpaceX provede únikový test za letu, při kterém motory SuperDraco odtáhnou loď od rakety Falcon 9 v okamžiku největšího aerodynamického náporu. To bude podívaná!

Takže proč vlastně SpaceX zrušilo tu nejzajímavější vlastnost Dragonu 2? Co se změnilo? V červenci 2017 se Elon Musk účastnil konference ISS R&D a během rozhovoru řekl: Dragon 2 je technicky vzato pořád schopen motorického přistání. Odebrali jsme nožičky, které se vysouvají z tepelného štítu, ale technicky vzato pořád dokáže přistát. Rozhodli jsme se od toho upustit, protože by bylo nesmírně náročné takový systém kvalifikovat z hlediska bezpečnosti.

Obzvlášť pro přepravu posádky. Dříve jsem myslel, že nejlepší způsob přistání na Marsu bude ve stylu Dragonu, tedy s tepelným štítem vespod a motory na bocích. Ale teď jsem přesvědčen, že to není ten správný způsob. Existuje o dost lepší způsob, a ten bude používat nová generace raket a lodí SpaceX. Začněme u toho, že "je technicky vzato pořád schopen motorického přistání".

SpaceX upustilo od přistávacích nožiček, které by vyjížděly z tepelného štítu. I když podobně fungoval například podvozek raketoplánu, kvalifikace takového systému pro bezpečnost posádky a nákladu je obtížná. Je to samozřejmě jen otázka času a peněz, ale tím se dostáváme k dalšímu bodu. Co vlastně získáte prováděním motorických přistání na Zemi? Náklady převyšují potenciální výhody. Ovšem nějaké peníze se ušetří, protože nemusíte vyslat loď a vrtulník, aby po přistání vylovily Dragon z moře, ale kolik by se ušetřilo při každé misi v porovnání s náklady na vývoj a certifikaci motorického přistání na Zemi?

Pak tu máme CRS-11, po kterém SpaceX zvolilo cestu znovupoužití Dragonu. Renovace Dragonu, který přistál na souši, je levnější v porovnání s Dragonem, který přistál v mořské vodě, ale myslím si, že by trvalo hodně dlouho, než by úspory převážily vloženou investici. A tou dobou už SpaceX možná bude mít něco většího a lepšího, což mě přivádí k dalšímu bodu.

Elon řekl, že přistání s Dragonem na Marsu není ten nejlepší způsob. Už dříve nám ukázal, jak by přistávalo ITS, neboli BFR, a ten vstupní a přistávací manévr je hodně odlišný od přistání Dragonu. Takže proč utrácet miliony dolarů za vyslání Dragonu k Marsu, když je to koncept, který nemá dlouhodobé využití? Myslím, že lidé, kteří sledovali SpaceX v době, kdy firma zrušila Falcon 5 ve prospěch Falconu 9, byli podobně zklamaní. Přesto je zpětně evidentní, že kdyby SpaceX pokračovalo ve vývoji Falconu 5, plýtvalo by penězi na systém, který vedle Falconu 9 nemá žádný smysl.

Podle mě budeme na Red Dragon nahlížet stejně, až uvidíme BFR přistát na Marsu. A nezapomínejme, že Dragon byl navržen hlavně k tomu, aby přepravoval náklad a lidi z ISS a zpět. K tomuto důležitému účelu bude sloužit nadále. I když je technicky schopný vykonávat více, možná je dlouhodobě rozumnější přenechat meziplanetární mise lodi, která pro to bude speciálně navržena.

Myslím si, že Elon nám na konferenci IAC poskytne nové informace o BFR, z kterých bude zřejmé, proč došlo ke zrušení Red Dragonu. Očekávám představení rakety nové generace, která bude sloužit na Zemi a vydělávat peníze, ale zároveň bude schopná cest na Mars. IAC proběhne už za týden, takže se těšte na video o novinkách z této konference. Abych to shrnul: Ano, jsme smutní, že neuvidíme motoricky přistávající Dragon, načež z něj vystoupí astronauti v těch skvělých skafandrech SpaceX.

Ale tím, že SpaceX dokáže změnit názor a vydat se jinou cestou, se firma odlišuje od ostatních firem v oboru. U projektů jako SLS nebo raketoplán se lidé nápadu drželi zuby nehty, i když už to nebylo nejlepší řešení. Tím se NASA, nebo spíš kongres, dopouští klasické chyby: "Už jsme do toho tolik investovali, že by byla škoda to teď zrušit." To totiž ve výsledku vyjde o dost dráž, než když se co nejdříve vydáte novým směrem.

V budoucím videu porovnám vývoj raketoplánu a Falconu 9. Nezapomeňte se přihlásit k odběru, ať vám nic neunikne, až budeme v budoucnu probírat problematiku marsovských plánů SpaceX. Připomínám, že poskytuji komentované živé přenosy ze startů SpaceX. Tak se přijďte ptát a zapojit do diskuze. Jako vždy děkuji přispěvatelům na Patreonu, díky kterým můžu vytvářet tento obsah.

Obzvlášť děkuji přispěvatelům na Discordu, kteří mi pomáhají s psaním scénářů! Pokud chcete přispět, navštivte Patreon.com/EverydayAstronaut. Díky! Nezapomeňte se podívat na můj obchod s kšiltovkami, tričky, hrníčky a dalšími předměty na everydayastronaut.com/shop A veškerá hudba v mých videích je původní. Můžete si ji zdarma poslechnout a stáhnout na soundcloud.com/everydayastronaut Šiřte ji dál! To je ode mě vše.

Jsem Tim Dodd, Everyday Astronaut. Přináším vesmír dolů na Zemi pro běžné lidi.

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

...lebo NASA a Musk su podvodnici :)

05

Odpovědět

Aha, a ty jsi ten kdo to udělá líp že ? :-) haha ... houby z octem, jsi jen žvanil.

00

Odpovědět

A to je onen důvod proč američané před cca 50 lety nemohli být na Měsíci. Americká technologie nikdy neměla zvládnuté přistání pomoci raketových motorů. Nikdy tak nepřistávala. Byly to padáky a "žbluňk!" do vody. Rusové na tom byli o něco lépe a dodnes přistávají na padácích s brzdnými raketovými motory. Raketoplány pak přistávaly jako letadla. Už je to jasné? I pro ty natvrdlejší ?

37

Odpovědět

A první stupeň F9 dosedající po vynesení horního stupně na suborbitální dráhu je jako co?
A to navíc s motorem, který tahem několikrát převyšuje hmotnost stupně(takže neumožňuje zavisení) a s turbočerpadlovou dodávkou paliva i okysličovadla, při které je mnohem větší prodleva nástupu výkonu.

40

Odpovědět

Sweetdeal
National News Network - Обмен переходами

01